Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do testowania mikrokontrolerowych "pomysłów"

Rafal_Pisz 17 Paź 2008 22:38 7763 15
  • Zestaw do testowania mikrokontrolerowych "pomysłów"

Elektroniką zajmuje się już trochę czasu i ostatnio zarażony przez kolegę i jednego z nauczycieli postanowiłem zacząć swoją nową przygodę z mikrokontrolerami. Na potrzeby tej że przygody wykonałem sobie zestaw testowy do ćwiczeń jak i mam nadzieje moich przyszłych projektów.
    Chwalić się nie ma czym więc krótko napiszę tylko co mój testowy zestaw zawiera, a więc cała budowa oparta jest o 5 modułów (5 oddzielnych płytek). Sercem zestawu jest moduł zawierający mikrokontroler AT89C51ED2 a wraz z nim minimum które jest mu potrzebne do pracy czyli przycisk reset zworki ustalające tryb pracy oraz kwarc. Kolejne moduły to płytka zawierając trzy podstawowe elementy optyczne czyli wyświetlacze LCD 16x2 ; LED 4 cyfry z kropkami i 7 diod LED. Trzecim modułem jest płytka zawierająca klawiaturę zbudowaną z 6 przycisków w kształcie krzyżyka, dwa układy ULN2803 (8x Darlington Driver), pamięć eeprom i układ PCF8583 (I2C Clock/Calend.240B-RAM). Dwa ostatnie moduły to płytka z układem MAX232 zapewniająca komunikację z mikrokontrolerem oraz zasilacz z którego otrzymujemy napięcie 5 i 12V do zasilania modułów. Wszystkie moduły (płytki) zamontowane na kawałku przezroczystej pleksi za pomocą kołków dystansowych. Połączenia między modułami wykonywane są za pomocą goldpinów i kawałków przewodów.
    To pierwsza prezentacja mojego dzieła w dziale DIY więc liczę na słowa pozytywnej krytyki jak i również tej czasami ważniejszej negatywnej.
    Na koniec chciał bym jeszcze pozdrowić i podziękować koledze który pomógł i wykonał mozaikę ścieżek.
    Pozdrawiam Rafał
    Przepraszam za takie słabe fotki.

Zestaw do testowania mikrokontrolerowych "pomysłów"

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: telewizja satelitarna, elektronika ogólnie.
    Rafal_Pisz napisał 89 postów o ocenie 16, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Pisz. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    mariuz
    Poziom 31  
    Przyzwoicie Ci to wyszło? Będę mógł prosić o projekty plytek?

//tak, tak, wiem... Post niezgodny z regulaminem... W takim razie po spełnieniu mojej prośby ten post moze wylądować w koszu.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Czesiek
    Poziom 28  
    Jeszcze nikt nie wymyślił układu do testowania, który by wszystkim odpowiadał. Jest OK. Chociaż sterowanie wsaźnika LED w sposób "tradycyjny" w przypadku mikrokontrolerów mija się z celem. Braknie portów. Wskazane połączenie multipleksowe a w wolne miejsce jakiś driver sterujący. Brakuje układu PCF8574 bardzo często rozwiązującego problem małej ilości portów, wogóle brak układów wykonawczych; do zabawy z przetwarzaniem analogowo-cyfrowym; szyny I2C, 1wire. Oczywiście każdy wie co używa. Nasuwa mi się jedno pytanie: czemu zastosowałeś 7 LEDów a nie 8 - co by było bardziej binarne? Ładnie wykonane płytki.
    Madman07
    Poziom 19  
    Wszystko ładnie i miło, ale ja jestem raczej przeciwny takim wynalazkom. Wg mnie lepsza jest płytka stykowa. Może to i duży wydatek (ja za swoją dałem ok 100zł) ale a to masz pełna kontrolę nad wszystkim a ponadto możesz testować pojedyncze rzeczy dla których nie opłacało by się robić PCB.
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    Bardzo fajny projekt. Ja bym dodał jeszcze ze dwa uC, żeby poćwiczyć komunikację między nimi ;)
    Sydnej
    Poziom 13  
    Mam małe zastrzeżenie. Płytkę przydałoby się zabezpieczyć przed utlenianiem miedzi. Projekt całkiem fajny i na pewno bardzo przydatny młodemu elektronikowi. Pozdrawiam
    Macias871
    Poziom 12  
    Można by było dodac jescze podczerwien, np. na tej plytce z lcd.
    plx9052
    Poziom 11  
    Gratulacje - jak na pierwszy projekt to naprawde bomba! Jeżeli chcesz zabezpieczyc sie przed utlenianiem sie ścieżek - pomaluj płytkę lakierem bezbarwnym np. nitro albo kupionym na alledrogo/sklepie elektr za dychę środkiem - soldermaską. Polecam czerwoną... Nie maluj tylko pól lutowniczych! Może bęziesz coś poprawiał/wylutowywał
    kriss68
    Poziom 20  
    plx9052 napisał:
    soldermaską. Polecam czerwoną...
    To kolor coś znaczy? A apropo projektu ja jestem zwolennikiem takich płytek można ich szybciej używać niż płytek stykowych (które też posiadam) najciekawszą rzeczą w tym projekcie jest procesor, najciekawszy jest tryb x2. Zabezpiecz ścieżki i będzie cacy :D choć ja bym dodał jeszcze przetworniki a/d i d/a. Co do procesora jeszcze czy wersję ed i rd można stosować zamiennie?
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    Bardzo dziękuje za pozytywne jak i negatywne spostrzeżenia na temat mojej konstrukcji naprawdę jak na pierwszą prezentacje jestem zaskoczony opiniami oczywiście wszystkimi.

