Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ukryty Monitoring video na Tirach z mozliwoscia nagrywania

tompotter 19 Paź 2008 10:59 6286 9
  • #1 19 Paź 2008 10:59
    tompotter
    Poziom 18  

Zastanawiam się nad projektem monitoringu wideo na samochodzie TIR z tyłu kabiny kamera ma patrzeć na okolice baniaka z paliwem (kierowca kradnie paliwo jako dowód) i być jak najbardziej czujna na podczerwień, jaka kamerę zastosować chodzi o LUX 0 czy 0,05 Lux, 0,02lux czy 0,001 Lux która kamera będzie najlepiej widziała w ciemności oczywiście z diodami podczerwonymi a która najgorsza będzie do widzenia nocą waszym zdaniem. Kamerę mam zastosować z przetwornikiem CCD i TVL 420 minimum. Kamera ma być ukryta myślę wykorzystać reflektor jako obudowę w raz promiennikiem podczerwieni a kamera ma nagrywać tylko podczas postoju i jeszcze lepiej jak ktoś się zbliży do baniaka z paliwem na parę metrów (może czujnik ruchu) i teraz na co nagrywać na magnetowid ? czy może rejestrator cyfrowy z jednym wejściem video. Zadanie mam takie, jaka kamerę polecacie, jak rozwiązać czujnik postoju samochodu oraz elektronikę sterującą nagrywaniem i wykrywaniem postoju samochodu i ze ktoś jest w okolicy baniaka z paliwem wtedy uruchamia się nagrywanie lub inna opcja np. uruchomienie magnetowidu lub cos innego do nagrywania

0 9
  • #2 19 Paź 2008 12:39
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Teoretycznie wszystko można zrobić, ale w praktyce już jest gorzej. Urządzenie takie będzie bardzo rozbudowane. Elementy tego systemu muszą być zamontowane w różnych punktach pojazdu. Trudne warunki pracy dla elektroniki (wibracje, szeroki zakres temperatur pracy, styczność z chemią), co wymusza stosowanie selekcjonowanych urządzeń, podzespołów i elementów (do zastosowań motoryzacyjnych, lub przemysłowych), czyli cenowo z "górnej półki". Nie wspomnę już o tym, że chodzi tu o cysternę, a więc istnieją pewnie jakieś dodatkowe wymogi (stosowne przepisy), co można na niej zaczepić, a co nie. W związku z powyższym koszty wykonania, eksploatacji (konserwacji, napraw) takiego systemu mogą być na prawdę wysokie!! Konieczna jest więc solidna kalkulacja, czy warto za to się brać. Najlepiej sprawdzić, czy są już produkowane takie systemy komercyjne, bo może to wskazywać, iż istnieje jakaś przynajmniej minimalna opłacalność stosowania tegoż, natomiast jeśli jest to "Twój pomysł" nad którym aktualnie gdybasz, to ryzyko jego zastosowania (czytaj: "wywalenia pieniędzy w błoto") może być wysokie.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 19 Paź 2008 13:00
    hehehehuhuhu
    Poziom 19  

Do obserwacji czy kierowca kradnie paliwo ze zbiornika są specjalistyczne urządzenia GPS z sondą w owym zbiorniku, spedytor wie kiedy ile i na jakim kilometrze zeszło najwięcej paliwa.
    P.

0
  • #4 19 Paź 2008 13:46
    tompotter
    Poziom 18  

Ogólnie rzecz biorąc jest to typowy tir z naczepa z plandeka jeżdżący międzynarodowo problemem jest to ze nieuczciwy kierowca spuszcza kilkadziesiąt litrów paliwa (podchodzi z kanistrem odkręca bak i wkłada wężyk do baku dmuchając przez wężyk i leci mu paliwo, które od razu sprzedaje chodzi o dowody, kto kradnie ile ich jest itp. Planuje wykorzystać lampę, która jest z tyłu do oświetlenia naczepy jako odbudowe kamery w raz oświetlaczem podczerwonym zastosować stabilizator 7812 (zasilanie 24V In.samochodowa) i ukryty gdzieś rejestrator tylko, jaki? Magnetowid czy rejestrator cyfrowy z dyskiem? Lub może cos innego. I sterowanie magnetowidu lub rejestratora by nagrywał, gdy tir stoi i jednocześnie ktoś kreci się koło baka, czyli zastosować czujnik ruchu w raz czujnikiem postoju –jakaś elektronika a sygnał postoju pobrać z obrotomierza lub prędkościomierza teraz stoję nad problemem, jaki rejestrator wybrać i jak rozwiązać wykrywanie postoju samochodu w raz ruchem w okolicy kamery jakieś pomysły sugestie a powiedzcie mi jak to jest parametrem LUX jak jest 0 LUX to kamera lepiej widzi w podczerwieni czy gorzej a jak jest 0,05LUX albo 1LUX to jest mniej czuła na podczerwieni?

