Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator wzorcowy do częstościomierza

elektryk 08 Jan 2009 13:41 36467 75
lampy.pl
 • #31
  irekr
  Moderator
  O Raszynie. Wzorzec jest jeden i nadajnik stosuje ten sam pracując na 198 i na 225 kHz.
  Nie wiem jak jest w Solcu bo jeszcze tam nie byłem. Widziałem wzorce w Raszynie (niedawno) i (kiedyś) w Gąbinie.
 • lampy.pl
 • #32
  sp5wcx
  Level 33  
  No to już zgłupiałem. Zobacz 5 postów wyżej co odpisał mi jeden z kierowników z Emitela
 • #33
  irekr
  Moderator
  Widziałem.
  Prawda jest to co napisane. Taka dokładnośc ma sam nadajnik bez synchronizacji z Wzorcem. Pamiętajmy że norma odchyłki dla AM poniżej 30 MHz wynosi 10 Hz dla stacji jednoczęstotliwościowych i 0,1 Hz dla stacji synchronicznych.
  Każdy nadajnik tej klasy - a nadajnik raszyński jest naprawdę wysokiej klasy - tego pod Toruniem nie znam - ma możliwość synchronizacji wzorca własnego z wzorcem zewnętrznym.
  jak uczono mnie metrologii w latach siedemdziesiątych to na zajęciach z wzorców miałem podane, ze KCW ma stałość 1,2*10 E-11. Dziś warto by sie zapytać kogoś w GUM na Elektoralnej jak to teraz wygląda.
  1 x E-11 to odchyłka rzędu +/- 0,00001 Hz dla nosnej 225 kHz.
  Z tego co wiem to swego czasu były w Polsce co najmniej trzy wzorce, jeden na Szachowej, jeden w Raszynie i jeden w Gabinie.
 • lampy.pl
 • #34
  sq6ade
  Level 40  
  irekr wrote:

  ...jak uczono mnie metrologii w latach siedemdziesiątych


  Takie pytanie mi się nasuwa czy warto zawracać sobie głowę takimi wzorcami z epoki czy lepiej skupić się na nowościach siłą postępu lepszych od protoplastów ?
 • #35
  irekr
  Moderator
  Informuje posłusznie że "nowe" tu akurat oznacza gorsze.
  a EPOKA WZORCA NIE MA TU ŻADNEGO ZNACZENIA. KIEDYS JE PO PROSTU ROBIONO LEPIEJ.
  Lepsze zawsze było wrogiem dobrego.
  I dlaczego najlepsze wzmacniacze audio sa lampowe a nie tranzystorowe...?
 • #36
  sq6ade
  Level 40  
  irekr wrote:

  I dlaczego najlepsze wzmacniacze audio sa lampowe a nie tranzystorowe...?


  Pewnie z tych samych przyczyn dzięki którym lampowe komputery są lepsze od półprzewodnikowych :D

  Czy ktoś już widział ten artykuł w ŚR ?
 • #37
  sp5wcx
  Level 33  
  Tak, ja widziałem. Ale nawet autorzy tego artykułu nie twierdzą że wszystko co stare to tylko na złom. Zauważcie, że jako generator OCXO proponują wykorzystać stare (konstrukcja z początku lat 70-tych ub. wieku) generatory termostatyzowane krajowej produkcji typu GWM-5-1.

  W załączeniu ulotka z danymi innych generatorów termostatyzowanych krajowej produkcji.
  Attachments:
 • #38
  PSKK
  Level 10  
  sq6fmy wrote:
  Aj ciekawy sie temat robi - co rzadko sie zdarza na elektrodzie :)

  Po co robić wejście na CPLD? Też kiedyś miałem taki pomysł dopóki nie trafiłem na projekt częstościomierza S53MV. .......
  Do tego OCXO 10MHz z ebay-a.


  Witam. Interesuje mnie częstościomierz wg S53MV. Mam jednak mały problem. Jako generator chciałem wykorzystać OCXO ale niestety mam 16.384MHz. W opisie napisano że z 20Mhz po podziale trzeba uzyskać 10kHz.

  "Other clock frequencies than 20MHz can be accepted by modifying the software to obtain the 10kHz TMR0 interrupt. The TMR0 time constant allows changing the clock in 80kHz frequency steps (4 clock cycles per instruction and divide-by-2 prescaler for the TMR0). Smaller clock steps of 40kHz can be obtained by inserting NOP instructions in the TMR0 interrupt routine, for example using a high-quality (telecom SDH) TCXO for 19.44MHz."

  Czy jest możliwość bezpośredniego wykorzystania takiej częstotliwości np używając TMR0 1KHz, innej? Czy gdzieś można znaleźć stronę z programem przerobionym na inną niż 20MHz częstotliwość?
 • #39
  sq6fmy
  Level 22  
  Tak na szybko bez dokładnego przemyślenia. Generacja przerwania w częstotliwościa 1khz zamiast 10k obniży 10-krotnie rozdzielczość. Przerobić tylko funkcje wyświetlające wynik aby przecinek był we właściwym miejscu i będzie ok.

  Inne bardziej skomplikowane rozwiązanie to przeróbka całego programu do pracy na posiadanym przez Ciebie OCXO. Dużo roboty i moim zdaniem szkoda czasu - chyba, że masz go za dużo. Lepiej kupić gotowe OCXO 10MHz o jakim wspominałem i zmienić pare linijek w programie (jak bedziesz mial już ocxo to wtedy ci napisze o trzeba zmienić)
 • #40
  PSKK
  Level 10  
  Mam TCXO-3 10Mhz. Bardzo bym prosił o wskazówki jak przerobić program na 10MHz.
 • #41
  wzk
  Level 19  
  W przypadku odbiornika ADRET 4101 powinno się uzyskać odbiór częstotliwości 225 kHz. Odbiornik 4101 ma podwójną pośrednią - 480 kHz i 20 kHz. Wystarczy więc tak przerobić nastawiany dzielnik częstotliwości dla pierwszej heterodyny aby generowała od 255 kHz (oryginalnie 280 kHz) do 465 kHz. W torze odbiorczym nie trzeba nic modyfikować.
 • #42
  sp5wcx
  Level 33  
  WZK - dzięki za informację. Już raz przybrałem się do rozszyfrowania dzielników syntezy, a właściwie do blokady która po ustawieniu cyfry setek kiloherców na "2", blokuje wpływ pozostałych ustawień na krotność podziału. Ale szybko poległem, bo żabojady jakoś zrobili to inaczej niż na początku przypuszczałem.
  A może masz schemat tego urządzenia? Sporo punktów oddał bym za niego.
 • #43
  newmax
  Level 12  
  Możesz zastosować jeszcze wzorce rubidowe firmy EFRATOM lub firmy FE model 5680A. Pierwszy ma częstotliwość wyjściową 10MHz a drugi można programować od 1Hz do 20MHz. Obydwa można kupić na aukcjach a w necie jest sporo informacji o nich zwłaszcza o tym drugim. Stabilność rzędu 10e-12!!!
 • #44
  morph13
  Level 25  
  sp5wcx wrote:
  Może to zainteresuje użytkowników odbiorników częstotliwości wzorcowych typu 4101 produkcji nieistniejącej już francuskiej firmy ADRET.
  Generator wzorcowy do częstościomierza

  Witam
  A może kolega posiada schemat do odbiornika adret 4101a ??
  Mam takie urządzenie ale nigdzie nie mogę do niego dorwać schematu.
  Na stronie producenta nic a w necie też poza ogólnikami i danymi technicznymi.
  A dobrze by było poszerzyć jego zakres pracy do 299kHz (max możliwości mechaniczne przełączników) wtedy PR I nadający na 225kHz ładnie by się łapało.
 • #45
  sp5wcx
  Level 33  
  morph13 wrote:

  Witam
  A może kolega posiada schemat do odbiornika adret 4101a ...


