Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zamontować CB w domu? Zasilacz, antena i radio.

wasiur1995 30 Jan 2012 00:03 136296 133
 • #121
  Waycher
  Level 10  
  Kolego db8811 biegałem po dachu i tarasie z antenka niestety kiepski zasięg nadal antenę sprawdzałem zresztą myślę ze jak by z nią cos nie tak było nie uzyskałbym SWR na poziomie 1,5. Niemniej jednak dziękuje za pomoc cóż testy ostateczne będę najwyżej przeprowadzał jak kolega podjedzie z samochodem. Pozdrawiam
 • OptexOptex
 • #122
  marcin6660
  Level 15  
  Mam pytanie.
  Mam antenę Sirio Boomerang przykręconą do barierki na balkonie. Czy barierka musi być oczyszczona z farby bo teraz nie jest a są 2 warstwy farby i SWR jest ok.1,1. Czy musi być dobre połączenie anteny z barierką i czy ma to wpływ na zasięg ???
 • OptexOptex
 • #123
  db8811
  Level 10  
  Kolego Marcin6660 nie korzystałem nigdy z tej anteny [ Sirio Boomerang ]. Ale generalnie wszystkie anteny CB stacjonarne powinny być uziemione. Dla bezpieczeństwa całej instalacji radiowej oraz bezpieczeństwa budynku :).
  uziemienie instalacji antenowej "powinno" poprawić odbiór [zmniejszyć poziom zakłóceń].
  Powracając do Twojego pytania nie odpowiem Ci 100% precyzyjnie. Zachęcam do wypowiedzi innych radiowców i krótkofalowców.
 • #124
  cb-maniak
  Level 11  
  Możesz oczyścić dlatego że uchwyt anteny działa jak masa,czytałem o przypadkach bumerangu że niezbyt działał na dobrym mocowaniu ale jeśli masz np 1.1 to jest ok
 • #126
  cb-maniak
  Level 11  
  Ta przejściówka na pewno się nie nada do cb,jedynie co do nasłuchu,możliwe że się nawet spali przy nadawaniu
 • #127
  Wojte1199
  Level 19  
  Witam! Prosze kolegów o pomoc przy zakupie anteny bazowej. Kilka lat temu bawiłem się Jacksonem z spectrum 1600 była bajka. Obecne warunki lokalowe nie pozwalają na zamontowanie takiego drapaka. Obecnie radyjko to Alan 87. Chciałbym zamontować coś co nie bedzie straszyć sąsiadów. Warunki są kiepskie miejscowosć moja leży w dolinie. Nie mam możliwosci wystawić promiennika poza okoliczne wzgórza. Zależy mi raczej na wstęgach a i fajnie by było posłuchać podstawy. Koszty raczej nie bedą problemem. Jedynym warunkiem jak pisałem powyżej jest to aby za bardzo nie rzucała się w oczy. Wiem że trudna sprawa ale może ktoś cos poradzi.
 • #128
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wojte1199 wrote:
  Jedynym warunkiem jak pisałem powyżej jest to aby za bardzo nie rzucała się w oczy. Wiem że trudna sprawa ale może ktoś cos poradzi.


  Stawiasz rurę alu koło 275 cm na dachu. Ma być od niego odizolowana. Na szczycie tej rury mocujesz antenę siatkową.
  Na dachu rozciągasz promieniście co najmniej 4 przeciwwagi z drutu o długości 275cm każda.
  Kabel antenowy podłączasz oplot do przeciwwag a żyłę gorącą do promiennika.

  Zestrajasz długością promiennika.
  Nikomu nie przyjdzie do głowy że to antena CB :)
  Działać bedzie nieźle, wszak to GP 1/4 fali.

  Kilka takich instalacji za moja radą stoi na różnych dachach w Polsce.
  M
 • #129
  Wojte1199
  Level 19  
  Pomysł dobry. Ale wolał bym coś fabrycznego. Promiennik ok tylko bedzie problem z przeciwwagami. Dach skośny. A co powiecie o SIRIO SIGNAL KEEPER 27 1/4?
 • #130
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przeciwwagi mogą być skośne. Moja propozycja bedzie działać o wiele lepiej niż Signal Keeper. Poza tym ta antena to nie jest 1/4 fali, jest 2x za krótka żeby nią być :) I na pewno nie jest warta prawie dwie stówki.
  M
 • #131
  mariusz790
  Level 2  
  kolego akumulator daje 12V ale alternator ma prad ladowania 13.8V

  Moderated By c2h5oh:

  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

  Naładowany akumulator ma więcej niż 12V a prąd ładowania mierzy się w amperach, nie w voltach.
  Proszę zweryfikować swoją "wiedzę" przed udzielaniem innym userom "pomocy".

 • #132
  Wojte1199
  Level 19  
  Dziekuję za pomoc. Udało się przekonać sąsiadów co do anteny. Jedynym warunkiem było brak przeciwwag. Wybór padł na sirio Gain Master.
 • #133
  cb-maniak
  Level 11  
  Chciałem zapytać o tą antenę GP 1/4 ,czy przeciwwagi mogą być pod kątem prostym do promiennika,czy promiennik może być wykonany z dwóch elementów(u mnie jest promiennik od cb +przewód),i która lepsza jest długość 2.65m czy 2.75m?
 • #134
  emiterek
  Level 10  
  Kabel! : ja u siebie mam 20m kabla H-1000 firmy belden jest to jeden z najlepszych kabli. Gruby kabel, gruba izolacja, Gęsty miedziany oplot i folia miedziana, rdzeń Drut. Jest jeden minus tego kabla. Jest dość sztywny i ciężko się go układa. moje radyjko stoi przy ścianie a kabel ze względów estetycznych ukryłem w listwie maskującej, więc wystaje go tylko 30cm. POLECAM GORĄCO ten kabel :)  a ja polecam kable z tej firmy (H155 linka)
  http://www.bitner.com.pl/43,Nowosci.aspx