Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piaskarka domowej roboty za 300zl

wnuczek 25 Nov 2012 19:44 680155 822
Bosch
 • #511
  dzikagwiazda
  Level 12  
  Witam.
  Nie chcę Cie wprowadzić w błąd odpowiadając na pytanie czy przy sprężarce mam jakiś odwadniacz dlatego napiszę nie wiem.Nie znam dokładnie budowy kompresora który posiadam, wiem natomiast że kompresor posiada tzw. separator który oddziela olej od sprężonego powietrza.
  Powietrze z kompresora wydostaje się chłodne i być może jest tam jakaś chłodnica która pozwala na skraplanie się wody.
  Przy piaskarce zamontowane dwa odwadniacze o przekroju wlot/wylot 3/4' skutecznie wyłapują wodę, odwadniacz który jest na froncie zbiera znaczną część wody , drugi zaś nie ma co robić choć od czasu do czasu pojawiają się śladowe ilości cieczy.
  Co prawda nie mam doświadczenia kilkugodzinnej pracy, dopiero się uczę, ale do tej pory ani razu piaskarka mi się nie zapchała licząc od przeróbki a przerobiła piasku ok 500kg
  pozdrawiam
  Darek
 • Bosch
 • #512
  Tado_87
  Level 13  
  Śrubówki mają "wewnętrzny" odwadniacz.
  Ja mam dwia bańki po 180 litrów i przy 2-3 godzinnym piaskowaniu w pierwszej jest około 100ml wody w drugiej 20ml, i śladowe ilości w odwadniaczu przy piaskarce. Więc 1 tani odwadniacz to zdecydowanie za mało.
 • #513
  ploterek
  Level 12  
  Zależy czy się piaskuje dużo czy jakieś małe rzeczy na kilka minut :)

  Śrubowa sprężarka ma swój sposób oczyszczania powietrza i z takiego ingresolla masz praktycznie czyte powietrze na załamaniach węzy się tak czy tak będzie skraplało ale to Ci wychwyci odwadniacz ;) w przypadku zwykłych tłokowych kompresorów jeden odwadniacz to mus ;) najlepiej dwa ;)
 • Bosch
 • #514
  dzikagwiazda
  Level 12  
  Witam.
  Co prawda temat jest o taniej piaskarce, ale tani hełm do piaskowania ufam nie zakłóci porządku w tym wątku, więc spytam tu:
  Czy może ktoś, kto miał do czynienia z profesjonalnym hełmem do piaskowania rzec kilka słów o rozprowadzeniu w takim hełmie powietrza? mile widziany był by jakiś prościutki schemat
  pozdrawiam
  Darek
 • #515
  remik_80
  Level 11  
  Witam,

  Wzorowałem się niniejszymi wpisami przy budowie piaskarki niestety mam problem z wodą w powietrzu mimo zastosowania szeregu filtrów. Napiszcie proszę gdzie jest błąd/niedociągnięcie w budowie mojej piaskarki.

  - Posiadam sprężarkę WANa - 1333 L/min. Ponieważ niebyła ona wyposażona w żadną chłodnicę, więc domontowałem 4 rurowy grzejnik typu fafir.
  - Do wyloty z grzejnika dołączyłem własnej konstrukcji odwadniacz. Odwadniacz składał się z rury 3" a w środku ok 15cm drutów do mycia garnków.
  - Dodatkowo w piaskarce zastosowałem dodatkowy odwadniacz (już nie własnej konstrukcji a jakiś z uszkodzonej, dużo mniej wydajnej sprężarki).

  Niestety po 5-10 min pracy woda w powietrzu powoduje zatykanie się trójnika (½") mieszającego piasek z powietrzem.

