Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piaskarka domowej roboty za 300zl

wnuczek 13 Lut 2012 19:07 597763 800
    Antare
    Poziom 9  
    ktoś na forum pisał że dysze wsadził poprostu w wąż i zacisnął opaską tylko nie mogę znaleźć tego postu. Takie rozwiązanie zda egzamin?
  • Szafy Rack
    foni-r
    Poziom 14  
    A jak w trakcie piaskowania kilkakrotnie Ci się zapcha to bedziesz się pi...ił z odkręcaniem,ściąganiem itp??
    Są gotowe obsadki do dysz na Allegro nawet.
    Wpisz "Oprawa (obudowa) do dyszy walcowej do piaskowania " i poszukaj.

Proste do wytoczenia.
  • Szafy Rack
    Antare
    Poziom 9  
    Porównywał ktoś koszta elementów "hydraulicznych" czy warto kupować na allegro, czy markecie budowlanym lepiej się opłaca?
    foni-r
    Poziom 14  
    Cena podobna i do tego w markecie mogłem se do woli mierzyć,przykręcać odkręcać.
    Tado_87
    Poziom 13  
    Wg Mnie dysza 2 mm jednynie przy taaaaakich sprężarkach da sobie radę.
    szwarcu1
    Poziom 13  
    Tado_87 napisał:
    Wg Mnie dysza 2 mm jednynie przy taaaaakich sprężarkach da sobie radę.

Mam dyszę walcówkę 3mm i przy wydajności 400l/min, kompresor spokojnie trzyma 5bar. Fakt faktem że kompresor przy dłuższej pracy grzeje się niesamowicie ale cóż poradzić :-)

Antare napisał:
    ktoś na forum pisał że dysze wsadził poprostu w wąż i zacisnął opaską tylko nie mogę znaleźć tego postu. Takie rozwiązanie zda egzamin?

Ja tak miałem na początku i tak jak ktoś wcześniej napisał - jak się zapcha raz, to OK. Ale jak musisz dziadostwo odkręcić 5, 10 razy to szlak cię trafia ;-)

Antare napisał:
    Porównywał ktoś koszta elementów "hydraulicznych" czy warto kupować na allegro, czy markecie budowlanym lepiej się opłaca?

Markety to bym omijał z daleka. Jak już to małe sklepy hydrauliczne. Dla porównania - potrzebowałem trójnik 1/2" z tym, że z gwintami zewnętrznymi - cena w Castoramie 15,90!!! W sklepiku u "Pana Henia" 4,90.
    Tado_87
    Poziom 13  
    Nie wydaje Mi się żeby mała sprężareczka 50ltr, biła wiecej niż ASPA. Jeżeli faktycznie wydajność jest taka jak podaje Antare to 3 mm będzie ok.
    Antare
    Poziom 9  
    Ma ktoś może pomysł jak rozwiązać problem filtrów w 3jw60? w mojej nie ma żadnych a oryginalne były kiepskie, więc muszę znaleźć jakieś rozwiązanie.
    semmac
    Poziom 11  
    Większość parku maszynowego zbudowałem sobie sam. Powoli przymierzam się do piaskarki i kabiny do piaskowania. Pomóżcie albo wyjaśnijcie mi dwie rzeczy:

1. Jakim cudem pisze się tu o tym, że piaskarka jest wydajna i tak mocna, że nawet pistoletu w ręce utrzymać nie można? Czym się różni pobieranie piasku z piaskarko do zwykłego pistoletu podłączonego do kompresora o dużej pojemności??
    2. Za chiny ludowe nigdzie się nie doszukałem informacji jaki zastosować wentylator do kabiny zrobionej z beczki, a właściwie skąd go wziąć? Myślałem o elektrycznym no ale...
    Tado_87
    Poziom 13  
    semmac o co Ci chodzi. cos pistolet, piaskarka. Opisz to jakoś zrozumialej.
    O wyciągu było poruszone-widocznie tak szukałeś.
    semmac
    Poziom 11  
    Tado_87 napisał:
    semmac o co Ci chodzi. cos pistolet, piaskarka. Opisz to jakoś zrozumialej.
    O wyciągu było poruszone-widocznie tak szukałeś.

