Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SM 795MB spalony bezpiecznik - jaka przyczyna ???

=RENOVATIO= 23 Paź 2008 18:30 5391 8
  • #1 23 Paź 2008 18:30
    =RENOVATIO=
    Poziom 10  

Witam serdecznie.

Mam pewien problem z monitorem Samsung SyncMaster 795MB, mianowicie po wieczornym wyłączeniu komputera, następnego dnia monitor niestety już się nie włączył.

Rozkręciłem obudowę, sprawdziłem bezpiecznik i okazało się, że jest on przepalony. W celu sprawdzenia czy monitor ponownie będzie działał, tymczasowo „dokręciłem” bezpiecznik o takich samych parametrach, lecz okazało się, że natychmiast po włączeniu zasilania i usłyszeniu charakterystycznego dźwięku włączanego monitora, bezpiecznik ten uległ przepaleniu.

Teraz wiem, że przyczyną przepalania się bezpiecznika jest awaria innego elementu. Stąd moja prośba do zorientowanych w temacie osób o podpowiedź w jaki sposób zdiagnozować uszkodzony element, co mogło ulec uszkodzeniu, jakie czynności wykonać podczas sprawdzania ???

Dziękuję i pozdrawiam
    =RENOVATIO=

0 8
  • #2 23 Paź 2008 19:04
    mati505824
    Poziom 19  

Witaj,no jest gdzieś zwarcie po stronie pierwotnej przetwornicy, sprawdz na pierwszy ogień Kondensator główny,pozystor i mostek prostowniczy.

0
  • #3 23 Paź 2008 19:22
    romoo
    Użytkownik obserwowany

A ten odgłoś to cyknięcie przekaźnika czy syk i elektryzowanie ekranu?

0
  • #4 24 Paź 2008 15:18
    =RENOVATIO=
    Poziom 10  

Witam ponownie,

Zatem domyślam się, że zdiagnozowanie awarii wymaga odłączenia wszystkich przewodów, wykręcenia całej płyty głównej monitora i sprawdzenia poszczególnych elementów miernikiem.

A czy można wstępnie stwierdzić awarię elektroniki odpowiadającej za pętlę rozmagnesowania, mianowicie czy można ją na chwilę odłączyć (wtyczka zaznaczona na różowo na poniższym rysunku), wstawić mniejszy bezpiecznik (n.p. ~2.15 A) i włączyć monitor, czy nie jest to niebezpieczne dla monitora ???

„mati505824”
    czy strona pierwotna przetwornicy to te elementy znajdujące się przed zaznaczonym na żółto na powyższym rysunku transformatorem, czy kondensator główny to ten zaznaczony przeze mnie na czerwono, czy pozystor to element zaznaczony w tym przypadku na zielono, czy mostek prostowniczy to ten konkretny zaznaczony na jasnoniebiesko ???

„romoo"
    ten odgłos to standardowy odgłos pojawiający się podczas uruchamiania sprawnego monitora i jest on identyczny do tego, jaki słyszy się w monitorach Samsung podczas uruchomienia funkcji rozmagnesowania kineskopu poprzez wybór tejże funkcji z OSD monitora.

Proszę o odpowiedź.

Dziękuję i pozdrawiam
    =RENOVATIO=

0x49 0x20 0x6C 0x6F 0x76 0x65 0x20 0x6D 0x79 0x20 0x45 0x2E

0
  • #5 26 Paź 2008 15:47
    mati505824
    Poziom 19  

wszystko się zgadza,sprawdziłeś te elementy?wymień pozystor,nie odłączaj pętli rozmagnesowującej nie ma takiej potrzeby i wstaw bezpiecznik T3.15A.

0
  • #6 28 Paź 2008 21:09
    =RENOVATIO=
    Poziom 10  

Witam ponownie,

Sprawdziłem kondensator główny i na nominalną jego pojemność 220 uF miernik wskazał mi 211.8 uF i wydaje mi się, że taka odchyłka jest chyba dopuszczalna.

Wylutowałem i sprawdziłem też mostek prostowniczy - pomiaru dokonałem miernikiem ustawionym na pomiar półprzewodników łącząc V/ Ω miernika z " - " mostka, COM z poszczególnymi AC, następnie COM miernika z " + " mostka i V/ Ω z poszczególnymi AC. Wszystkie pomiary wykazały zbliżone do siebie wartości, stąd chyba wniosek, że mostek prostowniczy nie jest uszkodzony.

Pomiar pozytora wykazał wartość 4.60 Ω i tu akurat nie mam pojęcia, czy to jest prawidłowa wartość. Pozystor ten ma oznaczenie 4R5Q KSN72 i nie wiem, jakim modelem można go zstąpić, gdyż nie mogę znaleźć modelu o takich samych oznaczeniach.

Wgląda na to, że wskazane elementy nie są uszkodzone, być może poza pozystorem, którego nie mogę nigdzie dostać.

Czy ktoś ma jakieś sugestie co dalej zrobić ???

Proszę o pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam
    =RENOVATIO=

0
  • #7 28 Paź 2008 21:17
    dzimi
    Moderator

Monitor możesz podłączyć bez pozystora dla sprawdzenia działania. w miejsce monitora możesz wstawić żarówkę - zabezpieczy to elementy w razie uszkodzeń.

0
  • #8 28 Paź 2008 22:01
    =RENOVATIO=
    Poziom 10  

Witam ponownie,

„mati505824”
    Czy masz może jeszcze jakieś podejrzenia dotyczące możliwych przyczyn awarii i jakieś wskazówki dalszego postępowania ???

„dzimi”
    Domyślam się zatem, że pozystor nie jest elementem niezbędnym do uruchomienia monitora i że jest on odpowiedzialny tylko za rozmagnesowywanie kineskopu, czy tak ??? Czy aby sposób z żarówką jest bezpieczny ??? Jeśli tak, to jaką żarówkę mam wstawić – chodzi mi o konkretne parametry – gdyż nie chcę ryzykować dalszego uszkodzenia elementów.

Popraw post, bo obecnie jest „w miejsce monitora możesz wstawić żarówkę”.

Z góry przepraszam zainteresowanych za dłuższą przerwę w temacie, lecz ze względu na brak wolnego czasu i kupno nowego monitora, wspomniany problem odszedł troszkę w zapomnienie. Do sprawy jeszcze powrócę i mam nadzieję, że wtedy też będę mógł liczyć na waszą pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam
    =RENOVATIO=

0
  • #9 29 Paź 2008 10:17
    Roman Wosicki
    Poziom 25  

Proponował bym w napięcie +B podawane na HOTa poprzez uzwojenie trafopowielacza wstawić szeregowo żarówkę 220V min.100W i zobaczyć wtedy co będzie.

0