  Czy mam zastosować dodatkowy (albo najlepiej 2) odwadniacze, aby pozbyć się tej uciążliwej wody w powietrzu?
  Myślałem, że szereg zabezpieczeń przed wodą jak chłodnica (grzejnik fafir), własny odwadniacz, i dodatkowy przy piaskarce powinny wystarczyć?
 • #516
  dzikagwiazda
  Level 12  
  Witaj
  Tak w zasadzie mało podałeś informacji co do swoich konstrukcji, nie wiemy czy w tej Twojej , nazwijmy to chłodnicy skrapla się woda , jeśli tak to jak jest usuwana, jakie ilości, jakieś zdjęcie by się przydało.
  Drugi Twój filtr tak na pierwszy rzut "oka" wydaje się karkołomny , i choć nie mam wielkiego doświadczenia myślę że konstrukcja twojego filtra nie jest najlepsza.
  Myślę że powinieneś zbudować odwadniacz wysokiej wydajności wzorując się na profesjonalnym sprzęcie.
  Ja kupiłem dwa odwadniacze z allegro, które widać w poprzednich postach na fotkach ,i one dają radę wyłapać wodę ale przy Twoim kompresorze może to egzaminu nie zdać , trudno mi powiedzieć.
  polecam lekturę z wątku:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1017178-30.html

  w poście 59 jest wzmianka o budowie profesjonalnego odwadniacza.
  Pozdrawiam
  Darek
 • #517
  remik_80
  Level 11  
  Zamieszczam zdjęcia

  na zdjęciu - górna część grzejnika fafir to wyjście z kompresora, dolna część wchodzi do "odwadniacza" swojej roboty - rura 3". Górna część rury to wyjście do piaskarki a na samym dole jest spust kondensatu
  Piaskarka domowej roboty za 300zl

  na zdjęciu część piaskarki. po lewej stronie (niebieski odwadniacz) to wejście kompresora. Dziś dokupiłem dodatkowy odwadniacz - ten pomarańczowy.
  Piaskarka domowej roboty za 300zl


  Po zamontowaniu dodatkowego odwadniacza, sytuacja poprawiła się, lecz niestety piaskarka wymaga jakiś dalszych przeróbek w celu pozbycia się tej wody.

  Zamierzam do wyjścia z odwadniacza (tego swojej roboty przy kompresorze) zamontować jakiś odwadniacz z allegro, który wyłapuje więcej wody - ten pomarańczowy odwadniacz wyłapuje 1 krople na 300-600L (tak pisze w jego specyfikacji). Potrzebowałbym teraz jakiś odwadniacz, który wyłapuje tylko większe drobinki wody za to, aby robił to skutecznie.
  Na jaki parametr odwadniacza zwrócić uwagę, kupując na allegro, aby był tzw odwadniaczem "zgrubnym", wyłapał większe ilości wody?
 • #518
  dzikagwiazda
  Level 12  
  No teraz mogę trochę pomarudzić.


  remik_80 wrote:
  górna część grzejnika fafir to wyjście z kompresora, dolna część wchodzi do "odwadniacza" swojej roboty
  ŚWIETNIE!! i cała woda z chłodnicy wpychana jest do Twojego "odwadniacza"
  Kolego nie jestem przekonany do takiego rozwiązania, ale jeśli już to zbudowałeś to pofatyguj się zerknąć na podobną konstrukcję w kompresorze aspa 3JW60
  Powietrze wychodzące z chłodnicy powinno wydobywać z jakiegoś zbiorniczka na końcu chłodnicy górą!!!
  Najlepiej zobrazuję to prostym schematem Piaskarka domowej roboty za 300zl
  Budowa Twojego odwadniacza budzi we mnie mieszane uczucia no ale może coś tam on wyłapie.
  Co do odwadniaczy z allegro nic nie podpowiem poza tym że ja w wyszukiwanie wpisałem odwadniacz 3/4" i wielkiego wyboru nie miałem, nadmienię że mam dwa najtańsze o tym przekroju odwadniacze zamontowane jeden za drugim i w tym pierwszym po pół godziny piaskowania zbiera się jakieś 100- 200g wody a w tym drugim może z 50g albo i mniej
  Pozdrawiam
  Darek
  ps.jeśli do budowy tej piaskarki użyłeś zbiornika od wody to pomyśl by go zastąpić czymś lepszym byśmy nie musieli czytać nekrologu :cry:
 • #519
  Nemonek
  Level 27  
  remik_80 wrote:
  "odwadniacza" swojej roboty - rura 3"


