Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Popularny problem z siecią. Już po raz tysięczny.

barytek 18 Paź 2008 20:53 2733 13
  • #1 18 Paź 2008 20:53
    barytek
    Poziom 23  

Podłączyłem 2 komputery i skonfigurowałem połączenie w sieć domową kablem skrosowanym RJ-45. Nazwy grupy roboczej są takie same na obu kompach. Na każdym komputerze wyświetlają się obie nazwy komputerów w zadaniu: "wyświetl komputery grupy roboczej". Mam włączone na każdym komputerze konto gościa. Na pierwszym kompie mogę wejść w swoje foldery udostępnione, a także w foldery udostępnione na drugim komputerze i mogę je otwierać i kopiować. Niestety komp 2 nie widzi udostępnionych folderów na kompie1 i wyświetla błąd:

"\\xxxxx nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem tego serwera, aby
    uzyskać uprawnienia dostępu.
    Odmowa dostępu"
    Na obu kompach system WIN XP SP2

Ten problem był już miliony razy poruszany w Internecie. Dzisiaj sam natknąłem się na różnych forach na posty. Ale nigdzie nie było odpowiedzi, która pomogła. Jedynym znanym sposobem na to jest format. Problem Istnieje już wiele lat i może w końcu koś znalazł na to rozwiązanie ale jeszcze nigdzie o tym nie napisał.
    Proszę o pomoc. Niech wypowiadają się tylko ci co mieli ten problem wielokrotnie i zawsze go rozwiązali. Proszę bez odpowiedzi w stylu.:
    „uruchom konfigurator sieci i postępuj zgodnie z twoimi ustawieniami włączając w nim udostępnianie plików po czym go zamknij .”
    „włącz konto gość”
    Wpisz
    „Start/Uruchom...

\\192.168.0.X”

To nie pomoże. Mam przeczucie, że ten post zostanie bez pozytywnego rozwiązania jak setki innych takich samych.

0 13
  • #2 18 Paź 2008 23:01
    rafał
    Poziom 22  

jaki windows ?
    jaki service pack ?
    jaki antywirus ?
    jak długo czekałeś ?
    utworzyłeś w zaporze wyjątek udostępniania plików ?
    czy jest aktywny ?

Zakładając że wiemy co jest akurat z twoim komputerem mylisz się a my nie pomożemy.

Dla systemu XP SP2 i SP3 ustawienie powyższych parametrów nawet w dużych sieciach po rozgłoszeniu się działa. Nie spotkałem się żeby nie działało. Komputery muszą się rozgłosić. Większość usług udostępniania wymaga ponownego uruchomienia komputera. W przypadku częstego korzystania z określonego zasobu radzę zmapować dysk.

0
  • #3 18 Paź 2008 23:40
    northx
    Poziom 17  

Czy problem występuje tylko z dostępem do partycji systemowej a zwłaszcza konta, z którego korzystasz? Czy aby na pewno nie uczyniłeś swojego profilu profilem prywatnym? Ew masz włączone systemowe szyfrowanie zawartości.

0
  • #4 19 Paź 2008 08:40
    barytek
    Poziom 23  

Litości. Rafale czytaj posty zanim odpowiesz.

jaki windows ? Było przeczytać mój post
    jaki service pack ? Było przeczytać mój post
    jaki antywirus ? BRAK
    jak długo czekałeś ? 2 minuty
    utworzyłeś w zaporze wyjątek udostępniania plików ? Zapora wyłączona
    czy jest aktywny ? Zapora wyłączona

Dodano po 5 [minuty]:

Czy problem występuje tylko z dostępem do partycji systemowej a zwłaszcza konta, z którego korzystasz?
    Co? Mieli się wypowiadać tylko ci co znają ten problem.
    Czy aby na pewno nie uczyniłeś swojego profilu profilem prywatnym? Ew masz włączone systemowe szyfrowanie zawartości.
    A co do tego ma profil prywatny?
    W ogóle o kótury komputer Ci chodzi? O serwer i klijent?

