Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezstykowy pomiar momentu obrotowego ??

jacxek 22 Paź 2008 23:40 2820 7
  • #1 22 Paź 2008 23:40
    jacxek
    Poziom 10  

Witam mam taki mały problem i pytanie czy może komuś udało się zrealizować bez stykowy pomiar momentu. Jestem zainteresowany tym tematem czytałem dość sporo na ten temat i za wiele nie udało mi się znaleźć. Znalazłem tylko schemat ideowy i powierzchownie wyjaśniający zasadę działania takiego czujnika. Schemat nie podaje żadnych konkretnych elementów jak i wymiarów elementów , oraz schematu elektrycznego. Gdyby ktoś mógł pomoc... dzięki
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 23 Paź 2008 01:09
    robi667
    Poziom 17  

Chodzi Ci o pomiar skręcenia elastycznego wału? Chcesz taki czujnik zrealizować "domowymi metodami"?

0
  • #3 23 Paź 2008 11:37
    jacxek
    Poziom 10  

Tak i czy ktoś ma jakieś pomysły na coś takiego... taki pomiar nie koniecznie musi być realizowany w taki sposób jak na tym rysunku powyżej. Na tym rysunku pomiar realizowany jest na tensometrach.
    "Pod wpływem siły odkształcającej wał, wzajemna pozycja tarcz ulega zmianie, a przemieszczenie to jest mierzone za pomocą układów fotokomórek. Ilość światła, jaką przepuszcza taka przysłona, jest proporcjonalna do odkształcenia wału. "
    Zdaje sobie sprawę że jest to precyzyjne urządzenie....

0
  • Pomocny post
    #4 23 Paź 2008 16:33
    EvulPwn3r
    Poziom 10  

Mogę trochę pomóc. Wiem, że w silnikach krokowych np. w cd romach itp. jest zastosowany zwykły magnes i jest układ scalony, który wykrywa zmiany w polu (przez cewke?) i ci oblicza w ten sposób obroty. Takie coś napewno kiedyś było stosowane w starych klawiaturach tylko to wycofali bo na każdy klawisz był przydzielony układ scalony i żarło to trochę prądu :S

0
  • #5 24 Paź 2008 16:14
    jacxek
    Poziom 10  

Witam
    Kolego EvulPwn3r nie chodzi mi o prędkość obrotową tylko o pomiar momentu, jest pewna różnica :D między prędkością a momentem. Realizował może ktoś projekt z wykorzystaniem gotowego czujnika pomiarowego ale interesuje mnie pomiar bezstykowy.
    Pozdrawiam

0
  • #6 24 Paź 2008 16:38
    qrdel
    Poziom 28  

Myślę o zbudowaniu generatora z tensometrami, z których jeden w parze z kondensatorem odpowiadałby za jedną połowę okresu, a drugi za drugą. Mierzony by był stopień wypełnienia przebiegu.
    Tylko że to dobre dla dwóch, dla mostka trzeba coś robiącego na różnicy napięć, ale w sumie podobnie.
    Przebieg wydawany przez albo uzwojenie nawinięte gdzieś na wale, albo przez jaką diodę świecącą. Mógłby też modulować przebieg o częstotliwości radiowej, nadal odbiór przez cewkę. Zasilanie - albo bateria zamocowana na osi solidnie coby nie odpadła, albo przez cewkę na 50 - 1000 Hz, albo silną lampą, laserem na fotoogniwo/fotodiody.

0
  • #7 26 Paź 2008 16:28
    jacxek
    Poziom 10  

Ciężko mi jest wyobrazić Twoje rozwiązanie choć wcale nie twierdzę że jest złe. Ale zasilanie które jest zamocowanie na wale zupełnie odpada. Ja myślałem o tym żeby zrobić podobnie jak pokazuje pierwszy rysunek tylko właśnie zastosował tam podczerwień lub czujnik Halla .

0
  • #8 26 Paź 2008 18:11
    Michalwl
    Poziom 11  

Metoda z dwoma tarczami zazębionymi i oddzielonymi elastycznym tworzywem jest bardzo dobra. Jeżeli tarcze są błyszczące, a plastik nie, wystarczy odbić promień lasera od takiego przyrządu. To działa, pracowałem kiedyś z takim układem. Drugi rysunek, prawy dolny róg.

0