Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec do lutowania metodą rozpływową

sornell 16 Oct 2008 20:18 9889 10
Relpol
 • Piec do lutowania metodą rozpływową
  Tematem projektu jest piec do lutowania metodą rozpływową. Urządzenie jest przydatne przy lutowaniu elementów powierzchniowych, a szczególnie takich, których nie da się lutować metodą kontaktową (np. BGA). Specjalizowane piece do lutowania rozpływowego są bardzo drogie. Autor projektu zbudował tanią wersję takiego urządzenia, wykorzystuąc do tego celu piekarnik kuchenny. Aby zapewnić odpowiedni profi temperaturowy zbudowano sterownik składający się z termistora, przekaźnika oraz mikrokontrolera ATMEGA32. Do sterownika również dołączono graficzny wyświetlacz LCD oraz klawiaturę za pomocą której możemy ustawić odpowiedni profil temperaturowy bazując na informacjach podanych przez producenta pasty lutowniczej. Podczas lutowania możliwa jest stała kontrola procesu na wyświetlaczu LCD.
  Piec do lutowania metodą rozpływową Piec do lutowania metodą rozpływową Piec do lutowania metodą rozpływową
  Źródło: http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ec...0/FinalProjects/s2006/ki38/Webpage/index.html

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  sornell
  Translator, editor
  Offline 
  sornell wrote 103 posts with rating 8, helped 0 times. Been with us since 2003 year.
 • Relpol
 • #2
  byrrt
  Level 21  
  Jakoś powątpiewam aby piec mógłby chociaż w niewielkim stopniu dorównać piecowi SMD wykonanemu w fabryce.. Równomierność temp. w piecu pewnie pozostawia wiele do życzenia.. Dokładność pomiaru pewnie też (czujnik w piecach smd często umieszczony jest wręcz na płytce która jest lutowana (na kablu) lub zaraz koło niej.. Oczywiście zbocza narastania i opadania temp też są ściśle ustalone - nie wiem jak to jest w tym projekcie.. Nie mniej projekt fajny, przynajmniej oryginalny.. :) Tylko sprawa jeszcze jedna.. Skoro ma to być amatorski piec to trzeba wiedzieć, że aby móc go urzywać trzeba mieć albo sitodrukarkę z odpowiednim sitem, albo maszynę układającą smd z dyspenserem a to niestety do tanich nie należy..
 • #3
  hemol
  Level 12  
  Ale nie każdego elektronika stać na tego typu pożyteczne urządzenie wykonane w Fabryce. Takie urządzenie może być tanią alternatywą rozwiązania komercyjnego. Co do fabrycznych pieców tego typu, to nawet one mogą coś zepsuć, nieraz po "wypiekaniu" w oryginalnym piecu na podczerwień elementy po prostu odlatywały z płytki, mimo, że profil był dobrany do pasty lutowniczej.
 • #4
  Jacor
  Level 14  
  A uważasz, że do amatorskich prac to peseta i pasta lutownicza nie wystarcza - tylko od razu potrzebujesz dyspensera...?
 • #5
  byrrt
  Level 21  
  hemol - profil dobiera się do pasty, elementów i płytki - nie tylko do pasty! wniosek? źle dobrany profil temperaturowy!

  Jacor - na chama można wszystko tylko powiedz jaki w tym sens? Szybciej, estetyczniej można poltować lutownicą ew. wspierając się hot air'em.. BGA i tak nie postawisz czymś takim - bez sita nawet TQFP nie położysz.. Rezystory, kondensatory to sobie można z ręki poukładać ;]
 • #6
  Jacor
  Level 14  
  byrrt - zakładam, że autor nie zmajstrował sobie tego pieca do produkcji jakiś nawet małych serii, tylko dla siebie w ramach hobby, a dodawanie profili - fajna sprawa, ale moim zdaniem zbyteczna (choć nie jestem specjalistą w tej dziedzinie).
  Co do lutowania SMD amatorsko - ja jakoś bez problemu radzę sobie z lutowaniem BGA, TQFP (r. 0,5mm) z zastosowaniem pasty, piekarnika i/lub HotAir'a. To wszystko można bardzo sprawnie zrobić w w warunkach domowych - potrzeba jest natomiast dużo wprawy, cierpliwości i doświadczenia.

  Pozdrawiam
 • #7
  Gilbert16
  Level 13  
  Ciekawe urządzenie :D chodź na pewno nie równa się to z profesjonalnymi piecykami lutowniczymi warto takie coś wykonać :) parę sekund i płytka ma przylutowane wszystkie elementy. Codziennie na praktykach widzę w fabryce profesjonalny piecyk ale jak się spytałem ile kosztuje to od razu mi mina zrzedła :/
 • #8
  plx9052
  Level 12  
  Ostatnio na alledrogo mozna dostać sita BGA na blachach ogrubosci 0,2 mm. W sumie niezły piecyk... BGA zbliża sie wielkimi krokami, ale chyba lepeij użyć hot aira zamiast pieca kombinowanego - chociaż skoro to zbudowano to było potrzebne. Biorąc pod uwage że piece eektryczne - najgorsze - kosztuja na wyprzedażach ok 50 pln...
 • #9
  kacperpk
  Level 13  
  Kiedyś przeprowadzałem podobne eksperymenty:
  - zamiast sito drukarki użyłem sztywnej foli z powycinanymi polami, płytka folia plus karta jako rakla do rozprowadzenia pasty.
  - peseta do układania elementów.
  - jako pieca użyłem mikrofalówki z mocnym grillem, płytki umieściłem centralnie i nie ruchomo pod grzałką w odległości około 5-10 cm, grzałka pracowała kilka minut potem na chwile zostawiałem w "piecu" i wyjmowałem (aha nie używałem mikrofal tylko grilla w mikrofali).

  Zlutowałem ta metodą kilkanaście dwustronnych płytek tylko jedna wyszła przypalona. Efekty zaskoczyły zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie, było bardzo trudno stwierdzić ze było to lutowane chałupniczo.

  Poza tym mikrofala z termoobiegiem może bardzo dobrze posłużyć do zbudowania "pieca" wystarczy wykombinować dobre sterowanie.
 • #10
  plx9052
  Level 12  
  Amatorom ta informacja się nie przyda, ale firma Propox oferuje szablony wycinane laserowo do 2500 padów za 350 złotych... Wyglada na to, że małe firmy produkcyjne zaczną przestawiać się na nowsze technologie. Do niedawna taki szablon kosztował chyba koło 1000...

  Kacperpk, możesz opisać swoje doświadczenia z lutowaniem gdzieś na elektrodzie? Np. jak wycinałeś otwory w foli - punktakiem, rozgrzaną igłą... BGA prędzej czy później zawita pod strzechy...