Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piaskarka domowej roboty za 300zl

wnuczek 13 Feb 2012 19:07 657193 819
    Antare
    Level 10  
    ktoś na forum pisał że dysze wsadził poprostu w wąż i zacisnął opaską tylko nie mogę znaleźć tego postu. Takie rozwiązanie zda egzamin?
  • TermopastyTermopasty
    foni-r
    Level 14  
    A jak w trakcie piaskowania kilkakrotnie Ci się zapcha to bedziesz się pi...ił z odkręcaniem,ściąganiem itp??
    Są gotowe obsadki do dysz na Allegro nawet.
    Wpisz "Oprawa (obudowa) do dyszy walcowej do piaskowania " i poszukaj.

Proste do wytoczenia.
  • TermopastyTermopasty
    Antare
    Level 10  
    Porównywał ktoś koszta elementów "hydraulicznych" czy warto kupować na allegro, czy markecie budowlanym lepiej się opłaca?
    foni-r
    Level 14  
    Cena podobna i do tego w markecie mogłem se do woli mierzyć,przykręcać odkręcać.
    Tado_87
    Level 13  
    Wg Mnie dysza 2 mm jednynie przy taaaaakich sprężarkach da sobie radę.
    szwarcu1
    Level 14  
    Tado_87 wrote:
    Wg Mnie dysza 2 mm jednynie przy taaaaakich sprężarkach da sobie radę.

Mam dyszę walcówkę 3mm i przy wydajności 400l/min, kompresor spokojnie trzyma 5bar. Fakt faktem że kompresor przy dłuższej pracy grzeje się niesamowicie ale cóż poradzić :-)

Antare wrote:
    ktoś na forum pisał że dysze wsadził poprostu w wąż i zacisnął opaską tylko nie mogę znaleźć tego postu. Takie rozwiązanie zda egzamin?

Ja tak miałem na początku i tak jak ktoś wcześniej napisał - jak się zapcha raz, to OK. Ale jak musisz dziadostwo odkręcić 5, 10 razy to szlak cię trafia ;-)

Antare wrote:
    Porównywał ktoś koszta elementów "hydraulicznych" czy warto kupować na allegro, czy markecie budowlanym lepiej się opłaca?

Markety to bym omijał z daleka. Jak już to małe sklepy hydrauliczne. Dla porównania - potrzebowałem trójnik 1/2" z tym, że z gwintami zewnętrznymi - cena w Castoramie 15,90!!! W sklepiku u "Pana Henia" 4,90.
    Tado_87
    Level 13  
    Nie wydaje Mi się żeby mała sprężareczka 50ltr, biła wiecej niż ASPA. Jeżeli faktycznie wydajność jest taka jak podaje Antare to 3 mm będzie ok.
    Antare
    Level 10  
    Ma ktoś może pomysł jak rozwiązać problem filtrów w 3jw60? w mojej nie ma żadnych a oryginalne były kiepskie, więc muszę znaleźć jakieś rozwiązanie.
    semmac
    Level 11  
    Większość parku maszynowego zbudowałem sobie sam. Powoli przymierzam się do piaskarki i kabiny do piaskowania. Pomóżcie albo wyjaśnijcie mi dwie rzeczy:

1. Jakim cudem pisze się tu o tym, że piaskarka jest wydajna i tak mocna, że nawet pistoletu w ręce utrzymać nie można? Czym się różni pobieranie piasku z piaskarko do zwykłego pistoletu podłączonego do kompresora o dużej pojemności??
    2. Za chiny ludowe nigdzie się nie doszukałem informacji jaki zastosować wentylator do kabiny zrobionej z beczki, a właściwie skąd go wziąć? Myślałem o elektrycznym no ale...
    Tado_87
    Level 13  
    semmac o co Ci chodzi. cos pistolet, piaskarka. Opisz to jakoś zrozumialej.
    O wyciągu było poruszone-widocznie tak szukałeś.
    semmac
    Level 11  
    Tado_87 wrote:
    semmac o co Ci chodzi. cos pistolet, piaskarka. Opisz to jakoś zrozumialej.
    O wyciągu było poruszone-widocznie tak szukałeś.

To może bardziej sprecyzuję:
    Kilka osób zachwalało piaskarkę jako bardziej wydajny system piaskowania twierdząc, że szybciej i lepiej się piaskuje, a do tego moc jest taka duża, że czasami trudno utrzymać pistolet w ręku.
    Pytam się: skąd taka opinia, przecież nie powinno być różnicy między piaskarką a zwykłym pistoletem podłączonym do dosyć pojemnego zbiornika z powietrzem (o kompresorze nie wspominam, bo to się rozumie samo przez się). Niech mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczy, bo bazuję na wiedzy swojej i ludzi którzy piaskują. A lepiej wiedzieć wcześniej – zanim zacznę budować.