  Patrz trzy odpowiedzi powyżej.
 • #46
  morph13
  Level 25  
  Z opisu wszystko "ładnie i pięknie" tylko, że schemat ułatwiłby znacząco cała przeróbkę. Wszystkie bloki są zmontowane praktycznie na jednym dużym PCB i rozrysować sobie z tego schemat to raczej "dramat".
  Jednak dobre i to.

  A może już ktoś wykonał taką przeróbkę ???.
  I chętnie podzieliłby się fotkami i spostrzeżeniami.
 • #47
  sp5wcx
  Level 33  
  Mam nadzieję że właśnie kol. wzk już to przetrenował, o co nie omieszkałem zapytać go wyżej
 • #48
  morph13
  Level 25  
  Ostatnio miałem chwilkę wolnego i "zbadałem organoleptycznie" odbiornik i wszystko mniej więcej się zgadza co pisał wzk.
  Jednak II heterodyna podaje 500kHz (podział 5MHz na 7490) a nie 480k oraz I heterodyna generuje od 280 do 480k czyli pokrywa zakres wejściowy od 0 - 200k a nie jak to opisano na panelu czołowym odbiornika 15-200k. No ale to szczegóły.

  Zamierzam wykonać przeróbkę w oparciu o DDS i uP do odczytu i przeliczania nastawy z przełączników obrotowych. W pierwszej wersji chciałem zrobić DDS-programowy w uP ale potrzebne są częstotliwości rzędu 0,5MHz na wyjściu procka a do tego zczytywanie nastaw itp, program byłby trochę pokręcony i nie generowałby czystego przebiegu prostokątnego przesuniętego w fazie.

  Ostatecznie będzie to DDS AD9835 + generator 25Mhz, filtr LC, bufor wyjściowy 7410 (jak w oryginale) i AVR 90S2313 oraz 74138 jako dekoder dostępu do przełączników.
  Oryginalna część heterodyny zostanie odcięta od zasilania, bo pobiera sporo prądu z zasilacza.

  Jak ze wszystkim się uporam to schemat i soft w postaci pliku *.hex dla procka umieszczę na forum.
 • #49
  wzk
  Level 19  
  Widzę, że Koledzy są bardzo zainteresowani rozszerzeniem zakresu odbioru odbiornika ADRET 4101. Za kilka dni przedstawię schemat I heterodyny odbiornika - mam na razie tylko roboczy szkic.

  Co do zwiększenia zakresu odbioru ponad 225 kHz mam wielkie wątpliwości - problem śmieci inteferencyjnych. Proszę pamiętać, że mamy I pośrednią równą 480 kHz. Generator DDS również nie spełni swojego zadania, gdyż wszystkie generatory w tym odbiorniku pracują w pętlach PLL!!! Pierwszy generator 5 MHz wykorzystywany jest w odbiorniku, drugi generator 5 MHz do filtracji a z trzeciego generatora 5 MHz dopiero mamy sygnał wyjściowy. Trzeci generator jest generatorem VCXO podstrajanym napięciem z potencjometru wieloobrotowego. Straszna maszyneria!
  Miałem problem z generatorem VCXO, ponieważ silnik kręcił potencjometrem jak szalony w obie strony. Pomogło dopiero precyzyjne ustawienie (a może oczyszczenie) trymera w 2 generatorze 5 MHz. Teraz DCF odbieram bez większych problemów, skorygowałem również wzorce w swoich przyrządach. W sumie przydatne urządzenie mimo swojego trzydziestoletniego żywota.

  73!
 • #50
  morph13
  Level 25  
  wzk wrote:
  ....... Za kilka dni przedstawię schemat I heterodyny odbiornika - mam na razie tylko roboczy szkic....

  byłaby to "dobra baza wyjściowa" dla własnych przeróbek, gdyż dochodzę do wniosku, że dotarcie do schematu oryginalnego jest niemożliwe.

  wzk wrote:
  ....Co do zwiększenia zakresu odbioru ponad 225 kHz mam wielkie wątpliwości - problem śmieci inteferencyjnych. Proszę pamiętać, że mamy I pośrednią równą 480 kHz. ...