To może bardziej sprecyzuję:
    Kilka osób zachwalało piaskarkę jako bardziej wydajny system piaskowania twierdząc, że szybciej i lepiej się piaskuje, a do tego moc jest taka duża, że czasami trudno utrzymać pistolet w ręku.
    Pytam się: skąd taka opinia, przecież nie powinno być różnicy między piaskarką a zwykłym pistoletem podłączonym do dosyć pojemnego zbiornika z powietrzem (o kompresorze nie wspominam, bo to się rozumie samo przez się). Niech mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczy, bo bazuję na wiedzy swojej i ludzi którzy piaskują. A lepiej wiedzieć wcześniej – zanim zacznę budować.

Co do odciągu to ktoś pisał o wentylatorze o wydajności 2000 l/min i tym podobnych drogich wynalazkach. Nie przypominam sobie propozycji taniego systemu odciągowego z kabiny piaskarskiej własnej roboty.
    Tado_87
    Poziom 13  
    Piaskarka ciśnieniowa nie jest wyposarzona w żaden pistolet.( Ja rozumiem ze chodzi Ci o końcówkę z dyszą).
    Wg moich obserwacjii, pistolet który zasysa piach przy ciśnieniu 7 atm. porównywalnie piaskuje jak cisnieniówka przy 3 atm.
    semmac
    Poziom 11  
    Tado_87 napisał:
    Piaskarka ciśnieniowa nie jest wyposarzona w żaden pistolet.( Ja rozumiem ze chodzi Ci o końcówkę z dyszą).
    Wg moich obserwacjii, pistolet który zasysa piach przy ciśnieniu 7 atm. porównywalnie piaskuje jak cisnieniówka przy 3 atm.

Końcówka, pistolet - bez różnicy. Pytam o samą ideę. Jaka jest różnica? I czemu piszesz o lepszej pracy przy 3 atmosferach? - uzasadnij niewiernemu
    _JF_
    Poziom 23  
    Ponieważ piasek w ciśnieniowej ma już prędkość od samej piaskarki, a w pistolecie nabiera prędkości przy samym końcu, Piaskowałem pistoletem z rurą zasysającą, porażka.
    semmac
    Poziom 11  
    _JF_ napisał:
    Ponieważ piasek w ciśnieniowej ma już prędkość od samej piaskarki, a w pistolecie nabiera prędkości przy samym końcu, Piaskowałem pistoletem z rurą zasysającą, porażka.

I takiej prostej i jasnej odpowiedzi się spodziewałem. Dzięki wszystko jasne.
    Przydałaby się tylko porada jak tanim kosztem zapewnić sobie w beczce odpylanie.
    _JF_
    Poziom 23  
    w mojej idee układ zbudowany podobnie jak w odkurzaczach bezrowkowych
    Z kabiny zapylone powietrze idzie do puszki/komory zbudowanej tak, by najcięższy był osiadł na dnie a to najdrobniejsze poszło opcjonalnie przez filtry dużej powierzchni np. z Bizona. Wentylator dużej wydajności dałbym na samym końcu,
    albo zrobienie pompy przelotowej podobnej do budowy śrutowników ssąco-tnących i na na koniec worek jak w mieszalniku.
    http://www.dozamech.pl/nowa_strona/images/stories/worki.jpg
    nie wiem jak w praktyce, ale lepiej niech inni sie wypowiedzą.

