Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar Nixie na PIC16F84

Maciora_84 19 Oct 2008 11:05 14059 17
 • Zegar Nixie na PIC16F84

  Przyszła i pora na skończenie mojego zegara... elektronika, którą jest zasilany zegar, jest autorstwa dir3ctor'a
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic773807.html. nie będę się co do niej rozpisywał, jak ktoś jest zainteresowany schematem i zasadą działania, odsyłam do powyższego linku. Widzę jednak, że moja obudowa wzbudziła jakieś tam zainteresowanie z czego się oczywiście cieszę, więc postaram się przedstawić w skrócie technologię jej wykonania :)
  Zamieszczone zdjęcia przedstawiają kolejno etapy powstawania całej obudowy. Wykonałem ją z profilu ze stali konstrukcyjnej (jak zauważył michcio_p) 100x100mm o grubości ścianki 4mm. Po zwymiarowaniu obudowy i wytrasowaniu otworów wywierciłem frezami 31mm i 20,5mm dziury pod lampy. Następnym etapem było zaspawanie boków obudowy. Po zaspawaniu, oczywiście trzeba było wyszlifować spawy na "0" żeby wszystko było gładkie i żeby nie było widać śladów po spawaniu. Po wyszlifowaniu przeciąłem profil wzdłużnie i po tej operacji obudowa zyskała końcowy wymiar. Potem pozostało mi wykonanie dolnego dekla zamykającego obudowę. Zrezygnowałem z umieszczania przycisków na zewnątrz żeby niepotrzebnie nie psuć prostoty obudowy. Może później zrobię przyciski od spodu żeby były niewidoczne... ale to się jeszcze okaże :P Wracając do obudowy następnym etapem było zdarcie za pomocą papieru ściernego warstwy ochronnej (tej czarnej) z profilu, ponieważ warstwa ta w dużym stopniu utrudniała końcową obróbkę... Po zdarciu założyłem na wiertarkę stołową lamelkowy wałek ścierny z papierem o granulacji 60. Przecierając wzdłużnie obudowę, uzyskałem na powierzchni metalu jednolitą strukturę przetarcia... co oczywiście widać dobrze na zdjęciach :) na samym końcu wywierciłem z tyłu obudowy otwór 6mm na gniazdo zasilacza i pomalowałem ją klar'em. Lakier "wyciągnął" strukturę przetarcia przez co jest ona bardziej widoczna, co w rezultacie dało o wiele lepszy wizualny efekt końcowy :D
  I to by było na tyle co do obudowy... później zostało mi wykonanie podstawek pod lampy Z573M (jak wiadomo ten typ lamp jest przystosowany do bezpośredniego wlutowania w płytkę). Do wykonania użyłem listwy SIP (chyba tak się to nazywa o ile dobrze pamiętam :) ) i kleju Poxipol. Przy pomocy Poxipolu przytwierdziłem do obudowy również podstawki pod lampy Z566M i gniazdo zasilania.

  Jeszcze słowo co do poboru prądu... oj, jesteś niestety w błędzie. W tym wypadku ilość lamp nie ma najmniejszego znaczenia, ponieważ są one sterowane multiplexowo, co w skrócie oznacza, że w jednym momencie świeci się tylko jedna lampa. Sterowane są one naprzemiennie impulsowo z taką częstotliwością że wyglądają jak by się świeciły ciągle (bezwładność ludzkiego oka powyżej 14Hz). Po końcowym uruchomieniu nie sprawdzałem ile zegar pobiera prądu, ale przy wcześniejszych pomiarach wychodziło około 100mA. Prąd ten jet również zależny i wyznaczany poprzez prąd świecenia lamp, ale to chyba jest oczywiste :)
  Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84

  Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84

  Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84

  Zegar Nixie na PIC16F84 Zegar Nixie na PIC16F84

  To chyba na tyle z mojej strony, dziękuje za uwagę :D

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Maciora_84
  Level 11  
  Offline 
  Maciora_84 wrote 48 posts with rating 3, helped 0 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2005 year.
 • #2
  Michal_b1
  Level 18  
  Piękna konstrukcja. Bez żadnych zbędnych elementów na wierzchu.


  Interesuje mnie sposób wykonania tej obudowy. Czy była ona spawana, czy jest może wykonana z jednego kawałka metalu?
 • #3
  mggarbi
  Level 15  
  Właśnie kolega ma rację ;)
  z tego co widzę jest na jednej fotce jakaś spoina spawana


  a cała konstrukcaj to pogratulowac :)
 • #4
  msichal
  Level 20  
  WOW, świetna konstrukcja, na filmiku się zahipnotyzowałem :D Najlepsza jest chyba obudowa, jest na pewno jakoś spawana/inaczej łączona bo na jednym zdjęciu widać tą blachę bez "boków". Jak dla mnie 10/10, tylko pokaż jak to w środku wygląda :D
 • #5
  pektosol
  Level 14  
  Zastanawia mnie jaki poobór prądu ma taki zegar?
  ...w końcu zegar to urządenie które chodzi non-stop
 • #6
  michcio_p
  Level 2  
  Wykonanie 10/10.

