Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koszty instalacji elektrycznych

16 Paź 2008 21:55 15470 19
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich
    Proszę o pomoc a mianowicie chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób elektryk rozlicza się z klientem?
    Co naprawdę znaczy punkt i ile on dziś kosztuje?
  • Poziom 30  
    Tak na prawdę dziś nie do końca liczy sie za punkt.
    Bierze się pod uwagę całość pracy , czy jest kłucie w cegle czy żelbetonie, ile jest punktów itd.
    Zostają jeszcze pomiary przeciw porażeniowe a mało jest pomiarowców z uprawnieniami.
    Może opisz to co jest do zrobienia , ile kłucia w czym itd.
  • Poziom 14  
    Jeśli chodzi o kłucie to jest to cegła
    Instalacja będzie prowadzona "od licznika"
    Budynek to cztery pokoje, kuchnia, łazienka i kotłownia
    W zasadzie nie wiem ile będzie gniazd 230v w danym pomieszczeniu
    Nie wiem ile średnio ich się montuje
  • Poziom 30  
    Ile metrów kłucia?
    Mniej więcej ile gniazd , punktów świetlnych i wyłączników ?
    Jak z rozdzielnią i zabezpieczeniami ? Będzie nowa czy zostaje stara?
  • Poziom 14  
    ok.
    W przybliżeniu to będzie tak:
    24 gniazda
    20 wyłączników
    16 punktów świetlnych
    Rozdzielna, zabezpieczenia wszystko nowe
    Kłucie pomińmy
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Może tak, ja bym policzył 1200 netto bez kłucia i bez protokołu zdawczego (pomiary)
  • Poziom 14  
    Jak to Wyliczyłeś?
  • Poziom 30  
    To podejście praktyczne i ekonomiczne, biorąc pod uwagę rynek na śląsku (ceny ) oraz to co jest do zrobienia.
    Inaczej kosztuje zrobienie jednego czy 5 punktów a inaczej całej instalacji.
  • Poziom 30  
    Kolego Łukasz-O nie wiem kogo pytasz?
    Ja piszę o samej robociźnie.
  • Poziom 14  
    Robocizna
  • Admin Elektroenergetyka
    Powiem jak ja liczę.
    -ilość obwodów zasilających;
    -ilość punktów ( punkt do 8m bieżących )
    -wykonanie rozdzielni.

Po wstępnych wyliczeniach za samą instalację za licznikiem bez materiału wychodzi 2.400zł Netto w Warszawie. To wszystko obliczone na oko ( nie znam obmiaru) dlatego nie sugeruj się tą ceną.
    Oczywiście bez montażu osprzętu i pomiarów.
  • Poziom 23  
    no mi wyszło podobnie bo około 2500-3000zł zależnie od tego jak wybajerzona rozdzielnica :) oczywiscie bez materiału, ze wszystkimi wymaganymi "papierkami"

Pozdrawiam
    Ja przyjąłem uproszczone wyliczenia tzn. każdy punkt do 8 m i ani centymetra więcej, to samo rozdzielnia w minimalnym wyposażeniu. Obwody zasilające też tylko na 230V i w miarę krótkie.
    Nie wspominałem o sile czy jakimiś innymi przeszkodami jakich zawsze pełno na każdym obiekcie.
    Czasem jest tak, że na jeden schodowy idzie 60m albo i więcej trasy przewodu a za każdy metr robocizna wzrasta. Nieraz aby poprowadzić obwód zasilający trzeba lecieć dookoła i tak jest ze wszystkim na każdym kroku.
    Nie wspomnę z biurokracją związane z ZE gdzie co inspektor to inne wymagania. Jak się już się długo robi to się ich zna i wiadomo co który wymaga a na co przymknie oko. W W-wie jest taki jeden co jedzie ile może na elektryków ;)

Kolega dj_stopa napisał:
    Cytat:
    no mi wyszło podobnie bo około 2500-3000zł zależnie od tego jak wybajerzona rozdzielnica Smile oczywiscie bez materiału, ze wszystkimi wymaganymi "papierkami"

Ja się z tym zgadzam - wszystko zależy od obiektu. Dlatego aby wycenić dokładnie trzeba zobaczyć to na własne oczy ale jak by nie było to wychodzi średnio tak jak Kolega pisał.
  • Poziom 39  
    Ale mi się podoba ten cennik :D Najbardziej koszt wykopu /wykopanie, zasypanie i folia :D /Za 300 zł. mb. to ja mogę tylko kopać... :D
    Powiem tak:
    Cennik ok, ale dla średniego zlecenia. Przy dużej ilości nakładu niestety nie przejdzie, natomiast przy jednostkowym nakładzie (np. wykonanie dwóch punktów ) to tylko strata czasu i pieniędzy dla firmy.
  • Poziom 14  
    Jakie dokładnie pomiary wykonuje się po położeniu instalacji?
    Z góry dziękuje za odp.
    Rezystancja izolacji, skuteczność ochrony przeciw-porażeniowej, czas zadziałania wyłączników różnicowych, luxy, odgromówka....
  • Moderator
    Witam.
    Dodam jeszcze: nastawy zabezpieczeń termicznych [termików]