Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor,odświeżanie itp - nietypowe pytania ...

20 Paź 2008 12:43 2154 7
  • Poziom 14  
    Witam
    klika pytań odnośnie monitorów:
    1.Np jest 17'' - i zlecana rozdzielczość 800x600 a chodzi na 640 x480 - to źle?Będzie znacznie krócej żył?
    2.Odświeżanie 60hz- dla starszych gier- gdy ekran podczas grania nie jest statyczny jak np podczas pracy,to jest złe? Voodoo2 8mb lub 12mb - ile wyciągnie odświeżania tak na luzie w 640 na 480?
    3.Jak ,mam np 75hz odświeżania-to jakaś gra może mi zmienić bez wiedzy ten parametr na czas grania?
    Pytania są dziwne trochę-ale muszę rozwiać wątpliwości kolegi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Ja mam starego szajsunga CRT i od 6 lat chodzi na 1024x768 i to non stop na max odświeżanie 85Hz i działa normalnie do dziś. A teraz tak elektronika idzie szybko do przodu że niema co oszczędzać sprzętu. Bo monitor to można kupić a oczy nie za bardzo. (jak na razie)
    3- gra może zmienić odświeżanie i rozdzielczość jedynie wtedy kiedy ma taka opcje zaznaczoną w opcjach.
  • Poziom 14  
    Moje zdanie to są strasznie głupie pytania (poczytaj wogole co to jest monitor i jak on działa) rozdzielczość moim zdaniem 800x600 to jest taki minimalny standard teraz! odświeżanie wiadomo im większe tym lepiej dla twoich oczu. Nie gra ci nie zmieni częstotliwości odświeżania! Wszystko idzie dostosować chyba że lubisz jak cię oczy bola itd...... ale wątpie hehe
  • Poziom 33  
    Dla monitora 17" zalecana rozdzielczość to 1024x768 i niewiele ma to wspólnego z żywotnością monitora. Odświeżanie - im więcej tym twoje oczy będą zdrowsze. Gra może Ci jedynie rozdzielczość zmienić.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Kolego w jakich ty czasach żyjesz że piszesz o tak leciwym świecie? Rozdzielczości 640x480 to nawet w standardowych sterownikach VGA w xp nie ma. Kto używa takich rozdzielczości? Przecież jedna ikonka pulpitu zajmuje dużą część ekranu przy takiej rozdzielczości :). Co do żywotności to ja raczej stawiał bym, że wyższe częstotliwości mogą skrócić czas życia monitora ale nie przejmował bym się tym zbytnio. Karty graficzne mają wiele trybów pracy a ustawienie tego zależy od monitora, jakie tryby on obsługuje. Przeważnie przy niższych częstotliwościach odświeżania można ustawić dużą rozdzielczość, a zwiększając odświeżanie trzeba zmniejszać rozdzielczość bo może monitor się wyłączyć jeśli tego trybu nie obsługuje. Co do gier to jest taka możliwość że gry zmienią odświeżanie ale w ustawieniach DirectX na ostatniej zakładce jest możliwość ustawienia wymuszonego odświeżania dla gier DirectX.

Ja mam za to inne pytanie i dołączę się tutaj skoro taki wątek powstał bo chciałem zakładać nowy ale po co. Zmieniłem kompa ale monitor zostawiłem stary 15". Poprzednio miałem grafikę jakąś tam NVIDIA starą i mogłem w niej zmieniać odświeżanie. Np przy rozdzielczości 1024-768 mogłem sobie ustawić rozdzielczość na 85Hz i tyle też wyświetlało w monitorze. Przy 640x480 chodziło chyba nawet na 100Hz o ile pamiętam. Teraz mam kartę ASUS X1600 i nie działa zmiana odświeżania. Niby mogę wybrać częstotliwość z listy ale jak wybieram to zero reakcji, w monitorze wyświetla cały czas 60Hz. Co to może być?
  • Poziom 14  
    Oki, to wszystko jasne- 640 na 480 wymagane przy starszych grach.
    A odświeżanie- im wyższe tym lepsze- to prawda,ale koleś jest zakręcony więc
    nie miałem jak go przekonać że może grać w takiej rozdziałce i nie wpłynie odświeżanie na jego gry.Temat zamykam.Pozdrawiam

ACHA : p166,32 ram,3dfx i ati 2mb plus win95 os 2 - komp klienta :0- do starych gier,to tyle

Dodano po 7 [minuty]:
    Cytat:

Ja mam za to inne pytanie i dołączę się tutaj skoro taki wątek powstał bo chciałem zakładać nowy ale po co. Zmieniłem kompa ale monitor zostawiłem stary 15". Poprzednio miałem grafikę jakąś tam NVIDIA starą i mogłem w niej zmieniać odświeżanie. Np przy rozdzielczości 1024-768 mogłem sobie ustawić rozdzielczość na 85Hz i tyle też wyświetlało w monitorze. Przy 640x480 chodziło chyba nawet na 100Hz o ile pamiętam. Teraz mam kartę ASUS X1600 i nie działa zmiana odświeżania. Niby mogę wybrać częstotliwość z listy ale jak wybieram to zero reakcji, w monitorze wyświetla cały czas 60Hz. Co to może być?

ostatnio to robiłem- sprawdź najpierw czy monitor masz widoczny jako plug and play- jak nie a nie znasz nazwy monitora- bierz dowolny -xp lubi wszystkie :D
    A jak to nie pomoże go zmusić do współpracy to problem ze sterownikami-
    masz nie takie- wtedy użyj AIDA32 - i ona powie ci jaką masz kartę dokładnie i tylko ściągnij lepsze stery-musi działać
  • Poziom 28  
    Ale kartę kupiłem nową ze sterownikami i takie też zainstalowałem. Monitor był oryginalnie widoczny jako domyślny ale zmieniłem na Plug and play i też nic. Wcześniej też miałem monitor na Plug and play, a jest to monitor AcerView 57c, w xp są stery do wersji 56 i 58 ale do 57 nie ma :/. Może poszukam nowsze stery ale w sumie jak ta karta wychodziła to xp był już od dawna więc stery są pewnie ok!?
  • Poziom 14  
    patryk-84a napisał:
    Ale kartę kupiłem nową ze sterownikami i takie też zainstalowałem. Monitor był oryginalnie widoczny jako domyślny ale zmieniłem na Plug and play i też nic. Wcześniej też miałem monitor na Plug and play, a jest to monitor AcerView 57c, w xp są stery do wersji 56 i 58 ale do 57 nie ma :/. Może poszukam nowsze stery ale w sumie jak ta karta wychodziła to xp był już od dawna więc stery są pewnie ok!?

A próbowałeś ustawić jako wersję 56 lub 58 ?