Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zamontować CB w domu? Zasilacz, antena i radio.

01 May 2008 08:04 136329 133
  • Level 11  
    Witam.
    Czy można zamontować antenę CB z radiotelefonem w domu?
    Słyszałem, że to zakłóca pracę talerza satelitarnego a ja mam 2 w domu i czy to jest prawda?

Moderated By And!:

Przeniesione z DIY

• OptexOptex
  • Level 27  
    Za starych czasów nadając z samoróbek anten,rozjechanych Onw mówiło się potocznie że będziesz siał sąsiadowi na lodówkę :)
    ale wracając do tematu
    częstotliwość radia CB 27Mhz
    częstotliwość sat ok 11-12 Ghz

w CB obowiązkowo ustaw prawidłowy SWR i nie będzie problemów.

więc na chłopski rozum zakłócać nie będziesz.
    Lecz w skrajnych wypadkach jak postawisz antenę CB przed talerzem wpływ negatywny na odbiór możesz zauważyć.
  • Level 38  
    Trochę mnie to dziwi! Po co montować antenę w domu? Nie lepiej na dachu lub przynajmniej na balkonie? Z domu nie będziesz miał zasięgu zbyt dobrego. W porywach może to być 2 - 3 km. Jeśli zamontujesz na dachu (antenę 1/4 fali) to zasięg wzrośnie do 10 - 20 km. Żle zestrojona antena CB zakłóca wszystko poza piekarnikiem (oczywiście żart ale coś w tym jest prawdy).
  • Level 28  
    Początkującemu CB-radiowcowi należy też uświadomić, iż musi używać odpowiedniego zasilacza stabilizowanego. Bardzo często ludziska podłączali w CB pod prostowniki do ładowania akumulatorów - i to często było ich ostatnim podłączeniem tego CB. Ja zawsze polecam na bazę anteny 5/8 lambda - zainstaluj na dach, zestrój i będzie działać.
  • Level 26  
    wasiur1995 wrote:
    Witam
    Czy można zamontować antenę CB z radiotelefonem w domu ?
    Słyszałem że to zakłóca prace talerza satelitarnego a ja mam 2 w domu i czy to jest prawda ?

Po pierwsze to skąd weźmiesz antenę CB do zamontowania w domu? Samochodowe się do tego nie nadają.
    Po drugie montowanie anten do urządzeń radiowych wewnątrz pomieszczeń to nieporozumienie - ściany pomieszczenia bardzo skutecznie tłumią fale radiowe.
    Co do zakłócania to owszem na pewno będzie zakłócała, bo pole elektromagnetyczne przy samej antenie ma bardzo wysokie natężenie, więc energia ta będzie "wchodziła" we wszystkie urządzenia elektroniczne w tym oczywiście także w tuner do odbioru TV-sat. Nie będzie zakłócała "talerza satelitarnego" tylko urządzenia elektroniczne do niego dołączone łącznie z odbiornikiem TV.
    Miejsce anteny CB jest na dachu i musi to być specjalna antena stacjonarna - można co prawda zamontować samochodową, ale należy dodać do niej odpowiedniej długości przeciwwagi, albo przynajmniej jedną. Wewnątrz pomieszczenia realizacja tego jest niemożliwa.
  • User removed account  
  • Level 19  
    Proponuje 5/8 na dach - im wyżej tym lepiej i każdy metr się liczy, dobry kabel, dobry zasilacz i wszystko dobrze zestrojone. Nie powinno być problemów, a zasięgi powinny cię zaskoczyć.

UZIEMIENIE !!!
  • Level 11  
    Mi chodziło o balkon lub okno
    A zasilanie nie przez prostownik :) tylko przez adapter 230V na gniazdo zapalniczki.
  • Moderator
    Cześć.

Anteny na balkon lub okno były opisywane na elektrodzie. Poszukaj, nie ma sensu przepisywać.
    Adapter, jeżeli nie ma wydolności prądowej co najmniej 3 A, nie będzie się nadawał.
    Musisz mieć/zrobić zasilacz stabilizowany 13,8V i co najmniej 3A. Oczywiście do standardowego radia o mocy 4W.
    Zasilacze również były opisywane na elektrodzie.
  • Level 22  
    wasiur1995 wrote:
    Mi chodziło o balkon lub okno
    A zasilanie nie przez prostownik :) tylko przez adapter 230V na gniazdo zapalniczki.

Powyżej 3A tak jak kolega pisze. Bo spalisz inaczej ten zasilacz ;)

A tak a propos zakłóceń, to ja mam antenę Spectrum 1600 wysoko na dachu która ma 20 przeciwwag prawidłowo zestrojona, a sąsiad słyszysz mnie w Telefonie, bo ma jeszcze linię napowietrzną... Więc z tymi zakłóceniami to może być różnie...

