Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pneumatyczne Zamykanie okna.

Piotr0209 18 Oct 2008 01:25 2184 9
 • #1
  Piotr0209
  Level 15  
  Witam.
  Wpadłem na pomysł zrobienia automatycznego zamykania okna w piwnicy.
  Pomyślałem nad zębatką,łańcuchem i silnikiem wycieraczek od malucha,zrobiłem i udało się ale mechanizm jest za głośny.
  Przyszło mi do głowy że można by zrobić taki mechanizm na zasadzie siłownika:) tak aby pompka raz płyn zasysała,a raz pompowała w siłownik,tak aby okienko raz się otwierało a raz zamykało.
  Problem w tym że nie wiem skąd taką pompę wytrzasnąć??Myślałem nad samochodywymi,ale nie dadzą takiego ciśnienia...??
  Co proponujecie,może ktoś już na to Wpadł i zrobił...??
 • #2
  *paweł*

  Automation specialist
  Mały samochodowy kompresor,elektrozawór i siłownik pneumatyczny z odpowiednim skokiem.Kompresor w tym małym zbiorniczku trzyma sprężone powietrze,elektrozawór przełącza,i powietrze zasila siłownik.
 • #3
  arkady_pl
  Level 24  
  Paweł: Piotr pisze, że mu hałas przeszkadzał. Kompresorek też hałasuje. Wypuszczane powietrze też. Będzie miał jak w autobusie :)
  Jedyne co mogło hałasować w pierwotnym układzie to silnik. Łańcuch to chyba tylko jak był zardzewiały.
  Według mnie mogły się drgania przenosić przez mocowanie na podłoże.
  Piotr: Co tam hałasowało? Silnik od wycieraczek jeśli nie jest rozklekotany to nie powinien hałasować aż tak - tym bardziej, że piszesz o piwnicy.
 • #4
  Piotr0209
  Level 15  
  arkady_pl Hałasował i hałasuje silnik od wycieraczek.Okienko trochę waży i możliwe że silnik ma za ciężko.Łańcuch jest nasmarowany jak i pozostałe elementy.
  Masz racje,wibracje przechodzą przez mocowanie na obudowę i całe okno,dlatego słychać,bardzo.
  Patent z kompresorkiem może być dobry ale:
  1.Czy będzie trzymał powietrze przez dłuższy czas po wyłączonym zasilaniu,jeśli nie to okienko się otworzy.??
  2.Czy okienko nie zamknie się za gwałtownie jak dostanie siłownik Nagle powietrze z kompresorka??

  Jest to piwnica tj.moja kanciapka ale niestety nad nią są mieszkania i sąsiedzi.Czasem przebywam tam dosyć długo jak coś "modze" do późnych godzin nocnych.

  Myślałem bardziej nad olejem zamiast powietrza i pompką ale Skąd wytrzasnąć taką pompę która pompowałaby w opbie strony olej??
 • #5
  *paweł*

  Automation specialist
  Odnośnie czy szybko będzie się domykał siłownik to niekoniecznie.Większość siłowników pneumatycznych ma dławiki które regulują prędkość pracy lub amortyzują przy końcach.Co do powietrza to myślę że jak będzie dobry siłownik,przewody,końcówki dobrze zarobione,że nie będzie powietrze uciekać to kilka dobrych razy będzie można otworzyć i zamknąć okno bez załączenia się kompresora.Sam kompresor z elektrozaworem chowasz do jakiegoś pudełka które możesz wytłumić zwykłym styropianem i naprawdę niewiele słychać,a wibracje na pewno nie pójdą na okno.Do siłownika będziesz miał tylko 2 przewody z powietrzem.
 • #6
  Piotr0209
  Level 15  
  "Co do powietrza to myślę że jak będzie dobry siłownik,przewody,końcówki dobrze zarobione,że nie będzie powietrze uciekać to kilka dobrych razy będzie można otworzyć i zamknąć okno bez załączenia się kompresora..."

  No dobrze,ale jak okno ma się otworzyć jak będzie w pionie tj. zamknięte?
  Chyba że masz na myśli zastosowanie elektrozaworu dwudzielnego,tak aby powietrze z kompresora rozdzielał raz na jeden przewód siłownika,a raz na drugi??
  Jak działają te elektrozawory?Reagują tylko na impuls np. 230V i się przełączają(zamykają otwierają),czy trzeba je trzymać pod napięciem?
 • #7
  arkady_pl
  Level 24  
  Piotr0209 wrote:
  Chyba że masz na myśli zastosowanie elektrozaworu dwudzielnego(...)Jak działają te elektrozawory?Reagują tylko na impuls np. 230V i się przełączają(zamykają otwierają),czy trzeba je trzymać pod napięciem?

  Ja ostatnio projektowałem aplikację pod dozownik, tam było sterowanie takim zaworem i pod napięciem podawał płyn do pierwszego obwodu a po odjęciu napięcia do drugiego.

  Jednakże w Twoim przypadku taki zawór mógłby być w dowolnej pozycji. Nawet tej bez napięcia. Wystarczy dodac zawory normalnie zamknięte aby blokowały wyloty z siłownika. Wówczas napięcie podajesz tylko aby zmienić stan.
 • #8
  bruns
  Level 30  
  Piotr . na Twoim miejscu nie bawił bym się w pneumatykę tylko wykorzystał elektryczny podnośnik szyby bocznej z samochodu . Cicha praca , proste sterowanie . prędkość i siła zamykania też odpowiednia .
  Jesteś z Kielc więc chyba szrotów nie brakuje i bez problemu pozyskasz go z rozbitego samochodu .
 • #9
  arkady_pl
  Level 24  
  Pomysł napewno dobry. Pytanie tylko na jaki trafi. Jesli taki z pantografem to może nie być zbyt estetycznie. Ale zaleta niewątpliwa - duża siła docisku i samohamowność.
 • #10
  Piotr0209
  Level 15  
  Witam po dłuższej przerwie.
  Problem rozwiązałem dołączając prowadnicę która dociska łańcuch do koła zębatego.Dzięki temu wszystko jest usztywnione i nie drga.Łańcuch zazębia się prawie z całą zębatka,a nie jak to miało miejsce do tej pory na 4-5 zębów.Słychać tylko ciche buczenie wirnika w silniku gdy dostaje prąd :D