Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie lampy do warsztatu ?

Mariuszczs 22 Paź 2008 13:34 18390 30
  • #1 22 Paź 2008 13:34
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Powoli kończę przygotowanie pomieszczeń na warsztacik i mam pytanie - jakie lampy kupić - potrzebuje kompromisu w cenie zakupu i potem w cenie użytkowania tzn ile pradu mają pobierać i jaki koszt wyminy żarówek czy świetlówek.

Do tej pory używałem świetlówek ( jak pamiętam dobrze to T8 ) 36 W. wiadomo pobierają mniej niż zwykłe zarówy i się wymienia powiedzmy co rok, a zwykłe palą się non stop.
    Czy lampy ze świetlówkami są najkorzystniejsze czy może coś innego ?
    Pomieszczenie pierwsze ok 6x6 m i wysokość 2,5 m,
    dwa pomieszczenia ok 5x2,5m i ok 3 m wysokości.

• #2 22 Paź 2008 15:09
    rastabiba
    Poziom 22  

Ja używam świetlówek 40 W, theatre zimnych i ciepłych. Są droższe ale mają wyśmienite parametry i są bardzo trwałe.
    Do dodatkowego doświetlenia blatów roboczych używam pasków LED na taśmie samoprzylepnej. Również ciepłych i zimnych.

• #3 22 Paź 2008 15:21
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Proponuję lampy metalohalogenkowe, mają w porównaniu ze świetlówkami znacznie lepszą charakterystykę oraz żywotność.

• #4 23 Paź 2008 09:34
    alfaam
    Poziom 19  

Metalohalogeny tak, ale nie do pomieszczenia o wysokości 2,5-3m!
    Pozostają ci świetlówki proponuje 2x58W (diody to możesz sobie w sypialni zamontować żeby było nastrojowo)
    Wylicz sobie ile potrzebujesz za pomocą oprogramowania np. dialux light

• #5 23 Paź 2008 11:44
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Juz sobie popatrzałem na te lampy metalohalogenowe i rzeczywiście za krótkie mają źródło światła żeby z tej wysokości oświetlić większą powierzchię.
    Wogóle jak ze zużyciem prądu w porównaniu ich do świetlówek ?
    Czy świetlówki na tradycyjnym układzie zapłonowym pobierają więcej prądu niż jakbym założył elektroniczne stateczniki ? ( tak jak maja energooszczędne wbudowane )

• #6 23 Paź 2008 12:01
    Stary1952
    Poziom 33  

Pomijając oświetlenie górne warto by się zastanowić nad punktowym oświetleniem np. halogen w miejscu, w którym będziesz wykonywał precyzyjne prace. .:D
    Pozdrawiam.

• #7 23 Paź 2008 12:27
    alfaam
    Poziom 19  

Elektroniczne stateczniki pobierają troszkę mniej prądu i eliminują efekt stroboskopowy. Wady, cena oraz to że oprawy wyposażone w elektroniczny statecznik mają ograniczoną ilość włączeń i wyłączeń (kilka na dobę).

• #8 26 Paź 2008 21:19
    Huba-Bubba
    Poziom 11  

W zależności od pracy wykonywanej w warsztacie, w wypadku oświetlenia świetlówkowego, duże znaczenie może mieć współczynnik oddawania barw - jeśli tak, wybierz świetlówki o symbolach 830, 840 (ciepła, zimna). Philips ma też specjalne wykonanie, dedykowane przemysłowi drukarskiemu - 940.

• #9 26 Paź 2008 21:43
    PainKiller_2007
    Poziom 11  

Mariuszczs napisał:
    Juz sobie popatrzałem na te lampy metalohalogenowe i rzeczywiście za krótkie mają źródło światła żeby z tej wysokości oświetlić większą powierzchię.
    Wogóle jak ze zużyciem prądu w porównaniu ich do świetlówek ?
    Czy świetlówki na tradycyjnym układzie zapłonowym pobierają więcej prądu niż jakbym założył elektroniczne stateczniki ? ( tak jak maja energooszczędne wbudowane )

Ja takie lampy instalowałem w halach sportowych na wysokościach 10-20m .do takiego pomieszczenia nie polecam .świecą bardzo mocno i nie przepalają się tak szybko jak świetlówki czy zwykle żarówki ale np. do częstego zapalania nie bardzo .zależy czy jest z pomocniczą żarówką ale metalohalogenowe rozświecają się i po około 30 sec świecą 100% mocą .oprawy rozgrzewają się naprawdę mocno i raczej nie jest ona dość mocno energooszczędna .

