Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne wskazania SWR. Antena ML-145 magnetyczna, radio Uniden PRO 510xl.

beny1231 19 Oct 2008 15:21 3836 11
Tespol
    beny1231
    Level 10  
    Witam wszystkich, mam problem z dostrojeniem anteny od CB radia, a dokładniem z odczytaniem SWR. Antena ML-145 magnetyczna, radio uniden PRO 510xl.
    Pierwszy problem pojawia się już przy próbie ustawienia wskazówki na pozycję SET (przy przełączniku na pozycję FWD, i wciśniętym przyciskiem nadawania w CB) t.j pokrętło którym się reguluje wychylenie jest skręcony na maxa, a wskazówka nie wchodzi nawet na czerwone pole, zatrzymuje się w granicach 2-3. Granice te różnią się od siebie w zależności na jakim kanale próbuję wyskalować reflektometr.
    Jednak gdy przełącznik jest w pozycji REF możliwe jest ustawienie wskazówki na pole SET, tylko że wg instrukcji w tym położeniu odczytujemy SWR, a nie skalujemu miernika. Moje pytanie jest więc takie co może być tego przyczyną?
  • Tespol
    rysta
    Level 21  
    Prawdopodobie antena jest bardzo niedopasowana (b. duży SWR) i zadziałał uklad ALC który ograniczył moc do bezpiecznego dla tranzystorów poziomu, a niewystarczającego do pełnego wychylenia wskazówki SWR- miarki. W pozycji fala odbita masz wysokie wskazania co by potwierdzało hipotezę.
    Pozdr.
    sp7mfu
    Level 20  
    A nie podłączyłeś odwrotnie? Tzn. radia do gniazda anteny w SWR miarce a anteny do gniazda trx?
  • Tespol
    beny1231
    Level 10  
    A możliwe jest że miernik SWR jest uszkodzony? Przy zakupie anteny i radia sprzedawca dostrajał antene-ja jednak chciałem to sprawdzić i zakupiłem sobie reflektometr, ponieważ nie zawsze byłem slyszalny lub ja nie słyszałem, a czasem wszystko było w należyty porządku. Antena i radio jest nowe-jakiś miesiąc. Odwrotnie nie sprawdzałem-ale zaraz sprawdze

Dodano po 2 [minuty]:

aha zapomniałem jeszcze o jednym, gdy dotknę antene reką wskazówka przy przełączniku na fwd wychyl sie ostro w prawo

Dodano po 28 [minuty]:

wcześniej kabel antenowy miałem podłączony do wejścia ANT na swr-miarce a od radia do oznaczonego jako TRANS. Tak producent napisał w instrukcji.
    Teraz podłączyłem odwrotnie Udało sie skalibrować reflektomert i odczytać wartości-jednak nie mam pewności czy pomiar jest prawdziwy ze względu odwrotne podłączenie przewodów. A wskazania były następujące:
    kan. 1-3
    kan. 40-1,2

Dodano po 8 [minuty]:

co myślicie o takim podłączeniu i o poprawności wskazań?
    rysta
    Level 21  
    Chyba najprościej sprawdzić przyrząd podłączając zamiast anteny rezystor węglowy 50om/2W (na krótko, żeby go nie zniszczyć). Włączyć nadajnik i zobaczyć czy przyrząd pokazuje prawidłowo. Jeżeli przyrząd jest OK powinien po skalibrowaniu pokazywać SWR trochę powyżej 1:1 ze względu na nieskompensowaną reaktancję rezystora.
    Zrobiłem niedawno sztuczne obciążenie z 10szt. rezystorów 500 om/5W łącząc je równolegle i uzyskałem na częstotliwości 28MHz SWR 1:1,1 na dobrym przyrządzie. Obciążone mocą 100W rezystory nagrzewały sie niezbyt mocno
    Zakładam, że masz urządzenie małej mocy, więc pojedynczy rezystor powinien wystarczyć
    c2h5oh
    Moderator
    Post był raportowany, więc wypada wyjaśnić pewne sprawy:

beny1231 wrote:
    ... Antena ML-145 magnetyczn a radio uniden PRO 510xl...

