Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta ASUS P4P800S + karta ASUS Radeon HD3650 - Kłopot.

Osmo 18 Paź 2008 18:08 3166 16
  • #1 18 Paź 2008 18:08
    Osmo
    Poziom 18  

Witam,
    mam pewien problem z komputerem, konkretnie spaliła mi się karta graficzna Radeon 9200, i postanowiłem wymienić ja na ASUS Radeon HD3650, pod AGP oczywiście.

Kartę zakupiłem na Allegro, wygląda na sprawną. :)

Po założeniu karty, do komputera, karta pracuje poprawnie, grafika ok, przeprowadziłem drobne testy na grze BattleField 2, działa świetnie, ale jest jedno 'ale':
    konkretnie, od czasu instalacji karty komputer uruchamia się niesamowicie wolno.
    Przebiega to tak:
    1. uruchamiam komputer, pojawia się logo ASUS(taka grafika na cały ekran), i tak wisi sobie pół minuty, następnie pojawia się znak podkreślenia i miga kolejne pół minuty, potem już zwyczajnie menu bootloadera i uruchamianie systemu.
    Gdy pojawia się logo ASUS, jeśli nacisnę del, by zmienić ustawienia BIOS'u, logo znika, pojawia się typowy ciąg komunikatów (zwyczajowo pisze tam ze wykryto taki a taki dysk i napęd itp), ale u mnie zanim komputer rozpocznie wykrywanie napędów wisi te pół minuty na tekście:
    'Checkich NVRAM', dopiero potem wykrywa napędy i idzie dalej, uruchamia się Setup biosu. Jeśli wyjdę nie zmieniając ustawień kolejno po wisi sobie 30s na migającym znaku podkreślenia i dalej wczytuje bootloadera i system.

2. Mam na dysku 3 systemy, 3x Win XP, jeden prywatny, jeden siostry, jeden ojca, normalnie pojawia się menu z tymi trzema pozycjami, ale...
    ...raz na jakiś czas mam nieco inny objaw, mianowicie logo ASUS wyświetla się około minuty, po czym przez 10s jest migotanie podkreślenia, wczytuje się bottloader i... 2 pozycje. Żadna z nich nie działa. Dodatkiem jest to że zamiast zwyczajowego 30s czekania na decyzje o wyborze systemu, raz jest 28, raz 14 itd.

3. Ta płyta ASUS'a posiada rozbudowane możliwości oveclocking'u, miedzy innymi coś takiego jak (nie pamiętam nazwy) ale wybiera się procent o jaki chcę mu przyśpieszyć działanie (max 30%), płyta robi za nas resztę.
    Normalnie wszystkie opcje działały poprawnie, ale teraz nie mogę uruchomić overclocking'u 30%. Po zapisaniu zmian i restarcie, nie uruchamia się monitor, czasami tez płyta popiskuje (nie znam takiego komunikatu, piszczy i piszczy cały czas, jakieś 2hz częstotliwości pisków).
    Po odłączeniu zasilania włącza się normalnie (płyta wyłącza overclocking) i obrywam komunikatem 'overclocking failed' etc.

Czy mogła by pomóc wymiana biosy płyty (nigdy do tej pory tego nie robiłem) ?
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu i rozwiązaniu problemu.

Konfiguracja komputera:
    Pentium IV A 2.00 Ghz
    2048 MB RAM (goodram, PC3200, CL3)
    Płyta ASUS P4P800S
    Grafika ASUS Radeon HD3650

Dyski:
    WD, 80 ATA - na nim jest system, jest jako master, na Primary IDE
    Samsung 200, SATA

Napędy: (na Secondary IDE)
    Master LG DVDRW GSA H-55L
    Slave DVD-ROM LITEON XJ-HD166S

Zasilacz:
    Trust 420W

Być może pomóc mogła by informacja ze przez ok 2 miesiące komputer pracował na 'awaryjnej' karcie CirrusLogic 1MB, pod PCI, ale na magistrali PCI 2.

Pozdrawiam Rafał.

Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

Zmieniłem BIOS z wersjii 1001 na 1006 (jest jeszcze 1007 ale to wersja beta, tak od 2005 roku). Niestety zadnych zmian.
    BIOS sciągnięty ze strony ASUS'a.

