Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piaskarka domowej roboty za 300zl

wnuczek 22 Paź 2017 19:50 590827 800
    Bonaducci
    Poziom 2  
    Przeglądając internety doszedłem do wniosku, że ten wątek praktycznie wystarczy każdemu, kto zaczyna zabawę z piaskowaniem.

Co prawda piaskarkę kupiłem gotową (nie miałem nic i uznałem, że tak będzie szybciej i wygodniej), ale wymaga trochę poprawek.
    Kupiłem gotowca Geko 38l, sprawuje się jako tako. Pierwsze trzy problemy jakie się nam pojawiły to:
    1. Zatykająca się dysza (max 3.5mm w sklepach)
    2. Zapychający się zawór piasku (wystarczy stukać raz na sekundę i wszystko działa równo)
    3. Spadek ciśnienia.

Cała piaskarka jest wykonana na 3/8", co wydaje się trochę małe. Może faktycznie drobne ścierniwo by nie miało takich problemów, ale akurat używaliśmy korundu 1.4 i padło na podrasowanie sprzętu.

1. Zrobiliśmy dyszę 5mm z bezpiecznika 20A (podobnie, jak ktoś doradzał w tym temacie) i udało się ją dopasować tak, aby działała w zestawie z takim pistoletem:
    Od tej pory problemu z zapychaniem się dyszy nie ma i piaskuje całkiem dobrze dopóki piach leci i ma ciśnienie. No więc...
    2. Zawór kulowy 3/8". Rozwierciliśmy go tak, jak ktoś tu proponował (została tylko górna część kuli zaworu) i trochę to polepszyło sprawę, ale dalej się zacina. Korund był suchutki i nowiutki, a powietrze przechodzi przez osuszacz przemysłowy i w odwadniaczu nie ma ani kropli wody, więc stawiam na zbyt mały zawór. Tu pierwsze pytanie:
    Czy zawór gazowy 3/4" z redukcjami do oryginalnych otworów 3/8" będzie wystarczającym rozwiązaniem, czy lepiej nawiercić i nagwintować to na 1/2" lub 3/4"? Jeśli tak, to co polecacie do gwintowania 1/2"? Gwintowniki na 3/4" są dostępne i dosyć tanie (40-50zł), ale na 1/2" nie znalazłem nic tańszego od 80zł. Skąd taka różnica? Może jakieś lepsze propozycje?
    3. Kwestia spadku ciśnienia dosyć powszechna, więc póki co zmieniam złącza na 1/2", wąż 3/4" no i pazury zamiast szybkozłączek. Zobaczę jeszcze, czy na końcu redukcja do odwadniacza 3/8 będzie problemem. Jeśli tak, to najwyżej się go pozbędę i wstawię 1/2 w czwórnik, z którego idzie osobno 3/8 do butli i 3/8 do podajnika piachu. Warto bawić się w odwadniacz jeśli do tej pory nic z wody nie zebrał, a powietrze jest z kompresora przemysłowego z porządnym osuszaczem?

Praktycznie główne pytanie dla którego tu piszę odnosi się już do recyklingu piachu.
    Pracujemy pod chmurką i mamy sporo do wypiaskowania, więc siłą rzeczy korund zmieszany z piachem, kurzem i wszelakim śmieciem leci przez sito. Nie udało mi się kupić na szybko nic poza moskitierą 2,5mm, która w rzeczywistości ma ledwie 2mm, więc szczęśliwie filtruje odpowiednią grubość. Siatek metalowych w castoramie nie mają, kojarzycie może jakąś sieciówkę albo coś taniego w internecie? Średnio mi się widzi wydawać 50zł za pół metra siatki, a takie na allegro znalazłem. No i najważniejsze pytanie - bawicie się w odfiltrowanie pyłu od ścierniwa? Zauważyłem, że po kilku cyklach mamy sporo bardzo drobnego pyłu, który zapewne nie ma dobrych własności ściernych, a za to robi nam straszną zadymę przy piaskowaniu. Zastanawiam się, czy raz odsiane ścierniwo nie przepuścić jeszcze przez bardzo drobne sito/tkaninę, żeby ten drobny pył z większego zebrać i nie wrzucać tego do piaskarki. Mieliście już takie problemy i jakieś rozwiązania?

