Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montarz diody LED w ładowarce.

dioda.tychy 21 Oct 2008 17:16 5108 4
 • Montarz diody LED w ładowarce.


  ,,Jak zamontować diodę LED w ładowarce ...”

  Zadanie typu ,,ośla rączka” dla początkujących majsterkowiczów (którzy chcą ,,coś zrobić a nie wiedzą jak”) ma cel bardziej edukacyjny niż praktyczny. Dioda LED nie ma praktycznego zastosowania w ładowarce poza sygnalizacją włączenia do sieci.

  I. Na początek wykaz przedmiotów potrzebnych do zabawy:

  - ładowarka
  - śrubokręt
  - lutownica i przybory do lutowania (cyna, kalafonia)
  - przewodziki (jak najchudsze)
  - dioda LED (kolor wg uznania)
  - rezystor (od ok. 470Ω w ,,górę” )
  - taśma izolacyjna
  - miernik (w razie potrzeby zmierzyć prąd LEDa)
  - wiertarka, wiertło
  - klej (może być ,,na gorąco”)

  Montarz diody LED w ładowarce. Montarz diody LED w ładowarce. Montarz diody LED w ładowarce.

  II. Instrukcja montażu:

  Pierwszą czynnością jest rozkręcenie ładowarki. Może to być trochę kłopotliwe ze względu na ,,nietypowe” śrubki, ale przy odrobinie wprawy można to rozkręcić krzyżowym śrubokręcikiem.

  Montarz diody LED w ładowarce.

  Po zdjęciu górnej części obudowy, na jej przedniej części wyznaczamy środek pod dziurkę na LEDa. Gdy jesteśmy pewni że dziurka będzie w odpowiednim miejscu możemy się zabrać za jej wiercenie. Przy diodzie 5mm polecam wiertło 3mm. Po wywierceniu ,,trójką” bierzemy śrubokręt krzyżak i od wewnątrz obudowy rozwiercamy otwór (tak aby dioda LED przeszła od wewnątrz). Do diody lutujemy opornik i kabelki i zabezpieczamy wszystko przed zwarciem taśmą izolacyjną lub koszulką termokurczliwą. Następnie montujemy diodę w otworze i zalewamy klejem (tak aby była nieruchoma).

  Montarz diody LED w ładowarce. Montarz diody LED w ładowarce.  Wyprowadzone kabelki lutujemy do przewodów zasilających telefon (czarny minus, biały plus). Przewody ten musimy ułożyć wewnątrz obudowy ładowarki. W tym celu dobrze jest zrobić nacięcie na wewnętrznej ściance obudowy aby nie ,,zgnieść” przewodów (jak rozbierzesz obudowę to zrozumiesz o co mi chodzi :-) ).

  Montarz diody LED w ładowarce.

  Po przylutowaniu kabelków możemy sprawdzić poprzez włożenie ładowarki do gniazda (ZACHOWUJĄC SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ gdyż ładowarka jest rozebrana !! !! !!) czy dioda jest podłączona prawidłowo (czy świeci). Przed złożeniem ładowarki dobrze jest zabezpieczyć przewody przy diodzie przed zwarciem przez dotknięcie obudowy transformatora. Można przełożyć je kawałkiem papieru lub zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

  Montarz diody LED w ładowarce.

  Ostatnią czynnością (i najbardziej wymagającą) jest złożenie ładowarki. Musimy to wykonać w sposób taki, aby nie uszkodzić lub nie zewrzeć jakichkolwiek przewodów w ładowarce. Po założeniu obudowy, skręcamy całość i cieszymy się naszą unikatową ładowarką.

  Montarz diody LED w ładowarce. Montarz diody LED w ładowarce.  Projekt, jak już wspomniałem, ma charakter czysto-edukacyjny i nie ma praktycznego zastosowania wpływającego na parametry ładowarki.

  Za słabą jakość zdjęć przepraszam – były robione telefonem komórkowym.

  Autor: dioda.tychy(malpa)interia.pl

  Życzę udanej zabawy :-)


  Przeniosłem z Konstrukcje DIY. [c_p]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  dioda.tychy
  Level 12  
  Offline 
  dioda.tychy wrote 65 posts with rating 6, helped 1 times. Live in city Tychy. Been with us since 2005 year.
 • #2
  niebieski326
  Level 18  
  nie ma praktycznego zastosowania wpływającego na parametry ładowarki.
  Przecież jeśli taka ładowarka daje prąd ładowania np. 120mA i ty podłączysz do niej diodę LED, która pobiera np. 20mA to na ładowanie zostanie 100mA więc telefon będzie się wolniej ładował lub się nie doładuje. Dobrze myślę?
 • #3
  lord_blaha
  Level 33  
  niebieski326 wrote:
  Dobrze myślę?

  I tak i nie :)
  To od odbiornika ( w tym przypadku baterii) zależy, jaki prąd jest potrzebny. Jeżeli ładowarka ma mały zapas, to nic nie powinno się stać- ale większość ładowarek to chiński badziew, więc może się coś uszkodzić.
 • #4
  piotrekcrash
  Level 12  
  Ładowarki transformatorowe z reguły posiadają zapas "mocy"
  ale tak jak pisze kolega lord_blaha z chińszczyzną nigdy nie wiadomo do końca co się może stać nawet bez tego typu "tunningu"
 • #5
  dioda.tychy
  Level 12  
  niebieski326 wrote:
  nie ma praktycznego zastosowania wpływającego na parametry ładowarki.
  Przecież jeśli taka ładowarka daje prąd ładowania np. 120mA i ty podłączysz do niej diodę LED, która pobiera np. 20mA to na ładowanie zostanie 100mA więc telefon będzie się wolniej ładował lub się nie doładuje. Dobrze myślę?


  dioda nie pobiera np. 20mA tylko może max pobierać 20mA
  jak kolega szybko obliczy z Prawa Ohma (uwzględniając oczywiście spadek napięcia na diodzie - w tym przypadku ok 3V) przyjmując że ładowarka w stanie jałowym ma ok 7,3V to prąd płynący przez diodę (rezystor 470ohm) nie przekroczy 9mA. Po podłączeniu telefonu rzecz jasna napięcie spadnie (a zarazem dioda będzię słabiej świecić) czyli ,,weźmie" mniej niż 9mA ...
  Napisałem przecież że można zmierzyć prąd diody i dobrać odpowiedni opornik...

  Jeżeli chodzi o część praktyczną, to ładowarka pracuje już pewnien dłuższy czas bez jakiegokolwiek (przynajmniej przeze mnie zauważalnego) wpływu na ładowanie telefonu.

  Jeszcze mała uwaga odnośnie ładowarek transformatorowych... Są one dużo bardziej wytrzymałe na przeciążenia od ładowarek elektronicznych!

  Używałem kiedyś podobnych ładowarek transformatorowych jako zasilaczy i żadna NIGDY mi się nie zepsuła, czego nie mogę powiedzieć o impulsowych ...

  Pozdrawiam