Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział kablowki w mieszkaniu.

21 Paź 2008 11:25 2563 5
  • Poziom 2  
    Witam.

Na początku chciałbym uprzedzić, że przeczytałem już większość znalezionych na forum wątków dotyczących tego tematu. Zresztą na ich podstawie zaplanowałem i wykonałem swoją instalację. Ale do rzeczy. Instalacja jest zbudowana w następujący sposób:

1. na kablu wejściowym do mieszkania założona jest zwrotnica multimedialna Tratec (modelu teraz nie pamiętam), która rozgałęzia sygnał na modem do internetu i na sygnał TV.
    2. do wyjścia TV zwrotnicy podłączyłem wzmacniacz abonencki Telmor WSA-821 Tu parametry-> http://www.skleptt.pl/main.php?op=oferta&karta_id=101
    3. za wzmacniaczem są 3 przelotowe gniazda abonenckie o stopniowanym tłumieniu: GAP-16-BG-DK; GAP-14-BG-DK; GAP-10-BG-DK; Tu parametry -> http://www.satel.com.pl/pl/index.php?action=katalog/produkcja&id=gap_bg_dk
    4. na końcu linii gniazdo końcowe GAP-10K-BG-DK. W ofercie satela już go niestety nie widzę ale ma tłumienność 10dB

Miedzy wzmacniaczem a gniazdem nr 1 oraz gniazdem nr 1 i nr 2 a także gniazdem nr 2 a nr 3 jest 3-4 mb kabla. Gniazdo nr 4 jest podłączone do gniazda nr 3 odcinkiem o długości 50cm. Zastosowany kabel od operatora w ekranie z folii i oplocie, taki jakim dochodzi sygnał do mieszkania 20-30 mb.

Mój problem polega na tym iż obraz na większości kanałów (niezależnie do którego gniazda TV jest podłączony) zawiera takie ukośne drobne fale a na niektórych kanałach pojawiają się również delikatne, poziome, przesuwające się w górę ciemne pasy. Wg mojej oceny poziom sygnału wejściowego na wzmacniaczu jest zbyt wysoki i przez to wzmacniacz ulega przesterowaniu (w przypadku podłączenia TV bezpośrednio do wyjścia zwrotnicy multimedialnej jest właściwie zawsze idealny na wszystkich kanałach czyli poziom wejściowy do mieszkania jest OK). Moje przypuszczenia ostatnio jakby się częściowo potwierdziły ponieważ w trakcie ostatnich prac operatora nad nowym usytuowaniem kanałów w sieci, panowie zmieniali poziomy sygnałów i obraz przez jeden dzień był we wszystkich gniazdach doskonały. Niestety w kolejnym dniu prace kontynuowali i wróciło stare czyli jest źle.
    Za radami niektórych forumowiczów próbowałem ustalić poziom sygnału metodami domowymi czyli za pomocą modemu do internetu (https://192.168.100.1) Oto wyniki:
    1. na wyjściu "internetowym" zwrotnicy (czyli bez wzmacniacza i gniazd) modem pokazuje 2 dBmV dla częstotliwości 818 MHz
    2. na wyjściu TV gniazda nr 1 i 2 (tłumienność odpowiednio 16dB i 14 dB) modem pokazuje 4 dBmV dla częstotliwości 818 MHz
    3. na wyjściu TV gniazda nr 3 (tłumienność 10dB) modem pokazuje 5 dBmV dla częstotliwości 818 MHz
    4. na gnieździe nr 4 (końcowym) modem pokazuje 0 dBmV dla częstotliwości 818 MHz.

Nie wiem czy te wyniki są w czymś pomocne i jak je interpretować.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, bo brak mi już pomysłów. Może wpiąć jakiś tłumik na wejściu wzmacniacza ?? tylko jaki i czy to coś da, czy to na pewno przesterowany wzmacniacz ?? Help me please!!
  • Poziom 19  
    witam..
    z tego co wiem to jeśli stosujesz instalacje szeregową to ostatnie gniazdo
    powinno być typu gar (czyli z zakończeniem falowym 75 om)

ukośne pasy na ekranie to może być inter modulacja lub kiepska masa na kablu

szeroki pas przechodzący poziomo
    przydźwięk w kablówce lub wyschnięty kondensator filtrujący w zasilaczu
    wzmacniacza.

co do sygnału to jeśli bez wzmacniacza przy gnieździe gap 16 masz dobry odbiór to minimalny sygnał dla kablówki dla DIN jest 57 dBuv +16dB
    daje nam 73 dBuV
    czyli można przyjąć ze taki sygnał masz na wejściu.
    znając jednak system kablowy sugeruje iż sygnał masz deko większy
    czyli około 77dBuV dodając do tego wzmocnienie wzmacniacza daje nam
    98dBuV
    całkiem niezły wynik

i tutaj nasuwa sie pytanie
    wzmacniacz WSA 821 jego maksymalny poziom dla DIN 107 dBuV
    a tak naprawdę to 95 dBuV max(dla kablówki)
    poza tym najlepszy sygnał na sprawny tv nie powinien przekraczać 75dBuV
    a jak odejmiesz 98dBuV tłumienie gniazda 16 dB to mamy 82dBuV
    trochę sporo.
    proponuje zakup tłumika regulowanego lub rozgałęźnik 1/4 aby stłumić sygnał.
    tłumienie trzeba wykonać eksperymentalnie
    na tv
    lub przed wzmacniaczem
    lub za wzmacniaczem.
    nie dysponujesz miernikiem wiec będzie ciężko

pozdrawiam..
  • Poziom 16  
    Witam. Proponuję taki układ: 1). Spraw, aby konserwator sieci doprowadził do mieszkania sygnał na poziomie 75db/uV. 2). Za wtykiem kabla doprowadzającego sygnał o ww poziomie, ustaw RM2-6F (f-my Telmor). 3). Z jednego wyjścia RM-a załącz modem internetowy, z drugiego podłącz pozostałą część instalacji. 4). Do pierwszego TV zastosuj odgałęziacz typu OKS1/8.F. Na przelocie tegoż OKS-a połącz następny odcinek kabla do drugiego OKS-a którym będzie OKS1/6,F ,na wyjściu zaś obu odgałęźników zastosuj gniazdo abonenckie GA16F. (TV+ Radio). I tak rób dalej, mając na uwadze pomiar wartości sygnału, a całą linię zamknij potem rezystorem o wartości 75ohm, do masy. Natomiast jeśli chodzi o powstające paski wędrujące z góry na dół lub odwrotnie, pochodzą one albo od zasilacza wzmacniacza, lub przesterowania na wejściu sygnału do mieszkania (czasami nie widoczne, ale po wzmocnieniu przez dodatkowy wzmacniacz). Dla ścisłości dodam iż poziom sygnału potrzebnego do prawidłowego odbioru, wynosi od 55 do 75db/uV. Powodzenia.

Poprawiłem. Proszę po kropce lub przecinku wstawiać spację.
    Będzie nam łatwiej czytać. Dziękuję. /c2h5oh/
  • Specjalista elektryk
    Witam

2dBmV 62 mikro + zwrotnica 72dB + różnica w poziomie kanału cyfrowego = 80dB (około, ponieważ nie można tego stwierdzić bez pomiarów na 100%) czyli czysto teoretycznie musi działać bez żadnego wzmacniacza - wzmacniacz na 90% przesterowany.

Załóż gniazda przelotowe 10dB, przedostatnie gniazdo przy dobrych połączeniach, przewodzie powinno mieć nie mniej jak 57dB - czyli norma sygnału.

Pzdr

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

musicbas1 napisał:
    Witam. Proponuję taki układ: 1). Spraw, aby konserwator sieci doprowadził do mieszkania sygnał na poziomie 75db/uV. 2). Za wtykiem kabla doprowadzającego sygnał o ww poziomie, ustaw RM2-6F (f-my Telmor). 3). Z jednego wyjścia RM-a załącz modem internetowy, z drugiego podłącz pozostałą część instalacji. 4)

A gdzie separacja toru TV od internetu ? Zapłacisz za wizytę serwisantów, którzy stwierdzą przeróbkę sieci ?

Nie wypisuj takich rzeczy, z tego co wiem, te wpisy to podstawa prawna w ewentualnych sporach sądowych.

pzdr
  • Poziom 16  
    Witam. Byłem przekonany iż pytający o wykonanie podziału sygnału TVK , posiada zawartą umowę z operatorem sieci na dostawę internetu. Jeżeli tak, to był również w posiadaniu urządzeń peryferyjnych tj separatora oraz modemu internetowego.Prawda, przeoczyłem w swojej informacji sprawę separatora,i sposobu jego usytuowania w instalacji. Nie mniej, w mojej praktyce,nigdy nie żądałem uiszczenia opłaty za pomiar poziomu sygnału w mieszkaniu. To należało i należy do moich obowiązków, jako konserwatora sieci. Nie wiem i nie chcę wiedzieć o ewentualnych sporach sądowych. Bo przeciwko komu lub czemu miały być prowadzone? Uczciwy człowiek nie ma się czego obawiać. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Nikogo nie chcę straszyć ;) sam kiedyś dostałem takie upomnienie i myślę, że dobrze jak informuje się o tym inne osoby.

Nie wiem jak w Twojej sieci, ale jakiekolwiek zmiany na drodze do modemu u mnie są monitorowane. Raczej w każdej umowie abonenckiej, jest zawarta treść o tym, że nie wolno na własną rękę przerabiać instalacji do gniazda (tym bardziej zwrotnicy) pod groźbą rozwiązania umowy lub poniesienia innych kosztów - tak więc sugerując, żeby "wyrzucić" zwrotnicę - możesz ściągnąć na głowę założycielowi tego wątku kłopoty - chyba dalej nie ma co się rozpisywać ;).
    pozdrawiam

Co do pomiaru poziomu sygnału - nie wiem co masz na myśli - oczywiście nie można za to pobierać opłat.