Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[DU Matiz] Akumulator i problem z napięciami ładowania

renilps 18 Oct 2008 16:45 14929 12
e-mierniki
    renilps
    Level 2  
    Witam,
    Mam problem z matizem, a mianowicie z ciągle rozładowywującym się akumulatorem.
    Jak pojeżdżę ok. 2tyg-ponad to nagle juz się samochód nie odpala. Po prostu ni z gruszki ni z pietruszki się rozładowuje akumulator... nawet jak widzę zielone oczko, to bywa ze następnego dnia juz nagle czarne... wtedy ładuje akumulator i znowu jeżdżę.

Popadłem juz w paranoje, jeżdżę z nawiewem włączonym na 1 i mam wyłączone wszystkie urządzenia. Nawet to nie pomaga, bo po pewnym czasie zgon...(ledwo kreci wałkiem) Zajechałem w jedno miejsce i koleś sprawdził mi miernikiem ładowanie i powiedział ze jest o 0.5V za niskie od minimalnej normy. Czyli wiadomo -cos nie tak...

Trochę to dziwne, pasek klinowy OK. Czerwona dioda, ze znakiem akumulatora na panelu, NIGDY się NIE zapala (tylko przy włączeniu silnika i check -czyli ok).

Przeszukałem forum itp., i jak ktoś miał padnięty alternator, albo szczotki, albo cos, to wtedy mu się ta czerwona lampka ze znakiem akumulatora świeciła... a u mnie nie...
    Pojechałem do innego, myśląc ze już zaraz po kieszeni dostane,a ten bawił się miernikiem i oglądał i powiedział, że wszystko OK.; ładuje, mały pobór prądu –idealnie. Poradził mi wyłączyć alarmi i zobaczyć co się ebdzie działo… minęły 2 tyg i znowu to samo (nie odpala, ledwo kreci walkiem i akumulator do domu i łądować, po naładowaniu OK. na 2 tyg)
    Więc zabrałem się sam za pomiary.
    Przy wyłączonym samochodzie pobór prądu z akumulatora jest jest 0,02A (miernik ustawiony na podziałce "10":) Oto wyniki badań:
    0,02A spoczynek
    0,03A spoczynek + włączony głośnik alarmu (przekręcony kluczyk)
    0,04A -raz na jakiś czas:0,05A -uzbrojony alarm (nie pamiętam czy z włączony czy wyłączonym głośnikiem)
    2,5A jak włączą postojówki (z przodu mam 2 led)
    0,72A przy włączonej żarówce (ta co się świeci jak drzwi się otworzy)
    Ok. 2,3A przy włączeniu stacyjki na 2 (3 to rozrusznik)

oraz starałem się odpalić samochód, ale bałem się, ze miernik wybuchnie, bo za cienki kabel i diody ledwo świeciły.

Mimo to przekręciłem na chwile kluczyk i nie wiem czy zakręciło choć raz wałkiem, ale pokazało się ok 14A!!

Normalne to wyniki? Ile powinien ciągnąć rozrusznik?

Oraz jeszcze pomierzyłem napięcia:
    przed czym kolwiek na poczatku zmierzyłem napiecie akumulatora: 13.29V.
    Później po wyżej wymienionych zabiegach i po kilkunastu razach bawienia sie centralnym zamkiem, podłaczyłem miernik :

+ do plusa a minus miernika do MASY samochodu. Następnie odpaliłem silnik i o to wyniki:
    14.44V ładowania
    włączone światła itp:-14,04V-13,80v
    później wyłączyłem śwaitła po jakimś czasie i 14.14V

Dobrze mierzyłem? Dobre te 14A przy kreceniu wałkiem? Pozytywne napięcia itp.? Prosze o opinie.

To nie koniec bajki. Przeczyściłem KLEMY akumulatora (tak na wypadek), po 1h pojechałem do kumpla i podłączyłem miernik do gniazda zapalniczki aby obserwować napięcia.
    Zdołowałem się na maxa. Wcześniej jak dziś mierzyłem to wyniki jak wyżej, a jak odpaliłem teraz samochód i jechałem to przy włączonych światłach: 13.36v-13.40v max .
    Przy wyłączonych światłach jest tylko 14.00v lub 13.89v
    WTF??????
    Co jest przyczyna takiego spadku? Może akumulator się rozładował... ale: Jak to jest z tym ładowanie akumulatora? ciągle powinno ładować 14-14.4V niezależnie czy akumulator ma 12V, czy 13,5V? czy to się zmienia jak np jest rozładowany akumulator tołąduje mniejszym (np 13,5V) a jak sie podładuje to większym 14.4V? HELLLLLP
    Bo zima tuż tuż, a ja nie wiem co robić, co wymienić aby było dobrze:(
    Nie chce kupić akumulatora i go zniszczyć (mój ma już 2 lata, ale nei jestem 1 właścicielem auta i kilak razy akumulator rozładował się , bo zostawiłem na włączonych światłach 15 min).

Dodam, że jeżdżę do pracy 9km i z powrotem. Czasami do sklepu Raz na tydzień -1,5km. Ogrzewanie wyłączone/radio też wyłączone/ itp. Off. Myślę, że to nie problem „krótkich dystansów”, bo znam kilku ludzi co rozwożą paczki/pizze i jeżdżą długie miesiące (odpalają i Gasza nonstop silnik).

