Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik Bester BZB 24/25 - modernizacja

nero541 22 Paź 2008 12:54 6477 5
  • #1 22 Paź 2008 12:54
    nero541
    Poziom 15  

Witam
    Dysponuję takim prostownikiem i chciałbym go zmodernizować (lub wykorzystać trafo) tak by mógł służyć również do ładowania akumulatorów wykonanych w technologii Ca.
    Prostownik ma napięcia wyjściowe 6V, 12V, 18V, 24V, ma ręczną regulację napięcia ładowania (3 stopnie, na każdym stopniu 4 podzakresy), prostowanie oparte na selenach.
    Jaki schemat byłby polecany przez Kolegów do takiej przeróbki ?

0 5
  • #2 26 Paź 2008 09:21
    krzych1-b
    Poziom 21  

Mam pytanie do kolegi. Jaki prąd ładowania ma ten prostownik na poszczególnych zakresach? Z tego co się orientuję to ma kolega porządny sprzęt i po co go przerabiać .Ca dodaje się do masy płyt , aby poprawić ich trwałość i moc
    akumulatora . Tego typu akumulatory, ładuje się normalnym prostownikiem .Pozdrawiam.

0
  • #3 26 Paź 2008 12:51
    Stary1952
    Poziom 33  

nero541 napisał:
    Witam
    Dysponuję takim prostownikiem i chciałbym go zmodernizować
    Prostownik ma napięcia wyjściowe 6V, 12V, 18V, 24V, ma ręczną regulację napięcia ładowania (3 stopnie, na każdym stopniu 4 podzakresy), prostowanie oparte na selenach.

Jeżeli chcesz mieć dobry prostownik na następne 20 lat to nic nie rób , możesz najwyżej wymienić seleny na diody . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #4 26 Paź 2008 18:41
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Jak z takiego transformatora zrobić zasilacz - jakie dać diody lub mostki.
    Prostownik Bester BZB 24/25 - modernizacja
    Waży 10 kg i chcę go używać do odbioru energii (ok 2 kW) z wiatraka do akumulatora.
    Dziękuję.

0
  • #5 28 Paź 2008 21:16
    nero541
    Poziom 15  

krzych1-b napisał:
    Mam pytanie do kolegi. Jaki prąd ładowania ma ten prostownik na poszczególnych zakresach? Z tego co się orientuję to ma kolega porządny sprzęt i po co go przerabiać .Ca dodaje się do masy płyt , aby poprawić ich trwałość i moc
    akumulatora . Tego typu akumulatory, ładuje się normalnym prostownikiem .Pozdrawiam.

W instrukcji akumulatora piszą, że max. napięcie ładowania nie może przekroczyć 14,4 V. Tymczasem na prostowniku napięcie w końcowej fazie ładowania (wynik pomiaru z ładowania standardowego akumulatora) dobija do 15,6 V.
    Być może wystarczyłby jakiś układ na wyjściu nie pozwalający na przekroczenie tego napięcia ?

PS. To że sprzęt jest b.dobry to wiem, obecność selen też mi nie przeszkadza.

0
  • #6 29 Paź 2008 15:43
    krzych1-b
    Poziom 21  

Poleciłbym posty Józefa G. na temat prostowników ,jest tam bardzo dużo informacji np. o zabezpieczeniach przed przeładowaniem akumulatora . Wpisz po prostu w szukaj -prostowniki . Pozdrawiam

1
  Szukaj w 5mln produktów