Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka RGB na ATTINY2313 by mirley .

mirley 08 Gru 2012 11:14 23976 71
  • #61 08 Gru 2012 11:14
    wilczasty
    Poziom 19  

Witam!

Przepraszam, ze odkopuję ale nie chciałem zakładać nowego tematu, mam problem z niewłaściwym działaniem lampki.

- mam zupełnie inna kolejność switchy niż na schemacie,
    - gdy już poprawnie podłączyłem diodę mocy reaguje ona zupełnie inaczej niż zwykła dioda RGB, przy naciskaniu klawiszy R, G i B zostaje wyświetlony zupełnie inny kolor
    - nie działa mi regulacja barw poszczególnych kolorów
    - podczas animacji po kolorze różowym tylko na krótką chwilę wskakuje kolor czerwony

W czym może leżeć problem?

Moje podłączenie switchy:
    2 nóżka układu -> S+ (na schemacie jest to 8)
    3 nóżka układu -> S- (na schemacie jest to 7)
    6 nóżka układu -> SG (na schemacie jest to 3)
    7 nóżka układu -> SB (na schemacie jest to 6)
    8 nóżka układu -> SR (na schemacie jest to 2)

Zupełnie wszystko wymieszanie, skąd to to bierze? Pobrałem plik ze strony Mirleya o nazwie: Program po kompilacji (HEX)

Pozdrawiam.

EDIT: Problem przycisków rozwiązany, wszystko jest opisane na stronie Mirleya, jednak dalej mam problem z poprawnym działaniem diody mocy, ponieważ gdy naciskam przyciski SR, SG, SB to wyskakują zupełnie inne kolory, na normalnej małej diodzie było wszystko w porządku.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #62 08 Gru 2012 13:26
    karel21
    Poziom 27  

Podłącz te diody do odpowiednich nóżek o numerach 15,16,17 Attiny,będziesz miał prawidłowe odwzorowanie kolorów, na 12,13,14 jest nieprawidłowe.W każdym razie tak jest u mnie.

• #63 08 Gru 2012 13:42
    wilczasty
    Poziom 19  

karel21 napisał:
    Podłącz te diody do odpowiednich nóżek o numerach 15,16,17 Attiny,będziesz miał prawidłowe odwzorowanie kolorów, na 12,13,14 jest nieprawidłowe.W każdym razie tak jest u mnie.

Będę musiał od nowa zaprojektować płytkę :D

Wyświetla mi takie kolory:
    SR -> jasny niebieski
    SG -> żółty
    SB -> różowy

u Ciebie tez tak jest? :D

Pozdrawiam!

• #64 08 Gru 2012 13:47
    karel21
    Poziom 27  

Zgadza się,identycznie.
    Przetnij wyprowadzenia i zrób krosowanie,w ten sposób się upewnisz.

• #65 10 Gru 2012 22:13
    wilczasty
    Poziom 19  

karel21 napisał:
    Zgadza się,identycznie.
    Przetnij wyprowadzenia i zrób krosowanie,w ten sposób się upewnisz.

Witam,
    Mimo podłączenia do innych portów jest tak samo, nie mam już siły do tej lampki.
    Do tego po minucie poprawnego działania, choć z innymi kolorami zaczyna migać...

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

ED:
    wystarczyło wgrać hexa z obsługą diody ze wspólną katodą :O

• #66 11 Gru 2012 12:19
    karel21
    Poziom 27  

Ja mam ze wspólną anoda, i odpowiedni hex,tyle że mi to odpowiada.Mam po sześć jedno watowych LED RGB na każdy kanał i efekt wygląda dość ciekawie,nie występują przerwy w świeceniu.A jak chcę jednolite świecenie wszystkich LED to po prostu dodatkowy przełącznik zmienia zasilanie z tranzystorów.

