Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta SD jako pendrive, a wyłączanie komputera

23 Oct 2008 14:20 4812 7
  • Level 28  
    Posiadam komputer z Windows XP Pro z SP2, USB 2.0, czytnik kart SD firmy Tracer i kartę SD GoodRam 1GB.

Dzisiaj rano skopiowałem na kartę pewne pliki, co istotne, nie zrobiłem "bezpieczne odłączanie sprzętu", ale wyłączyłem komputer i dopiero jak komputer całkowicie się wyłączył, wyjąłem czytnik. Potem na laptopie (Toshiba Satellite 4090XCDT z Windows 98SE) chciałem odczytać te pliki, ale nie udało się, to znaczy, że system zobaczył wszystkie pliki, ale ich odczyt nie był możliwy. Próba skopiowania na dysk laptopa kończyła się wyświetleniem komunikatu "Sprawdź czy dysk nie jest chroniony przed zapisem oraz czy plik nie jest aktualnie używany". Potem puściłem Scandisk, wykrył nieidentyczne tablice FAT i wiele błędów związanych z katalogami i plikami, ale tylko tymi, które nagrałem, oraz jeden błędny klaster. Po ich usunięciu większość nagranych plików zniknęła, pliki, które pozostały są ucięte.

Wszystkie pliki, które wcześniej się znajdowały, są nietknięte.

Gdzie wystąpiła przyczyna opisywanych problemów? Czy w laptopie podczas odczytu, czy w komputerze w domu podczas nagrywania?

Czy jak się zostawi włożony pendrive i wyłącza komputer (tak, jak w moim przypadku), to czy system wykonuje "bezpieczne usuwanie", czy skutek jest taki sam, jak wyjęcie bez bezpiecznego usunięcia?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 40  
    Problem wystąpił po stronie komputera który zapisywał dane na kartę. Niestety Windows robi czasem takie głupie akcje że na początku zapisał Ci tylko nową tablice plików a samych plików nie skopiował ale jak użyjesz bezpiecznego usuwania to powinien zawsze zapisać pliki.
  • Level 28  
    Odswiezam temat, bo problem sie powtórzyl, ale w nieco innym wydaniu:

Dzisiaj rano nagrałem projekt w UML na inżynierię oprogramowania oraz kompilator asemblera 8051 i przykładowe pliki asemblera 8051 na podstawy techniki mikroprocesorowej.

Po nagraniu plików, bezpośrednio z pendrive odpaliłem kompilator (jest to jeden plik EXE obsługiwany z linii poleceń, a bez parametrów na ułamek sekundy pokazuje konsole z informacja o tym programie), co wykazało, ze ten plik nagrał sie poprawnie. Przykładów nie sprawdzałem. Plik UML otworzyłem w Notatniku (nie mam w domu programu Visual UML). Co prawda w notatniku sie nic nie zobaczy, ale po tym, co było widać, plik wydawał sie być prawidłowy. Po obejrzeniu plików wykonałem "bezpieczne usuwanie sprzętu", a jak sie pojawił komunikat, ze można zdjąć urządzenie, dopiero wtedy wyciagnąłem pendrive. Komputer wyłączyłem później.

Na uczelni miałem najpierw podstawy techniki mikroprocesorowej, potem inżynierię oprogramowania. Na pierwszym przedmiocie okazało sie, ze i kompilator i folder z przykładami były zniszczone. Plik Exe zapisany w katalogu głównym przed próba uruchomienia nie sprawiał wrażenia uszkodzonego. Natomiast katalog z przykładami otwierał się, ale pliki mają dziwne nazwy (jakby losowe znaki z całej tablicy ASCII), pliki nie otwierają się (w komputerze jest Windows XP). Pliku UML nie sprawdzałem. Później na drugim przedmiocie w programie Visual UML (w komputerze Windows 2000 Pro) plik nie otwierał się. Tam otworzyłem ten plik w Notatniku, wyraźnie było widać, że jest inna zawartość niż jak sprawdzałem ten plik w domu.

Teraz w domu wszystkie pliki, które nagrałem są nie do odczytania, są zmienione, a rano zaraz po nagraniu sprawdziłem zaraz po kopiowaniu, bezpośrednio z pendrive.

Pliki, które znajdowały się wcześniej nie są naruszone. Odzysk zniszczonych plików nie jest potrzebny, bo miałem ich kopię.

W którym komputerze i w którym momencie nastąpiło zniszczenie danych? Jak to jest możliwe, że nagrywam plik, sprawdzam, czy jest prawidłowo nagrany, bezpiecznie odłączam, a pliki są zniszczone?
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 28  
    Kupiłem pendrive Maxell za 25 zł, żeby zrezygnować z tej "prowizorki" i wykluczyć uszkodzenie SD.

Ale problem się powtórzył, jednak w mniejszym wydaniu.

Chciałem przegrać pewne pliki ze stacjonarnego na laptop. Nagrałem te pliki na pendrive, a w laptopie odczytałem wszystkie poza jednym PDF. Wykonałem "bezpieczne usuwanie", ale mimo to w obu komputerach plik nie był czytelny, ale tak, jakby była uszkodzona struktura FAT (pendrive sformatowany jako FAT32).

Wiedząc, że i tak najprościej jest po prostu jeszcze raz nagrać brakujący plik, postanowiłem sie nieco przyjrzeć.

W programie DMDE (na stacjonarnym) było również widać ten plik, ale, w odróżnieniu od systemu, bez najmniejszego problemu można było ten plik wyciągnąć i był prawidłowy.

Uruchomiłem CHKDSK (tak bardziej na próbę) i uzyskałem taki ekran:

Code:
    Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]

(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\Publiczny>chkdsk F:
    Typ systemu plików to FAT32.
    Numer seryjny woluminu: 8E2C-1AFC
    Trwa sprawdzanie plików i folderów...
    Znaleziono błędy na tym dysku, ale nie zostaną one naprawione,
    ponieważ funkcja sprawdzania dysku została uruchomiona bez parametru /F (naprawi
    aj).
    \DSM51\deesem.pdf  pierwsza jednostka alokacji jest nieprawidłowa, wpis zostanie
     obcięty.
    Zakończono sprawdzanie plików i folderów.
    Czy przekształcać zagubione łańcuchy na pliki (T/N)? t
    176128 bajtów w 1 plikach możliwych do odzyskania.
    System Windows znalazł problemy z systemem plików.
    Aby je poprawić, uruchom program CHKDSK z opcją /F (naprawa).

2 017 660 928 bajtów całkowitego miejsca na dysku.
          663 552 bajtów w 7 plikach ukrytych.
          266 240 bajtów w 65 folderach.
      368 173 056 bajtów w 409 plikach.
    1 648 373 760 bajtów dostępnych na dysku.

4 096 bajtów w każdej jednostce alokacji.
          492 593 ogółem jednostek alokacji na dysku.
          402 435 jednostek alokacji dostępnych na dysku.

C:\Documents and Settings\Publiczny>chkdsk F: /F
    \DSM51\deesem.pdf  pierwsza jednostka alokacji jest nieprawidłowa, wpis zostanie
     obcięty.
    Czy przekształcać zagubione łańcuchy na pliki (T/N)? t
    176128 bajtów w 1 odzyskanych plikach.
    System Windows wprowadził poprawki do systemu plików.

663 552 bajtów w 7 plikach ukrytych.
          270 336 bajtów w 66 folderach.
      368 349 184 bajtów w 410 plikach.

C:\Documents and Settings\Publiczny>chkdsk F:
    System Windows sprawdził system plików i nie znalazł żadnych problemów.

667 648 bajtów w 8 plikach ukrytych.
          266 240 bajtów w 65 folderach.
      368 349 184 bajtów w 410 plikach.

C:\Documents and Settings\Publiczny>

W efekcie ten plik w systemie zniknął, a pojawił się jakiś mały plik CHK. Plik CHK zajmował ponad 100KB, a brakujący plik to 22MB.

Właściwie to ja usunąłem plik CHK, nie sprawdzałem w DMDE, czy brakujący plik PDF mozna wyciągnąć, tylko ponownie nagrałem, po czym w laptopie odczytał się bez najmniejszego problemu.

W takim razie, to czy będzie wada w systemie, w którymś komputerze, czy w pendrive, czy jakiś błąd w postępowaniu przy wykonywaniu wszystkich czynności związanych z kopiowaniem plików?
  • User removed account  
  • Level 28  
    ari2k5 wrote:
    A czy próbowałeś na pendrive zastosować NTFS? Każdy system od Win2000 go obsługuje, po za tym jest wydajniejszy i bezpieczniejszy.

Przy formatowaniu na liście mam do wyboru "FAT" lub "FAT32", nie ma NTFS.

ari2k5 wrote:
    Sprawdź jeszcze w ustawieniach, pod jakim kątem masz zoptymalizowany system - szybkiego transferu, czy szybkiego usuwania.
    Pozdrawiam

Gdzie i jak to sprawdzić? Jak powinno być ustawione? W swoim komputerze zmienię tak, żeby nie było problemów. Ale w komputerach na uczelni, w których nie wiadomo, co i jak jest ustawione, to jak postępować, żeby dane poprawnie się nagrały?

Teraz chciałem jeszcze skopiować zdjęcia i ten numer się powtórzył.