Antena ta, nie jest anteną magnetyczną, a wymieniony radiotelefon:
    "Radia CB marki Uniden model 510 XL i 520 XL nie spełniają wymagań normy zharmonizowanej w zakresie mocy na kanale sąsiednim i emisji niepożądanych nadajnika, dlatego znalazły się na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi w stosunku, do których Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje administracyjne zakazujące dalszego przekazywania tych wyrobów: użytkownikom, konsumentom lub sprzedawcom."
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=69&news_id=1215&layout=0&page=text

To tak, w kwestii wyjaśnienia i reakcji na raport.
    beny1231
    Level 10  
    Antena jest jak najbardziej magnesówka. A co do radia to dlatego że nie spełniają norm to są takie właśnie problemy?
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    c2h5oh wrote:

"Radia CB marki Uniden model 510 XL i 520 XL nie spełniają wymagań normy zharmonizowanej w zakresie mocy na kanale sąsiednim i emisji niepożądanych nadajnika, dlatego znalazły się na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi w stosunku, do których Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje administracyjne zakazujące dalszego przekazywania tych wyrobów: użytkownikom, konsumentom lub sprzedawcom."
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=69&news_id=1215&layout=0&page=text

Tak więc radio CB Uniden PRO 510xl jest złe ale jeśli jego importerem jest:
    DAK Electronics Janusz Brzeziński, Warszawa
    lub
    Canex Kazimierz Kaniewski, Warszawa ,
    tak podaje "Lista_wyrobow_niezgodnych_12_09_2008.xls 70,5 kB" z cytowanej strony.
    Jeśli beny 1231 masz CB od innego importera to spełnia normy.

Moderated By c2h5oh:

W podanym (cytowanym) linku jest to przecież wyraźnie napisane. Czyżby sugestia, że ktoś nie umie przeczytać wskazanego w linku dokumentu ze zrozumieniem i trzeba mu to dokładniej wyjaśnić?

W kwestii pomiaru reflektometrem, to może na jego przełączniku odwrotnie polutowane są przewody.
    Jeśli Cię słychać i sygnał jest czytelny, to wszystko jest dobrze, świadczy też o tym rozstrojenie anteny po dotknięciu ręką, o czym pisałeś,
    Marek
    beny1231
    Level 10  
    Tak SP8JUX Radyjko mam od innego producenta niż ci których wymienia UKE. Co do swrmiarki to jes to sunker, a z tego co wyczytałem na forum to nie cieszy się on dobrą opinią.
    Antena jest nowa, została zakupiona jakiś msc temu więc raczej jest wszystko wporządku. Sprawdze jakie są wskazania swrmiarki -przyjmując że przełącznik jest odwrócony o 180*.
    Pisałem już o tym że pomiaru mogę dokonać również po zamienieniu podłączenia anteny i radia do swrmiarki, wtedy wynik nie jest zadowalający. Więc nie bardzo wiadomo na którym pomiarze się wzorować i czy wogóle jeden z nich pokazuje prawdę. Pozdrawiam

Marcin
    wzagra
    Level 33  
    beny1231 wrote:
    Antena ML-145 magnetyczna... i Antena jest jak najbardziej magnesówka

- co najwyżej "antena na podstawie magnetycznej". Antena magnetyczna to całkiem inny rodzaj anteny. Potocznie się przyjęło mówić na antenę mocowaną do auta za pomocą magnesu jako o antenie magnetycznej, ale to nazwa nieprawidłowa. To tyle off topic.

Skłaniałbym się ku Twojemu drugiemu pomiarowi i świadczyłoby to o antenie zbyt krótkiej. Należałoby wysunąć stroik o parę centymetrów. Ewentualnie poszukać innego miejsca na dachu auta.
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A jaki to problem gumką dowiązać 10cm drutu i się przekonać czy antena antena jest za krótka?
    beny1231
    Level 10  
    znalazłem przyczyny tych wskazań.
    Po pierwsze swr-miarka była lipna
    Po drugie antenka również, Doszedłem do tego poprzez sprawdzenie dopasowania anteny w serwisie CB-radio za pomocą sprawdzonego miernika, gość który wykonywał pomiar stwierdził że wyszła seria anten SIRIO ML145 (taką jak mialem ja) których nie można dostroić, u niego cała seria poszła spowrotem do nadawcy. Zmieniłem antenke i jusz jest wszystko wporządku. Dziekuje wszystkim za pomoc i podpowiedzi. Pozdrawiam.