W tym poście czekałem na odpowiedzi a nie na pytania.
    Mogę sobie w gooogle wpisać "Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego" i też będę miał setki pytań a żadnej odpowiedzi.

0
  • #5 19 Paź 2008 09:51
    northx
    Poziom 17  

Chodzi mi o komputer, na który nie możesz wejść.

0
  • #6 19 Paź 2008 10:11
    barytek
    Poziom 23  

Podłączyłem inny komputer zamiast tego co nie chce działać. Na drugim śmiga. Więc wina nie leży po stronie serwera

Dodano po 5 [minuty]:

A może trzeba coś w rejestrze zmienić? Istnieje jakiś konfigurator sieci?

0
  • #7 19 Paź 2008 11:22
    rafał
    Poziom 22  

Wyłącz proste udostępnianie plików i sprawdź udziały folderu który chcesz udostępnić.

BTW: Skoro zapora wyłączona antywirusa brak czyli komputery działają w sieci zamkniętej bez dodatkowego ruchu ?

Na maszynie która nie widzi sprawdź automatyczne wyszukiwanie plików i drukarek i czy zainstalowana usługa udostępniania plików i drukarek w połączeniu sieciowym.

0
  • #8 21 Paź 2008 09:02
    barytek
    Poziom 23  

Widziałem że odpowiedzi się nie doczekam. Zrobiłem tak jak zawsze robię w tej sytuacji. Choć cholernie nie lubię tego rozwiązanie. Postawiłem na serwerze serwer FTP . No i prawie śmiga.

0
  • #9 21 Paź 2008 10:54
    northx
    Poziom 17  

Po prostu słabo sprecyzowałeś problem. Miałeś jakiegokolwiek firewalla na kompie, z którego nie mogłeś dostać się na innego?

0
  • #10 21 Paź 2008 11:51
    barytek
    Poziom 23  

Mało precyzyjnie czy nie mało. To jest bez różnicy. Bo Nigdzie w Internecie nie ma rozwiązania tego problemu. Wiem że jest mało prawdopodobne aby na elektrodzie się ktoś znalazł go zna ten problem. Dla takiej osoby, która zna ten problem wyraziłem się wystarczająco konkretnie.
    Ja nie jestem małe dziecko i wiem co to jest firewall. I chyba jest normalne ze jak coś w sieci nie działa to wyłącza się firewall i jak zacznie działać to się go dopiero włącza.

0
  • #11 21 Paź 2008 12:27
    dyciu
    Poziom 10  

dziwi mnie fakt dlaczego użyłeś kreatora windowsa a nie przydzieliłeś IP statycznie sam, wielokrotnie miałem podobny problem co Ty a więc sieć 2 kompy jeden widzi wszystko u 2 a ten 2 widzi część lub nic u tego 1. Odpowiedź była zawsze taka sama, jeśli wcześniej była jakaś sieć to po wyczyszczeniu ustawień kart sieciowych na obu komputerach ustawiałem:

PC1: IP= 192.168.0.1
    Maska= 255.255.255.0
    PC2: IP= 192.168.0.2
    Maska= 255.255.255.0
    Brama= 192.168.0.1

Jak czytałem Twój post nie mówiłeś o dzierżawie internetu więc ją tutaj pomijam.

Dodatkowo obowiązkowo na obu komputerach we właściwościach połączenia na danej (używanej do połączenia) karcie sieciowej muszą być włączone/zainstalowane:
    Klient Sieci MS Networks
    Udostępnianie plików i drukarek
    Harmonogram pakietów QoS
    Protokół TCP/IP
    to powyżej jest w standardzie czasami w przypadku niektórych kart należy doinstalować protokół NetBios lub alternatywny IPX/SPX ruch w sieci przez to będzie większy co za tym idzie szybciej się rozgłoszą.

Poza tym zapewne urazi Cie fakt iż opisze tutaj udostępnianie katalogu bo wyżej kiedy ktoś Ci chciał pomóc i zapytał grzecznie to niemal nie zrównałeś go z błotem.

