Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mądrości na temat Radmorów - wymiana informacji

PiAsKoS 31 Aug 2004 08:26 328083 1864
    wojtek.l
    Level 17  
    Sam widziałem kit do radka 5102 w postaci syntezera a wyświetlacz wstawiało się zamiast jednego wskaźnika wychyłowego - dla mnie profanacja. Twoja końcówka jest bardzo porprawna i nie dziwię się, że akurat w Twoim modelu radka zagrała ok. Końcówka mocy natomiast w 5102 jest bardzo specyficzna (super alfa), nieco starodawna i dość ciekawa w brzmieniu. Pewno, można bez problemu zrobić lepiej ale wtedy też warto wypruć to co ją poprzedza a to już nie będzie to. Większośc ludzi kupiła ponownie radka 5102 bo ma do niego sentyment a poza tym to bardzo niezawodny sprzęt i lepiej dopracowany niż modele które wyszły po nim.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    excray
    Level 40  
    Ale żeś mnie podkręcił tym opisem :D. Aż poleciałem poszukać. Poznaję :)
    Miałem do czynienia z takim ampli kiedyś, faktycznie elektronika w środku jest "ciężka" do ruszenia" :). Ale muszę przyznać grał ciekawie.
    Ptolek
    Level 36  
    Quote:
    Końcówka mocy natomiast w 5102 jest bardzo specyficzna (super alfa), nieco starodawna i dość ciekawa w brzmieniu.

Te końcówki na 2N3055 mają rzeczywiście ciekawe brzmienie, nie tylko w 5102, także w starszej wersji Zodiaka DSS402 była bardzo podobna końcówka mocy, i brzmienie moim zdaniem dorównuje temu z Radmora. Nie wiem tylko czy to zasługa układu super alfa, czy tranzystorów 2N3055.
    ArekS
    Level 16  
    Zgadzam się z Rocky Horror w całej rozciągłości jego wypowiedzi.

excray
    jakbyś znalazł rysunek płytki do swojej konstrukcji koncówki Radmora 5412 to bym był wdzięczny i bardzo, bardzo zainteresowany!
    P.S.
    Dla mnie końcówka 5412 jest niezbyt stabilna i nie gra tak jak powinna, może tylko mam taki egzemplarz.
    User removed account
    User removed account  
    wojtek.l
    Level 17  
    Ptolek - 2n3055 to nie jest dobry tranzystor i on nic ciekawego sobą nie wnosi. Dla ciiekawości - kiedyś w WS 304 wymieniłem spalone tranzytory , bodajże BD 285/286, na znacznie lepsze wspólczesne - dźwięk nic się nie zmienił. Tu raczej chodzi o rozwiązania układowe.
    excray
    Level 40  
    ArekS wrote:

jakbyś znalazł rysunek płytki do swojej konstrukcji koncówki Radmora 5412 to bym był wdzięczny i bardzo, bardzo zainteresowany!
    P.S.
    Dla mnie końcówka 5412 jest niezbyt stabilna i nie gra tak jak powinna, może tylko mam taki egzemplarz.

Niestety nie znalazłem :(, ale myślę, że do końca tygodnia zrobię nowy na podstawie płytki którą zrobiłem.
    Nie tylko w Twoim tak jest. Tam jest wadliwie zrobiona elektronika i to się często powtarza. U mnie też to było.
    ArekS
    Level 16  
    No to jestem spokojniejszy bo myślałem że tylko u mnie tak końcówka kuleje. Co prawda słyszałem od kilku osób że ten wzmacniacz nie jest najlepszy, ale moze to tylko upszedzenia. W 5102 to końcówka była chyba lepsza mimo że tam były 2N3055 z graniczną 800kHz, ba amoże właśnie dlatego. Ja od początku myślałem o przeprojektowaniu tego wzmacniacza, lub tylko płytek sterujących wzmasniacz. Myślałem nawet o zastosowaniu wzmacniacza operacyjnego i tranzystorów - tak żeby uprościć konstrukcję. Teoretycznie w grę wchodzą układy scalone typu TDA, ale tu mam trochę wątpliwości.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    kazik_j
    Level 22  
    PiAsKoS wrote:
    witam...a nie wzial się ktos moze za przestrojenie glowicy w Radmorq 5100?? jezeli tak to poprosil bym o opis...tez bym sprobowal..pozdrawiam