  To, co tam jest, nie jest odwadniaczem a dodatkowym zbiorniczkiem.
  Proste i skuteczne odwadniacze wykonuje się z rur 100-150 wg rysunku zamieszczonego poniżej: (przepraszam za jakość zdjęć)
  Piaskarka domowej roboty za 300zl
  Jego działanie polega na wprowadzeniu powietrza w silny ruch wirowy a siła odśrodkowa wytrąca drobiny wody na ścianki rury i pod wpływem grawitacji ścieka na dół. Wylot powietrza znajduje się centralnie u góry w "oku cyklonu". Na tej samej zasadzie działają separatory piasku na odciągu.
  A te druty do mycia garów, o których kolega wcześniej wspomniał, to po co?
 • #520
  remik_80
  Level 11  
  Pomysł z grzejnikiem fafir zaczerpnąłem właśnie z kompresora aspa 3JW60. Chciałem jednak zbiornik na wodę i odwadniacz mieć w jednym urządzeniu - tak oto zbudowałem coś co myślałem, że jest odwadniaczem.
  Pytanie z teorii, dlaczego nie ma racji bytu urządzenie: pojemnik na wodę i odwadniacz w jednym? Woda, która spływa z grzejnika spływa do "odwadniacza" i tam zostaje. Dodatkowo druty chromonikielowe (od garów) powodują dalsze skraplanie kondensatu, gdyż tworzą sieć labiryntów, przez którą powietrze musi się przedrzeć.
  Pomysł z drutami do garów zaczerpnąłem z: http://motoalvax.blogspot.com/2012_10_01_archive.html . Odwadniacz tam przedstawiony jest bardziej rozbudowany, ja zastosowałem tylko druty do garów na 15cm wysokości rury. W tej konstrukcji niczego co powodowałoby wprawianie powietrza w ruch wirowy wokół rury i na tej podstawie wytrącania się wody.

  Kolego Nemonek, podobny schemat odwadniacza widziałem w poście #70 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1017178-60.html Tam jednak widać dodatkowe płaskowniki. Czy bez nich odwadniacz będzie działała równie dobrze? Dodatkowo w poście #71 (link jak powyżej) jest schemat konstrukcji bardzo podobny do mojej. Tam zastosowano podziurkowaną blachę w kształcie stożka, ja zastosowałem serie filtrów z drutów garowych.

  Butla piaskarki to faktycznie jest jakaś od wody. Kupiłem do od gościa jako butle do kompresora. Widocznie dokonał kilku przeróbek i sprzedał mi ją jako butle do sprężarki. Nie stosuję w niej ciśnienia wyższego niż 6 bar więc nic nie powinno się stać. Dodatkowo sprzedawca, zarzekał się, że spokojnie wytrzyma nawet 10 bar gdyż to nie jest pierwsza, którą sprzedał i działa do dziś. Czy mu wierzyć? nie wiem.
 • #521
  dzikagwiazda
  Level 12  
  Witam

  remik_80 wrote:
  Pomysł z grzejnikiem fafir zaczerpnąłem właśnie z kompresora aspa 3JW60. Chciałem jednak zbiornik na wodę i odwadniacz mieć w jednym urządzeniu.

  Czyli niby chciałeś ułatwić sobie prace, a w rezultacie przerobiłeś projekt starej aspy tak by nie działało.
  remik_80 wrote:

  Pytanie z teorii, dlaczego nie ma racji bytu urządzenie: pojemnik na wodę i odwadniacz w jednym?

