Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamulec elektromagnetyczny do wyciągarki

16 Paź 2008 20:17 8237 9
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich forumowiczów,

  Poszukuję hamulca elektromagnetycznego do wyciągarki linowej.

  Stanowisko wygląda jak na poniższym rysunku.

  Hamulec elektromagnetyczny do wyciągarki

  Hamulec w stanie normalnej pracy jest zwolniony, natomiast po zaniku napięcia, gdy wyciągarka przestanie pracować, hamulec powinien zacisnąć się na linie, żeby nie spadł pojemnik.

  Szperałem nieco po sieci i niestety nie natknąłem się na satysfakcjonujące rozwiązanie.

  Alternatywą mógłby być elektromagnetyczny hamulec tarczowy ( tarcza zamontowana na bębnie wyciągarki )

  przykładowo: http://www.ringspann.com/uk/products/p46/dv20fem.pdf

  Jednak wydaje mi się, że hamulec zaciskany na linie byłby lepszym rozwiązaniem...

  Czekam na odpowiedzi z propozycjami rozwiązań konstrukcyjnych oraz linkami do stron internetowych.

  Z góry dziękuję
 • SterControlSterControl
 • SterControlSterControl
 • Poziom 26  
  Szkoda liny, będzie się wycierać. Lepiej zastosować silnik z hamulcem.
 • Poziom 18  
  hamulce elektromagnetyczne stosuje sie na wału silnika ( gotowe rozwiązania - silnik z hamulcem, lub na wale z bębnem wciągarki, innych rozwiązan nie iwdziałem - sa to standartowe wykonania i raczej najlepsze - nie ma co komplik0wac sobie życia.Dodam jeszcze ze wystepują silniki ( wciagarki) ktore maja hamulec odśrodkowy ( stozkowy bez zasilania) np. we wciągarka s balkancar ( bułgarki) bardzo dobre i skuteczne hamulce)
 • Poziom 27  
  Rozwiązanie nie ciekawe. Nie bardzo wyobrażam sobie hamulec skuteczny i pewny , a w dodatku taki aby w częstym załączaniu nie niszczył liny.

  W takich przypadkach są stosowane elektromagnetyczne hamulce bębnowe z bębnem zamontowanym na wale silnika. Szczęki hamulca są cały czas dociskane do bębna przez sprężyny i silnik jest zablokowany . W momencie załączenia silnika załączane są elektromagnesy odciągające szczęki od bębna. PO zaniku napięcia wał silnika jest znów zablokowany.
 • Poziom 11  
  Nie napisałem o pewnym szczególe. Jest nim fakt, że owe stanowisko to część mojej przyszłej pracy magisterskiej mającej na celu pokazanie w jaki sposób można zabezpieczyć ludzi i maszyny. A ponieważ jest to praca magisterska - budżet jest niewielki, więc zakup silnika z hamulcem na pewno odpada. Do dyspozycji jest zwykły silnik asynchroniczny i falownik. Całość sterowana ( w wielkim skrócie) poprzez panel HMI i PLC.

  Ciężar zawieszony na linie to kwestia kilku kilogramów, więc zużywanie liny można pominąć. Niemniej jednak chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem dla tego przypadku może okazać się wymieniony wyżej elektromagnetyczny hamulec tarczowy z tarczą na bembnie wciągarki.
 • Poziom 10  
  Jeżeli jest to praca magisterska i w dodatku o bezpieczeństwie, to takie urządzenie podlega dozorowi(UDT).Jest niedopuszczalne,aby hamulec niszczył linę!
 • Poziom 13  
  Niedopuszczalne jest działanie jakiegokolwiek hamulca działającego bezpośrednio na linę - poczytaj dyrektywy dźwigowe, Polskie Normy dotyczące lin oraz wymagania dozoru technicznego na stronie UDT.
 • Poziom 20  
  Pomijając już wszystkie przepisy:
  1. co zrobisz jak lina zerwie się na odcinku między hamulcem a kabiną?
  2. po pewnym czasie użytkowania lina będzie tak upaćkana i śliska, że będzie się ślizgać między szczękami hamulca.