Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźnik elektroniczny

20 Paź 2008 01:44 5855 13
 • Poziom 13  
  Witam

  Zwracam się do obeznanych w temacie o pomoc w zastąpieniu tradycyjnego przekaźnika przekaźnikiem elektronicznym,
  przekaźnik elektroniczny
  najważniejsze żeby nie było go słychać, aby nie zdradzał miejsca ukrycia alarmu. Układ ma pracować na 11 - 15 V prądy minimalne (zamiana sygnału + na - z krańcówki drzwi), Napięcie idzie po ściemniaczu tzn obniża się z 14 do 0 lub tez podwyższa z 0 do 14, nie musi działać szybko chodzi tylko o zlikwidowanie tego stukania przy zmianie stanu. No i żeby było dość małe i nie skomplikowane
  Z góry bardzo dziękuje za pomoc.
  Pozdr OLIWA
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 27  
  Zamiast użycia przekaźnika wykorzystaj tranzystor lub układ scalony np.uA741 z tranzystorem jako elementem wykonawczym. Jest za mało danych co ten przekaźnik załącza lub przełącza i jakie obwody steruje. Najlepiej podaj schemat w całości na przekaźniku, a potem łatwo go zmienić na układ elektroniczny.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 13  
  To jest właśnie cały schemat sam przekaźnik pod cewke jest podłączona masa na stale, 12v idzie z krańcówki drzwi, ktora gdy drzwi sa zamkniete daje 12v po otwarciu 0v, a ja do alarmu potrzebuje gdy otwarte 0v,a gdy zamkniete przerwe i ten przekaźnik wlasnie to realizuje prąd jest minimalny jest to poprostu sygnał zamknięcia, otwarcia drzwi.
  pozdr Oliwa
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najprościej, to oczywiście - wymienić przekaźnik na miniaturowy, te nowoczesne pracują naprawdę bezgłośnie :D
  Ale jeśli ma być coś z "czystej" elektroniki, to można tak:
  przekaźnik elektroniczny

  Na bramce U1D zbudowany jest generator akustyczny (R3 - regulacja częstotliwości), dioda LED i buzzer sygnalizują otwarcie drzwi - aż do naciśnięcia "KAS".
  Nie bardzo zrozumiałem, o co chodzi z tym "ściemniaczem", ale mam nadzieję, że coś z tego obrazka wykorzystasz :D
  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Witam
  Bardzo dziękuje za pomoc, jeszcze raz doprecyzuje pytanie chodzi mi o zastąpienie przekaźnika ze stykiem NC elementami elektronicznymi dokładnie według schematu ze zdjęcia w pierwszym poście nic więcej, żeby jak najprościej było.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nic nie napisałeś, co te styki przekaźnika przełączają. Jeśli załączane urządzenie jest odseparowane od zasilania 12V (i masy), to potrzebny będzie transoptor lub przełącznik analogowy (np. 4066), jeśli zaś taka separacja nie jest konieczna, to któreś z wyjść poniższego układu może Ci wystarczy:
  przekaźnik elektroniczny

  A dlaczego nie wymieniasz przekaźnika :?:
 • Poziom 13  
  Wymieniłem przekaźnik w końcu na kontraktonowy czy jakoś tak i już go nie słychać, :) czy stosując tylko dwa tranzystory uda mi się uzyskać taki sam efekt, chodzi tylko wysterowanie sygnału ?
  Pozdr Oliwa
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dioda52 napisał:
  Jest za mało danych co ten przekaźnik załącza lub przełącza i jakie obwody steruje. Najlepiej podaj schemat w całości na przekaźniku, a potem łatwo go zmienić na układ elektroniczny.


  Zastosowanie układu, którego ideę narysowałem można skonkretyzować po spełnieniu powyższego.
 • Poziom 13  
  Dokładnie jak na zdjęciu nic dodać nic ująć. jesli by się dało to może jeszcze wersje dla NO :)

  Zastosowanie to podanie sygnału masowego kiedy zostaną otwarte drzwi. Prąd płynący to jakies pewnie mA.


  przekaźnik elektroniczny


  pozdr Oliwa
 • Poziom 27  
  Najprostszym sposobem jest użycie tranzystora npn. Wyłącznik drzwiowy podłączasz do bazy i do masy. Bazę podłączasz przez opornik 10-47kΩ, a kolektor przez opornik 1-4,7kΩ do plusa zasilania. Między kolektor a masę podajesz sygnał do centralki. Jeśli wyłącznik jest zwarty, to masz prawie pełne napięcie zasilania, a jeśli go otworzysz, to pojawi się napięcie bliskie zera woltów. Emiter podłączysz do minusa bezpośrednio. Jeszcze prostszym sposobem jest włączenie wyłącznika drzwiowego do zasilania i drugim końcem do centrali. Jeśli jest zwarty, podajesz pełne napięcie, a jak otworzysz podajesz np. przez opornik 500Ω-1kΩ do masy wejście centralki. Tak jak już wspomniałem, ważna jest konstrukcja wejścia centrali, bo to może nie działać w przypadku wymaganego pełnego zwarcia do masy. Jeśli tak, to trzeba zastosować jeszcze jeden tranzystor z poprzedniego opisu, z drobnymi zmianami w układzie. Nie jest mi też znane, czy obwód wejściowy zwiera do masy, czy do plusa. W twoim przypadku elementem wykonawczym był styk przekaźnika odseparowany galwanicznie i tam była możliwość dowolnego sterowania wejścia centrali. W układach elektronicznych musi być dokładnie powiedziane, co z czym się łączy, bo to wymusza pewne połączenia w układzie.
 • Poziom 13  
  Witam
  Bardzo dziękuje za pomoc.
  Jezeli chodzi o centralke to prosze to jej opis podlaczeniowy, załóżmy dwie opcje 1. że zaakcpetuje nie pełną masę, a drugą że nie.
  Krótko mówiąc chodzi mi o to żeby w jak najprostszy sposób wysterować wejście krańcówki drzwi na którym ma się pojawić masa w momencie otwarcia elektronicznie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nadal nie wiem, czym sterują styki przekaźnika: jakąś cewką, wejściem układu elektronicznego, syreną, itd. :?: Czy "aktywne" styki przekaźnika są zwarte, czy rozwarte gdy przełącznik jest zwarty do masy :?: Czy obciążenie jest zwierane do masy, czy do +12V :?:

  Oba poniższe układy realizują zwieranie WY1-WY2 po zwarciu S1.
  Jeśli natomiast potrzebne będzie rozwieranie, to trzeba to zrobić jeszcze inaczej.
  przekaźnik elektroniczny

  Typy tranzystorów i wartości rezystorów można dokładnie określić znając pobór prądu przez obciążenie, dołączone do WY1-WY2.
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Po zalazeniu schematu mozna teraz uklad konkretnie zaprojektowac.Jest to uklad alarmu samochodowego, gdzie wejscia alarmowe sa zwierane do masy, bo w ukladzie wejsciowym pracuje uklad scalony najprawdopodobniej MC4011.Wylaczniki dzwiowe sa normalnie zwarte, a po zamknieciu dzwi sa rozwarte.Uklad z tego co piszesz bedzie pracowal gdzie indziej i chcesz uzyc normalnych kontraktorow NO, sterowanych magnesem.Nalezy zastosowac jeden tranzystor npn, gdzie emiter wlaczony jest do masy (-), kolektor wlaczony jest przez opornik 4,7-22k do plusa zasilania i z kolektora jest wyjscie do centralki na wejscie alarmowe, baza polaczona jest przez opornik 10-47k do plusa i tez polaczona jest z wylacznikiem kontaktronowym do masy.Jesli jest zwarty wylacznik, tranzystor jest nie wysterowany, a otwarcie wylacznika spowoduje wysterowanie tranzystora i podanie masy na wejscie wyzwalajace.Jako tranzystor mozna uzyc kazdego tanzystora npn np; BC237,8.Umiejscowienie ukladu najlepiej wykonac jest blisko centralki alarmowej.
 • Poziom 10  
  Witam
  szukam podobnego rozwiązania i potrzebuję zastąpić przekaźnik NC
  Proszę kolegów o rozwiązanie, bo siedzę nad tym już kilka godzin