0
  • #5 19 Paź 2008 14:20
    r2d2004
    Poziom 31  

... nie, nie to nie zda egzaminu, przecież ktoś może stanąć przypadkowo w pobliżu zbiornika, w czasie postoju i uruchomić całe ustrojstwo. Poza tym kierowca oprócz "upuszczania" paliwa (jak twierdzisz ;-) ) musi również czasami pojazd zatankować i też będzie "zużywał" niepotrzebnie cenne miejsce na nośniku cyfrowym (bo żaden magnetowid nie wchodzi w rachubę rzecz jasna). Potrzeba innego "pomysła" :-)

PS W zbiorniku (a może na zewnątrz) potrzebna jest jakaś sonda, która potrafi sprawdzać, czy poziom paliwa się zmniejsza, czy zwiększa. Wtedy w połączeniu ze sprytnym (czytaj: "bezpiecznym" ze względu na opary benzyny) "wyłącznikiem" umieszczonym np. w zakrywce baku można by uruchamiać mini kamerę z zapisem na karcie SD, czy CF.

0
  • #6 19 Paź 2008 15:11
    tompotter
    Poziom 18  

Czyli najlepiej się skupić na czujniku okręcenia korka baku z paliwem i w tedy by mogła kamera rozpocząć nagrywanie myślę ze jako czujnik odkręcenia korka baka zastosować fotorezystor cos w rodzaju przełącznika zmierzchowego z timerem do 5minut, (czyli odkręca bak pada światło uruchamia się nagrywanie a jako rejestrator to jaki cyfrowy polecacie pewnie tez żeby nie był na dysk twardy najlepiej na pamięć gdzie takie mogę dostać żeby nagrywać z jednej kamery. A co z tymi Luxem kto mi podpowie które określenie lux będzie najlepiej czule na podczerwień

0
  • #7 19 Paź 2008 16:31
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Myślę, że jako wyłącznik wystarczy hermetyczny kontaktron (z tych najmniejszych; 1 cm długości) + nieduży magnes neodymowy. Kontaktron zamontowany na baku, magnes na korku (lub kilka magnesów na korku, w zależności od konstrukcji korka). Całość można tak zabudować (stosując odpowiednie żywice epoksydowe), że po tryśnięciu całości lakierem, nie będzie nic widać. Rozwiązanie bezpieczne, zwarte i nie wymagające w zasadzie oddzielnego zasilania.

Tutaj masz linka do różnych elementów kontaktronowych (same rurki kontaktronowe, lub małe przekaźniki kontaktronowe w obudowach DIL - te mają styk rozwierny):

elementy kontaktronowe

... a tutaj duży wybór różnych magnesów neodymowych:

magnesy

Pozdrawiam
    PS Jeśli chodzi o kamery to może jakaś tania i nieduża kamerka np. typu AIPTEK wystarczy. Wysoka jakość chyba nie jest tu potrzebna. Ja np. mam taką tanią kamerkę AIPTEK DUO-V33, która zapisuje film na kartę CF. Łatwo ją przerobić na załączanie/wyłączanie automatyczne filmowania, bo robi się to jednym mikroswitchem. Jeśli chodzi o filmowanie w nocy w podczerwieni to nie mam pojęcia (matryca jest CMOS, jak to w tanich kamerkach) nie robiłem takich eksperymentów, ale może jeszcze Ktoś się wypowie na ten temat.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Paź 2008 16:56
    hindoos
    Poziom 21  

A skąd wiadomo że kierowca kradnie po ciemku? Musi przecież widzieć i bak i kanister i rurkę, dlatego wątpię, żeby to koniecznie musiała być podczerwień. Im mniej lux tym czulsza kamera, teoretycznie oczywiście.

0
  • #9 19 Paź 2008 17:02
    tompotter
    Poziom 18  

Faktycznie z tymi kontraktronami to faktycznie super pomysł sam mam je w domowym systemie alarmowym, brak iskrzenia itp. Co do kamer to CMOS nie są najlepsze sam taką mam w porównaniu ccd jest różnica z czułością, powiedz gdzie kupiłeś rejestrator wideo cyfrowy na karte SD i jaka cena tego cacka taka orientacyjna pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #10 19 Paź 2008 17:46
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

To nie jest tylko rejestrator video, tylko tania, nieduża kamera (konkretnie: AIPTEK Model DUO-V33:

AIPTEK Pcket DV-5100

... która zapisuje film z fonią na kartę CF (Compact Flash, przy najwyższej jakości zapisu TV-HQ, jaki daje ta tania kamerka, karta CF 1G wystarczy do wykonania ok 1,5 h zapisu), a więc masz kamerę z rejestratorem w jednym. Co prawda nie jest to sprzęt profesjonalny (nazwałbyn to raczej "zabawką" :-) ), na allegro możesz kupić używany za 99,- zł (plus karta CF 2G za 30,- zł), ale do Twoich potrzeb może będzie w zupełności wystarczający.

Pozdrawiam
    PS Takich tanich i małych kamerek z możliwością rejestracji wizji i dźwięku na kartach CF jest sporo w ofertach sklepów i aukcji, może coś dobierzesz.

Cały system wyglądałby następująco (najprostszy):

1/ wyłącznik kontaktronowy przy korku (już omówiony)
    2/ 3 (lub 2) x układ monostabilny (np. 3(2) x NE555):

- pierwszy (wyzwalany z wyłącznika przy korku) i trzeci mono realizują impuls załącz/wyłącz zapis video (przycisk video w kamerce trzeba przytrzymać jakiś czas, żeby załączyć/wyłączyć zapis wizji, więc potrzebny będzie jakiś układ mono, żeby taki impuls, trwający np. 0,5-1 sek. wytworzyć).
    - drugi mono realizuje czas zapisu, myślę, że 30 sek. zapisu wystarczy (a może nawet mniej, trzeba sprawdzić eksperymentalnie) przy każdym otwarciu baku, aby się przekonać, co delikwent robi (tankuje, czy kantuje ;-) ).
    W kamerce przycisk mikroswitch "video" zwierany jest do masy, wystarczy więc równolegle z nim włączyć klucz tranzystorowy (lub styk przekaźnika - niewielka przeróbka: podłączenie kabelka w kamerce będzie wymagana) sterowany z pierwszego i trzeciego mono (można zastosować jeden mono dla impulsu załącz/wyłącz, zamiast pierwszego i trzeciego z dodatkowym układem na bramkach załączania przerzutnika monostabilnego zarówno przednim jak i tylnym zboczem impulsu)

... no i to w zasadzie wszystko. Sonda poziomu paliwa (kosztowna) nie będzie potrzebna, bo nawet karta CF 512M da możliwość wykonania ok. 80-ciu trzydziesto sekundowych zapisów Trzeba tylko dobrze ukryć kamerkę i cały system wyzwalania. Pytanie tylko jak długo da się to ukryć, i kiedy kierowcy wpadną na jakiś patent aby dalej oszukiwać (wiadomo, "Polak potrafi" ;-) ) ???

Acha pozostaje jeszcze jedna sprawa. O ile się nie mylę, to tego typu urządzenie inwigilujące musi być chyba zgłoszone stosownym władzom (wiadomo, którym ;-) - trzeba chyba uzyskać pozwolenie), aby później nie wynikły z tego jakieś problemy (jak ktoś uczciwy, rzecz jasna, poczuje się urażony i zgłosi to "gdzie trzeba"), ale może się mylę! Zacznij może od tego, bo koszty spraw sądowych (odpukać w niemalowane!) mogą przekroczyć ewentualne straty wynikłe z tych kradzieży.

0