  Myślę, że zakres do 300kHz by w zupełności wystarczył.


  wzk wrote:
  ....Generator DDS również nie spełni swojego zadania, gdyż wszystkie generatory w tym odbiorniku pracują w pętlach PLL!!! ...

  Tu jestem zupełnie odmiennego zdania. Nawet stabilność zwykłego generatora kwarcowego by wystarczyła do zapewnienie poprawnej pracy (generacji I częstotliwości heterodyny).
  Jednak jeśli chcemy hołdować zasadom jak przyświecała francuskim twórcom-projektantom odbiornika (wszystko na PLL-ach) to nie widzę problemu.
  Jednak z ogólnych oględzin PCB generator 5MHz (duża obudowa podobna do standardowych) służący do wytwarzania I i II częstotliwości heterodyny nie jest synchronizowany w żaden sposób z generatorem 5MHz (obudowa okrągła), które PCB jest przykręcona do wspornika obok zasilacza.
  Czyli oba generatory pracują zupełnie niezależnie (chyba, że przeoczyłem gdzieś jakieś połączenie).

  Wrócę teraz do tematu DDS-a.
  Przecież można pobrać sygnał 5MHz (ten przy głowicy) poprzez bufor i podać go na wejście zegarowe DDS-a. Ta częstotliwość w zupełności wystarczy do wytworzenia stabilnych drgań z DDS-a w zakresie 0-480kHz. Jeśli by to nie wystarczyło to można ten sygnał w prosty sposób powielić do 10MHz i tez podać na DDS-a. Jest to jak najbardziej do zrobienia.

  Dlaczego po raz kolejny "uparłem się na DDS-a".
  Dlatego, że przerabiać zawiłą konstrukcję syntezera I heterodyny to porażka. A dwa układy scalone z czego jeden procesor załatwiają wszystko szybko i łatwo bez zbędnego kombinowania.


  wzk wrote:
  ..... Pierwszy generator 5 MHz wykorzystywany jest w odbiorniku, drugi generator 5 MHz do filtracji a z trzeciego generatora 5 MHz dopiero mamy sygnał wyjściowy. Trzeci generator jest generatorem VCXO podstrajanym napięciem z potencjometru wieloobrotowego...

  Zakładam, że przy drugim 5MHz (ten okrągły przy zasilaczu) chodziło nie o filtrację a o układ komparatora częstotliwości w oparciu o sygnał błedu który wytwarza sterowany jest silnik krokowy napędzający potencjometr wieloobrotowy podstrajający (korygujący Fout) generatora głównego.

  Zapomniałem zapytać o antenę.
  Jest to konstrukcja aktywna (wzmacniacz, preselektor) czy pasywna (odcinek przewodu o odpowiedniej długości, ewentualnie pętla).
  Pytam bo adret 4101 ma możliwość podania napięcia +12V na wejście antenowe.
 • #51
  wzk
  Level 19  
  Zgodnie z obietnicą przedstawiam schemat generatora sygnału dla I mieszacza odbiornika ADRET.
  Schemat zawiera podstawową część generatora wraz z elementami filtrów odsprzęgających zasilanie. Przedstawiony schemat wystarczy by wykonać nastawnik dla generacji częstotliwości 255 kHz, co jest warunkiem odbioru Warszawy 225 kHz.

  Opis podzielnika syntezy 1 heterodyny.

