Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PLC - projekt. Jakim programem zaprojektować?

kaska1985 22 Paź 2008 20:14 3222 12
  • #1 22 Paź 2008 20:14
    kaska1985
    Poziom 1  

Witam!
    Chciałabym prosić forumowiczów o radę.
    Temat mojego projektu to : "Sterownik urządzenia dozującego składniki procesu wsadowego" i mam pytanie - jaki sterownik do tego dodac i w jakim programem go zaprogramowac(najlepiej darmowym).
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

0 12
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 22 Paź 2008 22:00
    asher
    Poziom 16  

Podalas bardzo malo danych dotyczacych projektu. Sterownik nie od razu rowna sie PLC. Rownie dobrze moze byc to uklad regulacyjny oparty na jakims mikrokontrolerze np 8051.
    Bez wiekszej wiedzy na temat sterowanego procesu nie mozna okreslic, wymaganych zasobow, typu i liczby sygnalow rejestrowanych i sterowanych. A bez tego nie dobierzesz sterownika.
    Podstawowe wersje mikro PLC takie jak LOGO! i VersaMAX nie posiadaja Analog I/O ktore jak wnioskuje beda konieczne w podanym przez Ciebie ukladzie. Dlatego moze warto zastanowc sie nad specjalizowanym ukladem opartym o mikrokontoler?
    Duzo zalezy tez od budzetu jakim dysponujesz.

0
  • #3 23 Paź 2008 11:23
    wojrol
    Poziom 12  

Prosty i stosunkowo tani sterownik robi OMRON- wykorzystaj ZENa (środowisko do programowania darmowe, sterownik ma dwa analogog in). Poza tym wszysko zalezy od tego czy musi być jakiś panel operatora z wyświetlaczem , itd.
    Pozdrawiam

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #4 24 Paź 2008 12:27
    arkady_pl
    Poziom 24  

asher napisał:
    (...)Podstawowe wersje mikro PLC takie jak LOGO! i VersaMAX nie posiadaja Analog I/O

LOGO! dysponuje wejściami i wyjściami analogowymi.
    W samym module procesora masz dwa a w najnowszej wersji 4 wejścia analogowe. Ewentualne wyjścia są w dołączanych modułach.

Dodano po 6 [minuty]:

kaska1985 napisał:
    Witam!
    Chciałabym prosić forumowiczów o radę.
    Temat mojego projektu to : "Sterownik urządzenia dozującego składniki procesu wsadowego" i mam pytanie - jaki sterownik do tego dodac i w jakim programem go zaprogramowac(najlepiej darmowym).
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Dwa tygodnie temu robiłem sterownik do dozownika (zupek, kiśielku i takich tam płynów). Dzięki zastosowaniu LOGO z wyświetlaczem można było łatwo zobrazować stan procesu i utworzyć miły interfejs wprowadzania parametrów do procesu. Wystarczył sam procesor.

Odnośnie programu, to możesz pobrac LOGO SoftComfort w wersji DEMO.
    Ten soft może wszystko poza jednym - nie możesz zaprogramować sterownika. Zaprojektuj zatem układ, potem jeśli u mnie kupujesz sprzęt to przysyłasz projekt a ja go tobie programuję i przysyłam Tobie zaprogramowany sterownik.

0
  • #5 24 Paź 2008 17:00
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam,

TANIO:
    NEED firmy Relpol, www.need.com.pl

drożej ale za to najlepszy w klasie przekaźników programowalnych i najwięcej opcji (panele dedykowane, dotykowe, moduły termopar, PTC, we, wy analogowe moduły rozszerzeń itd...

easy firmy Moeller,

pozdrawiam

0
  • #6 24 Paź 2008 20:58
    asher
    Poziom 16  

arkady_pl napisał:

LOGO! dysponuje wejściami i wyjściami analogowymi.
    W samym module procesora masz dwa a w najnowszej wersji 4 wejścia analogowe. Ewentualne wyjścia są w dołączanych modułach.

Fakt. Nie sprawdzilem dokladnie :D Sadzielm ze analogi sa tylko na modulach dolanczanych.

0
  • #7 24 Paź 2008 21:11
    arkady_pl
    Poziom 24  

asher napisał:
    Sadzilem ze analogi sa tylko na modulach dołączanych.

Wersje zasilane napięciem 230V AC nie mają wejść analogowych w module procesora - trzeba dokupować moduły zewnętrzne, ale za to odpada koszt zasilacza. Być może nie miałeś styczności z jednostkami zasilanymi napięciem 12/24V DC.