• #67 19 Gru 2012 18:04
    MarekS6
    Poziom 14  

Dla zainteresowanych zaprojektowałem na własne potrzeby ten sterownik w wersji:

- ze złączem do programowania ISP (IDC10)
    - z tranzystorami typu MOSFET (zostawiłem nie podpisany typ gdyż trzeba we własnym zakresie dopasować według mocy)
    - 2 osobne płytki - jedna to sam sterownik a druga to klawiatura

Jako że zamierzam nim sterować taśmą RGB która jest na 12V, należy pamiętać by dodać ewentualne rezystory w przypadku zwykłych diod, a najlepiej przerobić schemat i PCB i poprowadzić na wyjścia RGB napięcie 5V ze stabilizatora (w moim projekcie idzie tam 12V które będzie podłączone na wejście zasilające całego sterownika).

Pod RESET mikrokontrolera podłączyłem rezystor oraz kondensator gdyż mój programator tego wymaga. W przypadku stosowania radiatora pod MOSFETy należy pamiętać o ich izolacji - tak by śrubami nie zrobić zwarć. Najlepiej użyć tranzystory całe z tworzywa sztucznego (a nie takie z metalową tylną ścianką).

W jednym z dołączonych archiwów jest schemat, płytka oraz płytka gotowa do wydruku na papierze kredowym i transferze na laminat. W drugim z folderów jest cały projekt z programu Eagle 5.9. Może się przydać gdy ktoś będzie musiał coś przerabiać. Należy jednak wtedy po przeróbkach nacisnąć "Ratsnets" (w menu z lewej strony obok autorouter'a) projekcie PCB by zalać całe nie wykorzystane miejsce na PCB masą.

Dodam iż płytkę będę wykonywać dopiero w przerwie świątecznej i nie jest ona jeszcze w 100% sprawdzona, lecz myślę że nie jest aż tak skomplikowana. Gdyby ktoś zrobił ją szybciej, prosiłbym o ewentualne zastrzeżenia i informacje na forum.

Na płytce są 4 zworki widoczne jako górna warstwa PCB.

W razie pytań proszę pisać.

-------------------------------------------------------------------------

Na płytce jest drobny byk, przy wykonywaniu PCB proszę poprawić ścieżkę która idzie od nóżki 16 do złącza programowania IDC10 na nóżkę 17, bo przez przypadek źle na schemacie zaznaczyłem i w PCB też ten byk poszedł. Ja już miałem gotową płytkę jak się zorientowałem ale na szczęście nawet przy gotowej PCB łatwo to skorygować - wystarczy przeciąć ścieżkę przy samym mikrokontrolerze i zewrzeć ją do nóżki wcześniej. Niestety nie mam czasu by to poprawiać w eagle, bo był to jednorazowy projekt i płytkę już wykonałem. Jeśli ktoś ma czas to może to poprawić i wkleić poprawioną płytkę na stronkę.

• #68 19 Gru 2012 18:42
    karel21
    Poziom 27  

Ja wstawiałem darlingtony BDX 53, na zwykłych mocy NPN nie chciał układ prawidłowo działać.

• #69 19 Gru 2012 18:56
    MarekS6
    Poziom 14  

rozstaw pinów tych darlingtonów jest pasowny do mojej PCB więc nawet niczego przerabiać nie trzeba

• #70 19 Gru 2012 19:49
    karel21
    Poziom 27  

W większości przypadków te tranzystory mają takie samo wyprowadzenia.

• #71 19 Gru 2012 20:04
    MarekS6
    Poziom 14  

no no, wiem ale wyjątki się zdarzają :)

• #72 19 Gru 2012 20:20
    karel21
    Poziom 27  

Owszem przy niektórych japońskich tranzystorach.W większości przypadków B,E C, jest odpowiednikiem tranzystorów mocy NPN czy też PNP w stosunku do tranzystorów typu darlington,mają te same wyprowadzenia,ale większe wzmocnienie,dlatego w tym przypadku są bardziej sprawne.