  Podzielnik składa się dzielnika połykającego, dwóch przerzutników sterujących licznikiem połykającym, licznika głównego dzielącego przez 10000 oraz bramek tworzących logikę
  Dzielnik połykający zbudowany jest w oparciu o rejestr UC7 (7495), układu bramkującego UC6 i układu logicznego UC19 ustawiającego wartość podziału. Wartość podziału zależy od stanu przerzutników UC18 (sygnały w punktach PP7 i PP8).
  Przepuszczane przez bramkę UC6 impulsy są zliczane przez licznik główny składający się z układów UC8, UC11, UC13 i UC15. Przepełnienie licznika głównego ustawia wyjścia Q przerzutników UC18 w stan "1".
  Zerowanie wyjścia Q pierwszego przerzutnika UC18 ( stan "0" w punkcie PP7) następuje w chwili osiągnięcia przez licznik główny, stanu 4000 i pojawieniu się narastającego zbocza następnego impulsu zliczanego przez licznik główny.
  Zerowanie wyjścia Q (lub inaczej ustawienia wyjścia /Q) drugiego przerzutnika UC18 (ustawienie "1" w punkcie PP8) jest zależne od stanu licznika głównego i nastawionej wartości przełącznikami SW1, SW2, SW3, SW4 i SW5. Po zrównaniu nastawionej wartości na przełącznikach ze stanem licznika głównego i pojawieniu się narastającego zbocza zliczanego impulsu następuje zresetowanie drugiego przerzutnika UC18 (ustawienie "1" w punkcie PP8).
  W przypadku ustawienia częstotliwości odbioru 200 kHz, drugi przerzutnik UC18 jest trwale zresetowany (sygnał w punkcie PP8 ustawiony na "1").

  Działanie podzielnika

  Zakres częstotliwości odbieranych (15 kHz - 200 kHz), przy I p. cz. równej 480 kHz, determinuje zakres częstotliwości 1 heterodyny 465 kHz do 280 kHz. Ponieważ częstotliwość dla 1 mieszacza odbiornika jest obniżana 10x, to generacja odbywa się w zakresie 4,65 MHz do 2,8 MHz. Z kolei częstotliwość porównania syntezatora jest równa 200 Hz, wymuszana przez generator odniesienia 5 MHz i kaskadę dzielników. Wynika stąd krotność podziału dla podzielnika od 23250 do 14000.

  Jak są realizowane takie krotności podziału?

  Rozpatrzmy na początek odbiór częstotliwości 200 kHz. Podzielnik musi w tym przypadku dzielić przez 14000. Ponieważ w punkcie PP8 jest trwale ustawiony stan wysoki a w punkcie PP7 jest ustawiany stan wysoki po każdym przepełnieniu licznika głównego, to na wejściu C rejestru UC7 pojawi się "1" a na wejściu D stan "0". Bramka UC6 będzie przepuszczała co drugi impuls (podział przez 2) do licznika głównego. Ta sytuacja będzie trwała do momentu osiągnięcia przez licznik główny stanu 4000. Do tego czasu podzielnik, rozpatrywany jako całość, zliczy 8000 impulsów. Wykrycie stanu 4000 licznika głównego spowoduje zresetowanie pierwszego przerzutnika UC18, czyli punkt PP7 przyjmie stan "0". To spowoduje podanie na wejście D rejestru UC7 stanu wysokiego i bramka UC6 będzie przepuszczała każdy impuls. Taka sytuacja będzie trwała do chwili przepełnienia licznika głównego. Ponieważ w tym czasie podzielnik zliczy jeszcze 6000 impulsów. Pojemność licznika głównego (10000) - zdekodowany stan (4000) = 6000. Te 6000 impulsów w sumie ze zliczonymi wcześniej (8000), da liczbę 14000 impulsów. Osiągniemy postawiony wyżej cel, tzn. podzielimy częstotliwość 2,8 MHz przez 14000 i otrzymamy częstotliwość dla komparatora równą 200 Hz.

  Dla innych częstotliwości proszę sobie przeanalizować działanie podzielnika. Proszę zwrócić uwagę, że przy ustawieniu w punkcie PP7 i PP8 stanów "1", bramka UC6 będzie przepuszczać co 3 impuls, tzn. otrzymamy dla całego podzielnika pojemność zliczania impulsów wejściowych 30000.

