Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mądrości na temat Radmorów - wymiana informacji

PiAsKoS 20 Sty 2006 14:59 302232 1864
  • #1381 20 Sty 2006 14:59
    biter
    Poziom 11  

witam.czy moglby ktos mi pomoc?3 posty wyzej jest moje zapytanie.dziekuje i pozdrawiam

• #1382 20 Sty 2006 15:00
    Rocky Horror
    Poziom 31  

qujtek napisał:
    rocky ho......
    tak należało zastosować wykrzyknik
    mam pytanie!!!!!!!!!!!

I o to chodzi :-) .

Cytat:
    chodzi mi o uzystanie lepszego brzmienia -w jakim stopniu twoje propozycje mogą wpłynąć na dzwięk???

W zasadzie bardziej na uwadze miałem niezawodność i komfort użytkowania amplitunera, choć wspomniane kondensatory o stałym dielektryku z zasady miały by lepsze parametry niż elektrolityczne. Może wniosło by to jakąś minimalną poprawę w odtwarzaniu wysokich tonów, choć dla wyraźniejszych zmian trzeba by powymieniać i pozostałe kondensatory na stałe, co przy niektórych ich pojemnościach może być problemem.

Cytat:
    Myślałem o zmianie kabli

Nie ma kompletnie najmniejszego sensu.

Cytat:
    kondensatorów mocy

Znaczy się filtrujących w zasilaczu wzmacniacza mocy...? Nie ma potrzeby, ich pojemność jest wystarczająca a podania o starzeniu się kondensatorów w znakomitej większości przypadków są mocno przesdzone.

Cytat:
    lub wymianie elektrolitów i rezyst w końcówce mocy

Właściwie zmniejszenie prądu obwodu wzmacniacza różnicowego, poprzez podmianę wspomnianych rezystorów, mogło by teoretycznie wpłynąć na poprawę jego parametrów. Choć nie porównywałem z oryginałem...

• #1385 21 Sty 2006 05:41
    olaf x
    Poziom 30  

tomektoon napisał:

nic nie chce mowic, ale jak kupowalem fabrycznie wieze ta wlasnie swego czasu to w sumie kosztowala na aktualne pieniadze ok.3300 zl. potem dokupilem drugi egzemplarz magnetofonu-kosztowal kolo 600zl. bylo to drozsze od krolujacych wtedy niezlych japiszonow o prawie polowe, ale to bylo TO:D

a dostac teraz komplet 5 takich klockow sprawnych i w dobrym stanie wizualnym- graniczy z cudem, wiec sprzedajacy na to liczyl.... swoja droga po co sie tego pozbyl?? nie wiedzial co czyni...

• #1386 21 Sty 2006 09:24
    maciorkusowaciasty
    Poziom 18  

mam takie pytanie odnosnie diod swiecacych w sensorach radmora 5102. wystepowaly czerwone i zielone. czy one wystepowaly rownowaznie, czy ktorys bylo wiecej, itp?

• #1387 21 Sty 2006 10:46
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

mozna sparwdżić paste termoprzewodżacą pod kazdymi elemętami na radiatoprze, szczegulnie chodenie stabilizatorów... jeszcze sie nie spotkałem zeby nie była wyschnięta... mozna wymienić mostek prostowniczy na 8A (tą kostkę z napisem 3PM1) mozna wymienić przewody ood transformatora do płytki wzmacniacza na grubsze.. ja to robię juz w 2 wzmacniaczu i efekt jest naprawdę "cud-malina" szczegulnie przewody zasilające końcówke mocy są absurdalnie cienkie i przewód masowy!

• #1388 21 Sty 2006 14:19
    tomektoon
    Poziom 16  

olaf x napisał:
    nic nie chce mowic, ale jak kupowalem fabrycznie wieze ta wlasnie swego czasu to w sumie kosztowala na aktualne pieniadze ok.3300 zl. potem dokupilem drugi egzemplarz magnetofonu-kosztowal kolo 600zl
    Jak to mówią - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (w tym przypadku miejsca zamieszkania:D ) Jakiś rok temu była taka wieża w jednym z gdyńskich komisów za 900zł. Akurat nie miałem kasy a dwa dni później komis już nie istniał :(
    Swoją drogą nie miałbym nic naprzeciwko gdyby mój 5411 poszedł za podobną kwotę do tej wieży ;) W końcu to większy rarytas. Jestem jak dotąd jedynym na świecie właścicielem 5411 udzielającym się w internecie.. Właśnie podtruwam się butaprenem przekładając wklejki do nowiutkiego panelu :)
    olaf x napisał:
    swoja droga po co sie tego pozbyl?? nie wiedzial co czyni...
    Może potrzebował kasy na kino domowe :D :D