Nagrywamy mały serialik na YT z naszego projektu, więc jak będę miał więcej postów, to będę mógł wrzucić linka do niego ;)
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    roberto7727
    Poziom 22  
    Pyły zawsze będą i nie sądzę aby dało radę ich odsiać . Chyba jedynie możliwe jest ich odwianie czyli powolne przesypywanie w strumieniu powietrza . Ja już z tym nie walczę bo piach tani a i maski PG są niedrogie .
    Bonaducci
    Poziom 2  
    Też olałem ten problem, chociaż nadal mi nieco przeszkadza. Piaskuję teraz w hali namiotowej ogrzewanej dwoma nawiewnicami 2kW (a hala ma blisko 100m³) no i mimo wszystko problem mam z pyłem w powietrzu. Hala służy nam ogólnie do pracy nad projektem, więc robimy w niej wszystko, a po piaskowaniu jeszcze ze 2 godziny pył wisi w powietrzu.
    Tak się zastanawiałem nad jakąś metodą taniego filtrowania powietrza. Profesjonalne oczyszczacze są drogie, a widziałem kiedyś oczyszczacze z workiem stosowane do wyłapywania pyłu drewnianego z powietrza.
    Jak myślicie, filtr powietrza tynkarski i wentylator rurowy sobie poradzą?
    vcc
    Poziom 33  
    Powoli i ja zaczynam zabawę bo ostatnio przytargalem klatke 150x100x100 czyli kabinę do piaskowania. Oświetlenie jest na 1 swietłowce i juz wiem ze to będzie mało. Chyba 2 halogeny po bokach dadzą radę? Dwa to odciąg - sprezarka to wan aw wiec trochę to dmucha a zalozony jest jakiś mały wentylator. Co polecacie aby się sprawdziło i tanim kosztem bo widziałem wentylatory takie jak w domach do wentylacji ale to chyba za słabe?
  • Computer Controls
    vcc
    Poziom 33  
    Powoli i ja zaczynam zabawę bo ostatnio przytargalem klatke 150x100x100 czyli kabinę do piaskowania. Oświetlenie jest na 1 swietłowce i juz wiem ze to będzie mało. Chyba 2 halogeny po bokach dadzą radę? Dwa to odciąg - sprezarka to wan aw wiec trochę to dmucha a zalozony jest jakiś mały wentylator. Co polecacie aby się sprawdziło i tanim kosztem bo widziałem wentylatory takie jak w domach do wentylacji ale to chyba za słabe?
    Przemula1
    Poziom 9  
    Pytanie odnośnie tego piasku kwarcowego np z castoramy . Jaką zalecacie dysze do niego tu ktoś pisał ze 3 mm to za mała srednica - tak jest ?? jest to potwierdzone , lepiej szukać dyszy bliżej 4 mm . ??? a jeszcze pytanko czy odwadniacz wystarczy 3000l/ min czy szukać większego .
    Dodam ze kompresor to Chińczyk 100l podają 440 l/min
    marek49ae
    Poziom 23  
    Skoro kompresor ma na wydechu 440l/min, a odwadniacz 3000l/min, to na co ci większy? Dysza 3mm przy tej wydajności kompresora to będzie tylko "zakurzać" pomieszczenie a nie piaskować. Ja mam realną wydajność kompresora 600l/min przy ciśnieniu 5,5 bara i na dyszy 3mm nie daje rady. Kupuję piasek płukany w kopalni, suszę i przesiewam przez sito o oczkach +- 2mm, dysza 2mm i jakoś idzie. Choć felg aluminiowych nie wypiaskuję idealnie. Drobne elementy stalowe idzie dobrze, grubsze wożę do znajomego na profesjonalna piaskarkę.
    roberto7727
    Poziom 22  
    To dużo zależy ile po drodze jest odwadniaczy i jaka ich przepustowość . Jak wyrzuciłem wszystko to przy wydajności ok 600-700l min pięknie szło a jak odwadniacze ,zlączki itp osprzęt to marnie to szło .
    qoompel
    Poziom 21  
    vcc napisał:
    Dwa to odciąg
    Załóż np. wentylator osiowy z silnikiem. Na OLX można trafić za 200-300zł. Jak będzie miał dobry ciąg, to zrób filtr cyklonowy np. z wiadra po farbie i już.

