Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ elektroniczny do sterowania LED

16 Paź 2008 14:53 1840 2
  • Poziom 10  
    Witam. Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie:
    Chciałbym zrobić jakiś w miarę prosty układ sterowania do listwy LED. Na obrazku poniżej wyjaśniam o co mi konkretnie chodzi.
    Jeżeli 3 fotodiody (fotokomórki) połączymy bezpośrednio z trzema diodami LED i jeśli środkową fotodiodę zasłonimy przed światłem (jak jest to pokazane na obrazku "A" to wówczas środkowa dioda nie będzie świeciła, świecić będą tylko te dwie pozostałe. Natomiast chciałbym zbudować jakiś układ elektroniczny, który by pełnił funkcję układu sterującego a w związku z tym nie trzeba będzie poszczególnych fotokomórek i diod LED łączyć bezpośrednio. Od listwy z fotodiodami odchodzić będą tylko dwie elektrody (jak pokazane na obrazku "B") i od listwy z diodami LED też odchodzić będą tylko dwie elektrody, natomiast taki układ elektroniczny pomiędzy dwiema listwami sprawi, że dioda LED przestanie świecić, gdy adekwatna do niej fotokomórka będzie zakryta przed światłem. Jeśli zakryjemy fotodiodę środkową, to automatycznie przestanie świecić środkowa dioda LED, jeśli zakryjemy prawą fotodiodę, to wtedy prawa dioda LED na listwie przestanie świeciś itd. Mam nadzieje, że wiecie o co mi chodzi.
    Jeśli ktoś z Was wie jak wykonać taki prosty układ elektroniczny do sterowania takim urządzeniem, to bardzo prosze o pomoc, porady i wypowiedzi.
    Układ elektroniczny do sterowania LED
  • Poziom 12  
    Nie wykonalne. Nie można rozróżnić która foto dioda jest zakryta.
    Trzeba by było zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Można by było zastosować układ który będzie zainstalowany przy diodach i on będzie delektować co jest zasłonięte i wysyłał po dwóch przewodach. Problem tylko z tym ze trzeba dociągnąć zasilanie do niego, lub wykorzystać przesyłanie informacji po zasilaniu.

Pozdr
  • Poziom 10  
    No, ja też myślę, że nie jest to takie proste i chyba raczej bez procesorów się nie obejdzie. Na prostych tranzystorkach raczej nie da się takiego układu zbudować:| ale wykonalne raczej jest, bo przecież matryca CCD w aparatach cyfrowych działa podobnie. Jak matryca posiada przykładowo 2miliony pikseli (czyli 2mln takich fotodiod) to raczej nie wyobrażam sobie, aby od każdej z nich odchodziły po dwie elektrody do układu sterowania:) Prawdopodobnie wychodzi z takiej matrycy tylko kilka elektrod a układ sterowania (procesor) zbiera ładunki z każdego rządka matrycy itd. Ale właśnie... nie mam pojęcia jak takie coś wygląda.