Co do projektów płytek to posiadam same schematy w Protelu i zwykłe rysunki gdzie co ma być rozmieszczone bo to akurat jest mojego autorstwa. Mozaikę ścieżek wykonywał jak wspomniałem kolega i tego akurat nie chciał bym udostępniać bez jego zgody, jak ktoś by potrzebował wykonania takich mozaik na podstawie schematu mogę dać kontakt mailowy do tegoż kolegi.

Cytat:
    Jeszcze nikt nie wymyślił układu do testowania, który by wszystkim odpowiadał

Masz milion procent racji i pewnie nigdy taki układ nie powstanie ja to robiłem pod siebie stąd ten błąd np. z rezystorami.

Cytat:
    Co do procesora jeszcze czy wersję ed i rd można stosować zamiennie?

Nie wiem, ale z tego co wyczytałem to ED2 jest szybszy można go taktować wyższą częstotliwością i posiada wewnętrzną pamięć eeprom, a rd2 nie. Musisz zaglądnąć do danych katalogowych. Tę wersje polecił mi kolega z pracy a ja przystałem na to i go wybrałem ze wzgledu na prosty sposób programowania i wewnetrzną pamięć eeprom.

Płytka będzie rozbudowywana jak dobrze pójdzie powstanie również wersja 2 nie tylko na moje potrzeby ale i być może potrzeby mojej pracy dyplomowej dlatego wszelkie uwagi jaki propozycje są dla mnie bardzo cenne a szczególnie chyba te negatywne.
    Wielkie dziękuje za wszelkie uwagi i krytykę.
    A tak przy okazji czy mógł by ktoś polecić jakiś fajny projekt zasilacza do skromnego warsztatu. Mam taki prosty regulowany na LM350 ale przydało by się coś więcej z ograniczeniem prądowym itp.
    kriss68
    Poziom 20  
    A ja mam jeszcze jedno pytanko skoro zaczynasz programować to jaki język wybrałeś?
    Ja bym dodał jeszcze stabilizatory 3,3V i 2,9V żebyś nie musiał stosować buforów przy różnych nisko napięciowych aplikacjach tylko zmieniasz napięcie zasilania procesora.
    plx9052
    Poziom 11  
    W zasadzie kolor nic nie znaczy, ale czerwony jest taki fajny... A na poważne - ilku moich znajomych twierdziło, że czaserowna soldermaska najfajniej się trzyma i jakoś lepiej zachowuje sie przy lutowaniu - nie brudzi lutu i ni powoduje grudkowatego zasychania. Nie wiem na ile jest to wina "świeżości" chemikaliów czy składu farby... Niby każda maska powinna - oprócz barwy - być taka sama ale subiektywnie mamy lepsze odczucia. Na forum też spotkałem się z taką informacją. Ale zwykłe nitro wystarczy na początek. A jak koto woli zieleń czy żółć...
    kriss68
    Poziom 20  
    Wydaję mi się, że w bascomie nie wykorzystasz wszystkich możliwości tego procesora dlatego prędzej czy później będziesz czół niedosyt ja bym radził nie zajmowanie się bascomem tylko c lub asm. Szczególnie polecam asm bo można wycisnąć wszystko z procesora :D i dowiedzieć się chyba wszystkiego o jego budowie