Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamulec elektromagnetyczny do wyciągarki

16 Paź 2008 20:17 8237 9
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich forumowiczów,

Poszukuję hamulca elektromagnetycznego do wyciągarki linowej.

Stanowisko wygląda jak na poniższym rysunku.

Hamulec elektromagnetyczny do wyciągarki

Hamulec w stanie normalnej pracy jest zwolniony, natomiast po zaniku napięcia, gdy wyciągarka przestanie pracować, hamulec powinien zacisnąć się na linie, żeby nie spadł pojemnik.

Szperałem nieco po sieci i niestety nie natknąłem się na satysfakcjonujące rozwiązanie.

Alternatywą mógłby być elektromagnetyczny hamulec tarczowy ( tarcza zamontowana na bębnie wyciągarki )

przykładowo: http://www.ringspann.com/uk/products/p46/dv20fem.pdf

Jednak wydaje mi się, że hamulec zaciskany na linie byłby lepszym rozwiązaniem...

Czekam na odpowiedzi z propozycjami rozwiązań konstrukcyjnych oraz linkami do stron internetowych.

Z góry dziękuję
  • SterControlSterControl
  • SterControlSterControl
  • Poziom 26  
    Szkoda liny, będzie się wycierać. Lepiej zastosować silnik z hamulcem.
  • Poziom 18  
    hamulce elektromagnetyczne stosuje sie na wału silnika ( gotowe rozwiązania - silnik z hamulcem, lub na wale z bębnem wciągarki, innych rozwiązan nie iwdziałem - sa to standartowe wykonania i raczej najlepsze - nie ma co komplik0wac sobie życia.Dodam jeszcze ze wystepują silniki ( wciagarki) ktore maja hamulec odśrodkowy ( stozkowy bez zasilania) np. we wciągarka s balkancar ( bułgarki) bardzo dobre i skuteczne hamulce)
  • Poziom 27  
    Rozwiązanie nie ciekawe. Nie bardzo wyobrażam sobie hamulec skuteczny i pewny , a w dodatku taki aby w częstym załączaniu nie niszczył liny.

W takich przypadkach są stosowane elektromagnetyczne hamulce bębnowe z bębnem zamontowanym na wale silnika. Szczęki hamulca są cały czas dociskane do bębna przez sprężyny i silnik jest zablokowany . W momencie załączenia silnika załączane są elektromagnesy odciągające szczęki od bębna. PO zaniku napięcia wał silnika jest znów zablokowany.
  • Poziom 11  
    Nie napisałem o pewnym szczególe. Jest nim fakt, że owe stanowisko to część mojej przyszłej pracy magisterskiej mającej na celu pokazanie w jaki sposób można zabezpieczyć ludzi i maszyny. A ponieważ jest to praca magisterska - budżet jest niewielki, więc zakup silnika z hamulcem na pewno odpada. Do dyspozycji jest zwykły silnik asynchroniczny i falownik. Całość sterowana ( w wielkim skrócie) poprzez panel HMI i PLC.

Ciężar zawieszony na linie to kwestia kilku kilogramów, więc zużywanie liny można pominąć. Niemniej jednak chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem dla tego przypadku może okazać się wymieniony wyżej elektromagnetyczny hamulec tarczowy z tarczą na bembnie wciągarki.
  • Poziom 10  
    Jeżeli jest to praca magisterska i w dodatku o bezpieczeństwie, to takie urządzenie podlega dozorowi(UDT).Jest niedopuszczalne,aby hamulec niszczył linę!
  • Poziom 13  
    Niedopuszczalne jest działanie jakiegokolwiek hamulca działającego bezpośrednio na linę - poczytaj dyrektywy dźwigowe, Polskie Normy dotyczące lin oraz wymagania dozoru technicznego na stronie UDT.
  • Poziom 20  
    Pomijając już wszystkie przepisy:
    1. co zrobisz jak lina zerwie się na odcinku między hamulcem a kabiną?
    2. po pewnym czasie użytkowania lina będzie tak upaćkana i śliska, że będzie się ślizgać między szczękami hamulca.