Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zamontować CB w domu? Zasilacz, antena i radio.

wasiur1995 03 Oct 2008 16:10 141405 133
Optex
 • #31
  msln1
  Level 12  
  witam!
  A jak zrobić taką antenę stacjonarną?widziałem różne gotowe projekty, ale cóż z tego, jeżeli nie mam możliwości stawiania takich olbrzymów na dachu.Mówimy oczywiście o antenie stacjonarnej do cb(ALAN 199-A).Proszę o podpowiedzi, jak wykonać skuteczną antenkę i nie za dużych rozmiarów.
 • Optex
 • #32
  Preskaler
  Level 39  
  Niestety! Nie ma małych i jednocześnie skutecznych anten! W zasadzie antena powinna być wielkości 1/2 lub w ostateczności 1/4 fali. Dla CB jest to ponad 5 m lub ponad 2,5 m. Już ta 2,5 metrowa ma znacznie gorszą skuteczność od 5-co metrowej a nie ma co nawet wspominać o krórszych. Dobra antena (skuteczna) powinna być duża i wisieć możliwie wysoko. Wszelkie inne rozwiązania tylko pozwalają na prawidłową pracę radia (przy dostrojeniu anteny) lecz skuteczność i zasięg jest zdecydowanie mniejszy.
 • #33
  msln1
  Level 12  
  Tak,wiem.Także się zastanawiałem na 2.5~m.To nie problem jej u mnie stworzyć,ale przeciwwagi mają ogromną rozpiętość i to uniemożliwia włożenie jej na dach domu lub chciażby balkonu..Jest może jakieś wyjście, by była ona bez przeciwwag lub mniejszych ich długości?
  dziękuje za odp.pzdr
 • Optex
 • #34
  djkowal
  Level 15  
  1) Tak 12v Nadaje się do CB
  2) Nie będziesz widział różnicy
 • #35
  misiak_ls
  Level 11  
  janik_89 wrote:
  Zrób zasilacz z dwoch rownolegle połączonych ze sobą 7812, na wyjsciu daj kondesator 4700uF. Ja mam taki zasilacz i do CB wystarcza. Jężeli mieszkasz w domu jednorodzinnym możesz zroic taką antenę jaką mam ja czyli 1/4 fali rozwieszona na strychu pod warunkiem że dach nie jest z blachy


  Witam. Jakie powinno być napięcie zasilania na wyjściu trafo? Czy ten kondesator nie ma za małej pojemności?
 • #36
  sq7gvu
  Level 17  
  Witaj.

  Poszukaj na Allegro anteny pół fali (1/2; 1/2λ - antena pół fali nie ma przeciwwag. To jest zestaw rur aluminiowych skierowanych w górę). Weź jakiś maszt, rzędu dwóch, trzech metrów. Zainstaluj tę antenę na tym maszcie. Jeśli się nie znasz na strojeniu anten, to poproś kogoś o pomoc. Ustaw SWR na najniższym możliwym poziomie i powinno śmigać. Postaraj się, żeby antena CB była oddalona maksymalnie od anteny satelitarnej, od kabli prowadzących od anteny satelitarnej do tunera, żeby tuner był jak najdalej od anteny CB, zasilacz kup też na Allegro (będzie kosztował około 50zł). W ten sposób powinieneś uniknąć zakłóceń. Stosowanie wszelkiego rodzaju anten samochodowych na balkonie, zasilaczy nie przeznaczonych do CB radio spowoduje tylko problemy i kolejne Twoje posty z pytaniami o ich rozwiązanie. Zastosuj się do uwag podanych przez Kolegów a powinno być ok.

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  msln1
  Level 12  
  Problemem jest oczywiście to, że nie wiem jakiego dostępnego kabla użyć-1,2-antenke chciałbym sobie sam zrobić(potrzebny opis projektu),3-zestroić potrafie...
 • #39
  sq7gvu
  Level 17  
  Hej,

  potrafisz zestroić antenę a nie wiesz jakiego kabla masz do niej użyć? Gdzie wpajają tak wybiórczą wiedzę?? Czy może jesteś samoukiem?? Mówią Ci coś nazwy: RG58, RG 213, H150, H1000??? Jeśli nie, to polecam wyszukiwarkę na elektrodzie.

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • #40
  sq7gvu
  Level 17  
  To jest zapas, który powinno mieć trafo. Zasilacz do CB radio powinien być stabilizowany co znaczy, że pomiędzy trafo a wyjściem zasilacza powinieneś zastosować układ tranzystorowy lub scalony, dający na wyjściu stałą wartość napięcia. Są to stabilizatory - chociażby z serii LM - lub inne, których schematy znajdują się na elektrodzie i w ogóle w internecie. Proszę - nie zasilajcie CB z wynalazków, bo później są pytania, czemu buczy, czemu się sprzęga, czemu piszczy itd.

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • #41
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  msln1 wrote:
  Problemem jest oczywiście to, że nie wiem jakiego dostępnego kabla użyć-1,2-antenke chciałbym sobie sam zrobić(potrzebny opis projektu),3-zestroić potrafie...

  Kabel koniecznie "gruby" np. RG-213.

  Antena :
  Wibrator (pionowy element) powinien mieć 2,67m (267cm) rurka/pręt fi około 10mm/14mm . Podłaczony do środkowej żyły RG-213.
  Przeciwwaga (element poziomy) powinien mieć długość około 2,67m lub 2,67m+5%. Może być wykonana z rurki/prętu albo z linki miedzianej. Ideałem jest to , że linka ta (przeciwwaga) powinna być skierowana ku dołowi tak , żeby kąt rozwarcia pomiędzy Wibratorem a Przeciwwagą był 135st. . Pod takim kątem antena ta ma impedancję 50Ω i można ja zasilić np. kablem RG-213 bezpośrednio bez żadnych dopasowań. Linki podłącz do oplotu kabla. Strojenie odbywa sie przez skracanie/wydłużanie Wibratora.

  Jest to tzw. antena ¼λ i ma zysk około 20dB w stosunku do anteny samochodowej o długości około 130cm. .

  Pozdrawiam.
 • #42
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  krs256 wrote:
  ...1) Czy napięcie akumulatora samochodowego to nie przypadkiem 12V? ...

  Owszem tak, ale pod wpływem ładowania jest tam od 13,2V do 14V
  Quote:
  2) Ja do podłączania CB używam zasilacza 12V (wiem, że powinno się użyć 13,8V). CB działa, ale zastanawiam się jak duża może być różnica w pracy tego radia, w stosunku do sytuacji, gdyby było zasilane 13,8V.

  W częsci odbiorczej prawie żadna.
  W częsci nadawczej im niższe napięcie tym niższa moc w nadawaniu. Przy +13,8V moc około 4W a przy +12V moc 3,4W i przy +11V moc 3W (2,9W).

  janik_89
  Quote:
  Ja miłem napięcie trafa ok 16V, mały spadek napiecia na mostku, ale jak podłączyłem 4700uF na wyjście to napięcie na wyjściu zasilacza bez obciażenia wynosi ok 20V, a jak podłącze cb radio to napięcia na wyj. spada do ok 16V

  Zrób jak najprostszy stabilizator. Teraz masz "tętnienia" w zasilaniu i zupełnie NIE stabilne napięcie. Pod wpływem nadawania , napewno spada o jakieś 1V do 2V. brrrr :cry:

  Pozdrawiam.
 • #43
  msln1
  Level 12  
  dzięki!
  powiedz mi jaka długość tego kabla ma być(wiem, że ma to znaczenie) i ile tych prętowych przeciwwag ma być?
 • #44
  gimof
  Level 27  
  msln1 wrote:
  dzięki!
  powiedz mi jaka długość tego kabla ma być(wiem, że ma to znaczenie) i ile tych prętowych przeciwwag ma być?

  Źle wiesz, długość kabla nie ma znaczenia. Patrz wątek przyklejony na stronie głównej.
 • #45
  misiak_ls
  Level 11  
  janik_89 wrote:
  Ja miłem napięcie trafa ok 16V, mały spadek napiecia na mostku, ale jak podłączyłem 4700uF na wyjście to napięcie na wyjściu zasilacza bez obciażenia wynosi ok 20V, a jak podłącze cb radio to napięcia na wyj. spada do ok 16V


  Ja taki spadek miałem przy układzie: mostek prostowniczy, kondesatory 32000 µF. Napięcie zasilania z trafo: 17V.

  Stabilizację napięcia będę robić na LM317 + 2N3055
 • #47
  Preskaler
  Level 39  
  Im więceju tym lepiej bo jest bardziej kolista cha-ka ale muszą być przynajmniej 3! To zależy od modelu anteny a "Lemm" 5/8 - 16 ma ich aż 16.
 • #48
  garu
  Level 12  
  Witam ja mam radyjko w domu uniden 510xl i antenke na parapecie hustler ic 100 zasięg niepowala ale na 19 elegancko slychac co nadaja i ja czasem cos nadaje i nienarzekam podłonczone do zasilacza. W domu próbowałem jak to pójdzie to na odl.500-1000m było słychac ale bardzo słabo

  Post NIC nie wnosi do tematu. Regulamin pkt. 8.4 i 10.2 . SP5ANJ
 • #49
  Preskaler
  Level 39  
  500m to jak dobrze krzykniesz to słychać bez radia(jak jest cisza)! Taką łączność można mieć na ręcznych PMR-ach. Ja jak miałem stacjonarną antenę ("Lemm 5/8 - 16) na maszcie 15 m to 100 km miałem zasięgu pewnego a czasami (jak był spokojny eter - bez zakłóceń) miałem łączność do 300 km (na przyziemnej). Na odbitych to praktycznie cały świat.
 • #50
  msln1
  Level 12  
  Ja własnie też mam antenę husler'a i osiągi nie są zadowalające.Sciągam mobilki orientacyjnie z ~15 km patrząc na wprost. Warto wspomnieć, że antenka jest na parapecie, a w/w zasięg osiągam tak jakby od przeciwnej strony domu,tzn. antena ma przeszkodę-cały dom do pokonania..Osiągi te jednak mnie nie zadowalają, dlatego konstrukcja anteny stacjonarnej staje mi się coraz potrzebniejsza.
 • #51
  wendiego
  Level 10  
  Na allegro są zasilacze 12V, ale są od 2000mA do 5000mA. (2A do 5A)

  I nie wiem jaki wybrać mógłbym podlączyć CB w domu, i pytanie mam czy jest możliwość dostrojenia się na policyjny kanał? .

  post poprawiłem [SP5ANJ]
 • #52
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Policji na CB nie posłchasz chyba, że będa na CB nadawać. Zasilacz 4A ci starczy do normalnego 4W radia.
  Michał
 • #53
  Redss307
  Level 20  
  Z komputera będzie pasował ATX używany 20 pln .
 • #54
  sqpien
  Level 15  
  dla osoby bez doświadczenia z radiotechniką raczej proponuje nie używać do urządzeń radiokomunikacyjnych zasilacza komputerowego. Ewidentnie lepiej zanabyć taki 4-6A w zwykłym tradycyjnym układzie transformatora
 • #55
  msln1
  Level 12  
  witam!
  zrezygnowałem z tak ogromiastej anteny bazowej.Zdecydowałem narazie pozostawić mobilówkę..I tu łoni się kolejne moje pytanie: Czy mogę na podstawę anteny dać blachę kajnerową* ,która jakoś nie przyciąga magnesu antenki?Pod blachę dałem niewielki kawałek blachy stalowej, dzięki której podstawa się trzyma.Czy ta kajnerowa* blacha nie stanowi zagrożenia dla radia (uszkodzenie)?Warto wspomnieć, że wcześniej miałem jakąś stalową blachę..Zmieniam ją, ponieważ jest bardzo szpetna...(miałem z nią w miare dobre osiągi).Warto także pamiętać, że kajnerówka* nie ruścieje,jest kwasoodporna, dlatego ją daję..Proszę o radę i dziękuję.


  Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
  Użyj przycisku Jak zamontować CB w domu? Zasilacz, antena i radio. przed wysłaniem postu.
  Nie kasować wpisu! /c2h5oh/
 • Helpful post
  #56
  birband
  Level 23  
  Witam!
  Oświeć mnie kolego, czy dobrze rozumiem, chcesz ustawić mobilówkę w domu (w mieszkaniu)?.
  I dlaczego akurat to ma być magnesówka?.
  Ja powiem tak:
  Na stację bazową najlepsza będzie antena dedykowana do tego rodzaju pracy. Antena mobilowa jest przeznaczona, jak sama nazwa wskazuje do mobila i nie będzie się tak samo zachowywać jak na mobilu. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w bloku będzie to źródło zakłóceń. Problemy z sąsiadami gwarantowane.
  Czasami jak nie ma innego wyjścia, wykorzystuje się antenę mobilową do takiej pracy, ale proponuje antenę bez magnesu, przykręconą do odpowiednio dużego arkusza blachy, może być tak jak piszesz blacha nierdzewna.
  Arkusz blachy kładziesz na dachu budynku z dala od wszelkich anten a w szczególności od anten siatkowych. Możesz, choć nie musisz, dodatkowo całość uziemić.
  Potem tylko wystroić i do roboty.
 • #58
  krzysiuc
  Level 25  
  Chciałbym sobie zainstalować, może nie na stałe radio CB w pokoju. Nie mam jeszcze radia, jestem dopiero w fazie poszukiwań. W związku z tym mam pytanie jakim zasilaczem zasilić samochodowe CB w domu? I czy w ogóle jest możliwość instalacji takiego radia w mieszkaniu, mam do dyspozycji balkon na 1 piętrze. Jaką antenę zastosować to tego typu instalacji, czy może być zwykła samochodowa?
 • #59
  Faces
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.
  Zasilacz jaki będziesz potrzebował to 13,8V o wydajności prądowej 5A, a nawet więcej (aby jaki zapas był).
  Jeżeli chodzi o antenę to od biedy można zastosować samochodową.
  Lepsza jest z przeciwwagami stacjonarna.
 • #60
  100szek
  Level 10  
  Witam a wiec ,1.pytanie mozna w pokoju ..2. pyt. zasilacz typowy stabilizowany 13,8v moze byc np od 4,5 A to zalezy od radia jakie bedziesz mial ,ale nie mniejszy.3pyt.wszystko zalezy od mieszkania i budynku w jakim mieszkasz tz. czy masz sasiadow i jakie maja anteny tv ,jak siatkowe to odradzam postawienia anteny ,poniewaz mozesz wprowadzac zakłucenia ,a co do anteny to radze antene stacjpnarna typ 5/8 .no i zainstalowac na dachu jak najdalej od anten tv. pozdrawiam Stan.

  Proszę poprawić post . Regulamin pkt.15 . [SP5ANJ]