Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z czego robi się płytki drukowalne? Potencjometr, miernik?

ypard 21 Paź 2008 11:45 1716 3
  • #1 21 Paź 2008 11:45
    ypard
    Poziom 11  

Witam!

Mam 3 proste pytania:

1) Jak się nazywa materiał z którego są robione płytki drukowane. Nie chodzi mi o składniki chemiczne ale już o nazwę gotowej płytki, na którą później nanosi się ścieżki, lutuje elementy itd.

2) Na zdjęciu jest potencjometr 1 kΩ razem z nasadką na pokrętło. Z tym, że średnica pokrętła potencjometru wynosi 6,35 mm natomiast średnica wewnętrzna nasadki na pokrętło wynosi 5,9 mm - więc nie pasuje do średnicy pokrętła.
    W takim bądź razie czy i jak można dopasowac nasadkę do pokrętła ??
    Dodam, że potencjometr i nasadka na pokrętło były w jednym zestawie w sklepie.

3) Na kolejnym zdjęciu jest tani, najprymitywniejszy miernik.
    Czy mierniki te wogóle opłaca się kupowac czy lepiej zainwestowac więcej kasy w lepszy miernik. Chodzi o to, że robię proste pomiary dośc żadko, więc nie potrzebuje wyspecjalizowanego sprzęty. Jednak miernik taki nie działa mi poprawnie już po tygodniu użytkowania, więc czy mierniki takie to po prostu zwykły szmelc czy miałem pecha ?

0 3
  • #2 21 Paź 2008 11:53
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Mam 3 proste pytania:

1) Jak się nazywa materiał z którego są robione płytki drukowane. Nie chodzi mi o składniki chemiczne ale już o nazwę gotowej płytki, na którą później nanosi się ścieżki, lutuje elementy itd.

Laminat - są różnych rodzajów zależnie od materiału wiązanego żywicą
    chemoutwardzalną (papier, włókno szklane)

2) Na zdjęciu jest potencjometr 1 kΩ razem z nasadką na pokrętło. Z tym, że średnica pokrętła potencjometru wynosi 6,35 mm natomiast średnica wewnętrzna nasadki na pokrętło wynosi 5,9 mm - więc nie pasuje do średnicy pokrętła.
    W takim bądź razie czy i jak można dopasowac nasadkę do pokrętła ??
    Dodam, że potencjometr i nasadka na pokrętło były w jednym zestawie w sklepie.

Pod kapselkiem pokrętła jest śruba, którą należy poluzować i wypchnąć te szczęki łapiące za ośkę potencjometru, następnie nekładasz, ustawiasz włąściwie pokrętło, dokręcasz śrubę i nakładasz kapselek osłonowy.

3) Na kolejnym zdjęciu jest tani, najprymitywniejszy miernik.

Co rozumiesz przez pojęcie nie działa ci poprawnie i czy chodzi o ten tani model czy te droższe ?

Może niewłaściwie go uzytkujesz albo baterie masz słabe ?

1
  • #3 21 Paź 2008 12:00
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Ad1) Materiał bez mozaiki ścieżek to laminat. Z wytrawianą mozaiką nazywamy drukiem, płytką drukowaną lub obwodem drukowanym.

Ad2) Z gałki należy zdjąć górną osłonę (kapsel) i pod nią znajdziesz nakrętkę lub wkręt pozwalający na zluzowanie i wysunięcie stożkowej tulei zaciskowej. Po nałożeniu gałki na oś potencjometru należy ponownie zacisnąć tuleję.

Ad3) Nie pojawił się na wyświetlaczu symbol baterii? Jeśli tak, to należy odkręcić dwa wkręty z tylu obudowy i wymienić baterię typu 6F22.

Pzdr.

0
  • #4 21 Paź 2008 16:05
    ypard
    Poziom 11  

Model miernika kosztował 22 PLN....tańszych już chyba nie ma. Symbol baterii na wyświetlaczu się nie pojawił. Miernik użytkuje zgodnie z przeznaczeniem.

Przykład awarii miernika:

Gdy chcę np. sprawdzic czy jest ''przejście'' sygnału od jednego końca drutu do drugiego miernik wydaje piszczący dźwięk w czasie robienia pomiaru i również po skończeniu, więc tak jakby zawiesza się. Przy pomiarze napięc (zarówno stałego jak i zmiennego) raz pokazuje prawidłowe wartości, raz same zera albo wyświetlacz nic nie pokazuje.

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Ok....dzięki za konkretne i na temat odpowiedzi.

Pozdrowenia

0