Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka instalacji CO - Mora 670 na Beretta Super Exclusiv

Kabar 17 Paź 2008 13:09 2483 3
  • #1 17 Paź 2008 13:09
    Kabar
    Poziom 12  

Zmieniłem mój stary, poczciwy kocioł Mora 670 na Berettę Super Exclusive 24kW.
    Instalacja przez kilka lat była nieużywana i się zaczęło :)
    Okazało się że stare rury są w kiepskim stanie, są popękane na kilku łączeniach.
    Chcę teraz zrobić nową instalację z rur PEX (cena).
    W tej chwili jest zrobione tak że wyjście z pieca idzie górą mieszkania, rurą 1" i do grzejników odchodzą 3"4 i 1"2 cala. Powrót dołem ściany, znów 1", itd...
    W tej chwili chciałbym puścić całość dołem ściany, rurami 20mm PEX, a odgałęzienia do grzejników 16mm PEX.
    Grzejników jest w sumie 10.
    Mieszkanie 89 m2.
    Prosiłbym o ocenę mojego pomysłu :)
    Czy rury muszą mieć jakieś spadki?
    Czy muszę je izolować? Nie będą wmurowane, będą schowane w większości pod boazerią i za meblami.
    Czy przy grzejnikach muszę stosować zawory czy mogę je podłączyć bezpośrednio?
    Szkic mieszkania:
    Przeróbka instalacji CO - Mora 670 na Beretta Super Exclusiv

0 3
  • #2 17 Paź 2008 19:14
    sqpien
    Poziom 15  

- rury nie muszą mieć żadnych spadków, nie należy tylko zafundować sobie jakiegoś syfonu do góry, gdzie pompa miała by problem przepchnąć powietrze (a takowe by się tam zbierało)
    - nie muszą być izolowane - izolacja termiczna o tyle nie potrzebna bo idą w pomieszczeniu i wypromieniowane przez nie ciepło i tak zostanie w tym pomieszczeniu. Natomiast izolacja termiczna często ratuje nieświadomego wykonawce poprzez stworzenie warunków do kompensacji termicznej instalacji i o tym przy rurach plastikowych nie należy zapominać i to w obie strony - pex lubi tez się kurczyć i to jest częstą przyczyną urywania rur!
    - zawory odcinające pod grzejnikami nie są obowiązkiem jednak zdecydowanie ułatwiają życie przy wszystkich awaryjnych lub remontowych sytuacjach stąd radze ich nie żałować, dodatkowo przy takiej instalacji może się okazać konieczne zrównoważenie przepływów w niej poprzez kryzowanie - co obecnie załatwia się zaworami z nastawą wstępna (przy grzejnikach dolnozasilanych wkładka zaworowa wbudowana w grzejnik w większości ma taka funkcje) natomiast przy zasilaniu bocznym grzejników należy dobrać zawory z nastawą wstępną.

0
  • #3 17 Paź 2008 21:04
    Kabar
    Poziom 12  

W takim razie jak sobie poradzić z tą kompensacją? Najdłuższy kawałek będę miał od pieca (trójnik) do grzejników w dużym pokoju (trójnik) Będzie to ok. 7 m.

Właśnie chodziło mi o kryzowanie, czy będzie przy takiej instalacji konieczne? Jak będę zmieniał grzejniki (jak tylko sytuacja finansowa pozwoli) to i tak będę musiał przerobić dojście do nich, ponieważ mam stare grzejniki które mają rozstaw przyłączy 600 mm. W tej chwili nikt już takich nie produkuje :)

0
  • #4 23 Paź 2008 17:36
    Kabar
    Poziom 12  

Jeszcze jedno pytanie:
    Czy zawór regulacyjny do grzejnika może być na dole? Mam w łazience założony grzejnik drabinkowy zasilany od góry i powrót dołem po przekątnej. Chciałbym regulator założyć na dole, na powrocie. Na górze założyć zawór odcinający.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo