Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem. Jaki układ najlepszy?

19 Paź 2008 08:23 3992 4
  • Poziom 2  
    Mam płytkę z ARM9 na liniach i/o mam 3.3V. Potrzebuję przełączyć przekaźnik 5V stanem niskim, czyli jak na i/o podam "0" - 0V, to chcę, żeby przekaźnik się przełączył. Jak to najlepiej zrobić i jakiego układu użyć ? Do tej pory używałem uln2003, ale przełączałem stanem wysokim. Nie jestem elektronikiem, więc proszę o w miarę prostą odpowiedź.
  • Zasilacze UPS
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 18  
    Już prościej się chyba nie da:

Sterowanie przekaźnikiem. Jaki układ najlepszy?
  • Poziom 2  
    Moge zmienić na "0" - 0V w bootloader to akurat nie problem. Problemem jest to że część pinów i/o z których kożystam jest podpięta do drabinki rezystancyjnej na 3.3V. Jak zrobie reset albo jak wyłącze płytke to przez krótki czas zanim bootloder zmieni wartości pinów, to na niektórych pinach jest 3.3V i przekaźniki się przełączą. Chce tego uniknąć.
  • Poziom 34  
    Ravender: Pomysł dobry, ale tylko wtedy, kiedy pin wyjściowy może przyjmować napięcie 5V. Tutaj jeśli stan wysoki to 3v3, popłynie prąd bazy 0,1mA, przekaźnik będzie się mógł załączyć.
    Można to rozwiązać na kilka sposobów:
    1/ jednym tranzystorem zrobić inwerter do 3v3, drugim załączać przekaźnik do masy.
    2/ Zastosować układ, który będzie odcinał uln - może to być nawet 74245, sygnał DIR na stałe do zasilania (lub masy, zależy od tego z której strony mają być wyjścia a gdzie wejścia), sygnał G do dodatkowego pinu. Ustawienie na nim stanu niskiego powoduje, że bufor staje się przezroczysty i można sterować uln'em. Jeśli jest stan wysoki, uln jest odcięty, nie płynie prąd.