Mój ojciec miał kiedyś bojowe zadanie przestrojenia głowicy w 5100. Dawno to było, ale z tego co pamiętam podmienił dwa ceramiki w głowicy, podłączył pod kablówkę i dojeżdżał głowicą. Wyszło bardzo dobrze.
    Vault Dweller
    Level 29  
    Ja tam nie będę zmieniał w swoim Radmorze tranzystorów mocy... 2N3055 mogą być- jakby to był "mocno się grzejący wzmacniacz do katowania" to może bym mu dał KD502, ale tak to po co?

A BTW jak najl;epiej podłączyć pod kablówkę nie mając ani wejścia 75om ani baluna? :)
    wojtek.l
    Level 17  
    Jasne - tu trzeba zostawić 2n3055. Tranzystory lepsze stosuje się do wyśrubowanych parametrami wzmaków, gdzie jest walka o szybkość stopnia i co za tym idzie zniekształcenia TIM.
    BeerfaN
    Level 11  
    gdzie w wawie mieszkasz? ja swojego 5102 odświeżyłem, to nie jest trudna zabawa a dostaracza mnóstwo satysfakcji. jestem z branży zootechnicznej :)
    User removed account
    User removed account  
    Trabi
    Level 36  
    Vault Dweller wrote:
    ...jak najlepiej podłączyć pod kablówkę nie mając ani wejścia 75om...

Gorącą żyłę podłącz do którejkolwiek dziurki w gnieździe 300ohm, a ekran do masy.
    Vault Dweller
    Level 29  
    No to wygląda na to, że będę potrzebował odłączyć masę amplitunera od środkowego odczepu tego trafa na wejściu antenowym i założyć gniazdo do kablówki... ale będzie żyć :D
    ArekS
    Level 16  
    A nie lepiej zainstalować symetryzator antenowy-odbiornikowy?
    Vault Dweller
    Level 29  
    Taa- tylko skąd taki wziąć teraz??
    Mateusz120986
    Level 22  
    Ostatnio dostałem radmorka 5102-te od kolegi niestety w nienajlepszym stanie. Ktoś juz w nim majstrowal i usunal cala stara koncowke mocy i wstawil jakis kit AVT ale to nie jest akurat problemem.

Problem jest z głowica w. cz. bo dzwiek jaki otrzymoje na wyjsciu calego radia jest straszni trzeszczacy i ciezko jest nastroic na jakakolwiek stacje (radio jest jest po przestrojeniu). Jezeli dotkne ktoras z cewek ( nie wiem ktora to jest na schemacie bo go nie mam ale jest ona zamocowana w miejscu odgrodzonym blaszka ktora ekranoje wszystko) to dzwiek staje sie czystyy i bez problemu da sie nastroic radi na kazda stacje. Wymienilem tranzystorki bf314 i bfp195 ale to nic nie poprawilo. Moze wlniete sa diody pojemnosciowe albo cos innego. Jak macie jakiegos pomysla albo mieliscie podobny problem to pomozcie. Z gory THX
    wojtek.l
    Level 17  
    Po wyjęciu z pudła nowego radka 5102 miałem lekie przerażenie w oczach. Starodawne wyjścia i wejścia, niecentrycznie kręcące się gałki trochę zbliżyły do socjalizmu - przyznam się, że już to zapomniałem. Poszła w ruch wiertarka i założyłem gniazda takie jakie mają być (akurat miałem w szufladzie głośnikowe za 20 zeta szt. - ale trudno radek zasługuje na dobre). Sprzęt można wreszcie było "normalnie" podłączać do współczesnych urządzeń. Środek zrobił też nieszczególne wrażenie, choć widać też było profesjonalizm miejscami. W odstawkę pójdą duże kondensatory w zasilaczu i wymienione na Nichicona do zastosowań audio (nieco wyższe pojemności). Wszystkie kondensatory w torze sygnałowym 4u7 zostaną wymienione na precyzyjnie pomierzone 4u7 MKT firmy WIMA - nie może być w torze sygnałowym tyle bublowatych "ELW". Zgroza też wieje od strony okablowania wyjścia końcówki - też pójdzie firmowy gruby przewód - choć zapewne w cenie poniżej 100 zł /1 m ;) . Pozostanie na pewno problem z przełącznikiem, ale na razie zostanie na miejscu. Po odsłuchu porządnym radia zrobię też wymienną płytkę stereodekodera na TCA 4500, no i zapewne z szuflady pójdzie też precyzyjny ALPS do regulacji głośności. To będzie chyba tyle by zachować starodawną koncepcję a zmienić to do czego konstruktorzy w tamtych czasach nie mięli dostępu.
    ArekS
    Level 16  
    Mateusz120986
    Czy ta osobna cewka ma rdzeń aluminjowy? Bo taki musi mieć. Jak nie to sprawdzić trzeba ARCz.