Przemula1 napisał:
    piasku kwarcowego np z castoramy . Jaką zalecacie dysze do niego tu ktoś pisał ze 3 mm to za mała srednica - tak jest ?? jest to potwierdzone , lepiej szukać dyszy bliżej 4 mm
    Po co Ci piasek 400zł/t, jak możesz mieć na żwirowni za 18zł?
    CO do dyszy, to wszystko zależy od zastosowanych przewodów, zwężek a nawet rodzaju budowy dyszy. Jeśli dobrze kojarzę, to ten kwarc z Castoramy ma <1mm. Ja też na początku go używałem, stosując doświadczalnie dysze 2, 3 a nawet 4mm. Musisz sam sprawdzić jak to się u Ciebie sprawuje.

Przemula1 napisał:
    Chińczyk 100l podają 440 l/min
    Czyli ma ze 200 :D
    Zmierz czas w jakim sprężarka pompuje wg poradników chociażby na YT.

roberto7727 napisał:
    odwadniaczy i jaka ich przepustowość . Jak wyrzuciłem wszystko to przy wydajności ok 600-700l min pięknie szło
    Nie wchodził Ci rdzawy nalot kilka g. po piaskowaniu?

Pozdro
    M.
    vcc
    Poziom 33  
    Znalazłem w domu promieniowy z silnikiem 3F gdzieś z 0.5kW kwestia zamocowania ale z wyciągiem raczej nie będzie problemu.
    roberto7727
    Poziom 22  
    Od piaskowania nie bo przecież od razu miejsce odsłonięte się osusza od wiatru ale po kilku godzinach jak położyć w pomieszczeniu gdzie pracuje kompresor to tak bo nagrzeją się ściany czy cokolwiek innego a w nocy ochładza się i potrafi siadać , zależy od pogody .Są mgły to siądzie po pierwszej nocy a latem potrafiło kilka dni leżeć i było ok . Nie da się jednak tak piaskować bo zapycha się w końcu wylot z piaskarki . Po kilkukrotnym rozkręcaniu rurek musiałem założyć odwadniacze ponownie a żeby nie rozkręcać już więcej zamiast trójnika dałem czwórnik i teraz odkręcam tylko korek . Kilka ruchów prętem i przepchane .
    potegat
    Poziom 19  
    Generalnie też jestem na etapie budowy piaskarki, przeczytałem cały temat i kilka innych na różnych forach.Najwięcej problemów sprawia woda w powietrzu która moczy piasek i zapycha zawór dozujący ścierniwo. Będę miał dwa odwadniacze po drodze ale myślę nad budową wstępnego separatora cyklonowego może ktoś ma jakieś dane do budowy zasadę działania znam, wlatujące powietrze wpada w ruch wirowy i siła odśrodkowa odrzuca wodę na ścianki a czyste powietrze odbierane jest u góry odwadniacza. Drugi problem to wysyp piasku po zamknięciu dyszy na końcu węża myślę rozwiązać to poprzez elektrozawór 3/4 na dojściu powietrza do piaskarki i zamknięcie ścierniwa za pomocą zaworu sterowanego elektromagnesem np takim jak automat od rozrusznika, i tu pojawia się problem zawór talerzowy jest bardzo drogi i nie mieści się w moim budżecie więc pomyślałem żeby go zrobić. Mam plan wykonać go z nierdzewki bo jest twardsza od mosiądzu i brązu i nie rdzewieje jak zwykła stal.Mam tokarkę więc nie będzie to problem.myślę tylko czy tarczę z otworem która jest w środku zrobić tak na ciasno czy raczej mocno na luźno, ale po krótkim namyśle zrobię na ciasno (tak żeby obracała się bez problemów) jak będzie się zacierać to zawsze mogę powiększyć luz.Może ktoś ma taki zawór żeby napisać jak jest zbudowany.
    roberto7727
    Poziom 22  
    Ja zrobiłem patent gdzie z ciągnika ruskiego zastosowałem jakąś chłodnicę oleju . Spiralna rurka z użebrowanie wykonana z aluminium i po podłączeniu węży zanurzyłem to w zimnej wodzie . Dość dobrze wytrącało wodę ale problematyczne w stosowaniu .
    vcc
    Poziom 33  
    Przy swoim wanie mam odwadniacz od sprężarki skot, rura ok 100mm i długości z 300mm z przegrodą w środku od dołu spust wody.

