Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebne układy do sterownika krokowego i silnika dc z pwm

20 Paź 2008 23:12 6113 23
  • Poziom 20  
    Robie robota mobilnego na prace inżynierską, robot ten bedzie miał podobną konstrukcję jak ze strony www.mobot.pl ( Link ) i potrzeba mi takich układów jak:
    Sterownik silnika krokowego bipolarnego
    w projekcie mobot układ firmy allegro A3967,
    ale takiego czegoś nie znajdę w sklepach.
    Sterownik ma być taki, że stanem na jednej nóżce ustawiam kierunek, a drugą nożką ciągnę taktowanie. (silnik mitsumi 10om)

driver do sterowanie silnika DC PWMem
    w projekcie mobota
    IR3223 z mosfetami, ja potrzebuje czegoś tańszego (prąd silnika 20-100mA) 12V

Wszystko to naturalnie sterowane będzie z atmegi128.
    ogólnie układy muszą być tanie bo na tym polega ta praca, robot ma być tani, żeby mógł być powielany, z resztą nie dostanę dużo finansów z uczelni.
  • Poziom 20  
    Minner napisał:
    sterowniki do krokowców wraz z łaczem rs232:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic651698.html

Dobrym driverem do silników DC jest np podwójny mostek H - L293D (max to chyba 2A 36V) - koszt do 10zł, a wysterujesz tym 2 silniki

ten l293d tak trochę ciękko z PWM, pisze że max 5kHz przełaczeń wytrzymuje, ale fakt faktem taniutki.

A co do krokowców to nie tego szukam, potrzebuje gotowego klocka do którego podepnę silnik, takt i prawo/lewo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    UDN2916 - steruje się nim jeszcze inaczej, bo posiada wbudowany regulator prądu. Dodatkowo można regulować za pomocą PWM-a prędkość. Z resztą sam oceń jak Ci pasuje.
  • Poziom 20  
    No właśnie ten L297 najbardziej mi odpowiada, ale nie ma drivera w środku :| jest jakiś zamiennik z driverem, bo dokupywanie L298 który w dodatku nie ma diód nawet to kolejny wydatek. Chyba nie zamknę sie w 400zł :|

ten UDN2916 to byłby dobry do silnika DC, muszę to przemyśleć. Podjąłem decyzję że nie będe się pchal w PWM na 20kHz tylko spokojnie na 5kHz i procka tez zmniejszę do 64.
  • Poziom 20  
    400zł za całość juz poszło z 250 na silniki akumulatory itd

te dwa układy to koszt ok 20zł. Tylko że szukam czegoś w całosci lub przynajmniej takiego drivera jak L298 ale juz z integrowanymi diodami?
    djbully napisał:

A co do krokowców to nie tego szukam, potrzebuje gotowego klocka do którego podepnę silnik, takt i prawo/lewo.

Był taki sterownik SAA1042 (umożliwiał także pracę pół- i pełno-krokową), ale będzie chyba "za słaby" i nie wiem, czy jest dostępny.
  • Poziom 39  
    nie rozumie co za problem robisz z diodami zabezpieczającymi , przecież to nie majątek 8 diod dla L298 lub 4 dla IMT901 jeżeli chodzi Ci o gabaryty to są również w wersji SMD , natomiast bez diod to szukaj w serii z końcówka MOS np LMD 18245 http://web.mit.edu/rec/datasheets/LMD18245.pdf tylko tu ceny są dość wysokie , dość ciekawym układem jest PBL3775
    w przypadku kiedy zależało Ci na cenie i prostocie sterownika to trzeba było kupić silnik unipolarny w najprostszym wykonaniu to 4 tranzystory mocy , podaj konkretne parametry silnika głównie prąd łatwiej będzie coś znaleźć
  • Poziom 20  
    no właśnie gabaryty, zamiast jednej kości zrobiło mi się już dwie plus 8 diód. No na dzień dzisiejszy nic innego nie mam, ewentualnie będe szukał dalej.
  • Poziom 23  
    djbully napisał:
    400zł za całość juz poszło z 250 na silniki akumulatory itd

te dwa układy to koszt ok 20zł. Tylko że szukam czegoś w całosci lub przynajmniej takiego drivera jak L298 ale juz z integrowanymi diodami?

Skoro na razie masz tylko zasilanie + silniki, to może poszukaj jakiegoś gotowego rozwiązania?, np Orangutan. Widziałem na alledrogo ten sterownik w cenie ok 120 zł. A w nim masz wszystko co potrzebujesz .
  • Poziom 39  
    rozumie że chodzi Ci o max zmniejszenie gabarytów , ale nie zapominaj , że praktycznie każde z rozwiązań wymaga zastosowania radiatora dla stopnia mocy tak więc diody dla L298 wcale nie zajmują aż tyle miejsca stosując wersje SMD diod przykład pcb które kiedyś wykonałem do testów tego układu ( koszt 9,50 zł L298 + diody )

nie wiem ile wydałeś na silnik bipolarny , ale czy nie prościej kupić silnik unipolarny i będziesz miał to co chcesz mało-gabarytowe , tanie i proste
    chcesz aby Ci pomóc a nadal nie podałeś nic konkretnego na temat parametrów silnika bez tego to szukanie dobrego rozwiązania po omacku
  • Poziom 20  
    parametry silnika cóż nie odpowiadają mi narazie bo ma on tylko 10om na cewce trzeba zastosowac jakieś ograniczenia prądowe. silnik to mitsumi m42sp-6ta. nawet jak zastosuje silnik unipolarny to i tak na czterech tranzystorach sie nie skończy bo chce mieć to koniecznie jako sterowania na dwóch liniach: prawo/lewo i takt.
    silnik kosztował mnie 4zł
  • Poziom 39  
    kombinujesz jak " koń pod górkę " stosując silnik unipolarny co za problem całą logikę sterowania zrobić na mikrokontrolerze , jeżeli koniecznie chcesz aby był to osobny moduł to wystarczy mały AVR nawet ATtiny 13 lub PIC 508 , można również zastosować jako układ logiki L297 wszystko masz w podanym wcześniej linku
    Cytat:
    parametry silnika cóż nie odpowiadają mi narazie bo ma on tylko 10om na cewce trzeba zastosowac jakieś ograniczenia prądowe.

tego to już nie rozumie ...... kupiłeś silnik który Ci nie odpowiada , rezystancja uzwojenia o niczym nie świadczy , jakie napięcie pracy i jaki prąd oraz kąt / krok to są główne parametry silnika krokowego , seria mitsumi m42sp to silniki stosowane przeważnie w drukarkach , skanerach itp o nie nadzwyczajnych parametrach szczególnie kąt / krok chociaż to nie CNC i 7,5° zupełnie wystarczy , przeglądając kilka z nich max prąd to 800mA tylko najważniejsze na jakie napięcie pracy silnika jeszcze jedna uwaga musisz mieć zapewnione optymalne napięcie zasilania bo silnik krokowy nie będzie pracował równo , ograniczenie prądu to najmniejszy kłopot , przy wyborze silnika należy na początku uwzględnić takie parametry jak moment trzymania , kąt / krok , prąd i napięcie oraz bipolarny lub unipolarny
    proponuje przejdź sobie na forum automatyka i zapoznaj się z przyklejonym, tematem o silnikach krokowych i zdecyduj się co tak naprawdę chcesz ....... bo jeżeli poza minimalizacją wymiarów ma być tanio tak jak ten silnik za 4 zł to niestety tak się nie da
  • Spec od GSM
    Możesz wykorzystywać układy mocy z CD-romów, dysków, drukarek itd. W tych urządzeniach musiały jakoś działać te silniki... Jeśli nie masz zdolności aby zaadoptować takie układy, to wyjście masz tylko jedno - l298.
  • Poziom 20  
    Mam jeszcze pytanko, czy mogę razem połączyć L297 i L293 ? co z tymi wejsciami, które mierzą prąd obciążenia?
  • Poziom 39  
    układy można połączyć , wejścia podłącz do masy (gnd) tylko po co takie kombinacje zupełnie traci sens układ L297 który poza logiką sterowania jest dla kontroli prądu silnika , sterowanie step/dir można zrobić na dowolnym mikrokontrolerze lub bramkach , właściwie to są układy zawierające cała logikę z stopniem mocy dla silników bipolarnych , proponuje zacznij od silnika unipolarnego którego jest o wiele prościej sterować
  • Poziom 20  
    Po narysowaniu schematu i pokazaniu go jednemu z wykładowców stwierdziliśmy obaj że nie ma sensu robic takiego sterowania dla silnika który tylko będzie poruszał sensorem ultradźwiękowym, za dużo miejsca to zajmuje i kosztów.