• #10 27 Paź 2008 00:29
    Huba-Bubba
    Poziom 11  

alfaam napisał:
    Elektroniczne stateczniki pobierają troszkę mniej prądu i eliminują efekt stroboskopowy. Wady, cena oraz to że oprawy wyposażone w elektroniczny statecznik mają ograniczoną ilość włączeń i wyłączeń (kilka na dobę).

Nie żebym negował twoje słowa, ale jesteś pewien że eliminują ?

• #11 27 Paź 2008 18:42
    alfaam
    Poziom 19  

Pierwsza strona karty katalogowej statecznika elektronicznego EI wiodącej firmy

Statecznik małych wymiarów, lekki, wysokoczęstotliwościowy dedykowany dla lamp TL-D dla aplikacji o niskiej częstotliwości załączeń.

Właściwości
    • Brak efektu migotania lampy w czasie zapłonu, idealny dla miejsc w których
    występuje niska częstotliwość załączeń (maksymalnie trzy razy dziennie)
    • 50% dłuższa żywotność lampy niż przy zastosowaniu konwencjonalnego
    statecznika (dla trzech załączeń na dzień)
    • Do 25% mniejszy pobór mocy w porównaniu do tego samego źródła światła pracującego z tradycyjnym osprzętem
    • Zabezpieczony przed zbyt wysokim napięciem zasilania oraz przed
    niewłaściwym podłączeniem
    • Automatyczny obwód zatrzymujący jest aktywowany w przeciągu pięciu
    sekund w przypadku awarii lampy (bezpieczne zatrzymanie). Po wymianie
    lampy statecznik samoczynnie rozpocznie pracę – automatyczny restart.
    • Wyposażony dodatkowo w odpowiednie konektory dla automatycznego
    okablowania – Wago 251
    • Brak efektu stroboskopowego

Pozdrawiam

• #12 29 Paź 2008 10:45
    rastabiba
    Poziom 22  

Są stateczniki elektroniczne i stateczniki elektroniczne ;]
    Niektóre mogą włączyć się trzy razy na dobę, a drugie potrafią ściemnić świetlówkę o dowolną wartość ;]

• #13 29 Paź 2008 20:19
    alfaam
    Poziom 19  

Pewnie tak i można je jeszcze dostać na allegro za 15 zł kompletną oprawę.
    Nie o to biega co one robią tylko jak i ile wytrzyma źródło światła podłączone do takiego statecznika. Karta katalogowa statecznika o którym pisałem to Philips, obawiam się że większość producentów tanich fantastycznych i niezawodnych opraw nawet nie wspomina o takim minusie statecznika elektronicznego. Nie wspominając o całej rzeszy wyszkolonych marketingowo sprzedawców.
    Nie wiem czy stateczniki Philipsa są dobre ale przypuszczam że nie pozwolili by sobie na tandetę.

• #14 29 Paź 2008 20:43
    Madrik
    Moderator Robotyka

Do warsztatu koniecznie poszukaj podwójnych, łączonych w układ antystroboskopowy (przesunięcie w fazie, żeby migały naprzemiennie). Inaczej sporo ryzykujesz przy obsłudze maszyn i narzędzi. U nas na warsztacie elektrycznym w robocie, na pomieszczenie 7x7x3 mamy 4 oprawy podwójne (2x40W czyli razem 8x40W) i jest znośnie, ale czasem wymagane jest dodatkowe doświetlenie stołów warsztatowych przy precyzyjniejszych pracach.