  Teoretycznie taki układ dzielnika połykającego i licznika głównego zapewnia podział od 10000 do 30000. W praktyce komplikuje się układ logiczny dla podziału w granicach 10000 do 14000. Należy zamienić logikę na bramkach UC17 na bardziej rozbudowaną logikę oraz inaczej ustawiać przerzutniki UC18 sygnałem przepełnienia z licznika głównego.

  Można też zastosować generator DDS, czyli strzelać z armaty do wróbla, jak wyżej jest sugerowane. No ale to chyba dla żartu. :D
  Attachments:
 • #52
  morph13
  Level 25  
  wzk - jak wygląda u Ciebie sprawa anteny ??

  Ostatnio na allegro jest licytowana antenka do ADRET-a
  można z fotki rozrysować sobie schemat (tylko 2 tranzystory) jednak wartości elementów już raczej na oko lub z doświadczenia.
 • #53
  wzk
  Level 19  
  Dwa posty wyżej jest przedstawiony zweryfikowany schemat i rozmieszczenie elementów generatora dla pierwszej przemiany odbiornika ADRET.

  Sądzę, że teraz zainteresowani Koledzy bez przeszkód przystosują odbiornik do odbioru Warszawy 225 kHz.
 • #54
  vihajster
  Level 12  
  Dla wszystkich zainteresowanych odbiornikiem ADRET 4101A/4101
  zamieszczam skróconą informację techniczną zawierającą podstawowe
  parametry tego odbiornika. Dodatkowo w dziale:
  Forum elektroda.pl Strona Główna -> Inne -> Inne Schematy -> Frequency Standart Receiver ADRET 4101A/4101
  zamieściłem kompletną instrukcję serwisową tego urządzenie.
  Zainteresowanym tą tematyką polecam stronę amerykańskiego
  insytutu NIST, oddziału Time and Frequency Division:
  http://tf.nist.gov/
  szczególnie dział /Publications. Zawiera w pdf publikacje w pełnej
  wersji już od roku 1914 !!! Można preśledzić ciekawy rozwój
  tej dyscypliny w Stanach prawie już od 100 lat.
  Attachments:
 • #55
  wzk
  Level 19  
  Odbiornik ADRET ma bardzo ciekawe rozwiązania ale nie bardzo nadaje się do odbioru DCF77 a i też niemożliwy jest odbiór Warszawy 225 kHz bez modyfikacji układu dzielnika nastawnego.
  W przypadku odbioru DCF77 zanika nośna co powoduje utratę synchronizmu i diabli biorą dokładność atomową wzorca.
  Dla odbioru Warszawy 225 kHz proponuję zmodyfikować logikę dzielnika nastawnego zastępując układ UC17 z mojej dokumentacji układem z poniższego załącznika. Jest to najtańsza możliwość rozszerzenia zakresu odbioru, teoretycznie do 280 kHz, chociaż okupiona pewną niedogodnością. Nastawiona częstotliwość powyżej 200 kHz będzie równa częstotliwości 1 heterodyny a nie odbioru. Dla odbioru częstotliwości 225 kHz należy ustawić 255 kHz (480 - 225 =255).
  W załączniku schemat modułu i rysunek płytki drukowanej w skali 1:1 i jako lustro dla termotransferu (do wydruku na drukarce laserowej).

  Zauważyłem błąd w schemacie proponowanej modyfikacji i poprawiłem. Płytka była narysowana poprawnie. Dodałem dodatkowy plik warstwy SOLDER z innymi plackami.
 • #56
  vihajster
  Level 12  
  Odbiornik ADRET jak najbardziej nadaje się do odbioru DCF, co zresztą
  podaje wprost producetn w tabelce na stroni V-9 dokumentacji.
  Sygnał DCF nie zanika, tylko podczas modulacji sygnałami czasu nośna
  jest stłumiana do 25%. Poza tym odbiornik ADRET jest skonstrowany,
  że przsetraja końcowy generator VCXO ostatniej pętli PLL tylko wtedy,
  gdy wcześniejsze pętle są w synchroniżmie z sygnałem odbieranym,
  tzn. tylko wtedy, gdy odbierany jest sygnał odpowiedniej jakości.
  Jeśli tylko zaniknie nawet na bardzo krótko fala nośna, to układ
  regulacji jest blokowany i generator pracuje według ostatniego
  ustawienia. Dzieki dużej stabilności VCXO nawet po dłuższym czasie
  układ jest dalej w synchroniżmie z falą nośną nadajnika. Bez odbioru
  fali nośnej producent podaje stabilność sygnału wyjściowego
  +/- 5*10E-10 na 24 godziny, po 72 godzinach pracy odbiornika z czasem
  uśredniania 64000s. To chyba niezłe parametry. To jest naprawdę
  super dokładne urządzenie.
 • #57
  wzk
  Level 19  
  Dziękuję Koledze vihajster za podtrzymanie dyskusji o odbiorniku ADRET, bo już sądziłem, że wątek umrze.

  Dlaczego twierdzę, że odbiornik nie nadaje się do odbioru DCF77? Ano z dwóch powodów.
  1. Pomiary kalibracji posiadanych przeze mnie wzorców dały różne wyniki dla DCF77 i Warszawy. Różnica przekroczyła 10^-7 Hz. Obserwacja sygnału 5 MHz z gniazda "Osc. intern" i sygnału 5 MHz z generatora VCXO również nie wzbudziła entuzjazmu. Figury Lissajous "tańcowały" w rytm odbieranego sygnału DCF77 - stawały w miejscu, gdy był sygnał a kręciły się jak oszalałe, gdy sygnał zanikał. Indykacja poziomu sygnału "Niveau", trzymania synchronizacji "Asservl" 1 generatora 5 MHz oraz blokada podstrajania "Inhibition" wskazywały na prawidłowe działanie. Niestety wyniki okazały się conajmniej podejrzane.
  2. Analiza układu (patrz schemat z pliku "detsyn.pdf" mojej dokumentacji zamieszczonej w poprzednich wpisach) pozwala na wyciągnięcie następujących wniosków:
  A. Stała czasowa R69*C39 nie pozwala na szybką reakcję układu blokady synchronizacji VCXO.
  B. Stała czasowa (R57+R58)*C41 również nie blokuje sychronizacji VCXO, gdy odbiornik odbiera już szumy.
  Efektem tego jest "taniec" figur Lissajous na ekranie oscyloskopu - 1 generator 5 MHz przestraja się a logika blokady nie reaguje. W dłuższym czasie efektem takiego działania była obserwowana przeze mnie różnica odbieranych częstotliwości. Niestety, nie mierzyłem poziomu sygnału DCF77 - może należało go wzmocnić.

