Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Beko WMD25080T - silnik "piszczy"

18 Paź 2008 23:08 8273 9
 • Poziom 10  
  Witam,

  Jako amator mam problem z ww. pralką: Podczas wirowania czuć było od pewnego czasu specyficzny "zapach" z silnika, ponadto silnik chwilami jakby szarpał.
  Sprawdziłem szczotki - jedna wyglądała na ukruszoną (?), ponadto w jednym miejscu na komutatorze było widoczne jakby przypalenie (a raczej przygrzane resztki ze szczotki).
  Co zrobiłem:
  - delikatnie wyczyściłem komutator - nie widać uszkodzeń/przerw
  - wymieniłem szczotki (ponoć nie występują jako część zamienna, tyle dowiedziałem się w autoryzowanym serwisie w Krakowie, kupiłem więc na dokładnie ten sam wymiar, podobno dobrej jakości)
  W czym problem:
  - po zmianie szczotek silnik już nie śmierdzi (i nie iskrzy ani się nie grzeje, choć nie jestem pewien czy miało to miejsce wcześniej)
  - wygląda że prawidłowo obraca się w lewo/prawo oraz osiąga ustawione obroty (pralka ma regulację od 400 do 800)
  - ale - podczas pracy silnika słychać bardzo głośny "świst"/piszczenie - im wyższe obroty tym gorzej (i to samo było przed wymianą szczotek) - po zdjęciu paska jest to samo, czyli na pewno "piszczy" w silniku - czy to kwestia łożysk, czy trzeba użyć odpowiedniego smaru (jakiego?), a może zupełnie coś innego? Pralka pracowała bez problemu równe 2 lata i koniec - akurat skończyła się gwarancja :)

  Z góry serdecznie dziękuję za komentarze.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator AGD
  Po wymianie szczotek to normalne, bo chyba nie dotarte.
 • Specjalista AGD
  Jeżeli jeden z wycinków komutatora wygląda inaczej niż pozostałe oznacza to, że masz uszkodzony wirnik. Charakterystyczny dźwięk wytwarza podniesiony wycinek komutatora, który haczy szczotkę. Wirnik do przewinięcia lub wymiana całego silnika.
 • Poziom 29  
  Na początek sprawdź łożyska, jeśli ok, to komutator zawsze troszkę można przetoczyć. Albo wirnik zapiąć w wiertarkę stołową i wyrównać.

  PS. Łożyska się wymienia, a nie smaruje stare (to pomaga tylko na "chwilę")
 • Poziom 14  
  zgadzam się w 100procentach z kolegą Andrzejem G. trafne stwierdzenie .Natomiast ,czyszczenie ,przetaczanie,polerowanie komutatora z podniesioną działką -wycinkiem nic nie da ..tylko wymiana!
 • Specjalista AGD
  Andrzej G napisał:
  Jeżeli jeden z wycinków komutatora wygląda inaczej niż pozostałe oznacza to, że masz uszkodzony wirnik. Charakterystyczny dźwięk wytwarza podniesiony wycinek komutatora, który haczy szczotkę. Wirnik do przewinięcia lub wymiana całego silnika.


  Należy zauważyć że w takim przypadku silnik na pewno by iskrzył, a autor wcześniej napisał że to zjawisko nie występuje.
  Po wymianie szczotek powinieneś silnik na małych obrotach dotrzeć np. pumeksem - chodzi tutaj o delikatnie szlifowanie komutatora a jednocześnie docieranie szczotek, wtedy również można wychwicić wszelki nierówności. Silniki komutatorowe w pralkach mają to do siebie że piszczą a raczej gwiżdżą, możesz jeszcze sprawdzić łożyska. Jeżeli szczotki nie przylegają dokładnie do komutatora dotrzyj je, bo za jakiś czas mogą dotrzeć się same albo sam silnik sie spali.
  pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuję za komentarze - sprawdziłem dodatkowo - na komutatorze wszystkie wycinki wyglądają tak samo - tzn. nie ma widocznych uszkodzeń/nic nie wystaje/nie ma przerwy.

  "Pisk" jest na tyle głośny że niedotarte szczotki raczej na pewno nie mogą być przyczyną. Na pierwszy rzut oka obie nowe szczotki przylegają do komutatora tak jak powinny.
  Dźwięk jest słyszalny dopiero od pewnych obrotów (tzn. "ręcznie" nie da się tego efektu uzyskać, ale słychać go już przy najniższych obrotach załączonego silnika - im wyższe obroty tym gorzej).
  Może faktycznie to kwestia łożysk?

  Z góry dziękuję za dodatkowe podpowiedzi.
 • Specjalista AGD
  Łożyska usłyszysz już na pewno przy najmniejszych obrotach. Dodatkowo mogą mieć luz, lub wydawać się suche. Możesz wyjąć szczotki i zobaczyć ręcznie jak zachowują się łożyska, jeżeli ok to musisz czekać na dotarcie szczotek, chociaż w zależności od ich typu może to trwać długo.
  pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Witam dołączam do tematu mam problem z pralką Beko WMB71643 PTE pralka prawie nowa od końca grudnia 2014 roku i zaczął się od tygodnia problem mianowicie pralka kręcąc się w prawo na wolnych obrotach piszczy w lewno nie ma takiego problemu podczas szybkich obrotów nie ma takiego problemu, wydaje mi się na to że potrzeba naciągnąć pasek klinowy, nie wiem czy wina łożysk, będę wdzięczny za podpowiedź, pralka na gwarancji ale lepiej naciągnąć pasek czy łożyska wymienić, niż czekać 2 tygodnie za pralką.
 • Specjalista AGD
  pazdziochowski napisał:
  od końca grudnia 2014 roku
  :?: Jeszcze nie ma grudnia 2014r :|
  pazdziochowski napisał:
  pralka na gwarancji ale lepiej naciągnąć pasek czy łożyska wymienić
  Skoro na gwarancji to na co czekasz? Zgłaszaj do serwisu, albowiem tu nic nie naciągniesz i sam nie wymienisz łożysk :cry: .