• #1389 21 Sty 2006 17:57
    PeterMan
    Poziom 18  

Czołem! Postanowiłem przyłączyć się do dyskusji o Radmorkach. Sam osobiście miałem model 5102 i stwierdzam że to dzieło sztuki pod względem brzmienia i wyglądu. Obecnie mam radmora 5412 z którego po przesiadce nie byłem zadowolony a nawet zły że dokonałem takiego zakupu. Spytacie dlaczego? Oczywiście jego brzmienie w porównaniu z R 5102 jest tragiczne i metaliczne nie posiada głębi itd. Postanowiłem coś z tym zrobić. Udałem się do pana inżyniera (ojca projektanta R 5102), aby pomógł mi rozwiązać ten problem. Ponieważ mieszkam w Gdańsku wziołem Radmorka pod pachę i pojechałem do Gdyni-Witomino (tam mieszkał) i poprosiłem, aby przywrócił mi upragnione basy i soprany tak jak to ma miejsce w 5102. Obiecał że coś z tym zrobi. Rozmawialiśmy długo o 5412 i powiedział ,że jak projektowali tego radmora ,a on stawiał sprzeciw to wypraszali go z pokoju. Myślę że pewnie dlatego jest taki niedopracowany pod względem brzmienia. No, ale do rzeczy. Przyjechałem po Radmorka i oczom nie wierzę oraz moim uszom. Dostałem wykres na papierze milimetrowym z parametrami mojego Radmora na krórym widniał wyrok. Basy są cienkie, a sopran idzię w górę. Przyznał ,że sie poddaje i nie wie co z tym fantem zrobić. Więc co miałem zrobić? Poddać się? NIE! Inżynier nie dał rady to ja zwykły elektronik spróbuję coś z tym zrobić. Walczyłem z tym chyba kilka miesięcy, ale dziś mogę powiedzieć, że osiągnąłem swój cel. Dziś wszyscy, którzy słuchają mojego Radmora 5412, przychodzą i oddają mi swojego do przeróbki. Cieszę się że udało mi się to zrobić małym nakładem oraz z tego, że inni też są zadowoleni. Sorki za błędy.

• #1390 21 Sty 2006 18:08
    DJ Volt
    Poziom 25  

Hmm jeśli to prawda z tym panem inżynierem, to może byś z nim pogadał o tym jak to było w RADMORze. Na pewno wszyscy udzielający się w tym temacie mieli by wiele nurtujących pytań na które nie poznali odpowiedzi. Myślę, że np o sam model 5411 było by dużo pytań. Ten pan mógłby nam wiele powiedzieć i nie tylko technicznych spraw, ale ogólnie tego co się działo w zakładach Radmor i jakie były pomysły których np nigdy nie zrealizowano. To byłoby naprawdę ciekawe.

• #1391 21 Sty 2006 18:44
    PeterMan
    Poziom 18  

Adres tego pana (iżyniera) miałem z czasopisma Radioelektronik, ogłaszał sie ,że przerabia Radmorki 5102 i tak go poznałem obecnie kontaktu nie utrzymuję. Pamietam że mieszkał na Witominie chyba ul. II Morskiego Półku Strzelców. jeśli to takie istotne to napewno znajdziecie namiary do niego w starych radiotechnikach z lat 80-90tych. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Sorki za błędy ma być, II Morskiego Pułku Strzelców , to przez pośpiech!

Dodano po 8 [minuty]:

PeterMan napisał:
    Adres tego pana (inżyniera) miałem z czasopisma Radioelektronik, ogłaszał sie ,że przerabia Radmorki 5102 i tak go poznałem obecnie kontaktu nie utrzymuję. Pamietam że mieszkał na Witominie chyba ul. II Morskiego Pułku Strzelców. jeśli to takie istotne to napewno znajdziecie namiary do niego w starych radiotechnikach z lat 80-90tych. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Sorki za błędy to przez pośpiech !

