Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa amperomierze - jak zrobić auto przełącznik zakresu?

18 Paź 2008 21:19 3556 10
 • Poziom 17  
  Czy istnieje jakiś prosty sposób na wykonanie automatycznego przełącznika amperomierzy w przypadku przekroczenia pewnego zakresu?

  Mam dwa amperomierze 0-10A i 0-100A, mam też prostownik "rozruchowy" 14.5V 70A (własnej konstrukcji) chciałbym podłączyć do niego dwa amperomierze tylko tak aby dopóki prąd nie przekroczy 10A (około) to podłączony był amperomierz 0-10A a po przekroczeniu prądu 10A aby automatycznie odłączony został amperomierz 0-10A a podłączony był 0-100A, po spadku prądu poniżej 10A z powrotem w obwód powinien zostać podłączony amperomierz 0-10A.

  PS. Posiadam styczniki o odpowiedniej wytrzymałości prądowej.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 36  
  Problemem będzie szybkość przełączania amperomierzy. Może się zdarzyć, że nagły pobór prądu o znacznej wartości zdąży uszkodzić amperomierz o zakresie 10A. Jeśli stycznik posiada dwa styki przełączające to wystarczy jeden i prosty układ mierzący spadek na szeregowym rezystorze o dużej mocy.
  Podaj jakim prądem zasilane są styczniki - rodzaj prądu i wartość napięcia.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 17  
  o uszkodzenie w wyniku zbyt wolnego przełączenia się nie martwię - przetestowane że krótkie "uderzenia" prądu miernik wytrzymuje bez problemu :). Tylko jak dokładnie zrobić układ mierzący, bo na elektryce znam się nieźle, ale z elektroniką gorzej :(
 • Poziom 36  
  Nie podałeś jakim napięciem jest zasilany stycznik.
  Poniżej podaję schemat układu.
  dwa amperomierze - jak zrobić auto przełącznik zakresu?

