Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Pavilion dv2500 - brak obrazu, smiecie na ekranie

radziwon 21 Oct 2008 11:21 3960 8
    radziwon
    Level 11  
    Witam

Mam problem z laptopem i licze ze pomozecie mi oszacowac o co moze chodzic. Normalnie poszedlbym prosto do serwisu, ale w tej chwili jestem w Hiszpanii na wymianie studenckiej i nie mam za duzo pieniedzy, i jesli okazaloby sie ze to mozna naprawic samemu byloby swietnie. Przepraszam za brak polskich znakow - pisze z komputera uczelnianego. Ale do rzeczy:

Komputer to HP Pavilion dv2500 skladany na stronie HP. Z istotnych informacji : karta graficzna jest niewbudowana. Problem polega na tym ze zamiast normalnego obrazu pojawiaja sie smieci - blyskajace kolory. Czasami bloki (jakby zamiast liter w trybie tekstowym), czasami drobne - jakby tryb graficzny. Odnosze wrazenie ze oprocz tego komputer pracuje normalnie. Problem ujawnil sie w trakcie normalnej pracy. Na ekranie pojawily sie krotkie, losowo rozmieszczone pionowe linie, po chwili komputer przestal reagowac na ruchy mysza (tzn. przestalem widziec reakcje). Nie zauwazylem zeby komputer byl jakos szczegolnie goracy, ale chlodny tez nie byl. Wylaczenie i ponowne wlaczenie niczego nie zmienia. W czasie startu nie widac niczego, zadnej mozliwosci wejscia do biosu, nic takiego. Odrazu pojawiaja sie smieci. Dwukrotnie zdarzylo sie ze komputer jakby startowal normalnie - dotarl nawet do sprawdzania dysku w windowsie, ale w trakcie pracy problem sie odnawial. Odnioslem wrazenie ze bylo tak po tym jak pozostawilem go na chwile wylaczonego, jednak teraz nawet po godzinie nie zaczyna startowac normalnie. Odnosze wrazenie ze to problem z karta graficzna. Czyzby chlodzenie przestalo dzialac ? Czy ktokolwiek mial podobny problem ?

Co to moze byc i ile moze kosztowac naprawa czegos takiego w Polsce ?

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
    Piotek Radziwonski
    Roman-Pila
    Level 15  
    Ze smutkiem zawiadamiam, że wygląda to na awarję karty graficznej....
    Gdyby miałoby chodzić o połączenie z karty graficznej do matrycy to stałoby się to po kolejnym otwarciu, a nie w trakcie pracy.
    Przypuszczam, że chip karty graficznej jest wlutowany na płycie głównej (nie miałem jeszcze do czynienia z modułowo montowaną kartą graficzną w dzisiejszych laptopach) ....
    Tanio raczej nie będzie....
    Przykro mi, że przekazuje taką smutną informacje.
    Pozdrawiam.
    Roman Piła
    radziwon
    Level 11  
    Dziekuje z informacje.

Wlasnie wrocilem z serwisu. Po podlaczeniu do zewnetrznego monitora wyskoczyly te same krzaki. Czyli uszkodzenie karty graficznej potwierdzone. Ile moze kosztowac taka naprawa w Polsce ? Tutaj powiedzieli mi 300-400€. Taka naprawa to wymiana plyty glownej czy przelutowanie jakis fragmentow plyty? Czy w laptopach z zewnetrzna karta graficzna mozna ja jakos obejsc i uruchomic ta wbudowana w chipset ?

Pozdrawiam
    Piotrek Radziwonski
    Roman-Pila
    Level 15  
    Witam ponownie.
    Niestety sposobu na obejście nie ma.
    Najprościej (podejrzewam, że i najtaniej będzie dorwać drugą sztukę ze zbitą matrycą i przełożyć płytę.
    Przypuszczam, że między 500 do 800 zł należy się spodziewać.
    Skoro usterka powstała w trakcie pracy, to przelutowanie układu graficznego raczej nic nie da - podejrzewam, że uległ on awarii na skutek przegrzania.
    A wymiana takiego układu jest dość pracochłonna i jakość takiej usługi nie jest zbyt pewna
    (można przegrzać elementy obok tego układu, lub wywołać "lawinę" zimnych lutów, albo doprowadzić do zahartowania i popękania ścieżek).
    katar83
    Level 25  
    To prawdopodbnie wymiana plyty glownej.
    Za 400E moglbys pewnie kupic taki sam drugi laptop. W momencie kiedy interesowalaby Cie tylko plyta glowna wtedy sprzedajesz po kupnie cala reszte na czesci i cieszysz sie nowiusienka plyta za 100E. Tylko to wymagaloby troche zabawy ze srubokretem i czasu.
    radziwon
    Level 11  
    Dziekuje za odpowiedzi

Wyslalem pytania do firm zajmujacych sie naprawami laptopow i wedlug odpowiedzi koszt naprawy to ok 250zl. Zapytalem o solidnosc takiego rozwiazania i koszt rozwiazania solidnego. Jesli chodzi o sprawe wymiany plyty glownej - jak wyglada sprawa kompatybilnosci takich plyt ? Cala seria ma taka sama ? A co z dv2000 i dv2700 ? Jak to sprawdzic ? Czy warto ryzykowac i naprawic ta plyte w ten sposob i w razie problemow wymienic cala plyte ( im pozniej tym te komputery / plyty glowne beda pewnie tansze )?

Pozdrawiam
    Piotr Radziwonski
    katar83
    Level 25  
    Plyty oczywiscie sie roznia, sprawdzic mozna numer plyty kiedy juz ja wyciagniesz ze srodka. Roznia sie wieloma rzeczami chociazby poczynajac od podstawki procesora. Jakkolwiek powinny byc takie same rozmiarowo i bedzie sie dalo je zamontowac w starej obudowie.
    A co do naprawy to nie wiem jak to mialoby wygladac bo wymiana calej grafiki na plycie to powazna sprawa i w byle jakim serwisie na pewno tego nie zrobia.
    radziwon
    Level 11  
    Gdzie moge sprawdzic jakie modele laptopow maja jakie plyty glowne ? Gdzie moge sprawdzic ile kosztuje nowa plyta glowna o konkretnym oznaczeniu ?

Kupujac laptopa mialem do wyboru karte graficzna intela albo karte "descreete" - jakiegos radeona. Rozumiem ze te drugie tez sa przylutowane na plycie glownej , po prostu w postaci oddzielnego chipu ?

Jak to wlasciwie wyglada z solidnoscia takich napraw - wszyscy serwisanci natrualnie tlumacza ze naprawianie na maszynie do BGA jest solidne i nawet rozsadniejsze niz wymienianie plyty glownej. Z 2 strony okazalo sie ze 2 moich znajomnych mialo takie same problemy - jeden naprawial komputer 3 razy, drugi raz, ale zepsul sie niecaly miesiac od naprawy. I wszyscy mieli hp . Te zepsucia zaraz po gwarancji sa takie typowe ? Jakie mam szanse na to ze taka naprawa bedzie solidna naprawa ?

Pozdrawiam
    Piotrek
    Pablos12
    Level 10  
    witam
    Iesli chodzi o solidnosc to czasami dobre przelutowanie albo wymiana chipsetu jest lepsza niz kupowanie plyty z uzywanego laptopa bo tez nie wiadomo jak dlugo podziala . Natomiast plyte sparwdzamy tak otwieramy klapke od pamieci i tam powinien byc numer z koncowka -001. Podaj mi go a ja ci powiem jaka plyta podpasuje do niego.
    Pozdrawiam