Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch 020/SGS/SGI 53 nie odpompowuje wody

pcichomski 19 Paź 2008 13:46 5832 7
 • #1 19 Paź 2008 13:46
  pcichomski
  Poziom 16  

  Po kolei: w trakcie pracy zmywarka nagle się wyłączyła i zgasły wszystkie diody - po ponownym załączeniu non-stop pracowała pompa do odpompowania wody.
  Po "przebadaniu" płytki sterującej okazało się że mocno nagrzany jest transformatorek i układ driverów MC1413BD. Napięcie na trafo spadło do ok 3V - co wskazywało na zwieranie trafo przez uszkodzony MC1413. Układ wymieniłem.
  Zmywarka zaczęła pracować i realizować wybrany program - natomiast nie odpompowuje wody po zakończeniu programu. Pompka załączana "palcem" z mikro wyłącznika pływakowego pracuje i pompuje. Na niektórych programach odpompowuje wodę między myciem i płukaniem, na niektórych programach - nie. Mam wrażenie, że następuje wówczas krótka przerwa ok. minuty. Na wszystkich programach nie wypompowuje wody na końcu.
  Odpompowywanie (niekiedy) wody w środku mycia wskazuje, że sterowanie z procesora do pompki dochodzi, ale czemu nie ma tego na końcu mycia. Czy jest możliwe częściowe uszkodzenie się programu, skasowanie się jakiejś nastawy czasu itp.
  Na marginesie: wszystkie pozostałe elementy wykonawcze (zawory, pompa, grzałka, dozownik) w czasie cyklu załączają się wg mnie w odpowiednim momencie.
  A przy okazji: jaka jest funkcja mikro wyłącznika ciśnieniowego - robocza czy zabezpieczająca - bo u mnie od czasu do czasu jest pobudzony.

  Pozdrawiam

  Dodano po 11 [minuty]:

  Precyzuję typ bo ten w temacie przepisałem z instrukcji. Typ z tabliczki na zmywarce to SGI 5315

  0 7
 • Relpol
 • #2 19 Paź 2008 13:50
  Andrzej G
  Specjalista AGD

  A jaka była przyczyna uszkodzenia MC 1413 BD? Bo tak sam z siebie to się raczej nie uszkodził. Albo zimny lut na przekaźniku grzałki albo zwarcie powodujące uszkodzenie któregoś z triaków, a następnie MC.. Może przyczyna jeszcze tkwi w zmywarce i powoduje złe działanie?
  Mikroswitch ciśnieniowy odpowiada za odpowiedni poziom wody w zmywarce i pełni funkcję roboczą.

  0
 • Relpol
 • #3 19 Paź 2008 14:57
  pcichomski
  Poziom 16  

  Faktycznie lut przy przekaźniku grzałki był zimny - już poprawione - możliwe że to było przyczyną uszkodzenia MC1315. Jednak jak wspomniałem obecnie wszystkie elementy wykonawcze pracują poprawnie (także grzałka) również pompa odprowadzania wody, tyle że nigdy przy końcu pracy i na niektórych programach także między myciem i suszeniem.
  Z prześledzenia ścieżek wynika, że triaki wykonawcze są sterowane przez tranzystory bezpośrednio z procesora. Z MC1315 są sterowane przekaźniki.

  Pozdrawiam

  0
 • #4 19 Paź 2008 17:08
  Andrzej G
  Specjalista AGD

  Proponuję sprawdzić czy zawsze działa pompa przy wykonaniu resetu. Może "zawiesza się" przekaźnik albo blokuje się turbinka pompy.

  1
 • #5 19 Paź 2008 17:38
  pcichomski
  Poziom 16  

  Hm, akurat w branży AGD jestem laikiem :) - wykorzystuję wiedzę techniczną z innej elektonicznej branży :)
  Resetu...? Czy chodzi o opisaną w instrukcji procedurę przerwania programu (2 klawisze na ok. 3 sek, po czym cyt: "przebieg programu trwa ok. 1 min"). Jeśli to jest ten reset, to od razu po wciśnięciu tej kombinacji na wyświetlaczu pojawia się "0" (koniec krogramu) i nie dzieje się nic więcej. po ok 4 sek puszczam przyciski i dalej nic się nie dzieje.

  Do cewki przekaźnika o d pompy podłączyłem sobie kontrolnie 12V LEDzika, żeby wyłapać ew. niesprawność samego przekaźnika, ale nie zaobserwowałem na końcu programu próby załączenia się tego przekaźnika.

  I jeszcze jedno. Po przeliczeniu ilości dipswitch`y i lLEDów w zdemontowanym panelu okazało się że jest ich o 3 więcej niż przycisków na zewnątrz panelu. Może któryś z nich ma funkcję serwisową, a nie służy tylko do bogatszej wersji zmywarki.

  Pozdrawiam

  0
 • #6 19 Paź 2008 18:25
  Andrzej G
  Specjalista AGD

  Przy każdym przerwaniu programu (dwa klawisze-reset) powinna uruchomić się pompa odprowadzająca wodę. Jeżeli tak nie jest,a układ MC 1413, którego wstawiłeś, jest na 100% sprawny, to uszkodzony jest procesor. Dodatkowe przyciski są dla bogatszych wersji. W inne ustawienia lub program testowy wchodzi się dostępnymi klawiszami.

  0
 • #7 19 Paź 2008 18:56
  pcichomski
  Poziom 16  

  cyt: "jeżeli tak nie jest,a układ MC 1413, którego wstawiłeś, jest na 100% sprawny, to uszkodzony jest procesor".
  No właśnie tego obawiam, ale nijak nie mogę zrozumieć, dlaczego od czasu do czasu pompa chodzi w prawidłowych momentach programu (wniosek >> wyjście procka sprawne), pozostałe elementy wykonawcze pracują poprawnie i jak się wydaje w prawidłowej kolejności (wniosek >> program przebiega poprawnie). Czy spotyka się czasem takie wybiórcze uszkodzenie procesora, jego programu.
  Gdzie można nabyć cały sterownik, gdyby tego nie udało się naprawić.?
  Pozdrawiam

  0
 • #8 19 Paź 2008 22:08
  Andrzej G
  Specjalista AGD

  pcichomski napisał:
  Czy spotyka się czasem takie wybiórcze uszkodzenie procesora, jego programu.

  Spotkałem się już z podobnym uszkodzeniem ale dotyczyło grzania. Po wymianie uszkodzonego MC 1413 zmywarka raz grzała raz nie. W innych przypadkach zawsze wszystko działało. Uszkodzenia procesorów są czasami bardzo zaskakujące.

  0