Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacze bez ryzyka. Jak sprawdzić czy działają?

16 Oct 2008 16:44 21363 25
  • Level 21  
    Dostałem kilka zasilaczy z różnych źródeł. Chciałbym sprawdzić czy działają. Ale nie wiem czy moge to zrobić bez ryzyka. Później musze je wmontować do kompuetra wybierając najlepiej działający.

Powiedzcie mi jak można:
    - zabezpieczyć się przed spaleniem komputera
    - sprawdzić czy zasilacz działa i nie spali komputera
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 26  
    Odpalasz zasilacz na "krótko" mierzysz napięcia na każdej linii najlepiej z jakimś obciążeniem (nie komputerem ) i jak napięcia mieszczą się w normie to powiem, że jest OK.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 27  
    ATX uruchomić na "sucho" zwierając odpowiednie piny (opis jest na forum). A następnie miernik w dłoń i mierzymy napięcie na poszczególnych liniach. AT jest włączniki wystarczy pomierzyć napięcia.
    Następnie jeśli wyniki są w granicach tolerancji przeprowadź testy pod obciążeniem.
  • Level 21  
    No dzieki. Ale jak to 'zewrzeć'. Wsadzić pineskę, na przykład? Nie porazi mnie?
  • Level 21  
    Czytałem to już wcześniej.
    Ale nie ma tam napisane jak to zewrzeć.
    Nie chcę aby mnie coś poraziło.
    To jednak 500W jest....
  • Level 39  
    Jeśli nigdy wcześniej kolega tego nie robił to niech kolega zleci sprawdzenie tych zasilaczy serwisowi. Po tym poście kolegi śmiem twierdzić, że wiedza na ten temat u kolegi jest zerowa.
  • Helpful post
    Level 26  
    Zewrzyj kawałkiem kabelka izolowanego, też mam 500 wat zasilacz i już tak robiłem.
    K!ller mnie trochę wyprzedził i jednak ze wzg. bezpieczeństwa niech to ktoś zrobi kto ma wiedzę na ten temat.
  • Level 27  
    Bierz kawałek druta i zwierasz te piny. A następnie podłączasz wszystko pod 220V. No i warto był by uważać na połączenie w trakcie wykonywania pomiarów.
  • Level 39  
    Czy aby napewno kolega ma pewność co do tych 220V?
  • Level 31  
    Witam!
    To, że zasilacz działa "na stole", nie świadczy o jego sprawności. Dopiero podłaczenie do płyty głównej i innych komponentów komputera (przy założeniu, że ma wystarczającą moc) daje pewność.
    Oczywiście zakładam, że nie mamy dostępu do sprzętu serwisowego.
    Cześć!
  • Helpful post
    Moderator
    obelix2 wrote:
    No dzięki. Ale jak to 'zewrzeć'?
    Wsadzić pineskę, na przykład?
    Nie porazi mnie?

Zasilacze bez ryzyka. Jak sprawdzić czy działają?
    Proszę zewrzeć tak jak na rys. czyli pin 13 do 14 (GND) oczywiście jeśli chcemy robić np. pomiary zwieramy te piny na stałe na czas pomiarów....
    Może to być np. spinacz czy też kawałek sztywnego drutu, który należy odpowiednio wyprofilować, a same końcówki tak wykonać, aby nam nie wypadały, ze środka gniazda pinów wtyczki (20-24 pin).
    Najlepszym pomysłem jest wykonanie takiego połączenia na starym gnieździe wylutowanym z płyty głównej PC.
    Dodając do tego diody i jakiś zgrabny załącznik (pin 14 do 15 ).
    Odpowiednie wykonanie tego jest wskazane np. gdy będziemy tego używać dłużej lub często i nie grozi to żadnym porażeniem to jest strona napięciowa bezpieczna dla naszego zdrowia (nie grozi porażeniem) tylko należy dobrze policzyć numery pinów pomyłka może grozić np. uszkodzeniem zasilacza.

Dodam że przy niektórych zasilaczach ATX potrzeba wstępnie obciążyć zasilacz i to najlepiej na obu liniach +12V oraz +5V po czym dopiero robić pomiary miernikiem !

Przy czym w nielicznych przypadkach awarii zasilacza komputerowego błędny stan sygnału Power Good jest jedynym objawem niesprawności i przyczyną odmówienia pracy przez system operacyjny komputera.

