Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skąd wziąść małe łożyska ucp?

16 Paź 2008 14:13 9016 19
  • Poziom 33  
    Witam,
    Jestem w trakcie składania podwozia gąsienicowego. Gąsienice i koła do nich już są, napęd w zasadzie też gotowy. Pozostało włożyć wszystko na aluminiową ramę. No ale zawsze jest jakieś "ale"...
    Jak ułożyskować oś? Szukałem małych (śr wew 5mm) łożysk w obudowie- to się chyba ucp nazywa- objechałem całe miasto, byłem w 5-6 sklepach- wszędzie to samo- nie mamy takich małych łożysk w obudowie. Czy ktoś z Was wie, gdzie można (sklep/ internet) nabyć łożysko o śr wew. 5mm w obudowie? Żeby wyglądało jak:
    ... tylko było mniejsze. Jeżei nie ma nic takiego w produkcji, pozostanie mi jakoś umocować zwykłe łozysko na tym aluminium...
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    lord_blaha napisał:
    Witam,
    Jak ułożyskować oś? Szukałem małych (śr wew 5mm) łożysk w obudowie- to się chyba ucp nazywa- objechałem całe miasto, byłem w 5-6 sklepach- wszędzie to samo- nie mamy takich małych łożysk w obudowie. Czy ktoś z Was wie, gdzie można (sklep/ internet) nabyć łożysko o śr wew. 5mm w obudowie? Żeby wyglądało jak:

Nie wiem czy ci spasują ale rozbierz pierwszy lepszy uszkodzony dysk twardy. Wewnątrz sa łażyska na których śmgaja talerze oraz drugi komlpet na którym wiszą głowice.

Marek
  • Poziom 33  
    I tam będa takie obudowane łożyska? Wolałbym mieć pewność, zanim otworzę dysk :)
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    Obawiam się że w dyskach nie ma łożysk w podobnej obudowie .
    To są obudowy " wahliwe " - łożyska mają możliwość ruchu poprzecznego .
    Stosuje się je w przypadku gdy wałek musi być ułożyskowany na nierównej powierzchni .
    Przy zastosowaniu " zwykłych " łożysk wałem może ciężko się kręcić - i łożyska dostają w " kość " .
    Zwykłe obudowy to Ci wytoczy każdy tokarz - z takimi to problem będziesz miał .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 33  
    pukury napisał:
    To są obudowy " wahliwe " - łożyska mają możliwość ruchu poprzecznego .
    Stosuje się je w przypadku gdy wałek musi być ułożyskowany na nierównej powierzchni .
    Przy zastosowaniu " zwykłych " łożysk wałem może ciężko się kręcić - i łożyska dostają w " kość " .

O, dziękuje- przydatna informacja. Myślałem, że to tylko mocowania do zwykłych łożysk...
    Co do tokarza- na tak małe łożyska (φ wew. 5mm) to raczej CNC, ale już sprawdzałem tą opcje- wtedy drastycznie wzrastają koszty... Myslałem też o łożyskach z kołnierzem- takich jak to:
    Skąd wziąść małe łożyska ucp?, można by wtedy w ramie zrobić otwór równy średnicy zew łożyska i wcisnąć aż do kaptura, potem ewentualnie zakleić żywicą albo czymś podobnym- problemem w tym wypadku może być z wytrzymałością takiego połączenia....
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    Jeżeli łożyska mają średnicę wewnętrzną 5mm to zewwnętrzna nie jest taka mała .
    Standardowe mają 16mm ( popularne ) .
    Są i o mniejszej średnicy - ale trudniej dostępne .
    Na wiadomym serwisie są i takie i takie .
    Jeżeli będziesz miał otwór nieco większy niż łożysko to możesz spokojine kleić .
    Najlepiej poxipolem .
    Oczywiście musisz dokładnie odtłuścić.
    Robiłem tak wielokrotnie i sprawdza się metoda .
    A ile potrzebujesz takich obudów ? - może coś poszukam po pudełkach .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 33  
    Potrzebuje 4 sztuki- po jednej na koło pasowe.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wystarczy wiertarka stołowa i jakieś podstawowe narzędzia, żeby sobie obudowe do łożyska zrobić.