• #1392 21 Sty 2006 20:15
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

czyli samemu ci sie udało..??? to co takiego z nim zrobileś??

• #1393 21 Sty 2006 21:10
    PeterMan
    Poziom 18  

W radmorze 5412 wymieniłem rezystory oraz kondensatory na inne wartości chyba z około 30 elementow wszystkie w miejsce poprzednich, więc nie ma śladów ingerencji w sprzęcie. bardzo prosty zabieg nawet dla początkujących tyle że pracochłonne zadanie. Przerobiłem równiez wejscie TUNER AM bo było monofoniczne , a teraz jest stereo i służy do kompa lub DVD itp. jako uniwersalne.

• #1395 22 Sty 2006 11:25
    PeterMan
    Poziom 18  

Moi drodzy! Naczytałem się tu sporo o waszych radmorkach o ich zaletach i wadach, a także waszych problemach. Czytałem ,że są osobnicy którzy wymieniają kondensatory mocy oraz tranzysrory mocy i cieszą się nowym dzwiękiem. Haha, a co to jest kondensator mocy?Czy wymiana BD 649/650 na inne podnosło jakość dzwięku? Ludzie nie wciskajcie kitu bardzo o to proszę bo tu też czytają laicy którzy nieświadomi porywają się na tą sztuczkę i palą radmory. Ja osobiście mam w swoim oryginały BD 649/650, 7 MHz B>750 i mam to gdzieś. Mogłem wstawić np:BDV 66 B /67 B imają 200W 16A 3MHz B>1000. To nie zmieni faktu,że radmor do was przemowi łagodniej i czyściej. sam to kiedyś sprawdzałem! Pamiętacie przecież radmorki5102 na tranzystorach 2N3055 ? I co z tego że są stare ,ale jare.wstawcie sobie KD 502 lub 503 Jak wam nie pasuja , ale to nic nie da tylko jest satysfakcja że sie jest ich posiadaczem. A tak naprawdę to miały miejszą częstotliwość przenoszenia i co gorzej grały niż BD 649 ? Odpowiedz jest NIE! Więc gdzie? To że radmor 5102 takim sie stał to czysty przypadek budowali go z częsci jakie były w tamtych czasach inni mieli takie same szanse Czyli Diora itp. ale nie udało im sie tego dokonać. Z relacji tego gościa z radmora to pierwszy radmor miał mieć tylko UKF i był na częściach zachodnich, ale pan E. Gierek i jego oszczędności nazuciły pewne sprawy np. pobru urządzenia. Więc radmor miał 120VA i 25 W na kanał. Jak wspomiałem Miał mieć tylko UKF taki był plan , ale władze kazały zbudować coś co zagra wszystkie polskie stacje więc pod koniec projektu dowalili fale DŁUGIE. Jeśli pamiętacie to program I był na DŁ a pozostałe trzy na UKF w tym jedna stacja stereo załączana tylko przy specjalnych audycjach.

Dodano po 19 [minuty]:

Mam dobrą wiadomość dla posiadaczy R 5102. Wymiencie na płytkach wzmacniaczy PWM rezystory R 1005 - 6,2 kilo na 4,7 kilo, oraz dajcie nowe 10 mikro na C 1003 bo pewnie suchy. Teraz możecie się cieszyć nową mocą i powiesić 8 ohm kolumny bez straty mocy. Projekt jest bezpieczny i nie wymaga żadnych dodatkowych operacji sam tego dokonywałem wiele razy. Zaanwasowani mogą eksperymentować z wartością rezystora. J zjechałem nawet do bezpiecznej granicy 1 kilo jak przerabiałem wzmazniacz na basowy ,ale zmieniałem także C 1003 na inną wartość tj. 100 mikro. Powodzenia