  Tym tokiem myślenia można by rzec że konstruktor 3JW 60 niepotrzebnie nakombinował ze zbiorniczkami u dołu chłodnicy, przecież woda mogła by spokojnie spłynąć do głównego zbiornika i tam zostać do momentu spuszczenia jej dolnym korkiem.
  Kolego Remik , spróbuję Ci zobrazować błąd na przykładzie. Załóżmy że zbudowaliśmy sieć do uzdatniania powietrza i po drodze mamy 5 odwadniaczy. Powietrze po przejściu przez każdy kolejny odwadniacz będzie czystsze prawda? Każdy odwadniacz wyłapie niepożądane cząstki wody/oleju stosunkowo z coraz czystszego powietrza, i kondensatu w pierwszym będzie najwięcej a najmniej w ostatnim prawda?
  Skoro tak to powiedz mi co by było gdyby pierwszy odwadniacz i kolejny też, nie magazynował kondensatu i nie wydalał, tylko przekazywał ten kondensat następnemu odwadniaczowi a ten z kolei następnemu? W efekcie pracował by tylko jeden! Ten ostatni
  I tak właśnie jest u Ciebie. Chłodnica studzi gorące powietrze wydostające się ze sprężarki, woda się skrapla, i zamiast tam pozostać do czasu jej usunięcia wciskana jest do Twojego „odwadniacza”, uderza o te druciaki rozbija na mgłę i dalej wędruje aż do piaskarki, a ten mały biedny odwadniacz cyklonowy przy piaskarce po prostu sobie nie radzi i tyle.


  Pomysł z drutami do garów może i dobry przy jakichś innych filtrach ale jakoś nie spotkałem takiego rozwiązania w profesjonalnych piaskarkach
  Wszędzie napotykam się na konstrukcję nazywaną separatorem cyklonowym którą przedstawił kolega Nemonek .
  Myślę że lepszego rozwiązania nie ma.
  Co do tych płaskowników o których piszesz to jak najbardziej jest do dobra sprawa która zwiększy wydajność odwadniacza ale nie należy myśleć ze płaskowniki te mogą być byle gdzie i byle jak.
  Nemonek w uproszczeniu wyjaśnił zasadę działania odwadniacza Cyklonowego
  i jeśli zastosujesz takie przegrody w nieodpowiednim miejscu z Twojego odwadniacza zrobi się kolejny zbiornik i nic więcej.
  Proponuję byś wzorował się np. na tym co przedstawił kolega Jarek68 w poście #59 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1017178-30.html

  wykonał odwadniacz identycznie bez żadnych własnych ulepszeń a mogę zapewnić Twój problem przejdzie do historii
  Pozdrawiam
  Darek
  https://www.youtube.com/watch?v=UnxOgVg-HYA
 • #522
  Nemonek
  Level 27  
  Druty, siatka czy tam co innego, będą powodowały skraplanie się wody dopóki się nie rozgrzeją w sprężonym powietrzu i być może te płaskowniki działają jak radiatory w chłodnicy. W tej konstrukcji hamowały by wirowy ruch powietrza, niwecząc jego działanie
  Opisany przez siebie odwadniacz, montowałem wielokrotnie na instalacjach przemysłowych. Były one skuteczne i najmniej kłopotliwe, wszystkie odwadniacze fabryczne, stosowane w końcowych odcinkach instalacji, miały elementy powodujące zawirowanie oraz siateczki ze spienionego mosiądzu, ale to były już dokładne filtry.
  Zbiornik na wodę przy chłodnicy ma sens, ale podłączenie powinno przebiegać tak jak niżej
  Piaskarka domowej roboty za 300zl
  Dodam również, że odcinki favierów, powinny być lekko pod spadem, zgodnie z kierunkiem spływu wody do zbiorniczka
  Zbiorniki na wodę faktycznie są atestowane na 1MPa, ale czy to jest nowy zbiornik?
  Inna sprawa, że wszystkie zbiorniki o współczynniku >5 (litry x ciśnienie), podlegają odbiorowi UDT
 • #523
  remik_80
  Level 11  
  Darek, Nemonek dzięki za szczegółowe wyjaśnienia.

  Po przeanalizowaniu planuję zamontować zbiornik na wodę na końcu grzejnika fafir a następnie odwadniacz. Jestem w trakcie poszukiwań takiego, dość popularnego w starszych kompresorach:
  Piaskarka domowej roboty za 300zl

  Nemonek, niestety mój grzejnik fafir nie jest ze spadem i równoległe do siebie są wszystkie rury, dlatego też myślę, że lepiej będzie, aby wlot powietrza i kierunek spływu kondensaty były zgodne. Wtedy siłą powietrza kondensat będzie spływał prosto do zbiornika z wodą. Jeśli się mylę poprawcie mnie.
 • #524
  dzikagwiazda
  Level 12  
  remik_80 wrote:

  myślę, że lepiej będzie, aby wlot powietrza i kierunek spływu kondensaty były zgodne. Wtedy siłą powietrza kondensat będzie spływał prosto do zbiornika z wodą. ....