Podczas udostępniania: w zakładce udostępnianie są 3 opcje do zaznaczenia, rozumiem że wiesz doskonale do czego one służą więc dla pewności sprawdź czy tam nie jest coś namodzone.
    Ach i jeszcze taki mini dodatek od samego siebie, który nie wiem czemu ale jak to bywa z windowsem że czasami po prostu coś się dzieje bo się dzieje i nikt nie wie czemu, najlepiej wszystko jest ustawić że tak powiem na sucho czyli z odłączonym kablem sieciowym dopiero po ustawieniach podłączyć kabel sprawdzić pingi PC1 >> PC2 oraz PC2 >> PC1.

Gdyby coś jeszcze przyszło mi do głowy i będziesz chciał to dopiszę :)

0
  • #12 21 Paź 2008 17:21
    barytek
    Poziom 23  

Przerobiłem sieć :

Dodałem Router.

LAN IP Address: 192.168.1.1
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    ma łączone DHCP
    Start IP Address: 192.168.1.2
    End IP Address: 192.168.1.254

Dodałem Laptopa
    Łączy się radiowo lub kablowo

Kablowo:
    Pobiera pierwsze wolne IP (obecnie 192.168.1.3)
    Radiowo:
    Stałe IP: 192.168.1.16

Serwer:
    Stałe IP: 192.168.1.8

PC2

Ip pierwsze wolne

Połączenie

I właśnie na tym pc2 Nie ma dostępu do zasobów serwera.
    Na laptopie(Pc1) śmiga zarówno radio jak i kablowo.
    Udziały udostępnione na Pc2 śmigają na serwerze i na PC1
    Na każdym komputerze Windows Xp sp2

Jeszcze czegoś nie podałem? Mam nadzieje że tą sytuację dość obrazowo przedstawiłem.

0
  • #13 28 Paź 2008 14:58
    paawel
    Poziom 21  

Też kiedyś borykałem się z takim problemem a co najciekawsze czasami te same komputery są widoczne w sieci i można mieć do nich wgląd a czasem ich wogole nie widać. Kedyś ktoś powiedziała że to urok Win XP he he he. Do dziś nie wiem od czego to zależy :)
    Jak znajdziesz odpowiedz to odśwież temat bo też jestem sam ciekawy jaka jest przyczyna tego.
    pozdrawiam.

0
  • #14 28 Paź 2008 17:25
    none12
    Poziom 20  

Chyba znalazłem odpowiedź na wasz problem ale nie jestem pewien czy będzie działać.

W połączeniu sieciowym tam gdzie ustawiacie sobie adres IP jest przycisk zaawansowane trzeba kliknąć na niego i wejść do zakładki WINS. Dodam obrazek i go opisze.

Trzeba zmienić na "Włącz system NetBIOS przez TCP/IP ewentualnie jeśli to nie pomoże dopisać adresy kompów w polu "Adresy serwerów"

To nie jest mój opis pożyczony z innego forum opisujący porty NetBIOS:

Firewall a całkowite zamykanie specyficznych portów

135, 137-139, 445, 1900, 5000

Osobna zapora softwarowa (typu: ZoneAlarm / Kerio / Outpost etc.) nie jest rozwiązaniem wystarczającym w tej materii, gdyż to czym się zajmuje firewall to nie całkowite zamykanie omawianych tu portów lecz jedynie blokowanie do nich dostępu poprzez filtrowanie ruchu sieciowego. To oznacza iż komponenty, które korzystają z tych portów, są nadal uruchomione. W takiej sytuacji firewall musi być cały czas aktywny by ochrona miała miejsce i jesteśmy od tego faktu uzależnieni (chwilowe wyłączenie zapory lub jej wyłożenie się na błędzie jest ekspozycją na zagrożenie). Ponadto zarówno komponenty Windows pracujące na tych portach jak i firewall startują wspólnie podczas uruchamiania komputera, a które z nich zainicjuje się pierwsze (czyli będzie mieć szansę na forsowanie własnych zadań) jest zagadką wynikającą z masy czynników konfiguracyjnych.

Poniżej przedstawiam skrócony opis kluczowych portów wraz z ręczną metodą ich zamykania, która polega na przekonfigurowaniu komponentów Windows. Jest to zagadnienie dla waszej orientacji co się dzieje w systemie. Tych edycji nie trzeba wykonywać ręcznie - programy Windows Worms Doors Cleaner i Seconfig XP przeprowadzają to automatycznie. To wprowadzenie by zrozumieć dlaczego te porty są kluczowe i co te programy prowadzą w celu rozwiązania problemu. Zamknięcie tych portów nie wpływa na szybkość pobierania w programach P2P (eMule, torrent etc.) i proszę tego nie łączyć.

NetBIOS over TCP/IP - NetBIOS przez TCP/IP

137-139

Port 137 UDP - Usługa NetBIOS Name / nazw NetBIOS. Odpowiada za łączenie adresów IP z nazwami komputerów. Kojarzenie nazewnicze typowo odbywa się wg dwóch metod: serwer WINS (Windows Internet Name Service) lub plik LMHOSTS (nie mylić z plikiem HOSTS!). Duża część pakietów UDP blokowanych na firewallach nie ma związku z próbami ataku. Zagrożenie:
    * Pobór przez atakującego informacji o układzie sieci
    * Robaki sieciowe szukające otwartych zasobów Windows (cel = port 139TCP)

Port 138 UDP - Usługa NetBIOS Datagram. Komunikacja bezpołączeniowa w formie datagramów bez potwierdzenia ich dotarcia na miejsce, najczęściej wykorzystywana w trybie rozgłaszania (broadcast). Obsługuje przesył informacji o sieci Windows. Z tych właściwości korzysta usługa Computer Browser / Przeglądarka komputera, która buduje listę komputerów wyświetlaną w Otoczeniu sieciowym. Również usługa Messenger / Posłaniec. Zagrożenie:
    * Atakujący/haker poprzez zafałszowanie pakietów może dodać swój komputer do sieci lokalnej co implikuje iż zostanie zniwelowa różnica zabezpieczeń występująca między komputerami internetowymi a lokalnymi.
    * Spam usługi Messenger / Posłaniec.

Port 139 TCP - Usługa NetBIOS Session / sesji NetBIOS (SMB przez NetBIOS). Komunikacja połączeniowa w formie sesji. Odpowiada za właściwą wymianę danych i współdzielenie zasobów plików / drukarek w sieci lokalnej oraz za tworzenie tzw. null-session (mówiąc w skrócie logowanie użytkownika bez nazwy i bez żadnego hasła). Zagrożenie:
    * Port będący celem ataków hackerskich, często skanowany w poszukiwaniu zasobów. Popularna metoda hackowania udostępnianie plików i drukarek to atak typu "brute force" / siłowy, polegający na łamaniu haseł przez sprawdzanie jak największej liczby prawdopodobnych kombinacji.
    * Jest to również port, z którego korzysta usługa Messenger / Posłaniec produkując bezpośredni spam w pop-upach.
    * Jedna z dróg transportu robaków sieciowych

Skutki uboczne wyłączenia portów NetBIOS (włącznie z 445 = patrz dalej): Przestanie działać Otoczenie sieciowe i funkcja Udostępniania plików i drukarek w sieci oraz inne aspekty sieci Microsoft Networks (nie mylić sobie tego z www, e-mail i tego typu komunikacjami szaraków). W LAN prawdopodobnie NetBIOS jest niezbędny ale zależy to też od tego w jaki sposób LAN rozwiązano. Test bardzo prosty: jeśli po całkowitym zamknięciu portów 137-139 (włącznie z 445) i resecie komputera padnie całkowicie dostęp do internetu, NetBIOS jest wymagany.

Napisała @picasso

To jest moje zdanie przetestujecie powinno zadziałać.

0