Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy LTC BX110-21A

23 Paź 2008 20:55 1876 9
 • Poziom 23  
  Witam,
  poradźcie Koledzy, brakuje mi pomysłów...
  Wzmacniacz do subwoofera aktywnego, jedno kanałowy. Uszkodzeniu uległ TL494 (klucze w przetwornicy ocalał), tranzystory końcowe, dwa w stopniach sterujących i trzy oporniki. Po wymianie wszystkich części przetwornica rusza, prostokąt nawet ładny, napięcie w porządku. Na wyjściu brak napięcia stałego więc podpinam głośnik i... tu się zaczęło. Przetwornica piszczy, na bramce tranzystorów w przetwornicy masakra. Prąd pobierany wzrasta do ok. 1A w głośniku słychać dźwięki podobne do dźwięków wydawanych przez transformator przetwornicy. Wszystkie półprzewodniki sprawdzone, niestety kilka jest zamiennikami, nie do końca z pasującymi wyprowadzeniami, które zostały oczywiście zamienione. Nie mam pomysłu co może się dziać niedobrego w tak prostym układzie :cry: Liczę na Waszą, Kolegów, pomoc :)
  Dziękuje i pozdrawiam, Matt.
 • PCBwayPCBway
 • Spec od sprzętu Unitra
  Końcówka mocy sprawna? Niby wymieniałeś ale czy do końca sprawna to bym nie powiedział. Obciąża przetwornicę po podłączeniu głośnika jak sam się pewnie domyślasz.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 23  
  Dokładnie sprawdzić tego nie mam jak, ponieważ nie posiadam zasilacza 35V symetrycznego... Chyba, że widzi Kolega inny sposób?

  Proszę uzupełnić tytuł w pierwszym poście.
  Regulamin p.11
  [Art]
 • Pomocny post
  Admin grupy audio
  Można przecież zrobić odwrotnie - sprawdzić przetwornicę.
  Odłączasz końcówki mocy i podłączasz żarówki np. szeregowo 3x12V/20W (na gałąź zasilania), uzyskamy obciążenie o napięciu nominalnym 36V i prądzie ok.2A.
  Wyeliminujesz lub potwierdzisz w ten sposób usterkę przetwornicy.
 • Poziom 23  
  Wina leży najprawdopodobniej po stronie przetwornicy. Z odłączonymi diodami prostowniczymi obciążałem wtórną stronę transformatora żarówkami o mocy ok.50W, prąd pobierany przez przetwornicę wzrastał do ok. 1A a na drenach z pojawiały się cuda o dużo większej częstotliwości i trafo zaczynało buczeć/piszczeć.
  Przypuszczam, że to może być coś nie tak z tym TL494... Ponieważ dwa poprzednie były felerne po kupieniu. Trzeci ruszył, jak się wtedy wydawało bez problemu. Po obciążeniu tak jak pisałem, prostokąt zanika już na wyjściu z TL-a czyli z pominięciem Mosfetów i wtórników. Chyba, że coś z wtórnikami... Ale to już Wy poradźcie :)

  Pozdrawiam i dziękuję, Matt.

  Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

  Jest postęp problem z przetwornicą polegał na uszkodzonych kluczach mimo, że podczas ich pomiaru okazały się dobre. Wzmacniacz można powiedzieć gra, ale słabo, nie czysto, grzeje się tylko jeden tranzystor końcowy.

  Pozdrawiam, Matt.
 • Poziom 23  
  Po przerwie przystąpiłem ponownie do naprawy. Sprawa wygląda dziwnie i nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Problem jest z tranzystorem sterującym (chyba?) wygląda to tak, że napięcie na kolektorze jest, sygnał na jego bazę przychodzi a na emiterze sygnał jest o takiej samej amplitudzie jak na bazie. W jego komplementarny kolega sygnał na bazie a emiterze wzmacnia gdzieś 10 razy... Zamieniałem tranzystory sterujące, wszystkie były sprawne, sprawdzone i wymienione oporniki około tranzystora sterującego a on nadal nie wzmacnia w porównaniu tak, jak sterujący komplementarnym tranzystorem końcowym. Pomóżcie Koledzy, proszę :cry:
 • Admin grupy audio
  Nic dziwnego, że sygnał na emiterze jest taki sam jak na bazie. Tak ma być. Zapoznaj się z tzw. Wtórnikiem emiterowym, czyli układem ze wspólnym kolektorem. Taki układ powinien wzmacniać prąd, a nie napięcie. Być może drugi tranzystor nie pracuje w układzie WC (lub pomyliłeś nogi tranzystora) i dlatego masz wzmocniony sygnał.

  Gdzie te tranzystory siedzą? Mógłbyś rozrysować kawałek schematu?
 • Poziom 23  
  Ale dlaczego tranzystor sterujący drugiego (komplementarnego) tranzystora końcowego miał by pracować w innym układzie? Rozumiem o co Koledze chodzi, ja może trochę zamotałem, przepraszam. Gdy sygnał mierzę oscyloskopem amplituda sygnału w obu przypadkach jest taka same lecz gdy sygnał "mierzę" a właściwe obserwuję głośnikiem jest taka różnica. I wydaje mi się, że w tym jest problem...
  Postaram się jak najszybciej o schemat, muszę go zrysować na kartce i zeskanować.

  Pozdrawiam i dziękuję.
 • Poziom 23  
  Niestety, chyba padł mi skaner i nie mogę zeskanować tego, co udało mi się z płytki przenieść na papier...
  Nikt nie ma pomysłu o co może chodzić z tymi tranzystorami?

  Pozdrawiam, Matt.