  W przypadku odbioru Warszawy faza sygnału wahała się nieznacznie i bardzo wolno stąd też wyciągnąłem wnioski jak wyżej i propozycja modyfikacji odbiornika. Z drugiej strony korespondowałem z niektórymi uczestnikami tego wątku ale nikt nie zainteresował się ani nawet nie wyśmiał moich wątpliwości. Może teraz sprawa odbioru DCF77 zostanie wyjaśniona.
 • #58
  vihajster
  Level 12  
  Przyznaję, interesujące obserwacje i wnioski.
  Niestety, trudno mi się do nich teraz ustosunkować. Kupiłem już jakiś
  czas temu ADRETa, ale nie mam czasu nawet go uruchomić. Interesują
  mnie te problemy bardzo, tylko ten brak czasu...
  W każdym razie mam nadzieję, że temat nie będzie zamknięty zbyt
  wcześnie, żeby sensownie podyskutować, trzeba trochę czasu na eksperymenty, na przemyślenia i na wnioski.
  Tak na gorąco, to mam kilka uwag i pomysłów w tym temacie,
  trochę różnych i niekoniecznie ze sobą powiązanych.
  1. Uruchomić dwa odbiorniki adret obok siebie i po odpowiednio długim
  czasie porównać ich sygnały wyjściowe.
  2. Krzywe Lissajous pokazują szybkozmienne drgania fazy sygnałów
  względem siebie (chyba można by tu użyć słowa angielskiego jitter).
  Odbiornik ADRET jako żródło częstotliwości wzorcowej do sprawdzania
  generatorów częstotliwości wzorcowych powinien zapewniać dokładność
  częstotliwości średniej przede wszystkim, krótkoterminowe wahania
  nie są raczej ru problemem ze względu na sposób sprawdzania wzorców
  częstotliwości. Powszechnie stosuje się tzw. metode fazową porównywania
  częstotliwości, która ze swej zasady działania wymaga długiego czasu pomiaru (wieluset sekund) i krótkoterminowe zmiany częstotliwości
  nie odgrywają w niej roli, ponieważ uśredniają się podczas wukonywania
  końcowych obliczeń.
  3.Moje doświadczenia opieram na obserwcjach pracy odbiorników DCF i
  KCzW 225kHz które zbudowali moi studenci w ramach prowadzonych
  przeze mnie prac dyplomowych. Program na 225kHz nadawany jest z
  silnie tłumioną falą nośną, co dobrze widać na oscyloskopie, w głośnych
  częściach sygnału fala nośna prawie zanika, co dla odbiornika stwarza
  problemy, pod tym względem DCF wydaje mi się lepszy, bo tam fala nośna jest zawsze, chociaż też okresowo tłumiona. DCF daje słabszy
  sygnał, szczególnie u mnie w Lublinie, i do tego jeszcze kłopoty z
  telewizorami i monitorami PC, każdy pracujący w okolicy układ odchylania
  do kineskopu praktycznie uniemożliwia odbiór DCF. O ile dobrze
  pamiętam, to raz w tygodniu przez dwie godziny sygnał 225kHz jest
  nadawany bez tłumienia fali nośnej, i wtedy jest o niebo lepiej. To jest
  chyba w piątki od 10 do 12, ale nie jestem teraz pewien.
  4.Ostatnio gdzieś wyczytałem, że faza sygnału DCF jest modulowana
  ciągiem pseudo losowym, co ma ułatwić dekodowanie sygnałów
  czasu, szczególnie w obecności zakłóceń. To też rodzi jakieś dodatkowe
  problemy, zapewne.
  5. I na koniec pytanie, czy ktoś próbował ADRETem odbierać sygnały
  jakichś dalszych nadajników: francuskich, angielskich, rosyjskich .... ?
  6. I jescze jedno, a może ktoś ma doświadczenia z systemem OMEGA?
 • #59
  wzk
  Level 19  
  Dziękuję Koledze SP5WCX za uhonorowanie mnie masą punktów a ponieważ "noblesse oblige" więc zakasuję rękawy i biorę się ostro za ADRETa aby do końca wyświetlić niejasności.

  Kolega vihajster w 3 punkcie powyższego wpisu zawarł sedno "dziwnych" wyników moich obserwacji. Należy wyjaśnić wpływ kompresji nośnej (ogólnie wahania poziomu) na dokładność synchronizacji z odbieranym sygnałem.
 • #60
  me_super
  Level 29  
  vihajster wrote:
  Bez odbioru
  fali nośnej producent podaje stabilność sygnału wyjściowego
  +/- 5*10E-10 na 24 godziny, po 72 godzinach pracy odbiornika z czasem
  uśredniania 64000s. To chyba niezłe parametry. To jest naprawdę
  super dokładne urządzenie.


  Tak sobie Was czytam i nie mogę się nadziwić. Jaki jest sens w reanimacji starego trupa z allegro, skoro za grosze można mieć wzorzec 1000 razy lepszy. Generator OCXO podciągany GPSem jest w stanie wyciągnąć 10e-13 po 1e5 sekund -- w każdym miejscu w Polsce, niezależnie czy DCF tam dociera. Poza tym, nie ma się co bić jeśli dysponuje się tylko oscyloskopem bo taka stabilność tylko poprawi Ci humor.