• #15 30 Paź 2008 10:20
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Wyczyściłem oprawy 2x36W te co miałem ( ale mam tylko 4 sztuki ). One mają takie aluminiowe przody rozpraszające światło - bez nich lampy dają dużo więcej światła.
    Narazie nad tokarką też jest taka lampa i niewiem czy ma przesunięcie w fazie ale sprawdziłem tokarkę na wszystkich przełożeniach i wygląda że się nie pokrywają częstotliwości. Na wszelki wypadek nad tokarkę to muszę inną lampę.

• #16 31 Paź 2008 17:39
    alfaam
    Poziom 19  

Mariuszczs napisał:
    One mają takie aluminiowe przody rozpraszające światło - bez nich lampy dają dużo więcej światła.

To tylko złudzenie z odbłyśnikami , rastrami światło jest po prostu bardziej rozproszone i równomierne więc załóż ponownie.
    Kiedyś przy każdej tokarce była lampka stacjonarna to dobre rozwiązanie tylko bezwzględnie z tradycyjną żarówką.
    Jeśli masz możliwość to podziel lampy na 3 osobne obwody i zasil z 3 faz.
    No i więcej opraw szkoda oczu, a i praca po ciemku jest niespecjalna i niebezpieczna.
    Pozdrawiam

• #17 03 Lis 2015 08:43
    sampler
    Poziom 16  

Odnawiam pytanie. Chce zmodernizować oświetlenie garażu 15 m^2. W tej chwili mam dwie podwójne świetlówki 36W (sufitowa i ścienna). Chce dać 4 x led 10W i zostawić jedną lampę ścienną z 2 świetlówkami 36W.

Co sądzicie o takich lampach? Dobrze to świeci?

Moc użytkowa 10 W

Kąt świecenia 140 stopni

Strumień światła 800 - 1000LM

Żywotność 50'000 godzin

Napięcie zasilania 230V

Odpowiednik tradycyjnego żarnika ~100W

• #18 05 Lis 2015 13:44
    Lab75
    Poziom 13  

Na 99,9% deklarowany strumień świetlny z tego naświetlacza różni się od rzeczywistego o jakieś 35-40% (oczywiście w dół). Przyjmując max. 650lm z oprawy i 4 szt. rozmieszczone równomiernie na suficie, dostaniesz na powierzchni ziemi jakieś 90lx (bez uwzględnienia tej oprawy 2×36W). Szału nie będzie ale jak na garaż powinno wystarczyć. Pytanie co chcesz w tym garażu robić. Inaczej będzie to wyglądało w sytuacji gdy jest to przechowalnia (wtedy te 90lx można zaakceptować) a inaczej gdy będziesz chciał tam wykonywać jakieś prace (wtedy 300lx na 0,85h byłoby wskazane).

• #19 07 Lis 2015 20:02
    sampler
    Poziom 16  

o tych lampach myślałem ostatnio polerując autko. Te dwie świetlówki zamontowanie centralnie na suficie nie są pomocne, pewnie nie dają nawet tych 90 lx

• #20 09 Lis 2015 08:59
    Lab75
    Poziom 13  

Do polerki itp. podobnych prac (określanych jako precyzyjne) wymagane jest 500-750lx na powierzchni roboczej. Gdyby oświetlenie ogólne w tym garażu miało (mniej więcej) spełniać te wymogi, to musiałbyś powiesić 4 oprawy T8 2×36W (po 6700lm każda). To załatwi sprawę powierzchni równoległych do podłogi. Pozostaje jeszcze kwestia ew. doświetlenia powierzchni pionowych...

• #21 09 Lis 2015 23:58
    piciu.h
    Poziom 10  

sampler napisał:
    Odnawiam pytanie. Chce zmodernizować oświetlenie garażu 15 m^2. W tej chwili mam dwie podwójne świetlówki 36W (sufitowa i ścienna). Chce dać 4 x led 10W i zostawić jedną lampę ścienną z 2 świetlówkami 36W.

Co sądzicie o takich lampach? Dobrze to świeci?

Moc użytkowa 10 W

Kąt świecenia 140 stopni

Strumień światła 800 - 1000LM

Żywotność 50'000 godzin

Napięcie zasilania 230V

Odpowiednik tradycyjnego żarnika ~100W

Kolego, jakiej firmy te lampy? Jeśli "krzak" to szkoda kasy. Lepiej doinwestować i kupić oprawy znanego producenta. Grom "garażowych" produkcji bazuje na odpadach źródeł światła które nie przeszły kontroli.

