Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mądrości na temat Radmorów - wymiana informacji

PiAsKoS 27 May 2004 08:26 328095 1864
 • #61
  MichałK
  Level 12  
  DJ Jon-X wrote:
  sprawdź kable które odchodzą ci z wyprowadzeń potencjometru będących na górze jego skorupki, i wszystko co jest za nimi, sprawdź isostat, a jak kontur jest wyłączony to jest wszystko w porządku ?

  Tak na słuch to przy wyłączonym konturze wszystko było w porządku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #63
  Bogdanzamosc
  Level 10  
  Parę dni temu kupiłem od brata uszkodzonego Radmorka 5412 za 50 zł miał spaloną końcówke mocy, na części wydałem około 23 zł powymieniałem przy okazji kondensatorki, na ze strychu zniosłem gramofon Foniki, okazalo się że sprawny, nawet igła w dobrym stanie, znalazłem też nie używaną przez 10 lat płytę Dire Straits, włączyłem i co? miodzio dla uszu, schowajcie sie denony i inne soniacze!!!!

  P.S. w środę urodził mi się syn wcześniak ale będzie ok
 • #64
  Wojtek(KeFir)
  Level 41  
  ja mam radmora 5102TE i tez jestem zadowolony!! radio świtnie odbiera (przestrojone) ale miałe probelm z samoczynnym odstrajaniem się stacjii ni o nasmarowałem, potecjonetry dostrojcze pasta termoprzewodząca przexroczysta i jest ok!:D ponad to mam go podłaczonego do komputera i co jaiś czas uszkada mi sie przedwzmacniacz nie mam pojęciea dla czego!! acha i mam jeszcze korektor 5471(korektor od radmora5412 ale ma drewienka po bokach:D:D:D:D , nieiwem skond moze jakaś wersja pośrednia??) i jak włączam mu Super stereo to mi sie zaczyna gwałtownie przsterowywać nawet na małym poziomie głosności!
  --------------
  a właśnie , bo zapomniałem do czega sa ter potencjometry zaraz za radiatorem po między opornikami od tranzystorów stopnia prondowego(końcówka mocy)
  _________
  Uzywaj ZMIEN!
  tom
 • #65
  yaurent
  Level 22  
  Trochę na temat wersji 5412 .....
  Zanim zaczął grać jak należy, to trzeba się było trochę jednak napracować ...
  Niewątpliwa jego zaleta w porównaniu z Diorami, to regulacja głośności przed regulacją barwy, poza tym niezłe parametry tunera, ładnie zaprojektowane przedwzmacniacze, spory zapas mocy.
  Niestety są też i wady: regulacja barwy podbija już sporo na średnioniskich i średniowysokich, przez co stało sie konieczne przeprojektowanie wartości elementów, mało programatorów w tunerze, ale przede wszystkim brak porządnego manualnego strojenia, przełączniki kolumn to istna tragiedia........
  Po wyrzuceniu pierwszego przedwzmacniacza, wymianie tranzystorków w końcówce, wsadzeniu bipolara w sprzężeniu zwrotnym i wspomnianej przeróbce regulacji barwy, zaczął gadać po ludzku.
  Miałem okazję porównać oba sprzęty (mój i oryginał sąsiada) i dopiero wychodzi jak naprawdę to grało.....
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #66
  Jon-X
  Level 28  
  kefir tego się nie rusza bo tym się ustawia punkt pracy tranzystorów mocy, jak tym ruszasz i źle ustawisz to wzmacniacz się zmęczy, dostanie gorączki, a co gorza, może nawet mu umrzeć to co ma na radiatorach
 • #67
  Wojtek(KeFir)
  Level 41  
  tak tez myslalem! :) ja tym nie krenciłem ze znanych przyczyn ale mam znajomego co wszystko wie lepiej i krencił tym na właczonym wzmacniaczu(z sygnałem wejsciowym ) mówiąc ze to jest dopalacz do basów :!: :!: :!: i teraz musze to jakoś wyregulować... JAK :?:

  bo wymieniłem sie za zasilacz do kompa AT na radmora 5412 od tego kolesia.. i wsadziłem -jako ze nie był kompletny do obudowy od PW3015..
 • #68
  Jon-X
  Level 28  
  generator + oscyloskop + sztuczne obciążenie
 • #69
  Rocky Horror
  Level 31  
  Wojtek(KeFir) wrote:
  ale mam znajomego co wszystko wie lepiej i krencił tym na właczonym wzmacniaczu(z sygnałem wejsciowym ) mówiąc ze to jest dopalacz do basów :!: :!: :!:


  Co za idiota... 8O

  DJ Jon-X wrote:
  generator + oscyloskop + sztuczne obciążenie


  Wystarczy miliamperomierz... Po wpięciu go zamiast jednego z bezpieczników prowadzących prąd do tranzystorów mocy i uruchomieniu wzmacniacza, regulując rzeczonym potencjometrem należy ustawić prąd spoczynkowy na około 30mA
 • #70
  Wojtek(KeFir)
  Level 41  
  Acha czyli zmiezyć prąd jaki pobiera końcówka mocy kiedy ma wejscie zwarte do masy i ustawić na 30mA...? czyli amperomierz w miejsce bezpiecznika?? a coś moze sie stać gdy ten potencjometr jest ustawiony w maksymalnym połozeniu(najwiękrzy prąd spocznkowy)?? i czy jakoś sie da dociągnąć jego moc do 50W???
 • #71
  yaurent
  Level 22  
  Prąd spoczynkowy lepiej jest ustawiać mierząc spadek napięcia na rezystorach emiterowych tranzystorów mocy. Należy skorzystać z zależności: zmierzone napięcie/rezystencja opornika emiterowego.
  Np dla wartości 1ohm i napięciu zmierzonym 50mV, będzie to 50mA, dla 0,5ohm/50mV - 100mA itd.
  Prąd spoczynkowy można dobrać nawet znacznie większy niż wspomniane wcześniej 30mA, ale należy się upewnić, czy samoistnie nie wzrasta po nagrzaniu radiatora -może to doprowadzić do zniszczenia końcówki.
  Poza tym różnice w odsłuchu są odczuwalne raczej na lepszym sprzęcie i trzeba się zastanowić czy takie lekkie przesunięcie w stronę klasy A się wogóle opłaca.
 • #72
  Rocky Horror
  Level 31  
  :arrow: Wojtek(KeFir)
  Prąd spoczynkowy mierzy się na nieobciążonym wyjściu i wyzerowanej głośności. Przy samym uruchomieniu warto ustawić miernik na wyższy zakres, bo mogą go uszkodzić stany nieustalone wzmacniacza.
  Nie wolno też przesadzić zabardzo, bo zbyt duży prąd spoczynkowy może uszkodzić tranzystory mocy...
  Regulacją prądu spoczynkowego nie zmienisz mocy, oba te parametry nie mają ze sobą nic wspólnego. Moc można zwiększyć jedynie zwiększając napięcie zasilania, lub zmniejszając obciążenie. W obu przypadkach wiąże się to ze znaczną przebudową stopnia mocy i wymianą transformatora, co będzie miało też nie mały wpływ na brzmienie. Moim zdaniem nie opłaca się, a 35W to też nie tak mało...

  :arrow: yaurent
  Owszem, można. Jest to bardzo łatwa i wygodna metoda, z tym że bardzo nieprecyzyjna. Wchodzą tutaj stosunkowo nie wielka dokładność mierników na tak małym zakresie pomiaru napięcia i tolerancja rezystorów, zwłaszcza jak są one wykonane w postaci skręconego drutu nawojowego, którego rezystancję ciężko przewidzieć...
  Można ustawić wyższy prąd, ale nie ma to aż takiego strasznego sensu... A zwiększy tylko moce strat i nagrzewanie radiatora przy braku wysterowania...
 • #73
  Wojtek(KeFir)
  Level 41  
  No ja sie domyślam ze zwiękrzenie prądu spoczynkowego nie zwiękrzy mocy! swojego czasu inny kumpeel spalił jedną końcówke mocy właśnie taka i tam były tranzystory BD649 i BD650 no okazało sie ze kosztuja 3zł za sztukę ! więc kupliśmy zamienniki 2N cośtam.... no i okazał sie ze teraz ta końcówka mozy z tymi 2N ma mniejszą moc! co sie odznacza w znacznie upłyconym basie i mniejszej głośności maksymalnej!
 • #74
  Rocky Horror
  Level 31  
  Hm... Czy te 2Ny są bezpośrednimi zamiennikami oryginalnych BD? Tam pracują darlingtony, może wzmocnienie nowych tranzystorów jest poprostu za niskie...? A może też uszkodzeniu uległy stopnie poprzedzające tranzystory mocy...
  Poszukajcie oryginałów, a jak ewidentnie nic się nie znajdzie, to postarajcie się o tranzystory o możliwie podobnym wzmocnieniu.
  Jakie dokładnie są te nowe?
 • #75
  mirek_mgj
  Level 14  
  Mam prośbę. Mam takiego starego RADMORA 5100 (siedział w archiwum X chyba z 15 lat) i nie wiem jak się go przestraja.
  I tu proszę o pomoc.
  Mirek
 • #77
  i9i
  Level 11  
  Witam wszystkich radmorowców. Dostałem w spadku uszkodzonego radmora 5412 który padł na imprezie po podłączeniu kolmny (samoróbki) 2* 80W 4ohm bez żadnych filtrów i imprezowicze zaczęli wyciągać bezpieczniki starym kluczem od drzwi no i oczywiście kupa dymu :(. Mam zamiar dać znajomemu elektornikowi do remontu i prawdopodobnie sam będe musiał zakupić części więc jeśli macie jakieś propozycje co do takowych to chętnie przyjmę (opinie również).
 • #78
  robert455
  Level 12  
  chyba dorobie do radmora wzmacniacz z porządną anteną bo niektóre stacje mi słabo łapie
 • #79
  DJ Max
  Level 30  
  i9i wrote:
  Witam wszystkich radmorowców. Dostałem w spadku uszkodzonego radmora 5412 który padł na imprezie po podłączeniu kolmny (samoróbki) 2* 80W 4ohm bez żadnych filtrów i imprezowicze zaczęli wyciągać bezpieczniki starym kluczem od drzwi no i oczywiście kupa dymu :(. Mam zamiar dać znajomemu elektornikowi do remontu i prawdopodobnie sam będe musiał zakupić części więc jeśli macie jakieś propozycje co do takowych to chętnie przyjmę (opinie również).


  1. Tranzystory mocy. Nie wiem jakie są w Radmorze 5412 więc nie będę podawał, ja używam BD911/912 (każdy po 2szt.).
  2. Kondensator(y) filtrujący(-e). Nie padł raczej, ale wymiana konieczna. Starczą 2 po 6800uF (mikrofarad) / 63V.
  3. Tranzystory sterujące - spotkałem się z BD139 i 140, są lepsze od nich, ale nie pamietam jakie :) Po 2 szt. każdy
  4. Rezystory mocy - niewiem jakie ma Radmor, ja mam 0,47Ohm/5W - 2szt na kanał, 4 do stereo.
 • #80
  Wojtek(KeFir)
  Level 41  
  hehe ! mostek prostowniczy!!! zwalony napewno!!! tranzystrory mozy tez (BD650 i BD 649 2x na kanał) traznystor ustawiający prąd spoczynkowy(PR niepamiętam ale chyba bc238- tez na radiatorze) no i oczywiście nowe bezpieczniki:DD: nie idz z tym do elektronika tylko konsultuj sie z nami !! rezystory emiterowe mają 0,68Ohm i 5W mocy... prawdopodobnie jak to z reguły bywa pewnie zwarli coś tym kluczem do płytki sterowania!!
  mniej zapłacisz a kazdy z nas ma jakies przejsci a ze swoim radmorem !!!
  Ja mam 5102 i 5412 tez sam go naprawiałem (Działa do dziś!):D:D Napisz co jest okopcone to powiem o co chodzi!!
 • #81
  Fenix23
  Level 11  
  Cześć Wszytkim.
  Ja również pochwalę swojego Radmorka a posiadam 5412 z korektorem 5471 i CD na podzespołach Philipsa 5450. Wszytko działa pięknie a odkupiłem go od kuzyna za 350zł. Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach, ale mam do was pytanie. Czy przestrajanie UKF na wyższe pasmo w Amplitunerze jest skomplikowane? Czy lepiej dać to jakiemuś fachowcowi do zrobienia ? :)
  Pozdrawiam wszytkich właścicieli Radków ;)
 • #82
  olaf x
  Level 32  
  wszystko zalezy od stopnia "laicyzmu". jesli nie odrozniasz glowicy ukf od reszty, nie umiesz sie poslugiwac miernikiem czy lutownica- to sa to wyrazne wskazania do oddania sprzetu fachowcowi :)
 • #84
  PiAsKoS
  Level 15  
  Ja próbowalem konwerter, ale efekt słaby. Raczej pozostaje przestrojenie głowicy.
 • #85
  DJ Max
  Level 30  
  A jakich kolumn używacie do tego sprzętu?
 • #86
  olaf x
  Level 32  
  konwerter to pojscie na latwizne, ale wcale nie bedzie lepiej dzialac, bo przesuniecie zakresu za pomoca konwertera powoduje duze straty w czulosci i potem potrzebny kaaaabel a nie np. krotki kabelek jako antena.
  pierwsze radio jakie przestroilem t3015 tez bylo nie z konwerterem, tylko kompletna glowica na wysokie z synteza i wyswietlaczem led firmy mjm.
  ale tylko ten pierwszy, nastepne juz robilem wedle regul sztuki :)

  kolumny tonsil maJAce pierwotnie po 2 gd16/12 przerobilem na 16/25 i chodzi spox :) moglyby byc sporo wieksze dla zapasu dynamiki, ale i tak chodza max na jedna trzecia mocy...
 • #87
  PiAsKoS
  Level 15  
  Ja używam kolumn samoróbek. Mam tonsilki GDN 16/50, jakieś 100W chińskiej firmy jako średniotonowce i tweetery. Śmiga aż milo :)
 • #88
  Sumar
  Level 16  
  wg mnie radmor (ogolnie) to jedna z lepszych firm na swiecie. powaznie.
 • #89
  Jon-X
  Level 28  
  jak tak patrzę czasem na takie posty to już wiem, jak w którkim czasie się punktów dorobić... OK unitra rządzi, jest pięknie lux idealnie ale nie powtarzajcie tego 1000 razy :) wszyscy wiemy że tak jest... ja używam 2xZG60, a właściwie używałem dopóki nie doszedłem do tego stopnia głupoty żeby to komuś pożyczyć :/ dobry zwyczaj nie pożyczaj - ani radmora, ani kolumn.

  Pzdrawiam
 • #90
  PiAsKoS
  Level 15  
  Znowu mam problem z moim kochanym radmorkiem 5100.
  Ni stąd ni zowąd po włączeniu zaczyna trzeszczeć przez jakieś 10 sekund w lewym kanale, ale nie są to trzaski ciągle tylko stukanie/walenie co kilka chwil aż w końcu się uspokajają.
  Może ktoś już się spotkał z takim czymś?