Wojtek.I
    Bez przesady z tymi zmianami. Włożysz w Radmora kilkaset złotych i będzi działać tak samo. Radmor był tak zkonstruowany że działał wtedy dobrze i teraz też. Fakt elektrolity mogą wysychać i to nie tylko z Elwy. Ja musiałem kiedyś wymieniać elka z Sanyo i Philipsa. Dlatego też powtarzam - bez przesady.
    kazik_j
    Level 22  
    Dołączyłem do waszej społeczności. Nabyłem wczoraj wieżę Radmora w składzie Amplituner 5412, Korektor 5471, Tuner AM 5422 wszystko silver line za 140 zł :D W Amplitunerze trzeba zrobić prawy kanał, bo kondy się pokładły, co za tym idzie w lewym też. Zdziwiony z deczka byłem gdy na końcówach ujżałem BD650 i BD649 a nie znany z zodiaka 2N3xxx Potencjometry na śmieci i trzeba przestroić (miałbyć przestrojony ale nie jest :cry: ). W korektorze wymienić bezp i pomyśleć trochę bo wczoraj było wszystko dobrze a dzisiaj kicha przez korektor nic nie idzie, a bez niego OK (otworzyłem go, wygoniłem pająki, wysypałem piasek pustyni i znalazłem 1,40 zł). Najlepiej trzyma się Tuner AM. Trzeba w nim wynienić bezp i pontencjometr od wzmocnienia. Podświetlenia powymieniam na niebieskie i może zdalne sterowanie dorobie tylko nie wiem jak :oops: Ogólnie mówiać z kompletu jestem bardzo zadowolony. Nic nie naprawiane od nowości i za taka cenę. Co prawda wolałbym 5100, ale lepszy cyc niż nic. Mam pytanie czy Radmor produkował magnetofony kasetowe, bo bym dokupił do kompletu najlepiej z serii 54xx i może jeszcze gramofon jakiś. Jastem otwary na wszystkie propozycje udoskonalenia.
    Trabi
    Level 36  
    kazik_j wrote:
    ...Amplituner 5412, Korektor 5471, Tuner AM 5422 wszystko silver line za 140 zł :D...

ładnie, widzę że trafiają się jeszcze okazje.
    Quote:
    ...Potencjometry na śmieci...

A może wystarczy je tylko przesmarować? "Kontakt" powinien pomóc.
    Quote:
    ...wczoraj było wszystko dobrze a dzisiaj kicha przez korektor nic nie idzie, a bez niego OK (otworzyłem go, wygoniłem pająki, wysypałem piasek pustyni i znalazłem 1,40 zł)...