• #1396 22 Sty 2006 11:29
    robi66
    Poziom 13  

PeterMan ja przestudiowalem caly ten watek i inne o 5412 i nie widze nikogo kto zmienil tranzystory w koncowce i uzyskal poprawe brzmienia ..nikt chyba tego po samych koncowkach nie oczkiwal. Jezeli masz jakies doswiadczenie w temacie poprawy brzmienia w 5412 to napisz moze nieco konkretniej co w tym kierunku zrobiles... To ze piszesz o wymianie 30 elementow jest taka informacja z ktorej niewiele wynika. Ja tez wlasnie wymienilem okolo 30 elementow w moim 5412 i nic z tego nie wyniklo.. tzn niewiele no oczywiscie poza tym drobiazgiem ze radmor gra a wczesniej nie chcial. Wymienilem tez w jednej koncowce tranzystory na BDW93c/94c ale tylko dlatego ze nie dostalem oryginalnych. Wymienialem je dlatego ze byly spalone a nie w celu poprawy brzmienia.

• #1397 22 Sty 2006 11:45
    PeterMan
    Poziom 18  

Jeśli okaże sie że jest ogromne zainteresowanie tym projektem to wydrapie tu parę słów na ten temat czyli oddam projekt w świat, aby przestali gadać,że Radmor 5412 jest do D. A tak na marginesie to ciekawe ,że nikt z was nie wpadł na to co gryżie R5412 nie oglądacie schematów innych wzmacniaczy? Nie czepiajcie się końcówki mocy każda ma przeciez jakieś wady i zalety, a ta nasza jest jak oświadczam zerżnięta z amerykanskigo wzmacniacza sam kiedyś wpadł mi do rąk oryginalny schemat tej firmy (przecież nie od nas).Radmor często opiera sie na sprawdzonych układach zachodnich. Żałuje że mi gdzieś przepadł ten schemat. Nasi oczywiscie dali inne tranzystorki zamienniki. Potem nawet troche obskubali aplikację w nowszych radmorach.I to tyle.

• #1398 22 Sty 2006 13:03
    lubekzxc
    Poziom 10  

Cześć!!! Ja mam problem z odpaleniem Radmora 5412 mógłby mi ktoś pomóc!!!!! Będę bardzo wdzięczny!!! Pozdrawiam!!!!

• #1399 22 Sty 2006 13:35
    radeksz
    Poziom 11  

a co jest nie tak z nim ??

a ja mam pytanko chce wrzucic 4 diody w panel przedni i 2 w boczny 2 biale i 2 niebieskie w przedni i po jednej w boczny, jakie rezystory mam uzyc i o jakiej mocy bo juz sie pogubilem , wczoraj zmierzylem napiecia i w panelu gdzie sa 4 zarowki sa napiecia 0V na pierwszej zarowce 19V na drugiej 0V na trzeciej i 19V na czwartej, zarowki mam przepalone a diody by byly lepsze i ladniejsze, kto mi to jakos lopatologiczne wytlumaczy

• #1400 22 Sty 2006 14:14
    PeterMan
    Poziom 18  

Nie pamietam jaki prąd mają ledy, ale w praktyce robiłem to tak: na 1 wolt użyłem 100 ohm. Czyli jeśli mamy 12 V zasilania to dałem 1 kilo w szereg z diodą i działa cacy.

• #1401 22 Sty 2006 14:30
    lubekzxc
    Poziom 10  

Cały czas pali mi końcówki. nie mogłem dostać orginalnych tylko zamienniki BDX zrobię jedną stronę to pali mi drugą. Co może się dziać??

• #1402 22 Sty 2006 15:54
    PeterMan
    Poziom 18  

Jeśli kolumny są ok to wymontuj płytę wzmacniaczy z zasilaczem i sprawdz połączenia tzn. zimne luty są zmorą w radmorach najczęsciej na kołkach. Nie wiem jakie masz tranzystory ,ale prąd spoczynkowy jest ważnydo po pierwsze,ale najpierw sprawdz wszystkie tranzystory i diody przed odpaleniem wzmacniacza bo wykończysz nowe BD. a najlepiej najpierw wyjąć bezpieczniki w końcówkach mocy i właczyć radmorka. Sprawdz co sie dzieje z zasilaniem.Być może padł elektrolit 4700 uF.

