Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz JVC AS-3 - Pali bezpieczniki

HouseDeeJay 20 Paź 2008 17:11 1686 13
  • #1 20 Paź 2008 17:11
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Witam. Mam problem ze wzmacniaczem JVC AS-3. Problem polega tym iż po włączeniu urządzenia przepalają się bezpieczniki na wejściu zasilacza. Odlutowałem kolektory i emitery tranzystorów końcowych i problem się powtarza...

Sprawdziłem też zasilacz który okazał się sprawny. Czy ktoś z Was może miał do czynienia w taką usterką albo z tym wzmacniaczem ? Czego może to być wina ?

Pzdr. HouseDeejay

0 13
  • #2 20 Paź 2008 17:14
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Odłącz całkiem zasilacz i sprawdź. Może sam zasilacz powoduje zwarcie, albo coś innego niż końcówka mocy. Może nawet samo trafo ma zwarcie na pierwotnym od przegrzania...

Dziwna sprawa.

0
  • #3 20 Paź 2008 17:22
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Odłączałem trafo od od płytki i mierzyłem napięcia...na obu uzwojeniach wszystko w porządku. Zasilacz nie powinien powodować zwarcia gdyż po wylutowaniu diod sprawdziłem je miernikiem i żadna nie jest przebita... :|

0
  • #5 20 Paź 2008 18:02
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Używam bezpieczników F. A ma to jakieś znaczenie ? Wzmacniacz testuję bez sygnału sterującego i bez obciążenia więc chyba nie powinien brać tak dużego prądu... :|

0
  • #6 20 Paź 2008 18:07
    Artur k.
    Admin grupy audio

Oczywiście, że ma znaczenie. Przecież gdyby nie miało, to nikt by nie produkował różnych :)
    Bezpieczniki typu F, to bezpieczniki szybkie - nie nadają się do pracy na pierwotnej stronie transformatora, gdzie występują duże udary prądowe w momencie włączenia (właśnie dlatego się przepala).
    Powinieneś zastosować bezpiecznik T - zwłoczny, wtedy chwilowy udar prądowy zostanie "przepuszczony", a dopiero przy trwałym zwarciu bezpiecznik zadziała.

0
  • #7 08 Lis 2008 11:09
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

To akurat wiem. Ale skąd tam tam aż taki udar prądowy ? Przecież tranzystory końcowe odlutowałem...:|

0
  • #8 08 Lis 2008 11:40
    diquan
    Poziom 20  

A no stąd że ładują Ci się elektrolity w zasilaczu.

0
  • #9 09 Lis 2008 02:07
    Artur k.
    Admin grupy audio

Sam transformator też powoduje udar w momencie włączenia go do sieci.
    Oczywiście z mostkiem i kondensatorami udar ten jest większy.
    Jako ciekawostkę powiem, że nawet żarówka w momencie włączenia do sieci powoduje udar prądowy.

0
  • #10 13 Gru 2008 12:54
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Panowie ,bezpieczniki typu "T" również wyrzuciło. Wyrzuciło je przy odlutowanych tranzystorach mocy.:|

0
  • #11 13 Gru 2008 13:18
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Długo to sprawdzałeś :D

Sam most prostowniczy jest na 300% ok? Przecież on może być zwarty... Jeśli jest w porządku, to sprawdź gdzie biegnie linia zasilania, której bezpiecznik jest "wywalany".

1
  • #12 13 Gru 2008 13:48
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Długo bo ostatnio wcale nie miałem czasu na to. Mostek sprawdzałem 2 razy i jest sprawny.

0
  • #13 13 Gru 2008 13:57
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

No to sprawdzaj dokąd jeszcze idzie zasilanie, oprócz kolektorów tranzystorów mocy.

0
  • #14 13 Gru 2008 20:15
    Olek II
    Moderator

Witam, nie zakładaj bezpieczników i nie włączaj wzmacniacza do sprawdzenia. Zrób tak:
    sprawdź omomierzem główny elektrolit w zasilaczu , później przerwij połaczenia od elektrolita od reszty układu i mierz kolejne stopnie. Tam gdzie będzie zwarcie trzeba się dokładnie przyglądnąć. Tą metodą znajdziesz blok gdzie jest zwarcie.

0