Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prezentacja wykonanego projektu. Amatorski Zasilacz.

Xplode 17 Paź 2008 15:37 13308 7
  • Prezentacja wykonanego projektu. Amatorski Zasilacz.

Witam wszystkich forumowiczów!:D

Chciałbym wam przedstawić moje małe dzieło którym jest zasilacz który powstał z racji tego że czesto mi sie zdarza naprawiać napędy CD ROM komputerowe i często musiałem korzystać z komputera a własciwie tylko z jego zasilacza(co bylo nienajlepszym rozwiązaniem ;/) :cry: .W modding też sie bawie a w sumie właściwie zaczynam wiec wszelkie przeróbki beda własnie na moim dziele testowane :twisted: .

obudowa

Za obudowe posłuzyły kawałki plexi ktore byly odpowiednio wycięte i niestety skręcone na 2 deskach bocznych a w przyszlosci beda zastapione kontownikami aluminiowymi.

Zasilacz

Kupiłem od kumpla za 10 zl ^^ jest prawdopodobnie wyciągnięty z jakiegoś zabytkowego komputera.Napięcia sa takie same jak w dzisiejszych zasilaczach komputerowych czyli +5+12 -5 -12 i GND tylko brak 3,3 V zasilacz ma wielku plus którym jest zabezpieczenie przeciw zwarciowe.

Jako że wszystko jakoś musiałem ze sobą połączyć posłuzyłem sie 2 kostkami które widać na zdjęciach:

Troszke tam bajzel z kabelkami ale niestety nie mogłem tego opanować bo jest ich tam za dużo :P

Funkcje Zasilacza

-Złącze komputerowe MOLEX 5+ G G 12+ dorobiłem kabelek 2xchinch-molex widoczne na zdjęciu,jesli chodzi o połączenie nie sposób sie pomylić bo wszytsko podpisałem jak również kolory przewodów sa takie jak powinny być.
    -osobne złącze 12V/24V sterowane przełacznikiem
    -złącze LED służy do testowania diód LED do 3V tylko jeszcze musze kabelek dorobić
    -złącze COM czyli sprawdzanie przejścia tak jak w dzisiejszych miernikach(po złączeniu 2 specjalnych przewodów widoczne na zdjęciu zapala sie czerwona dioda)zbędny bajer ale czasem jest przydatny.
    -przełącznik Fan słuzy do włączenia wiatraka na wolne/szybkie obroty jednak teraz jest niepodłączony bo musze dopiero kupić wentylator który bedzie zamontowany na tylnim panelu.

Wyświetlacz LED narazie jest nie podłączony bo w planach mam zamiar zrobić jedno wejście regulowane.Przedni panel mam zamiar zmienic na lepszy bo ten mi niezabardzo wyszedł.

Pozdrowił :)

Dodałem zdjęcie na początku postu, proszę o tym pamiętać. joy_pl

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Xplode
    Poziom 11  
    Xplode napisał 62 postów o ocenie 2, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście z nienacka :P. Jest z nami od 2007 roku.
    quinty
    Poziom 28  
    proponowałbym przerobić linie -5 oraz -12V, bo one są bardzo słabe zwykle. Trzeba by wymienić diody i transformatorki. Myślę, że można by je wyjąć z innego zasilacza z linii +12 oraz +5. No i wtedy oczywiście lepsza wentylacja, bo tu widzę obudowa zamknięta, więc zrobi się piekarnik :lol:. Czy włączasz zasilacz zwierając PS ON do masy?
    Xplode
    Poziom 11  
    Co do lini -5 i -12 masz racje bo jak testowałem zasilacz zaczeło iskrami sypac jak pod 24 V podłączyłem żarówke 12 V z motoru bo za duże obciązenie ale czy da sie przerobic to niewiem bo to dość zabytkowy zasilacz.A co do włączania zasilacza to on jest AT nie ATX wiec poprostu odcinam prąd 220 V wyłacznikiem.A chlodzenie będzie ale musze kupić dopiero wentylator :P

Pozdrawiam
    skaktus
    Poziom 37  
    Tak naprawdę to stary zasilacz w nowej obudowie z wyprowadzanymi napięciami i tyle...10 zł na takie coś to stanowczo za dużo ;)

Ogólnie ciekawe wykorzystanie czegoś już wielu nieprzydatnego.
    Lutek49
    Poziom 36  
    Podoba mi się obudowa - bardzo ciekawie wyglądają płytki plexi w tym kolorze. Może po zmianach panelu przedniego (sam o tym pisałeś) powinieneś się pokusić o włożenie do obudowy nowszego typu zasilacza - koszt do przyjęcia a większa wydajność prądowa pewna.
    markovip
    Poziom 34  
    Witam
    Kabli nigdy za dużo! Nie opowiadaj że nie mogłeś sobie z tym poradzić gdy nawet nie próbowałeś, toż jedna spinka wystarczy...
    Co do tych wtyków RCA, niby dobrze opisane... a gdy przy próbowaniu pewnej rzeczy przez przypadek się pomylisz i podłączysz na odwrót? Wszystko pójdzie z dymem! Wiem że złącza RCA są tanie, ale wydanie troszkę więcej i kupno pożądanych złącz trzy lub cztero pinowych, wyeliminowały by ten problem i poprawiło by wygląd, poza tym tego typu połączenia stosowane są w przemyśle audio/wideo.
    Piszesz że brakuje wentylatora, wyjścia regulowanego, podłączenia wyświetlacza, ze panel przedni (można wiedzieć co tam tak ukrywasz?), itp.
    Więc po co wstawiasz go w dziale DIY i to jeszcze na stronie głównej? Wstaw to w dziale 'DIY Początkujący / Niedokończone' i poczekaj na sugestie bardziej doświadczonych osób, zastosuj się, popraw błędy i dopiero wstaw to na stronie głównej -taka jest moja sugestia.
    Pozdrawiam

PS. Mam pytanie, skończyłeś podstawówkę? Po kropce '.' robi się odstęp.
    matroxi
    Poziom 14  
    Ostatnio kupiłem dwa zasilacze AT po 5zł w stanie bardzo dobrym (jako dawcy radiatorów i filtrów) o mocy 250Watt a Twój za pewne ma ze 100Watt?
    denis2k1

Poziom 14  
    Czy na płycie czołowej jest "Power supplier"? Raczej stosuje się formę "Power supply" :)
    Dlaczego "COM" do testu ciągłości? Może lepiej "CONT" od continuity...