Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT 8123 D zawiesza się podczas prania/pika

20 Paź 2008 11:18 7899 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam taki piękny sprzęt Pralka Whirlpool AWT 8123 D.
    Od pewnego czasu mam problem z praniem. W różnych momentach (zazwyczaj podczas wirowania) zaczyna piszczeć i wyświetlają się diody od timera 4-6 i czasu prania - wszystkie migają.

Kiedyś też miałem taki problem i serwis mi powiedział, żebym odłączył zasilanie na jakiś czas. Pomogło, ale po około pół roku wróciła usterka i nie pomaga tak trywialne rozwiązanie. Tzn. czasem wypierze, czasem nie.

Próbowałem wszystkie rodzaje programów, z ubraniami i bez. To nie ma znaczenia. Uparła się i tyle.

Proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Wojtek
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 16  
    Sprawdz zasilanie w sieci czy masz więcej niż 210V
  • Moderator AGD
    Silnik do sprawdzenia: szczotki i komutator oraz tacho. Wszystkie informacje o w/w są już na forum. Poszukaj ;)
  • Poziom 9  
    bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Aha, nie powiedziałem, czasem jak zadziała, to strasznie trzeszczy jak wiruje, jakby coś iskrzyło. Wg mnie coś z silnikiem.

Pralka ma 7 lat i jak był serwisant pół roku temu do niej, to szczotki były ok.
  • Poziom 9  
    Ale robi mi numery. Dziś przychodzi serwisant, więc postanowiłem odpalić ją, żeby sprawdzić czy dalej ma ten błąd. A tu nic, chodzi jak oszalała.
    Jedyne co mi teraz nie pasuje, to ten silnik, który dziwnie strzela jak pracuje.
  • Specjalista AGD
    Sprawdź wreszcie te szczotki.
  • Poziom 9  
    A ile tam powinno być zapasu, 0,5 czy 1 cm?
    Dziś będzie specjalista to się okaże.
    BTW, nastawiłem pranie jak wychodziłem, mam nadzieję, że się wyrypie i będzie co naprawiać :-)
  • Specjalista AGD
    Używanie pralki w tym stanie, grozi uszkodzeniem komutatora silnika.
    Co najmniej 1 cm.
  • Poziom 9  
    dziękuję za informację.
    dziś sprawdzę wielkość szczotki.
    dam znać co było (jeśli wogóle coś serwisant znajdzie)
  • Poziom 9  
    Wczoraj serwis miał być, ale ponoć szef sprawdził, że błąd (LED 4 i 6 i minuty migają) to moduł. Naprawa miała kosztować 700 zł.
    Zrezygnowany machnąłem ręką, wziąłem browara i narzędzia i zacząłem sam po raz pierwszy grzebać w pralce.
    Obejrzałem wszystkie styki (które widziałem), moduł, sprawdziłem wszystkie końcówki. złożyłem do kupy bez obudowi i uruchomiłem program wirowania - oczywiście się zawiesił.
    Pomyślałem, że jak juz mam "sprawdzać" to wszystko, więc wziąłem się za silnik. Jedyne co mogłem sprawdzić to te szczotki, o których pisaliście. Nawet udało mi się je zlokalizować i po demontażu okazało się, że jedna ma około 1 cm zapasu, druga około 5mm.
    Ale nic, obejrzałem, trochę podpicowałem, że niby je czyszczę i złożyłem do kupy.

1. Efekt jest taki, że pralka DZIAŁA, pierze, wiruje.
    Jedyny feler jaki się narodził to nigdy nie dochodzi do 0 min.
    Ciągle jest 5 min a pranie jest zakończone (bęben poprawnie ustawiony do wyjęcia prania, tylko nie przechodzi do 0 min i nie pika).
    Żeby wyjąć pranie muszę przełączyć na ZERO i poczekać, aż odblokuje klapę. Jakieś pomysły?

2. Wiem, że pewnie muszę te szczotki wymienić, powiedzcie mi tylko, jakie to trzeba kupić.
    Czy prosić o szczotki do tego konkretnego modelu, czy inaczej?

Dzięki

Wojtek
  • Moderator AGD
    Zdemontuj szczotki i z nimi na zakupy. Docieranie szczotekk znajdziesz tu, na forum. Sprawdz stan komutatora oraz jakosc polaczen w kostce silnika.
  • Poziom 9  
    Komutator, z tego co widziałem i czułem palcem, jest ok - niewytarte blaszki.

Szczotki wymontuję i kupię w sklepie. A potem dotrę wg instrukcji na forum.

BTW, wiecie co może być teraz, że niby kończy pranie, ustawia bęben poprawnie ale nie przeskakuje na 0 min i nie pika.

Dzięki za odpowiedź

Wojtek