  Ja też tak myślę i właśnie takie rozwiązanie ma aspa 3JW 60.

  Ten odwadniacz od starego kompresora szukaj jak największy czytaj wydajniejszy
  wydajność kompresora 1.3 m/min to już tak całkiem mało nie jest.
 • #525
  Lukenz
  Level 11  
  Witam moje zdanie jest takie ze nie może być tam żadnej chłodnicy, nie wzoruj się na starej aspie. Wszystkie nowe kompresory mają dolot do butli rozwiązany tak żeby był jak najkrótszy, i tyle bez żadnych chłodnic tym bardziej przy takiej wydajności.

  NP.
  Piaskarka domowej roboty za 300zl

  I tak samo za butlą zamontuj pożądany odwadniacz i 2 przy piaskarce.
  Miedzy kompresorem a piaskarką na wąż załóż otulinę z pianki takiej jak na rurki miedziane.
 • #527
  remik_80
  Level 11  
  Chłodnica byłaby za sprężarką, a przed piaskarką i jej zadaniem byłoby ochłodzenie pary i w ten sposób wyłapanie zgrubne wody. Następnie zamontuje odwadniacz (też taki zgrubny), który mam już zamówiony. Bardziej szczegółowym wyłapywaniem wody zajmowały by się 2 zamontowane już odwadniacze przy piaskarce.
  Muszę przyznać, że zadanie chłodzące spełnia grzejnik fafir wzorowo - pierwsza rura od kompresora jest gorąca, a ostatnia już całkiem chłodna.

  O wynikach zamontowania dodatkowego odwadniacza oczywiście poinformuje.
 • #528
  _JF_
  Level 23  
  Ja nie mam żadnej chłodnicy, tylko JEDEN odwadniacz przy piaskarce i 0 problemów z wodą... Za odwadniacz dałem 70zł z automatycznym opróżnianiem zbiornika...
 • #529
  dzikagwiazda
  Level 12  
  _JF_ wrote:
  ……..Mam kompresor wydatność 300l/min wiem że mało, więc chcę pożyczyć dodatkowy kompresor z wydatnością 450l/min i tak jakby zasilać piaskarkę "na 2 baty…………….: myśle podłączyć 2 kompresory trójnikiem do piaskarki i mieć te 750l/min <teoretycznego>)  _JF_ , a powiedz mi jak się ma Twoje 0.75 l/min do 1.3m/min którym dysponuje kolega remik_80 ?? Bo ja uważam że to bardzo duża różnica.
  No i coś mi się zdaje że widziałem także u Ciebie odwadniacz przy samej sprężarce, ale nie ważne, istotne że działa i się piasek nie zapycha.
  Życzę tego wszystkim "konstruktorom"
  Darek
 • #530
  michal5254
  Level 2  
  Oto moja piaskarka :D Jeszcze nie wiem jak piaskuje bo zrobiłem ją wczoraj. W najbliższym czasie dodam filmik z piaskowania.
  Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl
 • #531
  dzikagwiazda
  Level 12  
  Nie był bym sobą gdybym nie zapytał ,dlaczego utrudniłeś sobie życie tym nieco wyszukanym połączeniem?

  Piaskarka domowej roboty za 300zl

  Zakładaj odwadniacz , wąż z dyszą i do dzieła
 • #532
  michal5254
  Level 2  
  bo nogę dałem na wprost wylotu i mi sie nogi nie chciało odcinać
 • #533
  _JF_
  Level 23  
  dzikagwiazda wrote:  _JF_ , a powiedz mi jak się ma Twoje 0.75 l/min do 1.3m/min którym dysponuje kolega remik_80 ?? Bo ja uważam że to bardzo duża różnica.


  Ma to do siebie że taki zbiorniczek 2x szybciej napełnia wodą to znaczy 2x częściej się opróżnia wodę, NIC poza tym :D to się nazywa proporcjionalość.
 • #534
  zigiss
  Level 14  
  Witam forumowiczów w związku z tym że też kiedyś zbudowałem taką piaskarke i używam jej już bardzo długo i bardzo często pokaże jak na razie filmik z piaskowania bo obecnie fotek nie posiadam,zbudowana z butli po lpg 60l reszta to zawory i rurki 1/2 i 3/4" dysze robie ze stali hartowanej ostatnio są to śruby o twardości 10.5 wystarcza na jakąś godzine ciągłej pracy więc nie długo ale za to wykonanie dyszy zajmuje kilka min. Kompresor WAN wydajność 80m3/h, piasek kwarcowy z marketu.
  Filmik;
 • #537
  zigiss
  Level 14  
  Fajna sprawa ta przyłbica i wygląda dosyć profesjonalnie dożucam fotki piaskarki bo filmik już jest.
  Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl Piaskarka domowej roboty za 300zl
 • #538
  remik_80
  Level 11  
  Jeśli chodzi o hełm do piaskowania. Ja kupiłem jakiś tani na allegro kask plus jakąś narzutę ze szkiełkiem i wszystko fajnie oprócz jednego szczegółu - strasznie szybko paruje. Starałem się ten problem rozwiązać poprzez posmarowanie czymś tłustym (np.olejem jadalnym) i równe przetarcie tego np. starą kartą telefoniczna by nie było zniekształceń światła. Pomogło trochę niestety po jakimś czasie znów paruje.

  Czy jedynym rozwiązaniem jest hełm do którego doprowadzane jest powietrze ?

  ps. kolego zigiss, jak sprawuje Ci się twoja "maska". Na filmiku pokazowym miałeś tylko ochronę z pleksi na całą twarz i to raczej nie parowało. Ewentualnie założyłbym jeszcze maskę aby nie wdychać kurzu np. taką ochronną jak przy malowania. Czy polecasz takie coś i faktycznie nie paruje ?
 • #539
  dzikagwiazda
  Level 12  
  Zigiss, w zasadzie niemal jak ze sklepu, myślę że gdybyś wymienił ten króciec węża na złącze kłowe, no i zastosował wąż doprowadzający powietrze o większym przekroju ,zwiększył byś wydajność swojej piaskarki:)


  remik_80 wrote:

  Czy jedynym rozwiązaniem jest hełm do którego doprowadzane jest powietrze ?

  Próbowałem różnie, jak koń pod górę, i wyciągnąłem wnioski-
  albo kabina, albo hełm z doprowadzonym powietrzem.
  michal5254 wrote:
  oto moja dysza

  Michal, napracowałeś się przy tej dyszy troszkę a pewnie długo Ci nie posłuży.
  Pomyśl nad tym by zbudować rozkręcane mocowanie na dyszę, które pozwoli Ci na montaż dyszy bez konieczności przyspawania do niej króćca z gwintem.
  Jak już będziesz wiedział jaki rozmiar dyszy Cie zadowoli, pomyśl o oryginalnej dyszy z węglika- jest niezastąpiona. Biorąc to pod uwagę buduj mocowanie dyszy zachowując wymiary dyszy oryginalnej.
  Darek
 • #540
  zigiss
  Level 14  
  Kolego remik_80 maska którą stosuje nie paruje aż tak bardzo jak np zamknięty kask ale minimalnie u dołu tam gdzie wydycham nosem robią sie 2 kółeczka z pary mój zestaw zabezpieczający najczęściej wygląda tak że ubieram okulary ochronne na to maska z plexi w sklepach budowlanych jakieś 15zł a na calość ubieram bluze z kapturem a na ręce rękawice spawalnicze wadą jest to że troche sie tego można nawdychać ale na świeżym powietrzu nie jest źle i do moich potrzeb jak na razie wystarcza,pewnie teraz pomyśle nad tymi spostrzeżeniami kolegów i zastosuje złcze kłowe,grubszy wąż i na pewno dysza z węglika bo mam już dość toczenia i chartowania tych śrub.