• #22 10 Lis 2015 01:48
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja osobiście polecam jako dostawcę oświetlenia firmę wojnarowscy. Natomiast nie polecam takich lamp do garażu. Na dwór od 3,5 wysokości jak najbardziej, ale do normalnych prac lepsze są nowe 2x36W.

• #23 10 Lis 2015 08:48
    piciu.h
    Poziom 10  

ale do normalnych prac lepsze są nowe 2x36W.[/quote]

Zgadzam się. Każdy doświetlasz czy matalohalogen to w mniejszym czy większym stopniu światło skupione (punktowe), słabo wypadają w niskich pomieszczeniach. Świetlówki mają jeszcze jedną (moim zdaniem) zaletę, za "grosze" i w każdej chwili możesz zmienić barwę!

• #24 10 Lis 2015 09:07
    Lab75
    Poziom 13  

Podzielam zdanie kolegi piciu.h. 4 dobrej jakości hermetyki 2×36W T8 lub 2×35W T5, wykonane z poliwęglanu (bo jak to bywa w garażu, zdarzy się czymś 'przy okazji' przyłożyć w oprawę), ze statecznikiem elektronicznym z "ciepłym startem" i świetlówkami min. 840, to moim zdaniem idealne rozwiązanie do tego pomieszczenia na długie lata. Założę się, że skuteczność świetlna tych hermetyków w stosunku do tych COB LEDów będzie lepsza a i równomierność oświetlenia będzie także na plus. Nie możesz zapomnieć, że w tych COB LED'ach zawieszonych tuż pod sufitem będziesz miał masakryczny efekt olśnienia (zakładam, że garaż ma ~2,5m wysokości)...

• #25 13 Lis 2015 20:56
    Czarek200
    Poziom 8  

Moim zdaniem bardzo ubogi na tych lampach na zdjęciu jest radiator z tyłu. Obawiam się, że nawet lampa 10W powinna mieć większy radiator. Inaczej żywotność może być znacznie poniżej oczekiwań.

• #26 13 Lis 2015 23:40
    piciu.h
    Poziom 10  

Tak czy siak w garażu szału nie zrobią! Ja LED-y to lepiej na czoło to punkt światła będzie ruchomy na karoserii, tam gdzie kolega będzie chciał.
    4 lampy 2x36 (po 2 na stronę) umieszczone na środku przejścia między ścianą a bokiem samochodu i będzie rewela, boki jak i dach oświetlone. A jak jeszcze są białe ściany to juz mega dobrze!

• #27 04 Gru 2015 17:08
    lewand62
    Poziom 2  

Witam zakupiłem właśnie takie lampy -halogeny 30W po ich włączeniu okazało się ze świecą jak Żarówka LED E27 16W SMD 2835 3000 K i dlatego odsyłam ich do sprzedawcy.

• #28 05 Lut 2016 20:39
    sampler
    Poziom 16  

Za waszą namową założyłem 3 dodatkowe oprawy 120 cm. Teraz pytanie jakie świetlówki założyć. Na razie dałem jakieś stare PILA T5 2500 lm i mam wrażenie że T8 120 w innej oprawie świecą jaśniej. Jaka barwa będzie najlepsza do warsztatu? Obecnie mam zimną biel 6500 K

• #30 08 Lut 2016 08:07
    Lab75
    Poziom 13  

@sampler - Pytanie jakie oprawy założyłeś. Jeśli coś taniego to niestety, ale mogłeś nadziać się na kiepskie stateczniki elektroniczne. Z autopsji znam wiele przypadków takich 'opraw', gdzie zamiast 32W na lampie było 20W! Taniość Panie, taniość... Same świetlówki raczej nie powinny mieć wpływu na to co zauważyłeś 3290lm z T5 vs 3350lm z T8 to niewielka różnica, a można śmiało przyjąć, że w kloszach występują zbliżone straty strumienia świetlnego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME