Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrazu - TRILUX TAP2533 - pomocy

10 Mar 2004 16:34 1832 14
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Mam problem, zepsuł mi się telewizor TRILUX TAP2533. Brak wizji, nie ma wogóle obrazu. Z tego co mi sie wydaje nie startuje trafopowielacz (brak ch-cznego "syknięcia" przy włączeniu telewizora), lampa kineskopu wogóle nie świeci. Fonia jest, reaguje na zmiany kanałów.
    Proszę o pomoc tym bardziej, że choć interesuję się elektroniką to nie mam żadnych podstaw aby się zająć takim problemem. Jeśli ktoś może mi pomóc to z góry bardzo dziękuję. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Pozdrawiam.
  • Tektronix
  • Poziom 10  
    sprawdz łączówkę na płycie głównej podającą nap.żarzenia pod kątem zimnych lutów
  • Tektronix
  • Poziom 17  
    Jeśli nie ma zadnego dźwieku (syknięcia) przy starcie to wygłąda jakby wysokie nie startowało. Sprawdź rezystor zabespieczający w wysokim - jak się nie myle 4,7ohm/5W (taki biały ceramiczny) lub diode prostowniczą po wtórnej stronie przetwornicy.
    Pomierz nap wychodzące z przetwornicy. :)
  • Poziom 12  
    Najczęściej "pada" TDA8143.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Poprawiłem luty, rezystor OK (to ten R813 4.7/8W ???), diody również sprawne. Nie wiem co z układem TDA8143 bo tak jak jest to w schemacie (opis napięć wzgl. końcówki 1) mam inne napięcia: na końcówce 2 mam 0V, na 3 15.3V, na 4 0V, na 5 0V, na 6 0.7V, na 7 0.7V, na 8 2.2V i na 9 0V.
    Sprawdzałem czy cewki trafopowielacza są sprawne i jak się okazuje (na mój amatorski rozum) to wg schematu między koncówkami 1 a 2 powinna być mała rezystancja cewki a jest nieskończoność. Między 1 a 3 jest mała rezystancja.
    Na kondensatorze C814 mam 0V a powinno być 200V
    Jeszcze jedno, które jest to napięcie żarzenia??
    Czy to nie trafopowielacz odmówił posłuszeństwa??
    Dziękuję za rady i proszę o dalszą pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    wymien elka po stroni pierwtnei zasilacza
  • Poziom 10  
    Witam. Co to jest ten "elek" - kondesator??
    Niestety nie mam oscyloskopu.
    Wszystko wskazuje na to, że bede go musiał oddać w fachowe ręce.
    Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
  • Poziom 26  
    Obawiam sie ze tak musisz zrobic .....
    chyba ze ....

najczestrza przyczyna jaka mialem w tym modelubyl scalaczek sterujacy koncem odhylania H w/w :) :)
  • Poziom 14  
    słyszałem że jest opis stroboskopu na świetlówce za informacje dzięki!
  • Poziom 24  
    wymień TDA8143 jest to układ scalony steryjący wysokim napięciem jeżeli on jest uszkodzony to jest brak WN
  • Poziom 10  
    Wymieniłem TDA8143 i TV ożył. Dziękuje bardzo za tą radę. Pozdrawiam gorąco
  • Poziom 21  
    Trzeba jeszcze zwiększyć powierzchnię radiatora do tego scalaczka i wymienić kondensatory elektrolityczne wokół niego bo niedługo znowu padnie.
  • Poziom 11  
    Miałem niedawno taką samą usterkę. Na TDA8143 występowały tylko napięcia na nużce nr 8 (2,5V) oraz na 3 (14,5V) na pozostałych wyprowadzeniach układu było (0V), w trakcie wymontowywania układu zauważyłem że śrubka mocująca scalak do radiatora bardzo łatwo się odkręciła co sugeruje że albo podczas produkcji lub pod wpływem temperatury nastąpiło pogorszenie styku układu z radiatorem. Po zdemontowaniu zauważyłem że uład wydaje się lekko brązowy po środku i wydziela zapach przegrzanego laminatu. Wymieniłem scalak oraz profilaktycznie dwa kondensatory C 805 (47uF/25V) i C 803 (220uF/50V).
    Co ciekawe gdy chodziłem po serwisach za scalakiem, serwisanci twierdzili że układ na pewno jest dobry, a usterka jest gdzieś indziej bo układ jest bardzo dobrze zabezpieczony. :wink:
  • Poziom 25  
    Miałem te same objawy usterki, wymiana TDA8143 (ten zjarany wyglądał, jak nowy, nawet nie pożółkł) Wymieniłem go, elektrolity też, ale dołożyłem do tego ohydnego radiatora z blachy stalowej co najmniej 5x większej powierzchni blachę aluminiową. Mam nadzieję, że załatwi ona problem temperatury.