Przy wejściu piaskarni mam 2 separator z szklanką od dołu i spustem, od góry jest blaszka która wprowadza powietrze w zawirowanie.
    Póki co robiłem testy ale woda nie pojawiła mi sie w piachu
    qoompel
    Poziom 21  
    potegat napisał:
    myślę nad budową wstępnego separatora cyklonowego może ktoś ma jakieś dane do budowy
    Po co Ci jakiekolwiek dane? :) Robisz tak, jak Ci intuicja podpowiada i to już wystarczy.

Np. coś takiego:

Zobacz jak zrobił to p. Krzysztof:
    http://motoalvax.blogspot.com/2012/10/odwadniacz-do-piaskarki-syfonowej-ciag.html
    http://motoalvax.blogspot.com/2012/11/budowa-piaskarki-syfonowej-mobilnej.html

potegat napisał:
    Drugi problem to wysyp piasku po zamknięciu dyszy na końcu węża myślę rozwiązać to poprzez elektrozawór
    Wg mnie to wszystko zależy od spodziewanej intensywności użytkowania takiego wynalazku. Nie chciałbym gasić Twojego potencjału, ale jeśli zamierzasz używać takiej piaskarki w celach raczej rekreacyjnych, to zastosuj zwykły zawór zasuwowy do regulacji ilości ścierniwa i zawór kulowy przy rękojeści. Proste i tanie :)
    vcc
    Poziom 33  
    U sienie mam 5/4 cala wodny bo akurat takie gwinty były w spawane. Tylko od razu trzeba go rozkrecic i włożyć oring bo strasznie stuka
    potegat
    Poziom 19  
    Zawór z mosiężnym grzybkiem ? jak zamocować ten oring ?

Dodano po 11 [godziny] 30 [minuty]:

Obecnie mam Wan a dwutlokowego z butla od aspy. W celu odwadniania i odolejania zastosowano taka wieżę z pierscieniami Białeckiego myślę zrobić taka sama tylko wieksza, będzie to pierwsza linia obrony przed woda w powietrzu. W obecnym kompresorze nigdy nie zdarzyło się żeby wyplul wode. Taka objętość około 10-15 litrów przed zaworem (będzie na szczycie wieży) powinna poprawić prace zaworu zwrotnego żeby się nie stukał.
    vcc
    Poziom 33  
    Każdy zawór jest skrecany. Wystarczy rozkrecic i of strony sprężyny na trzpień prowadzący założyć oring co by orwierajacy grzybek nie uderzal bezpośrednio w poprzeczkę.
    potegat
    Poziom 19  
    Dzisiaj dotarła nierdzewka na zawór talerzowy wiec zacząłem działać. Jutro będzie pręt nierdzewny na oś I mufy 3/4 wiec jak będzie chwila to działam dalej. Musze obspawac pręt do do wewnętrznego ruchomego talerza i później obrobic z jednego zamocowania.
    Ciekawe czy zda to egzamin.
    vcc
    Poziom 33  
    Elektromagnes rozrusznika nie jest przystosowany do pracy ciągłej.
    potegat
    Poziom 19  
    Teoretycznie nie jest, jutro podlacze go i zobaczę jak się zachwuje.
    Zapewne by zadziałał ale pobiera 30 A więc odpada. Sterowanie zrobię siłownikim pneumatycznym i małym elektrozaworem 24V ze spustem po zaniku zasilania.
    Zawór talerzowy zrobiony przepuszcza piasek nie zacina się więc powinien zadziałać. Dzisiaj dotarły dysze z węglika boru zakupione bezpośrednio u chińczyka.
    Dzisiaj miałem chwilę żeby zacząć montować piaskarkę.
    vcc
    Poziom 33  
    Zawór 1 cal? myślałem co by w swojej dać elektrozawór 1/2 cala bo taki mam tylko czy przy wanie AW i dyszy 5mm by nie zamarzał?
    vcc
    Poziom 33  
    Z tego co wiem to połączenie góra dół powinno być wykonane węźem bo w rurce lubi sie wytracać woda