Szukałem na różnych forach, ale niestety nie udało mi się problemu rozwiązać. Proszę znawców o opinię i o pomoc, bo to staje się męczące .:cry:
  • e-mierniki
    adamjur1
    Level 41  
    Te 14A przy działaniu automatu rozrusznika ( bendix musi się zasprzęglić z kołem zamachowym) wygląda ok.
    Ja bym posprawdzał wszystkie połaczenia masy, mogą mieć wpływ na prądy ładowania, a i na błędy w pomiarach....
    Pozdr.J.
    renilps
    Level 2  
    a jak te masy posprawdzać? i w którym miejscu?
    adamjur1
    Level 41  
    Nie wiem jak to jest szczegółowo w Matizie ( miałem kiedyś Tico)
    Poszukaj miejsc gdzie między silnikiem a karoserią sa takie tasiemki plecione z miedzialnych drucików ( moga byc w izolacji), sprawdź dokrecenie ich śrub ew oczyść ich połączenie z karoserią i silnikiem.
    Pamiętam jak w maluchach po urwaniu masy od silnika paliły się druty w cięgnach ssania ( w chwili włączenia rozrusznika chciał tamtędy przepłynąc prąd 100-200 A )
    Pozdr.J.
  • e-mierniki
    renilps
    Level 2  
    masa zdaje się byc oki (róznica 0,05V miedzy samy aku, a + aku i masa silnika). Znalazlem jakies 2 druty co prowadza od karoserii do czegostam i tez masa oki(gubi 0,05V). Alternatora masa gubi tylko 0.05V jak wyzej. Znajomy mi powiedział, że poprostu ten askumulator rypniety jest. Dlatego świruje z tym ładowaniem, bo mniejszym pradem zaczyna łądować. Pewnie pod wiekszym obciazeniem, jak wlacze swiatla itp, to nie trzyma akumulator. (moze spada wtedy napiecie do np 12V + ładowanie =daje te 13,36V). Poprostu kupie nowy akumulator w tygodniu i zobaczymy czy cos to pomoże:) Bede regularnie sprawdzac napiecia i jak bedzie cos nie tak to bedzie sie dalej kombinowac...
    viper555
    Level 39  
    Wydasz raczej niepotrzebnie pieniądze, nowy akumulator będzie się zachowywał podobnie.P
    janusz2008
    Level 33  
    Jeśli był kilka razy rozładowany, to został zasiarczony. I jego wartość rozruchowa jest mała. Sam będzie siadał, nawet bez odbiorników prądu. Wymień na nowy, będziesz miał spokój.
    viper555
    Level 39  
    A jak wytłumaczysz zjawisko że przez dwa tygodnie wszystko jest w porządku.P
    janusz2008
    Level 33  
    Jak sam pisał-mało jeżdzi. Czyli niedoładuje. Wartość rozruchową można sprawdzić, wiadomo czym. I wszystko na ten temat, reszta w pularysie użytkownika.
    goldwinger
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak za mało, dzień w dzień 2 razy po 9km - wystarczająco
    janusz2008
    Level 33  
    Panowie! według mnie sprawa prosta jak pier.... /aku/. Przecież z tego powodu nie zmieni samochodu?.
    viper555
    Level 39  
    Przecież elektryk mu powiedział że ma ładowanie za niskie o 0.5V to chyba wystarczy.P
    renilps
    Level 2  
    dziś jezdziłem po akumulator, ale sprzedawca powiedzieli ze moj jest sprawny i ze nie pomoze tu wymiana, bo najpierw łądowanie trzeba zrobić ;/ Pomierzył miernikiem i napięcia z samymi wlaczonymi swiatłami: 13.3V, wsio wyłączone i 13.89V (Na odpalonym silniku pomiary!). Wiec o wiele za mało. Do teog jak dodaje gazu to wartość sie nei zmienia, ciagle stałe 13.3V, chocbym nie wiem jak pilował (To jest dziwne, bo kika dni wczesniej mierzyłem i byly 14-14.4V!!! A teraz lipa 13.3-13.8V... czyli czasami działa OK, ale cześciej działa do KITU)

Masa alternatora jest OK. Tylko elektryk powiedział (pojechałem w 1 miejsce), że mozeliwe że poprostu "+" nie trzyma. Zaradził aby wziaść gruby kabel, wjechać na kanał (niestety rozebrał inny samochod i kanał ma wolny dopeiro w środe) i podpiąć bezpośrednio "+" alternatora z "+" na klemie akumulatora. Wtedy sprawdzić wartość i jak oki to wsio jasne. Jak nie to pozostaje zostawić samochod i dlubac sie w alternatorze...

Co do krotkich dystansów: znam ludzi co rozwoża pizze/paczki, CC i innymi małymi samochodami i nie mają tego problemu (odpalaja nonstop i gasza silnik). Ładowanie jest nie takie, ale alternator wydaje sie pracować jak powinien (gdyby nie te napiecia). Najgorsze jest to ze pracuje 8-16, a po 16 wsio zamykają... a czyms do pracy trzeba jezdzic...
    Postaram się jutro do znajomego na kanał pojechać i sprawdzić ten + alternatora.

Szkoda, że nikogo w Wasilkowie/Białymstoku nie znam kogoś kto ma matiza... przełożyłbym an chwile akumulator i posprawdzał napięcia... jak było by OK to git,a jak nie to 1 możliwość wykluczona...