Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynka bezpiecznikowa instalacja domowa

mac19 23 Paź 2008 11:43 10740 17
  • #1 23 Paź 2008 11:43
    mac19
    Poziom 9  

Witam serdecznie nie jestem elektrykiem z uprawnieniami lecz, czy ktoś mógby mi pomuc ze skrzynką bezpieczników elektrycznych w instalacji domowej. Do skrzynki z bezpiecznikami dochodzi tylko kabel dwie żyły L N,chcę podłączyć na nowym przewodzie 3razy 2,5 przez bezpiecznik 16A dwa gniazdka z bolcami które będą służyć do pralki oraz sterownika pompy co. Czy jest możliwość zabezpieczenia tych dwóch gniazdek bezpiecznikiem róznicowym w razie jakiego kolwiek przebicia .Problem tkwi że do skrzynki z bezp. niedochodzi wogóle uzimienie. PROSZĘ O PORADĘ.

0 17
  • Megger
  • #2 23 Paź 2008 12:30
    misiek1984
    Poziom 14  

Witam

Z tego co rozumiem to posiadasz instalacje L i PEN czyli starą dwuprzewodówkę.

U mnie w domu mam podobnie i podłączym to w ten sposób że przed wyłącznikiem różnicowym rozdzieliłem przewód PEN na dwa przewody jeden do różnicówki drugi jako PE i za wyłącznikiem już mam 3 przewodową instalację.

Pozdrawiam

1
  • #3 23 Paź 2008 13:18
    jorgkrab
    Poziom 20  

misiek1984 napisał:
    Witam

U mnie w domu mam podobnie i podłączym to w ten sposób że przed wyłącznikiem różnicowym rozdzieliłem przewód PEN na dwa przewody jeden do różnicówki drugi jako PE i za wyłącznikiem już mam 3 przewodową instalację.

Pozdrawiam

Nieprawidłowo

Przewód PEN należy rozdzielić w złaczu, gównej rozdzielni, skrzynce licznikowej na dwa i dobrze uziemić.
    PE i N !
    Zastanów się co się stanie jak nastąpi przebicie napięcia na obudowę urządzenia np. pralki, gdy braknie PEN np. od słupa, od złącza lub przerwa np. w pionie. :D

Wolę być od niej z daleka

0
  • #4 23 Paź 2008 14:11
    Daniel982
    Poziom 10  

Witam.
    Właśnie z tym uziemieniem, czyli trzecim przewodem PE jest największy problem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zadzwonić do zakładu energetycznego i powiedzieć żeby wymienili ci kabel od przyłącza do licznika oraz od licznika do twojej rozdzielnicy w mieszkaniu. Miałbyś wtedy nowa instalację najnowszego typu TN-S, czyli 3 przewody (L fazowy -brązowy lub czarny, N neutralny –niebieski, PE ochronny –uziemienie żółto-zielony). Innym rozwiązaniem jest, że musiałbyś wykonać uziom swojego mieszkania, części przewodzących, czyli wykonać całą instalacje odgromową, wstawić gdzieś główną szynę wyrównawczą, od której miałbyś przewód PE, ale to tylko jak mieszkasz w domku jedno rodzinnym inaczej dzwoń do zakładu energetycznego. Są firmy, co takie instalacje wykonują dla domków jednorodzinnych. Jak to, co opisałem nie da rady zrobić to możesz w swojej rozdzielnicy wstawić ochronniki przepięć klasy B+C do instalacji 1-fazowej (oczywiście jak miałbyś nową instalacje, również polecam, chociaż już wtedy nie trzeba), takie jak ma firma Moeller (poczytaj materiały ze strony ich http://www.moeller.pl/Documentation/Budynki/ochrona_przeciwprzepieciowa_2006.pdf i http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=28&DokumID=3&StartNodeID=-1&DokTyp=W ). Wtedy możesz poprowadzić przewód N z twojego kabla do wejścia N na ograniczniku przepięć oraz do wejścia PE (takie mostkowanie) a od wyjść ograniczników już osobno przewody N i PE. Wtedy masz już instalacje z 3 przewodami. Poczytaj dokładnie tego pdf-a co jest w linku, tam podpowiadają różne rozwiązania, bo to co opisałem to jest trochę taka prowizorka i za to nie ręczę i nie odpowiadam. Różnicówkę możesz podłączyć bez problemu. Wstawiasz ją na początku zasilania, czyli od kabla zasilającego (tego co dochodzi ci do skrzynki). Podłączasz przewody L i N ( nie ważne z dołu czy z góry, jak ci wygodnie, nie pomyl tylko N-ki z L). Wtedy z drugiej strony, N prowadzisz bezpośrednio do gniazd (w rozdzielnicy powinieneś mieć listwę do której możesz podłączyć N z różnicówki a następnie do tej listwy wszystkie N-ki kabli, czyli obwodów które masz). L-ke prowadzisz od wyjścia rózniców. do zabezpieczeń (u ciebie zabezpieczenie nadprądowe 16A). Z wyjścia zabezpieczenia podłączasz L kabla, co idzie do gniazda (obwodu).

0
  • Megger
  • #5 23 Paź 2008 14:55
    mac19
    Poziom 9  

Serdeczne dzięki za porady:D

0
  • #6 23 Paź 2008 20:07
    sojak_2000
    Poziom 10  

Czytam to forum i jestem przerażony, kolego "daniel982" czy ty masz uprawnienia energetyczne? mylisz tematy ochrony przepięciowej i przeciwporażeniowej, jedno niema nic wspólnego z drugim. Ochronniki stosuje się aktualnie w każdej nowej instalacji, przy ich pomocy nie "wyprodukujesz" przewodu PE! Zakład energetyczny nie wymieni ci przyłącza to się robi na własny koszt za kilka tysięcy zł. Oczywiście "książkowy" sposób " kolegi 'jorgkrab' jest prawidłowy i bezpieczny, ale z tym bardzo dobrym uziemieniem to przesada, dla różnicówki wystarczy 200 om i działa pewnie. Jak możesz to rozcziel w skrznce licznikowej przed różnicówką i uzieminj. Możesz wbi w ziemię 2 m rurkę lub wykorzysta metalową rurę wodociągową, zrób obejście wodomierza.

0
  • #7 23 Paź 2008 21:06
    Daniel982
    Poziom 10  

Nie chodzilo mi o to zeby wyprodukowac PE przy pomocy ochronikow. Moze zle to wszystko ujolem. W sumie chcialem przekazac to jak najlepiej i mi nie wyszlo bo zeczywiscie tak jak to ujal "jorgkrab" jest chyba najprosciej. Chodzilo mi o to zeby dobrze wykonac uziom. Mozna zastosowac ochroniki i wtedy jest sie pewnym ze cala instalacja jest dobra. Poza tym moj kolega mial stara instalacje. Zaklad podlaczal mu licznik od nowa itp. Do mieszkania doprowadzili mu juz kabel 3 przewodowy i zaplacil chyba za to ok. 400zl. Nie pytalem sie juz jego o szczegoly, gdzie co w ktorym miejscu wymieniali ale zapytam teraz. Ja sam wiem o co chodzi ale laikowi ciezko to wytlumaczyc.

0
  • #8 23 Paź 2008 21:36
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

sojak_2000 napisał:
    (...)lub wykorzysta metalową rurę wodociągową, zrób obejście wodomierza.

Jakim prawem Kolega daje takie wskazówki ?

0
  • #9 24 Paź 2008 09:35
    andpol
    Poziom 12  

Jeżeli kolega Sojak 2000 ma uprawnienia to trochę się myli ponieważ kazdy punkt rozdziału przewodu z PEN na PE i N musi być uziemiony a wartość uziemienia nie większa niż 30 ohm.
    Pozdrawiam dyletantów nazywających sie fachowcami.

0
  • #10 24 Paź 2008 14:14
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

andpol napisał:
    (...) kazdy punkt rozdziału przewodu z PEN na PE i N musi być uziemiony (...).

Nie musi :!: ale dobrze by było.

0
  • #11 24 Paź 2008 18:26
    Akrzy74
    Poziom 39  

jorgkrab napisał-

Cytat:
    misiek1984 napisał:
    Witam

Pozdrawiam

Nieprawidłowo
    oraz
    Cytat:
    Przewód PEN należy rozdzielić w złaczu, gównej rozdzielni, skrzynce licznikowej na dwa i dobrze uziemić.
    PE i N !
    A niby gdzie kol. misiek 1984 zrobił rozdział, w gniazdku ? Zrobił rozdział w rozdzielnicy i pewnie nie miał możliwości uziemienia rozdziału. andpol napisał-
    Cytat:
    Jeżeli kolega Sojak 2000 ma uprawnienia to trochę się myli ponieważ kazdy punkt rozdziału przewodu z PEN na PE i N musi być uziemiony a wartość uziemienia nie większa niż 30 ohm.
    Pozdrawiam dyletantów nazywających sie fachowcami.
    To jeśli kolega ma "uprawnienia" /świadectwo kwalifikacji / , jestem ciekawy jak kolega wykona uziemienie w bloku na 2 piętrze, lub np. w remontowanych pomieszczeniach szpitala na 1 pietrze /może kopiec ? Rynna ?Bednarka na nowej elewacji ? / Gdyby każdy punkt rozdziału trzeba by było uziemiać , to by budowlańcy itp. zacierali rączki, zresztą nikt w starych budynkach /stara instalacja /nie podjął by się modernizacji instalacji. Tak jak kol. Łukasz-O napisał-
    Cytat:
    Nie musi ale dobrze by było.
    Nic dodać, nic ująć.

0
  • #12 24 Paź 2008 22:20
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

No tak, założę się, że zaraz padnie pytanie typu:
    Czy wiesz co się stanie jak przy braku uziemienia punktu rozdziału upali się przewód PEN :?: :!: :!:

Odpowiadam: Tak, wiem co się stanie - Ameryki w konserwach nie odkryłeś.

0
  • #13 28 Paź 2008 08:10
    jorgkrab
    Poziom 20  

Norma, która coś mówi o uziemieniach ochronno-roboczych w układach sieci TN. Punkt rozdziału powinno się przyjmować tam gdzie konćzy się sieć energetyczna a zaczyna instalacja odbiorcza danego obiektu (najczęściej złącze, główna rozdzielnia ( nie skrzyneczka z dwoma bezpiecznikami w mieszkaniu).
    Nie piszę tego złośliwie ale nie można się dostosowywać do tego co stare ale należy to poprawiać, takie jest moje zdanie. :cry:
    Wydaje mi się, że do tego dobrze pasuje punkt numer 5.3

Elektrycy mają pracę, zarabiają i śpią spokojnie :D a inni zadowoleni, że wszystko OK.

0
  • #14 17 Lis 2008 01:02
    berki
    Poziom 1  

hejka wszystkim forumowiczom. Bez doziemienia przewodu PE nic Wam nie da rozdział przewodu PEN na dwa PE + N .Nie zadziała wyłącznik różnicowo-prądowy jeśli masz przewód zasialjący YDYp 2 x 1,5 mm2 (dwie żyły) to musisz je podłączyć na różnicówkę w/g oznaczeń na niej a na przewód który masz z gniazdka złazienki z bolca podłączyć przewód z rur od c.o. lub wody o ile nie są pcv - najlepiej jak poprowadzisz przewód lgy 1 x 4 mm2 do rozdzielnicy od rury i tam go połącz z przewodem z bolca na ososbnej listwie (styku) lub czego nie polecam podłącz przewód z rury bezpośrednio na bolec w gniazdku. Ake przed tym wszystkim upewnij się sie czy rury są uziemione wystarczyc wziąć lampkę i podłączyć ja jednym przewodem do gniazdka gdzie masz fazę (sprawdz neonówką) a drugi przewód dotkij do rur jak się zaświeci to jest ok lub co polecam kup multimetr za 15 zł elektroniczny i ustaw go na zakres 700 V ~ jedną końcówkę (czerwoną lub pomarańczową) dotknij do fazy ( do gniazdka (OSTROŻNIE NAPIĘCIE) np.w gniazdku a drugi (czarny ) przewód miernika dotknij do rur na wyświetlaczu miernika jeśli wartość wskarze między 223 a 234 Volt to możesz smiało rury połączyć z bolcem a wtedy będziesz mieć doziemione obudowy pralki i wszystkich urządzeń które są połączone z przewodem PE jeślitylko wykonasz takie połączenie w gniazdku z bolcem to różnicówke tez można podłączyć i będzie działać prawidłowo ale wtedy będzie połączenie wyrównawcze miejscowe sam rozdział przewodu PEN BEZ DOZIEMIENIA ŻYŁY PE PRZED RÓŻNICÓKĄ NIC NIE DA

-2
  • #15 17 Lis 2008 23:48
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Nie no, czytam i czytam i oczom nie wierzę 8-O

Cytat:
    hejka wszystkim forumowiczom. Bez doziemienia przewodu PE nic Wam nie da rozdział przewodu PEN na dwa PE + N .Nie zadziała wyłącznik różnicowo-prądowy

Tak? A Czy Kolega kiedykolwiek podłączał RCD, czy tylko w książeczce czytał i rysuneczki oglądał?
    Cytat:
    najlepiej jak poprowadzisz przewód lgy 1 x 4 mm2 do rozdzielnicy od rury i tam go połącz z przewodem z bolca na ososbnej listwie (styku) lub czego nie polecam podłącz przewód z rury bezpośrednio na bolec w gniazdku

A czy w Twojej książeczce też pisze o "doziemieniu" z rury CO?
    Najlepiej, jak Ty kolego się podłączysz do rury ( nie powiem czym ) i przestaniesz pisać takie farmazony. Wprowadzasz nieświadomych ludzi w błąd narażając ich i innych użytkowników tej sieci jak również konserwatorów na niebezpieczeństwo porażenia.
    Właśnie udowodniłeś swoją nie wiedzę i brak znajomości przepisów.
    Jestem ciekaw ile razy jeszcze będę mieć okazje czytać podobne bzdurne "porado-posty", nawet w tym temacie i na tej stronie już to było ale koledze nawet nie chce się przeczytać oraz wyciągnąć wniosków.

Kolego berki jesteś ogrodnikiem, mówi Ci to coś?

1
  • #16 18 Lis 2008 08:27
    GBW
    Poziom 28  

Ten post wygląda jak sprawdzian z podstawówki każdy pisze co chce często po prostu głupoty. Piszemy gdy się znamy na problemie,założyciel tematu oczekuje na poważną odpowiedż a nie takie które mogą się skończyć tragedią. Kto odpowie za porażenie teściowej która właśnie dotkneła grzejnika?

1
  • #17 18 Lis 2008 19:19
    and61
    Poziom 26  

mac19 napisał:
    Witam serdecznie nie jestem elektrykiem z uprawnieniami lecz, czy ktoś mógby mi pomuc ze skrzynką bezpieczników elektrycznych w instalacji domowej. PROSZĘ O PORADĘ.

wezwij elektryka i najlepiej z uprawnieniami pomiarowymi by potem sprawdzil skutecznosc zerowania .
    berki napisał:
    upewnij się sie czy rury są uziemione wystarczyc wziąć lampkę i podłączyć ja jednym przewodem do gniazdka gdzie masz fazę (sprawdz neonówką) a drugi przewód dotkij do rur jak się zaświeci to jest ok lub co polecam kup multimetr za 15 zł elektroniczny i ustaw go na zakres 700 V ~ jedną końcówkę (czerwoną lub pomarańczową) dotknij do fazy ( do gniazdka (OSTROŻNIE NAPIĘCIE) np.w gniazdku a drugi (czarny ) przewód miernika dotknij do rur na wyświetlaczu miernika jeśli wartość wskarze między 223 a 234 Volt to możesz smiało

kol.berki a jesli bym zastosował twoją poradę w bloku gdzie wczęsniej pion jest częsciowo wymieniony na PVC to ta krotka chwila może kosztowac zycie innych lokatorów

0
  • #18 18 Lis 2008 21:14
    maniek__maniak
    Poziom 13  

Są dwie możliwości dozwolone prawnie:
    Sieć TN-C/TT lub sieć TT- różnicówkę podłączasz tak jak w sieci TN-S tzn przez trafo różnicówki przechodzą przewody L i N bolec do pewnego uziemienia.

Nie rozdzielać przewodu PEN na PE i N we własnym zakresie, lepiej wogóle nie stosować przewodu PE i bolca (może mało eleganckie ale napewno bezpieczne rozwiązanie, różnicówka zadziała napewno)

0