• #1403 22 Sty 2006 16:15
    lubekzxc
    Poziom 10  

wszystko sprawdzałem diody i elektrolity ok powymieniałem kilka tranzystorów bc
    nie mogłem dostać BD tylko BDX podobno są to zamienniki, tylko dlaczego jeśli zrobię jedna stronę to działa a jak wstawię w drugiej końcówki to pali wszystkie :-(

• #1404 22 Sty 2006 17:03
    PeterMan
    Poziom 18  

Przyczyny mogą być różne. Nieumyślna zamiana miejscami BD-kówzalanie cieczą płytki(mamusia podlewała kwiatek) lub babol z cyny między scieżkami lub przetarty kabel w krosie również przyjzałbym sie przekażnikowi.Ja zawsze najpierw mieże wszystko na sucho na ohmy i porownuje z drugim kanałem . Sprawdz czy nie ma zwarc .Powodzenia i na spokojnie!

Dodano po 37 [minuty]:

Zapomniałem dodać,aby sprawdzać przed podłączeniem BD-ków czy nie ma przebicia kolektorow do masy radiatora lubia siadać podkładki mikowe. Aby wykluczyć płytki sterowania końcówkami mocy wystarczy zamienić je miejscami.

• #1405 22 Sty 2006 17:44
    lubekzxc
    Poziom 10  

Dzięki wezmę to pod uwagę . Mam nadzieję że sie uda ożywić tego Radmorka szkoda mi go trochę bo tej pory służył bez zarzutów. Pozdrawiam!!!!!!!

• #1406 22 Sty 2006 17:51
    PeterMan
    Poziom 18  

A może ktoś pochwali się swoim tuningiem w radmorku 5412 ? Chętnie wymienię się wiedzą. Ja na swoim po tuningu latam od 1991 roku i bez awarii tylko potencjometry ciągle trzeszczą i trzeba je smarowac. Jak to mówią kto smaruje ten jedzie.

• #1407 22 Sty 2006 17:56
    tomektoon
    Poziom 16  

PeterMan napisał:
    bez awarii tylko potencjometry ciągle trzeszczą i trzeba je smarowac. Jak to mówią kto smaruje ten jedzie.

Oj tak :D W moim 5102 nowiutkie Telpody rocznik 2003 zaczęły trzeszczeć po niecałym roku sporadycznego używania. Bywają też 5102/5412, w których oryginalne i nigdy nie smarowane telpody nie trzeszczą..

• #1409 22 Sty 2006 20:05
    PeterMan
    Poziom 18  

To się nazywa fantazja, ale jak widzę chyba sie troszkę nie mieści w obudowie?

• #1410 22 Sty 2006 20:28
    ml
    Poziom 25  

Jeżeli chodzi o rewitalizację 5412 to wymieniłem mu wszystkie tranzystory w końcówce mocy - sprzęt przez poprzedniego właściciela był "modyfikowany" na wariata i tranzystorki były tam różniste np.bd649 i bd 650 od 4 różnych producentów. Wymieniłem też elektrolity w torze m.cz. i zasilaczu co naprawdę nieco poprawiło brzmienie. Wymiana objęła skalę na taką z wysokim UKFem, wszystkie diody led, przedni panel na nówkę itp. Najdziwniejsze spotkało mnie po wymianie mostka zasilacza końcówki mocy na 8-amperowy - napięcie zasilania tej końcówki wzrosło z +/- 37V do +/- 44 V co poprawiło jakość dźwięku i prawdopodobnie zwiększyło moc wyjściową - nie wiem bo nie mam jak zmierzyć a i tak najważniejsza dla mnie jest jakość dźwięku, który stał się bardziej miękki i swobodniejszy. Jeszcze jedno - gdyby komuś brakło wejść audio w tym sprzęcie a nie używałby gramofonu to sprawa jest prosta - trzeba wyjąć płytkę przedwzmacniacza gramofonowego B2 (znajduje się ona bezpośrednio przy gniazdach we/wy) a w złącze G201 gdzie była wpięta włączyć przewód który do niej prowadził z gniazda gramofonowego. U mnie patent działa od dawna, a Radmorek nie jest w żaden sposób zmieniany konstrukcyjnie (płytkę w każdej chwili można z powrotem zamontować). Pozdrawiam wszystkich fanów Radmora. Aha - jeszcze jedno - gdyby ktoś miał do sprzedaży odtw cd 5450 srebrny to proszę o info.