Łożyska można wklejać w otwory, trwałość takiego połączenia jest wystarczająca.

Poniżej masz przykład łożyska wklejonego w aluminiową tuleję, może zastosowanie inne, ale przedstawia ideę:

• Pomocny post
    Poziom 20  
    lord_blaha napisał:
    I tam będa takie obudowane łożyska? Wolałbym mieć pewność, zanim otworzę dysk :)

5x10x4

są kulkowe i można łączyć np. po dwa, tak jak to jest w dysku tależe powieszone na podwójnym
    wykorzystać można też oryginalnie zespolone w pięknych tulejkach z gwintem z boku.

Dawcą były stare dyski quantum
  • Poziom 35  
    Witam .
    Kol. na początku pytał o to czy w dyskach są takie łożyska jak na fotce - a takich tam nie ma .
    Można i tak - jak się nie da inaczej .
    Tym nie mniej myślę że lepiej zrobić dokładnie takie jak potrzeba .
    Przecież każdy tokarz jest w stanie wytoczyć coś takiego ( tak sobie myślę że każdy ) .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 20  
    pukury napisał:
    Witam .
    Kol. na początku pytał o to czy w dyskach są takie łożyska jak na fotce - a takich tam nie ma .

Mojej fotce czy jego fotce ? Masz na myśli teraz bo na mojej są z dysku

Marek
  • Poziom 33  
    Wydobyłem dwa łożyska ze starej Barracudy- jedno jest sporo za małe (fi wew 2mm), drugie ma ogromne mocowanie- średnica 6,5cm...
    @pukury- zawsze myślałem, że tokarz, to jet ten Pan od tokarki, czyli "wytacza" elementy- czyli tylko te o przekroju okrągłym :P
  • Poziom 35  
    Witam.
    Oczywiście że nie na Twojej fotce tylko kol.
    Te z dysku to znam - porozbierałem z nudów kilkanaście .
    Najlepsze do tego celu są dyski z serwerów - solidne :D
    Trochę nie na temat - w tanich flopach z laptopów są malutkie silniczki krokowe - również nie kiedy ludzie szukają .
    Co do obsad to może dlatego piszę że lepiej zrobić - jak coś potrzebuję takiego to sobie toczę w domu .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 33  
    Taaa, znam te krokowce :) Dysków serwerowych natomiast nie posiadam- a i tak oprawy pewnie byłyby za duże....
    Hmm... przejrzałem chyba wszystkie sklepy modelarskie, dalej nic nie znalazłem- może więc macie jakieś inne metody ułożyskowania wału o śr. 5mm? Wszelkie pomysły mile widziane :)
  • Poziom 35  
    Witam.
    To może - narysuj jak to ma być mocowane w Twojej konstrukcji to poszukam czegoś odpowiedniego .
    Tak chyba będzie najlepiej .
    A na tokarce można zrobić o wiele więcej niż się wydaje .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 33  
    Sorry że w Paincie:
    Przedstawiłem mały kawałek ramy- rama wykonana jest z profili (kątowników) aluminiowych. To kółko to łóżysko- tam docelowa ma być, ale tutaj jestem eleastyczny- miejsce zamocowania łóżyska (czy na ramie, czy pod ramą)będzie zależało od tego, jakie zdobęde mocowania:)
    Wał ma mieć 5mm średnicy- wchodzi na niego koło zębate:
  • Poziom 35  
    Witam.
    No i jeszcze - czy ośka przechodzi przez całość i są na niej dwa kółka - czy każde jest na osobnym łożysku ?
    Jeżeli na osobnym to raczej powinny być dwa łożyska na każde kółko .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 33  
    Ośka dla pary kół jest wspólna- tzn są dwie ośki, na każdej po każdej stronie jest po kółku- czyli cztery łożyska i cztery kółka. Schematycznie- (rama na szaro, łożyska na czerwono) :
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    Do wtorku nie mam czasu - potem mogę Ci wytoczyć takie coś .
    Jak poczekasz to będziesz miał jak trzeba .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 33  
    Ok, oczywiście jestem skłonny zapłacić :) Dziękuję bardzo :)

Moderowany przez McRancor:

Przypominam że system PW służy właśnie do takich dyskusji