  Moja rada pomaluj obudowe (pokryj chromem)bo za miesiąc pokryje sie wartewką rdzy i niestety straci swój urok.
 • #8
  oj
  Level 42  
  pektosol wrote:
  Zastanawia mnie jaki poobór prądu ma taki zegar?
  ...w końcu zegar to urządenie które chodzi non-stop


  Największy pobór prądu ma przetwornica podwyższająca do 170V - a dokładnie jej sprawność (nieraz > 300mA) reszta jest pomijalna < 20mA


  Zegar 6 lamp - pobór mocy 3,5W/230V >> 2,6kWh miesięcznie
 • #9
  michcio_p
  Level 2  
  Krystian16z wrote:  Mi sie wydaje że ta obudowa jest ze stali nierdzewnej kwasoodpornej.


  Niestety to nie jest ani stal nierdzewna ani stal kwasoodporna. To jest zwykła stal konstrukcyjna co widac dokładnie na fot nr 3

  Moderated By joy_pl:

  Autor wyraźnie napisał

  Maciora_84 wrote:
  Wykonałem ją z profilu ze stali konstrukcyjnej...

  Więc proszę zakończyć już te spekulacje na temat materiału z jakiego została wykonana obudowa.

 • #10
  nicram_ac
  Level 11  
  Witam
  Mam takie nietypowe pytanie:) Gdzie sie zaopatrywałeś w lampy?? Ich koszt jest dość duży ( allego ok 300 zl za 6 sztuk ). A poza tym dość ciężko znaleźć sklepy z tego typu lampami.
 • #11
  Maciora_84
  Level 11  
  Akurat za tą cenę to ich gość chyba za szybko nie sprzeda :P Generalnie Allegro, ale trzeba ciągle śledzić, bo jak się już pojawią to zaraz się sprzedają. Ja na kupiłem w cenie 20PLN/sztukę z podstawką.
 • #12
  keseszel
  Level 26  
  Czy mógłbyś podać orientacyjny koszt urządzenia? Ile czasu je robiłeś, rozchodzi mi się o godziny.
 • #13
  Maciora_84
  Level 11  
  W sumie cały zegar kosztował mnie około 200PLN, trudno mi dokładnie określić bo nigdy nie podliczałem rachunków, ale myślę że tej kwoty nie przekroczyłem... nie liczę materiału wykorzystanego do wykonania obudowy, bo to miałem za free. Co do czasu wykonania to elektronika (wykonanie płytki, montaż elementów, podłączanie lamp do płytki i połączenia pomiędzy lampami) jakieś 10 godzin a wykonanie obudowy około 15 godzin + jeszcze kilka godzin na wykonanie podstawek pod lampy z573m i umieszczenie całej elektroniki w obudowie... w sumie jakieś 30 godzin ciągłej pracy.
 • #14
  Maciora_84
  Level 11  
  W końcu udało mi się zamieścić zdjęcia wnętrzności mojego zegara. Większość osób zapewne zwróci uwagę na nietypowy sposób wykonania płytki - ścieżkami w stronę elementów. Dzięki temu jednak rozwiązałem problem izolacji elektrycznej układu od metalowej obudowy. Podczas montażu, płytkę przymocowałem za pomocą taśmy izolacyjnej, później miała być taśma 2 stronna, ale jakoś tak już zostało :P Wszystkie gniazda oraz przyciski przykleiłem do obudowy za pomocą poxipolu, prosty i szybki sposób. Zdjęcie przedstawiające "wnętrzności" zrobiłem jeszcze przed zamontowaniem przycisków na zewnątrz obudowy, więc proszę się nie dziwić dlaczego µswith'e są na płytce wewnątrz a nie na obudowie.
 • #15
  msichal
  Level 20  
  Maciora_84 wrote:
  Większość osób zapewne zwróci uwagę na nietypowy sposób wykonania płytki - ścieżkami w stronę elementów. Dzięki temu jednak rozwiązałem problem izolacji elektrycznej układu od metalowej obudowy.

  Wygląda to jak SMD dla ubogich :D
 • #16
  Maciora_84
  Level 11  
  Koncepcja wyszła jak już miałem pokupowane wszystkie elementy... więc cóż mogłem zrobić :P
 • #17
  k0niu
  Level 23  
  Ja też wtrącę swoje 3 grosze :) sam efekt końcowy wspaniały, obudowa ładnie się prezentuje, ale już wnętrzności troszkę mnie zdegustowały, elektronika bez zastrzeżeń, ale montowanie kabli jednak bym lekko ulepszył, skoro ustawianie zegara wiąże się z wyjmowaniem całości to rurki termokurczliwe przy lutach na pewno zwiększyłyby żywotność i niezawodność takiego połączenia. Ale poza tym efekt na prawdę wspaniały.

  Pozdrawiam
 • #18
  Maciora_84
  Level 11  
  Maciora_84 wrote:
  ...Zdjęcie przedstawiające "wnętrzności" zrobiłem jeszcze przed zamontowaniem przycisków na zewnątrz obudowy, więc proszę się nie dziwić dlaczego µswith'e są na płytce wewnątrz a nie na obudowie.

  Czytać, czytać i jeszcze raz czytać :D przyciski są na zewnątrz obudowy od spodu na przykręcanym deklu :) widać je na 4 zdjęciu od końca, więc nie trzeba rozbierać zegara za każdym razem, przy ustawianiu godziny.


  I oczywiście dziękuję za słowa uznania... wszystkim :wink: