Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zepsuty układ sterowania silnikiem w gramofonie GeminiSV2200

igorbwoy 19 Paź 2008 19:30 1173 3
  • #1 19 Paź 2008 19:30
    igorbwoy
    Poziom 2  

Posiadam gramofon Gemini Sv2200. Pewnego dnia, podczas użytkowania talerz nagle stanął i gramofon odmówił posłuszeństwa. Ściagnałem talerz, żeby sprawdzić co się stało.
    Kiedy gramofon odłączony jest od zasilania napęd kręci się płynnie, natomiast po włączeniu nagle zaskakuje jakaś blokada, i podczas kręcenia napęd szarpie, przeskakuje jakby po zębatce, w ogóle się nie kręci. Jakiś czas póżniej, ta blokada ustała, nie szarpało już tak mocno, ale talerz się dalej nie kręci. Przyciski start/stop nie reagują.
    Mieszkam we Wrocławiu, więc odnalazłem 2 miejsca na milion we Wrocławiu, gdzie panowie zgodzili się nim zająć. W jednym nie dali sobie z nim rady (dowiedziałem się, że najprawdopodobniej zepsuty jest układ sterowania silnikiem), jutro zawoże go do drugiego serwisu. Postanowiłem jednak napisać również tutaj, bo z tego co wiem, sami specjaliści u Was urzędują:) Jak myślicie, co to może być? Spotkał się ktoś kiedyś z czymś takim? Jak można to naprawić?

Film:
    http://www.youtube.com/watch?v=uiT9oxMBWLw

0 3
  • Pomocny post
    #2 19 Paź 2008 20:31
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Widzę dwie możliwe przyczyny takiego zachowania się napędu:
    - uszkodzony układ taktujący tranzystory kluczujące,
    - uszkodzony jeden lub więcej tranzystorów kluczujących.

Ta druga przyczyna jest według mnie bardziej prawdopodobna. Jeśli któryś z tranzystorów jest zwarty, napięcie jest cały czas podawane na jedną z cewek silnika krokowego, który działa jak elektromagnes.

Myślę, że należy zacząć od sprawdzenia wszystkich tranzystorów kluczujących i elementów im towarzyszących.
    Z obserwacji zachowania się gramofonu wynika, że winne są raczej tranzystory, gdyż blokada wirnika silnika następuje zaraz po włączeniu gramofonu, napięcie od razu pojawia się na cewkach silnika.

GM

0
  • #3 19 Paź 2008 22:03
    igorbwoy
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo za informacje. Niestety, sam jestem zupełnym laikiem w kwestiach elektroniki i pochodnych, toteż przekażę jutro informacje w naprawie. Jak kształtują się ceny naprawy takiej usterki (ewentualnie jakieś części)? Wiadomo, że trudno ocenić nie mając w rękach, ale tak czysto teoretycznie?

0
  • #4 19 Paź 2008 22:07
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tranzystory kluczujące to raczej groszowe sprawy. Gorzej, jeśli w gramofonie zastosowano jakiś specjalizowany układ scalony, który zawiera w sobie całą elektronikę sterującą silnikiem, łącznie z tranzystorami.
    To się okaże dopiero po otwarciu gramofonu.

GM

0