Tak więc nie zapominajmy podczas pomiaru również o tym pomiarze sygnału PG (+5V) na pinie nr. 8 ( najczęściej kabelek ma kolor popielaty , szary ).
    Ponieważ - szary, popielaty to z reguły są sygnały dla komunikacji z płytą główną PC pin nr.8 czyli sygnał nazywany jako nazwy: ( PWR-OK, / PWR-GOOD) czy też najczęściej jako PG (zależy od kogoś co napisał) ...

Należy zwierać tylko i wyłącznie Zielony (czyli nazwy: PWR-ON, lub PS-ON czyli ON/OFF (należy przy tym pamiętać, że czasami na tym pinie nr14 są stosowane kable w kolorze szarym czy popielatym) i dlatego osobiście nie stosuję takiej nazwy zielony (chyba ze z rozpędu).
    Zwieramy tylko i wyłącznie pin 14 z 13, 15, 16, 17 lub 5 (czyli masą GND) to tyle w tym temacie...

Oczywiście osoby, które powyższy problem, że tak powiem przerasta powinny zwrócić się z takimi sprawami do więcej obeznanych osób lub punktu usługowego.
    Pozdrawiam, a temat zamykam, aby pewne posty nie „kuły po oczach”....
  • Level 21  
    Niedawno padł mi zasilacz. Nie wiem, czemu. Nurtujące mnie pytania przedstawiam poniżej:
    - czy można spalić zasilacz mierząc napięcia
    - jak sprawdzić podawane napięcie dla lini (wiązki)
    - jaka jest przyczyna braku reakcji zasilacza na włączenie komputera
    - co nalezy zrobić, gdy zasilacz nieodpowiada na płytę główną (nie włacza się)

Proszę o dość dokładne odpowiedzi. Z góry dziękuję.
  • Helpful post
    Level 20  
    Witam żeby uruchomić zasilacz ATX poza płytą główną komputera wystarczy zmostkować kawałkiem drutu zielony przewód w głównej wiązce z przewodem masy czyli czarnym. Podczas mierzenia napięcia woltomierzem nie zepsujesz zasilacza. Znajdź sobie w sieci lub elektrodzie rysunek wtyczki ATX z rozpisanymi napięciami i porównaj pomiary. Gdy zasilacz nie odpowiada na płytę (nie włącza się ), a da się go uruchomić poza płytą wyżej opisaną metodą oznacza to że coś jest nie tak z płytą lub włącznikiem komputera. Gdy włącznik w obudowie jest uszkodzony próbowałem uruchomić kompa zwierając śrubokrętem piny na płycie.
  • Level 21  
    Cała sytuacja wyglądała tak: wsadziłem sondę czerwoną do pomarańczowego przewodu. Sondę czarną to czarnego przewodu. Jak docisnąłem przewód zasilacz/płyta zgasły i nie chcą się właczyć. Śrubokrętem odpalam kompter cały czas :). Będę testował.
    A na drugie pytanie?
  • Helpful post
    Level 20  
    Po prostu woltomierzem mierzysz napięcia i porównujesz z napięciami jakie powinny być. Musisz sobie znaleźć rysunek złącza ATX z rozpisanymi napięciami.
  • Level 21  
    Wiem, ale przecież zasilacz nie ma nieograniczonego napięcia!
    Jakoś to napięcie dzieli na linie. A ja muszę wiedzieć jak zmierzyć ile napięcia ma na lini.

Zobrazuje ci to jakoś...
    Masz 8 molexów, do każdego podłączasz przejściówkę na 4 molexy (8x4=32).
    I teraz teoretycznie możesz podłączyć 32 napędy CD, ale zasilacz jest ograniczony i tych 32 napędów mozesz niepodłaczyć, bo zasilacz ich nie obsłuży.
  • Helpful post
    Moderator
    :arrow: obelix2
    Połączyłem Twe dwa tematy aby już nie śmiecić więcej.
    Oczywiście to wszystko o co pytasz było dziesiątki razy opisywane na forum.
    Zobowiązuję Cię kolego do czytania forum przed napisaniem kolejnego postu.
    Proszę również o poprawę swych dwóch ostatnich postów.
  • Helpful post
    Level 36  
    obelix2 wrote:
    Niedawno padł mi zasilacz. Nie wiem, czemu. Nurtujące mnie pytania przedstawiam poniżej:
    - czy można spalić zasilacz mierząc napięcia
    - jak sprawdzić podawane napięcie dla lini (wiązki)
    - jaka jest przyczyna braku reakcji zasilacza na włączenie komputera
    - co nalezy zrobić, gdy zasilacz nieodpowiada na płytę główną (nie włacza się)

Proszę o dość dokładne odpowiedzi. Z góry dziękuję.

Jeśli miernik nie jest uszkodzony, a pomiar napięcia jest przeprowadzony zgodnie z instrukcją miernika, to nie ma mowy o uszkodzeniu zasilacza. Ja ostatnio pytałem o dwa typy zasilaczy. Jeden z nich, LinkWorld 430W zasilał przez dośc długi czas celeronika 500Mhz. Wymontowałem go i po sprawdzeniu napięć wcisnąłem do swej budy z Athlonem 1.2Ghz. Komp wstał, ale szybko się wyłączył. Uznałem, że lepiej będzie jak zasilacz ten wróci do swej pierowtnej budy. Wrócił, ale nie działał już. Zajrzałem do środka. Co się okazało? 3 kondensatory wylały. Swoją drogą miałem niesamowite szczęście, że nie uwalił mi on mojej płyty ani tej drugiej. Tak więc może zajrzyj do niego i dokładnie pooglądaj. Nigdy więcej nie podłączę zasilacza, bez dokładnej analizy.
  • Helpful post
    Service technician RTV
    Jest zasada co do zasilaczy komputerowych jeżeli się uszkodzi to nie powinno się ich naprawiać tylko kupic nowy,można je sobie pooglądać ,można je sobie próbować naprawiać ale wtedy zasilać inne urządzenia niż elementy komputerowe,szkoda aby sie uszkodziły.
    A kolega powinien sobie zmontować takie stanowisko które posiada sygnalizację napieć z gniazdami pomiarowymi i odpowiednimi obciązeniami na poszczególnych liniach zasilających i testowanie tak zasilacza przez kilka godzin lub dni,bo pomiar miernikiem niewiele daje najlepiej też podłaczyc oscyloskop i sprawdzic poziom tętnien wtedy wyjdzie czy elektrolity sa juz na skraju żywota.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Telo wrote:
    Jest zasada co do zasilaczy komputerowych jeżeli się uszkodzi to nie powinno się ich naprawiać tylko kupic nowy

Sam wymyśliłeś tą cudowną teorie?

Uszkodził się groszowy element w zasilaczu za kilka stówek - lecieć po "nowy" zasilacz do sklepu?

Rany - czego to ludzie nie wymyślą :D
  • Helpful post
    Moderator
    Telo wrote:
    Jest zasada co do zasilaczy komputerowych jeżeli się uszkodzi to nie powinno się ich naprawiać tylko kupic nowy

Ciekawe czy w swoim warsztacie RTV również miewasz takie pomysły.

Reklamując Twój post dodam tezę, iż jeśli masz zepsuty zasilacz w sprzęcie RTV to go sobie tylko oglądasz, a klientowi powiesz aby sobie zakupił nowy np. TV... :D

Proszę sobie takie Newsy zachować dla siebie...
  • Level 18  
    Prawdopodobnie koledze chodziło o żywotność elektrolitów. Bo zawsze ponoć mówi się, że oryginalne w zasilaczu są lepsze od tych, które kupujemy w sklepie elektronicznym za parę groszy, bowiem wytrzymają krócej od tych, które były zamontowane.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    MluMlu wrote:
    Prawdopodobnie koledze chodziło o żywotność elektrolitów.

Nie. Tam była wzmianka o naprawie. Naprawa elektrolitów? :D

MluMlu wrote:
    Bo zawsze ponoć mówi się, że oryginalne w zasilaczu są lepsze od tych, które kupujemy w sklepie elektronicznym za parę groszy, bowiem wytrzymają krócej od tych, które były zamontowane.

Jaasne. Przykład "oryginalne" w wybranym HiPerze Fuhjyyu napewno będą lepsze od nichiconów, Rubyconów, Panasoniców itd. no bo są oryginalne :D:D
  • Level 18  
    Mowa o koledze Telo, który twierdził, że uszkodzony zasilacz najlepiej wymienić na nowy. ...a najczęściej psują się elektrolity.