Co do odciągu to ktoś pisał o wentylatorze o wydajności 2000 l/min i tym podobnych drogich wynalazkach. Nie przypominam sobie propozycji taniego systemu odciągowego z kabiny piaskarskiej własnej roboty.
    Tado_87
    Level 13  
    Piaskarka ciśnieniowa nie jest wyposarzona w żaden pistolet.( Ja rozumiem ze chodzi Ci o końcówkę z dyszą).
    Wg moich obserwacjii, pistolet który zasysa piach przy ciśnieniu 7 atm. porównywalnie piaskuje jak cisnieniówka przy 3 atm.
    semmac
    Level 11  
    Tado_87 wrote:
    Piaskarka ciśnieniowa nie jest wyposarzona w żaden pistolet.( Ja rozumiem ze chodzi Ci o końcówkę z dyszą).
    Wg moich obserwacjii, pistolet który zasysa piach przy ciśnieniu 7 atm. porównywalnie piaskuje jak cisnieniówka przy 3 atm.

Końcówka, pistolet - bez różnicy. Pytam o samą ideę. Jaka jest różnica? I czemu piszesz o lepszej pracy przy 3 atmosferach? - uzasadnij niewiernemu
    _JF_
    Level 23  
    Ponieważ piasek w ciśnieniowej ma już prędkość od samej piaskarki, a w pistolecie nabiera prędkości przy samym końcu, Piaskowałem pistoletem z rurą zasysającą, porażka.
    semmac
    Level 11  
    _JF_ wrote:
    Ponieważ piasek w ciśnieniowej ma już prędkość od samej piaskarki, a w pistolecie nabiera prędkości przy samym końcu, Piaskowałem pistoletem z rurą zasysającą, porażka.

I takiej prostej i jasnej odpowiedzi się spodziewałem. Dzięki wszystko jasne.
    Przydałaby się tylko porada jak tanim kosztem zapewnić sobie w beczce odpylanie.
    _JF_
    Level 23  
    w mojej idee układ zbudowany podobnie jak w odkurzaczach bezrowkowych
    Z kabiny zapylone powietrze idzie do puszki/komory zbudowanej tak, by najcięższy był osiadł na dnie a to najdrobniejsze poszło opcjonalnie przez filtry dużej powierzchni np. z Bizona. Wentylator dużej wydajności dałbym na samym końcu,
    albo zrobienie pompy przelotowej podobnej do budowy śrutowników ssąco-tnących i na na koniec worek jak w mieszalniku.
    http://www.dozamech.pl/nowa_strona/images/stories/worki.jpg
    nie wiem jak w praktyce, ale lepiej niech inni sie wypowiedzą.

Link Jeszcze taka ciekawostka
    semmac
    Level 11  
    _JF_ wrote:
    w mojej idee układ zbudowany podobnie jak w odkurzaczach bezrowkowych
    Z kabiny zapylone powietrze idzie do puszki/komory zbudowanej tak, by najcięższy był osiadł na dnie a to najdrobniejsze poszło opcjonalnie przez filtry dużej powierzchni np. z Bizona. Wentylator dużej wydajności dałbym na samym końcu,
    albo zrobienie pompy przelotowej podobnej do budowy śrutowników ssąco-tnących i na na koniec worek jak w mieszalniku.
    http://www.dozamech.pl/nowa_strona/images/stories/worki.jpg
    nie wiem jak w praktyce, ale lepiej niech inni sie wypowiedzą.

Link Jeszcze taka ciekawostka
    Wygląda na niestety duży i drogi sprzęt - ja myślałem o jakimś wentylatorku i może worku??
    _JF_
    Level 23  
    Nie no oczywiście, miniaturka tego śrutownika z łopatkami zamiast noży tnących.
    Ogólnie polecam przestudiowanie odpylaczy cyklonowych.
    Antare
    Level 10  
    bardzo odczuwalna będzie różnica pomiędzy dyszą 2,5 a 3?
    TigRa$
    Level 12  
    To zależy od wydajności twojej sprężarki.
    Antare
    Level 10  
    przy podłączeniu dwóch miałbym conajmniej 450l/min
    szwarcu1
    Level 14  
    Różnica w szybkości pracy będzie niewielka, ale za to dysza 2,5 będzie bardziej podatna na zapychanie.
    Ogólnie rzecz biorąc - sprężarki o wydajności 400ltr do piaskowania to raczej zabawki. Można tym wypiaskować raz kiedyś bardzo małe elementy (mniejsze niż felga 15"). Sam próbowałem na 3 cylindrowym Walterze ze zbiornikiem 270ltr z dyszą 3mm i po prostu żal mi go było - gdybym miał wypiaskować 4 felgi stalowe 15", to chyba by się zagotował. Robił się tak gorący, że o dotknięciu ręką głowicy nie było mowy.
    W tej chwili wyremontowałem WANa-AW - mam nadzieję że tym sobie już popiaskuję troszkę :-)
    Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl
    TigRa$
    Level 12  
    Szwarcu, ten Wan ma jakieś chłodzenie sprężonego powietrza pomiędzy pompą a zbiornikiem?
    Antare
    Level 10  
    Ile wydajności ma ten WAN trzy tłokowy? Zastanawiam się czy nie lepiej pozbyć się 3jw60 a złożyć coś bardziej wydajnego. Za jaką sprężarką warto się rozejrzeć, aby dała rade piaskować? Instalacje w domu mam na 5,5kw więc chyba lepiej aby silnik był troszkę mniejszy?
    szwarcu1
    Level 14  
    TigRa$ wrote:
    Szwarcu, ten Wan ma jakieś chłodzenie sprężonego powietrza pomiędzy pompą a zbiornikiem?

Niestety brak jakiegokolwiek chłodzenia :-( Na początek do piaskowania będzie musiał wystarczyć zwykły odwadniacz, ale w przyszłości będe musiał pomyśleć o czymś bardziej wydajnym. Więcej fotek mojego kompresora znajdziesz w tym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2078797.html

Antare wrote:
    Zastanawiam się czy nie lepiej pozbyć się 3jw60 a złożyć coś bardziej wydajnego. Za jaką sprężarką warto się rozejrzeć, aby dała rade piaskować? Instalacje w domu mam na 5,5kw więc chyba lepiej aby silnik był troszkę mniejszy?

Twoja ASPA jest fajna powiedzmy do lakierowania, ale piaskowaniem to ją poprostu wykończysz. Tak jak pisałem wcześniej - ja próbowałem piaskowania na Walterze o wydajności ok 400l/min i było mi go poprostu szkoda... Co do samej efyktywności, to muszę powiedzieć że nawet takim zestawem w warunkach domowych, niczym innym lepiej rdzy nie usuniesz.
    Jeźeli chcesz coś tam raz kiedyś piaskować, to spreżarka o wydajności 400 pare litrów i dysza 3mm wystarczą, ale kompletu felg to raczej bez szkody dla kompresora nie wypiaskujesz. Jeżeli masz przłącze 5kW, to raczej większej wydajności niż te 400l raczej nie uzyskasz z kompresora. Dla porównania widoczny na zdjęciach WAN ma silnik 11kW.

Antare wrote:
    Ile wydajności ma ten WAN trzy tłokowy?

Ten WAN-AW katalogowo ma ok 1100l/min przy ciśnieniu 7bar (jest to starsza wersja z dwoma zaworami na cylinder) i jest przystosowany do pracy ciągłej. Nowsza wersja z trzema zaworami na cylinder ma wydajność 1300l/min - taką też posiadam ale czeka na remont:-)
    TigRa$
    Level 12  
    Moja sprężarka ma zbiornik 180 Litrów i wydajność na wylocie 600l min (na wlocie 800) To co chce nią robić to elementy motocykli, małe elementy konstrukcyjne, od biedy jakieś stalowe felgi. Do piaskarki chcę dać dyszę 3 mm. Da radę taka konfiguracja?
    Tado_87
    Level 13  
    Szwarcu w jakim czasie nabija Ci tą bańkę od 0 do 6 atm?
    szwarcu1
    Level 14  
    TigRa$ wrote:
    Moja sprężarka ma zbiornik 180 Litrów i wydajność na wylocie 600l min (na wlocie 800) To co chce nią robić to elementy motocykli, małe elementy konstrukcyjne, od biedy jakieś stalowe felgi. Do piaskarki chcę dać dyszę 3 mm. Da radę taka konfiguracja?

Jezeli chodzi o efektywność piaskowania to pewnie że da - jeżeli użyjesz korundu efekt będzie jeszcze lepszy.

Jeżeli chodzi o kondycje spreżarki, to niestety metoda prób i błędów - ja myślałem, że mój Walter też da rade i daje, tylko że po 20 minutach pracy non stop przy ciśnieniu 5 bar głowica robi się tak gorąca, że ręką lepiej jej nie dotykać - jest poprostu "wrząca", a to raczej nie służy żywotności spreżarki.

Tado_87 wrote:
    Szwarcu w jakim czasie nabija Ci tą bańkę od 0 do 6 atm?

Bańka jest 400l i do 5bar nabija ją w ok 95 sekund. Na wyższym ciśnieniu jej jeszcze nie testowałem, bo wg DTR spreżarkę trzeba docierać przez 8 godzin bez obciążenia, a tego jeszcze nie zrobiłem.
    TigRa$
    Level 12  
    Moja przy obecnej głowicy też się grzeje dość mocno, z tą uwagą że mam chłodzenie cieczą, ale żeby nie było zbyt idealnie to nie obejmuje ono głowicy. Pewnie będzie trzeba piaskować z przerwami. No cóż, zobaczymy jak to pójdzie w praktyce.
    foni-r
    Level 14  
    Oj Panowie jak tak Was się czyta to mam wrażenie ,że Ci co maja wydajniejszy sprzęt to chcą odstraszyć tych ze słabszym.
    Proszę aktualna fotka po piaskowaniu cylindra w kabinowej piaskarce.
    Tyle,że doprowadziłem do kabiny wąż od ciśnieniowej.
    W takim wypadku używam kompresor o wydajności -420l/min. bo wywiew nie wyrabia i nic nie widać w środku.
    dysza-3,75mm.
    piasek do 1mm.
    wydajność-420l/min.
    cylinder całkowicie zardzewiały-stan po około 5 minutach.

Bez najmniejszego problemu.
    Bez zapychania.
    Skutecznie.
    Nie mówiąc już o lakierze który łatwiejszy jest w usuwaniu.