Link Jeszcze taka ciekawostka
    semmac
    Poziom 11  
    _JF_ napisał:
    w mojej idee układ zbudowany podobnie jak w odkurzaczach bezrowkowych
    Z kabiny zapylone powietrze idzie do puszki/komory zbudowanej tak, by najcięższy był osiadł na dnie a to najdrobniejsze poszło opcjonalnie przez filtry dużej powierzchni np. z Bizona. Wentylator dużej wydajności dałbym na samym końcu,
    albo zrobienie pompy przelotowej podobnej do budowy śrutowników ssąco-tnących i na na koniec worek jak w mieszalniku.
    http://www.dozamech.pl/nowa_strona/images/stories/worki.jpg
    nie wiem jak w praktyce, ale lepiej niech inni sie wypowiedzą.

Link Jeszcze taka ciekawostka
    Wygląda na niestety duży i drogi sprzęt - ja myślałem o jakimś wentylatorku i może worku??
    _JF_
    Poziom 23  
    Nie no oczywiście, miniaturka tego śrutownika z łopatkami zamiast noży tnących.
    Ogólnie polecam przestudiowanie odpylaczy cyklonowych.
    Antare
    Poziom 9  
    bardzo odczuwalna będzie różnica pomiędzy dyszą 2,5 a 3?
    TigRa$
    Poziom 12  
    To zależy od wydajności twojej sprężarki.
    Antare
    Poziom 9  
    przy podłączeniu dwóch miałbym conajmniej 450l/min
    szwarcu1
    Poziom 13  
    Różnica w szybkości pracy będzie niewielka, ale za to dysza 2,5 będzie bardziej podatna na zapychanie.
    Ogólnie rzecz biorąc - sprężarki o wydajności 400ltr do piaskowania to raczej zabawki. Można tym wypiaskować raz kiedyś bardzo małe elementy (mniejsze niż felga 15"). Sam próbowałem na 3 cylindrowym Walterze ze zbiornikiem 270ltr z dyszą 3mm i po prostu żal mi go było - gdybym miał wypiaskować 4 felgi stalowe 15", to chyba by się zagotował. Robił się tak gorący, że o dotknięciu ręką głowicy nie było mowy.
    W tej chwili wyremontowałem WANa-AW - mam nadzieję że tym sobie już popiaskuję troszkę :-)
    Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl
    TigRa$
    Poziom 12  
    Szwarcu, ten Wan ma jakieś chłodzenie sprężonego powietrza pomiędzy pompą a zbiornikiem?
    Antare
    Poziom 9  
    Ile wydajności ma ten WAN trzy tłokowy? Zastanawiam się czy nie lepiej pozbyć się 3jw60 a złożyć coś bardziej wydajnego. Za jaką sprężarką warto się rozejrzeć, aby dała rade piaskować? Instalacje w domu mam na 5,5kw więc chyba lepiej aby silnik był troszkę mniejszy?
    szwarcu1
    Poziom 13  
    TigRa$ napisał:
    Szwarcu, ten Wan ma jakieś chłodzenie sprężonego powietrza pomiędzy pompą a zbiornikiem?

Niestety brak jakiegokolwiek chłodzenia :-( Na początek do piaskowania będzie musiał wystarczyć zwykły odwadniacz, ale w przyszłości będe musiał pomyśleć o czymś bardziej wydajnym. Więcej fotek mojego kompresora znajdziesz w tym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2078797&highlight=

Antare napisał:
    Zastanawiam się czy nie lepiej pozbyć się 3jw60 a złożyć coś bardziej wydajnego. Za jaką sprężarką warto się rozejrzeć, aby dała rade piaskować? Instalacje w domu mam na 5,5kw więc chyba lepiej aby silnik był troszkę mniejszy?