W moim nawalał przycisk 'korektor'. Jak go poruszałem, to raz grał, raz nie.
    Quote:
    ...czy Radmor produkował magnetofony kasetowe, bo bym dokupił do kompletu najlepiej z serii 54xx i może jeszcze gramofon jakiś...

Produkował magnetofony (bodajże to był 5430) i CD; o gramofonach nie słyszałem.
    Mateusz120986
    Level 22  
    ArekS

Rdzen jest aluminiowy a z arcz w ogule nie kozystam bo jak je wlacze to jie stacja rozstraja a jak proboje nastroic to nagle ucieka nie wiadomo gdzie weic sadze ze szkoda z nia zachodu jak narazie.

Pozdrawiam wszystkich użytkownikow starego polskiego sprzetu!!
    Stodal
    Level 13  
    Witam

Chcialbym sie zapytac ile mozna by zaplacic za Radmora 5412(nie przestrojony) korektor 5471 i tuner am ( ten tuner akurat jest zbedny ale jest w komlecie) pytam bo sasiad moj mam i chcialbym kupic to za rozsadna cene ale i tez zeby sasiad nie stracil. Mam w tej chwili 5102 z korektorem, warto wogule wymieniac bo przyznam ze nie mialem okazji posluchac 5412.

pozdrawiam
    pumabit
    Level 14  
    Gdzieś na maxa 50zł-80zł, więcej bym niedał. A ten 5102 jest słabszy ale ma lepsze brzmienie :-).
    wojtek.l
    Level 17  
    ArekS - nie liczę na rewolucyjne zmiany, bo to nie tego typu sprzęt żeby kwalifikować go do poziomu wysokiego czy też nawet średniego współczesnego Hi-Fi (od tego mam firmowy sprzęt podstawowy a i tak mój wzmak diy jest najlepszy :D ), ale muszę pozmieniać buble na porządne części - taki charakter. Po prostu pewne rzeczy są tak złe, że nie mogę ich użytkować, tym bardziej że dobre topowe zalegają po szufladach (np nie mogę patrzeć na niewspółbieżnie strojącego się Telpoda). Czy to przesada - dla mnie zabawa. Czy drogo ? Mnie sprawia przyjemność kupowania dobrych części i ich stosowania.
    akustyk1980
    Level 13  
    Zachwycacie sie starymi Radmorami?
    To juz jest sprzet byle jaki niema co sie okłamywac.
    Takie jest moje zdanie.
    wojtek.l
    Level 17  
    młody jesteś przeto Ci się nie dziwie, mówił kiedyś stary akustyk młodemu ...
    Rocky Horror
    Level 31  
    Osobiście nie uważam się za takiego, który okłamuje sam siebie.
    Ale cóż, wyraził człek swoją opinię. Co z tego że niczym nie uzasadnioną...
    Mądrości na temat Radmorów - wymiana informacji
    kazik_j
    Level 22  
    Zasłychnęłem się, że jest coś takiego jak odtwarzacz CD 5450 silver line i wymiarami do wieży pasuje. Co sądzicie warto takie coś nabyć?

akustyk1980 wrote:
    Zachwycacie się starymi Radmorami ? To juz jest sprzet byle jaki niema co się okłamywac. Takie jest moje zdanie.

Błądzisz waść, błądzisz. Ostatnio czyściłem laserek w wieży ze zmieniarką Sony i miałem okazję słyszeć rzekome 120W i powalającą barwę i moje refleksje są następujące: SYF I KUTASÓWA. Jakbym zrobił test Radmora i tego sonego to wiem, że sonego by zdmuchnęło. Chociarz mam lat 14 to chołduję takim sprzętom jak Radmor, magnetofony szpulowe (Aria, Koncert) i Alton 110 lub Altus 140. Przy odpowiedniej muzyce (zalecam Dire Straits) i brzmieniu (nie głośność lecz jakość) w/w zestawu możesz naprawdę się odstresować i naładować pozytywną energią do dalszej pracy zarówno intelektualnej jak i fizycznej.