Ale znalazłem to czego szukałem (tak mi się wydaje, proszę rozwiejcie moje wątpliwości)

MC3479 :)

czytam aplikację narazie, i już mam pytanie. Jak się robi te ograniczenie prądu? Nie rozumie tego co z tą nóżką BIAS. Czy tam da się uśpić ten układ (enable)?

zasilanie 12V chce ograniczyć prąd cewki do 100mA.
  • Poziom 39  
    opis stanu wejść / wyjść masz idealnie pokazany w diagramie czasowym , przy odpowiednim doborze dzielnika można również wykorzystać wejście Bias do ograniczenia prądu ( przykłady w google - grafika ) , ograniczenie prądowe najprościej zrobić na LM 317
  • Poziom 20  
    Na jakiej zasadzie działa te ograniczenie? Nie wygląda mi to na PWM. Będzie mi sie grzał scalak, gdy ogranicze ten prąd?
    Rozumie, że gdy dam np rezystor 150kom do masy na nózkę Bias to ograniczy mi to prąd wg tej tabeli w nocie do ok 100mA na cewkę?
    Wymyśliłem również, że podepnę ten rezystor przez transoptor który będzie mi odcinał go gdy bedzie potrzeba, wtedy będę miał Enable, bo gdy nóżka wisi w powietrzu to wszystkie wyjścia przechodzą w stan wielkiej impedancji.
    Dobrze myślę?

korzystając z tematu:
    czy dla silników DC będzie dobrze:
    M1 i M2 bedzie PWM
    Ponad miesiąc temu pisałem:
    prezeswal napisał:

Był taki sterownik SAA1042 (umożliwiał także pracę pół- i pełno-krokową)

MC3479 jest dokładnym odpowiednikiem SAA1042 :D
    Wejściem p.6 (Bias) ustawiasz zarówno maksymalny prąd (wartość rezystora do masy - wg. opisu w nocie) bez konieczności dokładania innych układów ograniczających, jak też zatrzymujesz pracę silnika (Enable - Set).
    Podłączenie L293D jest prawidłowe (zgodne z notą aplikacyjną :D ).
    Pozdrawiam

ps. możesz także obejrzeć noty TA8435H lub IMT901 (większe prądy, praca mikro krokowa)
  • Poziom 20  
    SAA1042 jest nawet lepszy bo trochę wiecej prądu można wycisnąć, ale odrzuciłem go bo nie ma go w TME ani w sklepie w którym zwykle kupuje.

to co narysowałem do MC3479 będzie działać? czy jeśli ogranicze prąd przez ten rezystor to ta "ograniczona" moc będzie odkładać się na tranzystorach końcowych?
    djbully napisał:

to co narysowałem do MC3479 będzie działać? czy jeśli ogranicze prąd przez ten rezystor to ta "ograniczona" moc będzie odkładać się na tranzystorach końcowych?

Będzie działać w trybie "pełno krokowym" przy "Enable"=0.
    Rezystor RB - wg. moich obliczeń powinien mieć wartość ok. 131k (dla VM=12V oraz prądzie silnika 100mA).
    Sposób obliczania mocy wydzielanej w układzie jest opisany w nocie katalogowej.