Twoja ASPA jest fajna powiedzmy do lakierowania, ale piaskowaniem to ją poprostu wykończysz. Tak jak pisałem wcześniej - ja próbowałem piaskowania na Walterze o wydajności ok 400l/min i było mi go poprostu szkoda... Co do samej efyktywności, to muszę powiedzieć że nawet takim zestawem w warunkach domowych, niczym innym lepiej rdzy nie usuniesz.
    Jeźeli chcesz coś tam raz kiedyś piaskować, to spreżarka o wydajności 400 pare litrów i dysza 3mm wystarczą, ale kompletu felg to raczej bez szkody dla kompresora nie wypiaskujesz. Jeżeli masz przłącze 5kW, to raczej większej wydajności niż te 400l raczej nie uzyskasz z kompresora. Dla porównania widoczny na zdjęciach WAN ma silnik 11kW.

Antare napisał:
    Ile wydajności ma ten WAN trzy tłokowy?

Ten WAN-AW katalogowo ma ok 1100l/min przy ciśnieniu 7bar (jest to starsza wersja z dwoma zaworami na cylinder) i jest przystosowany do pracy ciągłej. Nowsza wersja z trzema zaworami na cylinder ma wydajność 1300l/min - taką też posiadam ale czeka na remont:-)
    TigRa$
    Poziom 12  
    Moja sprężarka ma zbiornik 180 Litrów i wydajność na wylocie 600l min (na wlocie 800) To co chce nią robić to elementy motocykli, małe elementy konstrukcyjne, od biedy jakieś stalowe felgi. Do piaskarki chcę dać dyszę 3 mm. Da radę taka konfiguracja?
    Tado_87
    Poziom 13  
    Szwarcu w jakim czasie nabija Ci tą bańkę od 0 do 6 atm?
    szwarcu1
    Poziom 13  
    TigRa$ napisał:
    Moja sprężarka ma zbiornik 180 Litrów i wydajność na wylocie 600l min (na wlocie 800) To co chce nią robić to elementy motocykli, małe elementy konstrukcyjne, od biedy jakieś stalowe felgi. Do piaskarki chcę dać dyszę 3 mm. Da radę taka konfiguracja?

Jezeli chodzi o efektywność piaskowania to pewnie że da - jeżeli użyjesz korundu efekt będzie jeszcze lepszy.

Jeżeli chodzi o kondycje spreżarki, to niestety metoda prób i błędów - ja myślałem, że mój Walter też da rade i daje, tylko że po 20 minutach pracy non stop przy ciśnieniu 5 bar głowica robi się tak gorąca, że ręką lepiej jej nie dotykać - jest poprostu "wrząca", a to raczej nie służy żywotności spreżarki.

Tado_87 napisał:
    Szwarcu w jakim czasie nabija Ci tą bańkę od 0 do 6 atm?

Bańka jest 400l i do 5bar nabija ją w ok 95 sekund. Na wyższym ciśnieniu jej jeszcze nie testowałem, bo wg DTR spreżarkę trzeba docierać przez 8 godzin bez obciążenia, a tego jeszcze nie zrobiłem.
    TigRa$
    Poziom 12  
    Moja przy obecnej głowicy też się grzeje dość mocno, z tą uwagą że mam chłodzenie cieczą, ale żeby nie było zbyt idealnie to nie obejmuje ono głowicy. Pewnie będzie trzeba piaskować z przerwami. No cóż, zobaczymy jak to pójdzie w praktyce.
    foni-r
    Poziom 14  
    Oj Panowie jak tak Was się czyta to mam wrażenie ,że Ci co maja wydajniejszy sprzęt to chcą odstraszyć tych ze słabszym.
    Proszę aktualna fotka po piaskowaniu cylindra w kabinowej piaskarce.
    Tyle,że doprowadziłem do kabiny wąż od ciśnieniowej.
    W takim wypadku używam kompresor o wydajności -420l/min. bo wywiew nie wyrabia i nic nie widać w środku.
    dysza-3,75mm.
    piasek do 1mm.
    wydajność-420l/min.
    cylinder całkowicie zardzewiały-stan po około 5 minutach.

Bez najmniejszego problemu.
    Bez zapychania.
    Skutecznie.
    Nie mówiąc już o lakierze który łatwiejszy jest w usuwaniu.