Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zepsuty układ sterowania silnikiem w gramofonie GeminiSV2200

19 Paź 2008 19:30 1293 3
 • Poziom 2  
  Posiadam gramofon Gemini Sv2200. Pewnego dnia, podczas użytkowania talerz nagle stanął i gramofon odmówił posłuszeństwa. Ściagnałem talerz, żeby sprawdzić co się stało.
  Kiedy gramofon odłączony jest od zasilania napęd kręci się płynnie, natomiast po włączeniu nagle zaskakuje jakaś blokada, i podczas kręcenia napęd szarpie, przeskakuje jakby po zębatce, w ogóle się nie kręci. Jakiś czas póżniej, ta blokada ustała, nie szarpało już tak mocno, ale talerz się dalej nie kręci. Przyciski start/stop nie reagują.
  Mieszkam we Wrocławiu, więc odnalazłem 2 miejsca na milion we Wrocławiu, gdzie panowie zgodzili się nim zająć. W jednym nie dali sobie z nim rady (dowiedziałem się, że najprawdopodobniej zepsuty jest układ sterowania silnikiem), jutro zawoże go do drugiego serwisu. Postanowiłem jednak napisać również tutaj, bo z tego co wiem, sami specjaliści u Was urzędują:) Jak myślicie, co to może być? Spotkał się ktoś kiedyś z czymś takim? Jak można to naprawić?

  Film:
  http://www.youtube.com/watch?v=uiT9oxMBWLw
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Widzę dwie możliwe przyczyny takiego zachowania się napędu:
  - uszkodzony układ taktujący tranzystory kluczujące,
  - uszkodzony jeden lub więcej tranzystorów kluczujących.

  Ta druga przyczyna jest według mnie bardziej prawdopodobna. Jeśli któryś z tranzystorów jest zwarty, napięcie jest cały czas podawane na jedną z cewek silnika krokowego, który działa jak elektromagnes.

  Myślę, że należy zacząć od sprawdzenia wszystkich tranzystorów kluczujących i elementów im towarzyszących.
  Z obserwacji zachowania się gramofonu wynika, że winne są raczej tranzystory, gdyż blokada wirnika silnika następuje zaraz po włączeniu gramofonu, napięcie od razu pojawia się na cewkach silnika.

  GM
 • Poziom 2  
  Dziękuję bardzo za informacje. Niestety, sam jestem zupełnym laikiem w kwestiach elektroniki i pochodnych, toteż przekażę jutro informacje w naprawie. Jak kształtują się ceny naprawy takiej usterki (ewentualnie jakieś części)? Wiadomo, że trudno ocenić nie mając w rękach, ale tak czysto teoretycznie?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tranzystory kluczujące to raczej groszowe sprawy. Gorzej, jeśli w gramofonie zastosowano jakiś specjalizowany układ scalony, który zawiera w sobie całą elektronikę sterującą silnikiem, łącznie z tranzystorami.
  To się okaże dopiero po otwarciu gramofonu.

  GM