  Prostokątem w kolorze zielonym są zaznaczone styki przekaźnika/stycznika dla dwóch przypadków: po lewej dla jednego styku przełączającego, po prawej dla dwóch styków przełączających.
  Przyjąłem, że jeśli stycznik jest zasilany napięciem sieci to będziesz umiał go wysterować - wtedy w układzie jest przekaźnik na napięcie 12V i jego styki włączają zasilanie na cewkę stycznika. Rezystor R należy obliczyć dla założonej wartości prądu przełączania amperomierzy z zależności: R=0,7/I - dla prądu około 10A będzie to wartość - 0,07Ohma (trzeba się liczyć z dużą wydzieloną na nim mocą) . Rodzaj tranzystora (T) zależy od prądu cewki przekaźnika/stycznika. Wartość rezystora włączonego w obwód bazy tranzystora będzie trzeba być może również dobrać eksperymentalnie.
  Jest tylko albo aż jedna wada tego układu - dla dużych prądów pobieranych z prostownika spadek napięcia na szeregowym rezystorze będzie znaczny w skrajnym przypadku nawet 5V - co może go całkowicie dyskwalifikować.
 • Poziom 39  
  Panowie 70A to już prawie "energetyka"a nie elektronika,a takie urządzenie jak prostownik z rozruchem ma być niezawodne.Proponowane rozwiązanie z przełączaniem amperomierzy skończy się awarią w/w lub styczników.Pytanie po co dwa amperomierze?Takie ustrojstwo nie musi mieć precyzyjnego pomiaru bo poco?Wystarczy dokładność 5-10 %.Proponuje bardzo proste (prymitywne, ale działa )rozwiązanie:bocznik z drutu miedzianego o przekroju 6 mm2 w szereg z ładowanym akumulatorem o dobranej eksperymentalnie długości i panelowy woltomierz cyfrowy o zakresie 200mv podłączony do jego końców .W praktyce drut należy dać nieco dłuższy ,a jednym z wejśc woltomierza "szukać" miejsca na naszym boczniku aby wskazanie pokrywało się z podłączonym dodatkowym wzorcowym amperomierzem.Przykładowo jeśli bocznik bedzie miał0.001ohm to przy 10A miernik pokaże wskazanie0.010, a przy70A-0,070.
  Wystarczy odłączyć zera nieznaczące i kropkę(a jeśli nie znasz sie na elektronice-to je zakleić lub zrobić mniejsze okno na wyświetlacz -i mamy wskazanie w amperach!!
  Prawidłowo bocznik powinien być wykonany z drutu oporowego (lub taśmy)o własnościach niezmiennej rezystancji od temperatury,ale w tym przypadku dokładnośc jest drugorzednym parametrem,a moc jaka sie tu wydzieli (ok 5W)niewiele go nagrzeje i to tylko w czasie "rozruchu"
  Koszt woltomierza panelowego to ok 50zł (npTME) plus drut i trochę eksperymentów (no i malutki zasilacz 9-12v np od anteny tv).
  No i układ jest niezniszczalny pod warunkiem solidnego zamocowania bocznika w zaciskach i pewnego podłączenia woltomierza do drutu(lutowanie)
  Pozdr A.Ł.
  PS Dla ambitnych mozna użyć gotjowego bocznika 100-200A i z wskazań przeskalować przetwornik w woltomierzu(najczęściej ICL)do żądanych wskazań
 • Poziom 17  
  Dzięki za pomoc jak widzę będę musiał zadowolić się ręcznym przełącznikiem zakresu i będę musiał uważać aby się nie pomylić. Sposób pierwszy odpada ze względu na zbyt duży spadek napięcia a sposób drugi ponieważ chcę zostać przy amperomierzach analogowych poza tym choć może i nie duże to jednak za wysokie koszty.
 • Poziom 39  
  Zastosuj miliwiltomierz 100mV analogowy i będzie ten sam efekt.A jeśli mówisz,że będziesz uważał i się nie pomylisz,to napewno się pomylisz (prawo Murpfy'ego).Urządzenia powinny być tak konstruowane aby służyły nam ludziom,a nie mi im.
 • Poziom 29  
  Gdybym mial wykonac podobna rzecz, poszedłbym w kierunku przekładnika pradowego. Nie wiem jak to w tej chwili rozwiazać, ale po pewnych przemysleniach miałbym zapewne sprawe lekko i mniej bolesnie zalatwiona.
  Pozdrowka
 • Poziom 17  
  przekładnik nic tu by nie pomógł, mi zależy na tym aby mieć zakres do 100A i to jest nie problem bo nawet mam amperomierze o takim zakresie problem jest taki że zależy mi na dokładnych wskazaniach w zakresie 1-10A a ten zakres chyba we wszystkich amperomierzach o dużych zakresach wręcz pomijany lub podziałka jest co kilka amper, więc jak już chyba pisałem zrobię ręczny przełącznik pomiędzy dwoma amperomierzami.
 • Poziom 35  
  Witam.
  Może po prostu dorób sobie drugie wyjście - niskoprądowe .
  Drugie będzie do rozruchu i po sprawie .
  Jedno puszczasz przez mniejszy amperomierz a drugie przez większy .
  Nie pomylisz się bo i jak ?
  Koszt to cena zacisków ( z 5pln ) .
  Swoją drogą przy rozruchu prądy magą być większe niż 100A .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 39  
  Kolega pukury ma dobry pomysł.Ja bym poszegł nawet dalej i zrobił drugi prostownik o zakresie 10A. Używanie trafa o mocy pow.1kW do ładowania prądem10A powoduje duże straty pracy praktycznie jałowej dla tego trafa. I jeszcze pytanie -po co jest potrzebne dokładne wskazanie prądu przy prostym prostowniku (,który ze swojej natury wraz z akumulatorem)bedzie pokazywał niestabilne wskazania z tendencją malejącą w stosunku do wstępnej nastawy?-Moim zdaniem ma to tylko charakter orientacyjno-informacyjny

  Dodano po 3 [minuty]:

  W wypadkach precyzyjnej regulacji należy wykonac układ z regulowanym ,ale stabilnym źródłem prądowym i wyłączaniem po osiągnieciu parametrów kończących ładowanie.