0
  • #8 29 Paź 2008 22:02
    marek_ka
    Poziom 26  

Do dozowania nie musi być we/wy analogowych. Przy tak skąpych danych o procesie nie można nic doradzić. To tak jakby napisać do lekarza mam podwyrzszoną temperaturę co robić?
    Jeśli nie możesz sobie poradzić z tym problemem opisz ddokładnie problem, a jak potrzebujesz kogoś kto ci to zrobi to też pisz.

0
  • #9 30 Paź 2008 09:11
    arkady_pl
    Poziom 24  

marek_ka napisał:
    Do dozowania nie musi być we/wy analogowych.

marek_ka napisał:
    Przy tak skąpych danych o procesie nie można nic doradzić.

Jak sam piszesz, za mało danych. Zatem skąd pewność, że nie trzeba analogowych wyjść? Może on ma np. wielkość dozowanej porcji regulować prądem? Nie wiemy tego.

Tak czy inaczej do zwykłego sterowania dozownikiem, na zasadzie włącz / wyłącz, to można użyć przycisków, styczników i krańcówek.

Jakby natomiast miał to być bardziej zaawansowany układ, to aby nie robić trzech szaf sterowniczych wyglądających jak komputer ODRA lub ENIAC, to warto kupić jakiś sterownik.

0
  • #10 31 Paź 2008 11:19
    multiprojekt_kg
    Poziom 12  

witam,

polecam PLC firmy FATEK - łatwy w programowaniu. Dystrybutor MULTIPROJEKT organizuje bezpłatne jednodniowe szkolenia z programowania tych sterowników.

Narzędzie do programowania jest bezpłatne.

w razie zainteresowania proszę o kontakt.
    (podeślę katalog, CD z manualami, softem, przykładami programów)

Krzysztof Gołąb

MULTIPROJEKT

0
  • #11 11 Lis 2008 17:23
    marek_ka
    Poziom 26  

arkady_pl napisał:
    marek_ka napisał:
    Do dozowania nie musi być we/wy analogowych.

marek_ka napisał:
    Przy tak skąpych danych o procesie nie można nic doradzić.

Jak sam piszesz, za mało danych. Zatem skąd pewność, że nie trzeba analogowych wyjść? Może on ma np. wielkość dozowanej porcji regulować prądem? Nie wiemy tego.

Tak czy inaczej do zwykłego sterowania dozownikiem, na zasadzie włącz / wyłącz, to można użyć przycisków, styczników i krańcówek.

Różne wagi, dozowniki itp. w procesach przemysłowych robi się bez we/wy analogowych, ale żeby to wiedzieć to trzeba pracować w tej branży kol. arkady_pl i czytać ze zrozumieniem. W pierwszym poście jest napisane proces wsadowy. Natomiast procesy dozujące gdzie stosuje się we/wy analogowe są procesami ciągłymi a nie wsadowymi.
    pozdrawiam

0
  • #12 12 Lis 2008 12:48
    arkady_pl
    Poziom 24  

marek_ka napisał:
    Różne wagi, dozowniki itp. w procesach przemysłowych robi się bez we/wy analogowych,

Jest niewielka szansa, że kiedyś zmienisz zdanie.

marek_ka napisał:
    ale żeby to wiedzieć to trzeba pracować w tej branży kol. arkady_pl
    Mylisz się.

marek_ka napisał:
    i czytać ze zrozumieniem.
    Chyba się stażeję :)

marek_ka napisał:
    W pierwszym poście jest napisane proces wsadowy. Natomiast procesy dozujące gdzie stosuje się we/wy analogowe są procesami ciągłymi a nie wsadowymi.

Gdyby wszystko było jak w książkach...

marek_ka napisał:
    pozdrawiam

równiez pozdrawiam.

0
  • #13 12 Lis 2008 15:27
    marek_ka
    Poziom 26  

arkady_pl napisał:
    marek_ka napisał:
    Różne wagi, dozowniki itp. w procesach przemysłowych robi się bez we/wy analogowych,

Jest niewielka szansa, że kiedyś zmienisz zdanie.

Masz rację, bo zawodowo wsadzam łapy do szaf sterowniczych i jeżdżę do różnych firm na serwis i to co napisałem wcześniej, robi się to na sygnałach dyskretnych. Rozwiązania analogowe stosuje się tam gdzie przetwarzanie cyfrowe jest zbyt drogie.
    Pozdrawiam

0