Pozdrawiam;)
  • OptexOptex
  • Level 38  
    To nie jest wina telefonu, że słychać w nim rozmowy radiowe. Mój kolega słyszał, że coś mu w szufladzie "gada" jak nadaje przez radio. Zrobił dochodzenie i okazało się, że był tam głośnik z różnymi "szpejami". Szpeja stanowiły antenę odbiorczą a głośnik przetwornik. "Gadać" mogą wszelkie urządzenia akustyczne wyposażone w głośnik (słuchawkę) i wzmacniacz m.cz. Zmniejszyć to można tylko bardzo dokładnym zestrojeniem radia i anteny. Miałem kilka tak nagranych filmów na magnetowidzie z przebijającym głosem papieża i rozmowami na CB. Nie bronię tu tego azjatycjiego "szajsu" ale w tym wypadku to nie jego wina.
  • Level 18  
    Przede wszystkim to żeby nic nie siało postaraj się o urządzenie w metalowej obudowie czyli dobrze ekranowane. A jak coś zbiera to znaczy że układy m.cz nie są ekranowane wiem bo znam ten ból mój sub creativa z wbudowanym wzmacniaczem zbiera mi komórkę... a czasem radiotelefony mpk :/
    ( ekranu do niego nie dorobie bo szlag trafi bass ale to nie ten dział na tego rodzaju rozważania ;) )
  • Level 10  
    Witam,

Jestem troszkę nieobeznany w elektronice. Chciałbym podłączyć cb radio w domu. Można to zrobić przez USB w komputerze? jeżeli Tak to jak to trzeba zrobić? Czy może jakoś podłączyć pod ładowarkę do baterii ;P No nie wiem. Kombinuje ale nie wiem jak to zrobić. Nie chce kupować nic na allegro. Może jakieś przyrządy są do tego domowe, albo sposoby. Proszę o pomoc bardzo mi na tym zależy. Dzięki za wszystko :D :)

Pozdrawiam.

Moderated By c2h5oh:

Błędy poprawiłem. Pomimo, że post łamie punkt 14 i 16 regulaminu, postanowiłem go zostawić. Skoro Kolega nie potrafi poszukać informacji w internecie i na elektrodzie, to może znajdą się życzliwi ludzie i zrobią to za Kolegę. A Kolega może się czegoś nauczy..."

• Level 36  
    Witam
    Potrzebujesz zasilacza o napięciu 13,8V i prądzie ok.2-3A. Oto przykład http://www.cyfronika.com.pl/zasilaczcb.htm
    Do tego antena do CB, najlepiej stacjonarna. Oto przykład http://www.alan.pl/produkty_kategoria.php?kat=3
    Co do USB w komputerze, to na jego wyjściu jest napięcie 5V. Maksymalny pobierany prąd może wynosić ok. 500mA. Jak widzisz takie złącze nie nadaje się do zasilania radyjka CB.
    Jeśli znasz się na elektronice, to zasilacz możesz zrobić sobie sam. Wystarczy poszukać i schemacik się znajdzie. Ewentualnie możesz spróbować zaadaptować zasilacz z komputera.
    Pozdrawiam
  • Level 10  
    Właśnie spojrzałem na zasilacz w komputerze. I pisze, że +12V -16A. Tylko ta naklejka jest troszkę dziwna. Jeżeli potrzeba mogę zdjęcie zrobić. Mam na myśli podłączyć cb za pomocą włożenia kabelków od cb do wyjścia zasilacza od komputera. Są tam 4 kabelki i jedna wtyczka. Jest to te wyjście do którego podłanczamy np CD-ROM. Czy to będzie ok. Jeżeli tak to które do którego podłaczyć ;P Myśle, że mnie nie wyśmiejecie. Staram sie kombinować jak mogę ;D
  • User removed account  
  • Level 10  
    hehe ;D ojj kolego ja tu nie czaje zabardzo. Z tego co ja rozumiem, to nie podłącze cb do tego zasilacza o kompa za pomocą połączenia kabelków?

Znalazłem jeszcze zasilacz od głośników 13,5V i 5000mA. Mogę to pod to podłączyć??
  • Level 20  
    jeżeli jak piszesz ma 5A(=5 000mA) to tak. U mnie radyjko śmiga na ATX bez problemowo
  • Level 10  
    Pisze ac. Czyli mogę podłaczyć do tego zasilacza od głośników ??
  • Level 27  
    radio CB zasilane jest z DC dokup mostek postowniczy i kondensatory na filtr
  • Level 28  
    tzn pisze
    input: 230V AC
    output 13,5V AC ?
    jak to od głośników creativ to sie raczej nie nada
  • Level 10  
    Dokładnie do creative. Ehh szkoda ze sie nie nada. Ale będzie coś działać ? Nic sie nie stanie jak podłączę ?
  • Level 36  
    Witam
    Skoro masz zasilacz od komputera to podłącz do złącza molex. http://pl.wikipedia.org/wiki/Molex
    Plus od radia do żółtego przewodu a minus do czarnego. Zobaczysz jak będzie chodziło. Jeśli to stary zasilacz, to dobrze by było obciążyć wyjście 5V, podłączając np. żarówkę 6V 5W lub więcej. Ale bez tego też powinno działać.
    Pozdrawiam
  • Level 26  
    Mam ten sam problem co kolega,słyszałem że samochodowe radiotelefony się do tego nie nadają,i ja chcę zaczepić na parapecie :D
    Pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 10  
    To ja mam pytanko, które może nawiązuje do tematu:

1) Czy napięcie akumulatora samochodowego to nie przypadkiem 12V?
    2) Ja do podłączania CB używam zasilacza 12V (wiem, że powinno się użyć 13,8V). CB działa, ale zastanawiam się jak duża może być różnica w pracy tego radia, w stosunku do sytuacji, gdyby było zasilane 13,8V.