• #2 19 Paź 2008 04:04
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Pozostaje ci uruchomić komputer począwszy od minimalnej konfiguracji ( płyta gł. procesor , jedna kość pamięci , karta graficzna, zasilacz) i sprawdzić czy BIOS uruchamia się prawidłowo - jeśli tak, to należy dokładać mu pojedynczo kolejne kości pamięci , następnie napędy i dyski itd testując każdorazowo jak zachowuje się podczas startu aż do wspomnianego spowolnienia - dzięki temu dowiesz się co powoduje takie zachowanie się komputera .
    Jeśli jednak już na początku w/w dokonań BIOS będzie płatał figle , to należy wymienić jeden z początkowych elementów - np - kość pamięci lub kartę graficzną do testów .

• #3 19 Paź 2008 14:50
    mat_ed
    Poziom 43  

Co do pojawiającego się komunikatu Checking NVRAM ,sprawdź miernikiem bateryjkę. Czy przed montażem nowej karty usunąłeś sterowniki od starej np. driver cleaner? Sam komunikat może jeszcze oznaczać konflikt sprzętowy.

• #5 31 Paź 2008 16:23
    Osmo
    Poziom 18  

tzn. Co masz na mysli?

Spowolnienie powoduje karta graficzna, dopiero po jej instalacji płyta wariuje ;]

• #6 31 Paź 2008 20:34
    Damnian
    Poziom 34  

Karta nowa czy używana ?

• #7 31 Paź 2008 23:45
    Osmo
    Poziom 18  

Oczywiście ze nowa ;]

• #9 01 Lis 2008 10:41
    Osmo
    Poziom 18  

Przecież pisałem ze karta pracuje swietnie, w grach sie sprawdza, nawet filmy kompresuje.
    Jedyny mankament to powolne uruchamianie sie komputera i niemoznosć uzycia overclockingu.

• #11 01 Lis 2008 21:16
    wbc7140
    Poziom 2  

Witam. Miałem podobny problem kiedyś na moim sprzęcie Ati Radeon GTO 800 XL ( z tego co pamiętam) i płyta na nforce 2 ultra,AMD Athlon XP 3200-po załozeniu tejże karty komputer tez niesamowicie zwolnił, inny model ATI taki sam problem, dopiero jak założyłem Geforce 6600 wszystko zaczęło chodzic normalnie.Od tej pory nie mam zaufania do kart ATI i ich sterowników.

Dodano po 36 [sekundy]:

Witam. Miałem podobny problem kiedyś na moim sprzęcie Ati Radeon GTO 800 XL ( z tego co pamiętam) i płyta na nforce 2 ultra,AMD Athlon XP 3200-po załozeniu tejże karty komputer tez niesamowicie zwolnił, inny model ATI taki sam problem, dopiero jak założyłem Geforce 6600 wszystko zaczęło chodzic normalnie.Od tej pory nie mam zaufania do kart ATI i ich sterowników.

• #12 10 Lis 2008 12:36
    deviator
    Poziom 14  

Witam. Ta karta do oszczędzających prąd nie należy. Czy próbowałeś podpiąć prawdziwy zasilacz zamiast tego trusta?

• #13 11 Lis 2008 11:31
    Osmo
    Poziom 18  

Powiem tak:
    Komputer pracuje stabilnie w konfiguracji:

3x napęd DVD, 3x Dysk twardy (załozyłem nowy), płytka, procesor karta.
    Kodowałem film karta, nagrywałem płyty jednoczesnie grając, i komputer pracuje stabilnie, więc z całą pewnościa nie jest to wina zasilacza.

PS. Co masz na mysli mówiąc 'prawdziwy zasilacz' ?
    Trust do najtańszych nie nalezy, niedaleko na półce lezał jakis 400W za 60zł, moze o tym myślałeś ? :P

• #14 11 Lis 2008 12:24
    iron64
    Spec Overclocking

Nie cena świadczy o jakości zasilacza, Trust niestety jest bliżej tego za 60zł niż sądzisz.

• #15 14 Lis 2008 02:14
    piwek1985
    Poziom 16  

ja stawiam na zasilacz wstaw coś mocniejszego. nawet Tagan 350 lub 400w

• #16 16 Lis 2008 15:35
    Osmo
    Poziom 18  

Koncepcja moim zdaniem bez sęsu, nawet przy wytęzonej pracy całego zestawu (odtwarzanie filmu x264 1080, kodowanie filmu, gra) komputer pracuje stabilnie. Z ciekawości uruchomiłem nawet program BurnInTest i wypadł pomyślnie.

• #17 07 Gru 2008 18:45
    Kisiel401
    Poziom 11  

Witam
    Sprawdż w biosie czy jest opcja wyłączenia wyświetlania logo przy starcie.
    U mnie wyłaczyłem i jest ok.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME